Černé zlato

• Francie Or noir (více)

Na počátku dvacátého století se vůdcové dvou nepřátelských kmenů v Arábii po letech války rozhodli uzavřít mírovou smlouvu. Hobeiský emir Nesib (Antonio Banderas) a salmaahský sultán Amar (Mark Strong) se dohodli vytvořit mezi jejich říšemi tzv. území nikoho, neboli „Žlutý pás“, který bude oddělovat jejich země. Bude to zóna, na kterou si nikdy nikdo z nich nebude dělat nároky. Na znak zpečetění dohody svěřil Amar své dva syny Saleha (Akin Gazi) a Audu (Tahar Rahim) do Nesibovy péče, aby je vychovával se svými dětmi Tarikem a Leilou. Patnáct let míru ale změnil obrovský nález bohatých ložisk ropy právě ve Žlutém pásu. Moderní a liberální emir Nesib vidí v nabídce společnosti Texas Oil šanci zlepšit život svého kmene, vybudovat školy a nemocnice. Americká společnost zahájí těžbu ropy, a tím poruší pakt. Nesib vyšle svého zástupce, aby se dohodl s fundamentalistou sultánem Amarem, on však nabídku nepřijímá... (JOJ Cinema)

kaposlav

Ako je možné, že tento film tu nemá ani 500 hodnotení a len 61%? Film som si stiahol pred viac ako rokom a pól, ale jeho pozretie som odkladal v domnení, že budu potrebné titulky, keďže sa jedná o film z arabského prostredia. Taktiež som si myslel, že dej sa bude odohrávať v dnešnom období, kde budú tí dobrí američania a na arabov nakydaju čo sa dá od Al-kajdy cez islám až po tzv. teroristov. Omyl! Film mal výborny scénar, herecké výkony a nenašiel som v podstate žiadne chyby po akejkolvek stránke. Z filmu plynú viaceré ponaučenia a ten kto sa chce dozvedieť niečo viacej o koráne a arabských zvykoch si isto príde na svoje. 5* ()

Martin741

Slusny film o tom, ako Arabi k peniazom z ropy prisli, aj tak dovtedy len maximalne lovili perlorodky z Perzskeho Zalivu : 60 % ()

Radiq

Alláh, mohamed a islám, to všechno v počátcích rozmachu ropy v tamních zemích. Tento film nám asi měl říct, že jak se arabské národy zaprodaly. Mě ale hlavně řekl, že jsou tam skoro všichni uplní fanatici s omotanejma hlavama. Ale rozhodně je to plus oproti předchozímu Annaudovu filmu Jeho veličenstvo Minor. Taky docela dobré obsazení tomu dodalo na vážnosti. Výpravou a věrohodností se mi to docela libilo, tan příběh taky docela zaujal, i když nevim, jestli se to odehrávalo podle skutečnosti nebo ne. Jako celek ale rozhodně žádná vyložená spokojenost. Jediny a hlavni, co jsem si odnesl, je, že arabskejm zemím, kde převládá poušť a idiotské nábožsnství (stejně jako jakykoliv jiny náboženství), se rači vyhnout... ()

Johnny.ARN

Celkom príjemný film vhodný do TV rozdelený na dve časti. Banderas nemal čo hrať, Strong držal formu, Pinto krásna ako vždy. Pekné kostými, zaujímavý scenár, nudná výprava a slabá choreografia bitiek. 3 z 5 ()

JohnSmith

Jak chlapci z Texasu našli v arabské poušti ropu. Nebylo to kdovíjak zajímavý, ale celkem slušně natočený. Od Annauda bych čekal něco víc. ()

DavidS.

Pohádková verze "obrození Arabského poloostrova"...Annaud přestal točit soft porno a dal se na příběhy Tisíce a jedné noci aneb ropou proti choleře, chudobě i konzervatismu...Ovšem moment, kdy si beduín nasadí sluneční brýle, vydá za víc než učebnice dějepisu...Banderas až rozkošně přehrává a Stronga i Pinto je škoda...I když byl Annaud na vrcholu tvůrčích sil v osmdesátých letech, jeho jméno má mezi herci zřejmě pořád váhu...Ale už je to jen dozvuk s ozvěnou... ()

Lukoboss

Ono to tak nějak začne i normálně a zdá se to celkem v pořádku všechno, herci vybraní dobře, zápletka zajímavá, ale pak přijde tak hrozně zvláštní mišmaš všeho - akce, romance, snaha o drama.. no začne to být po chvíli spíš vtipný. A hlavně nastanou situace, kdy tam některý postavy jakože nečekaně zemřou, ale přitom je to úplně jedno. Tak to teda působí, což určitě není dobrý. Takže tak... jsou to hodně vydřený tři hvězdy. ()

seth82

Veľká škoda toho scenáru a dosť hlúpych dialógov. Ale z nejakého dôvodu sa mi ten film páčil, neviem to vysvetliť. Najväčšie plus v tomto prípade putuje jednoznačne Jamesovi Hornerovi za skvelú filmovú hudbu, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo som v posledných mesiacoch počul a je výborná aj na samostatné vypočutie. Film mohol dopadnúť ako celok aj lepšie a keďže 3,5 hviezdičky tu nie je, prikláňam sa skôr k štyrom. ()

lareinna

Vynikajúci film, ktorý si zaslúži oveľa viac. Výborní herci, skvelé spracovanie a tiež kvalitný scenár, nemá hluché miesta a zbytočné scény. Mám pocit, že konečne v poslednej dobe som videla poriadny film. Ak toto neoceniť, tak čo potom ? Myslím, že ak má niekto chuť na americký akčňák, nech si omylom nepúšťa toto, pretože to je dobrodružný film, nie je dobré ak potom dochádza k zbytočnému podhodnocovaniu skvelých filmov. ()

Caaslav

tak tohle mělo hodně sestupnou tendenci, působivý a slibný začátek je na 4*, od druhé třetiny ale začíná kvalita upadat, přičemž poslední třetina jako samostatná část koketuje mezi 1* a odpadem....těšil jsem se na známé herce (Strong, Banderas) a na Friedu Pinto, ti však ve filmu hrajou jenom druhé housle. Děj se soustředí hlavně okolo Tahara Rahima, který ve filmu zrovna neexceluje.... ()

RakeW

Rozmáchlá a od pohledu drahá šablonovitá selanka plná nesmyslů, kterou zřejmě napsal někdo, kdo zná arabské prostředí hlavně z červené knihovny a dětských encyklopedií. Černé zlato je na pohled krásný kýč se slušnou výpravou i důrazem na rádoby uměleckou vypiplanost (těch kamerových nájezdů, odjezdů a přejezdů!). Jako celek však vzbuzuje dojem dobrodružného filmu pro celou rodinu z let osmdesátých, svou starosvětskou pompézností (masové scény se stovkami koní) a naivitou (Banderasovo přehrávání) se pak vrací ještě k mnohem letitějším zářezům hollywoodské historie a naopak několika krvavými momenty dává trochu okatě najevo svůj moderní a neamerický původ. Je to konina (doslova), ale vysloveně nuda to není, zhlédnout to ve dvanácti, budu skákat nadšením. Kromě Nepřítele před branami jsem od Annauda nic jiného neviděl, ale na základě těchto dvou filmů si lze udělat celkem jasnou představu o tom, jaký způsob interpretace dějin pan režisér vyznává. ()

MickeyStuma

Dobrodružných snímků z orientu se už moc netočí, a tak tento velkolepý počin vskutku působí jako zázrak. Příběh z počátků těžby ropy v arabských zemích je pojat velice velkoryse a je vidět, že se na ničem nešetřilo. Ohromná výprava, detailní kostýmy, silný příběh. Antonio Banderas si po mnoha letech opět zahrál roli Araba a je velice přesvědčivý. Dějství je z pohledu Arabů, takže máme možnost nahlédnout na jejich tradice, víru a přesvědčení. Tvůrci si opravdu dali záležet. A tak vznikl snímek opravdu stojící zato. ()

BOURQUE

Film (aj) o tom, ako čierne zlato ovplyvnil vzťahy medzi kmeňmi arabského sveta. Zaujímavé herecké obsadenie, kde M. Strong prekonáva A. Banderasa. Dobrodružný dráma na úrovni TV filmu. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

dalziel

Myslím,že označenie tohto filmu ako dobrodružný je tu vážne namieste.Film ma absolútne prekvapil nakoľko som nemal o ňom žiadne informácie vopred.Potencial tohoto filmu sa podľa mňa naplno prejaví až keď sa preženie skrz televízne stanice a dostane sa tak k širším masám. ()

Acrobat

A žili šťastne až kým nepomreli ako v príbehu Tisíc a jedna noc....No tento príbeh nie je vôbec šťastný (cítiš dnes ten ekonomický príšerný tlak?). Annaudov príbeh o zvláštnej dvojici, do zadočku texasanom pchajúcemu sa Arabovi proti formujúcej sa zeleno-turbanovej Ál-Kaide. Medzitým pobehujúci Aud, ktorý je celý čas akosi neprítomný (v zmysle, čo tu robím a čo mám robiť), a jedinú vodu pre vyprahnuté moslimské charaktery prináša Ali. Nebudem nahradzovať podplatený Google, aby si našiel ako je to dnes so Saudmi a neveriacim Západom. Preto sa míňa účinkom skladba filmu, ktorá vcelku slušne začína, no potom je Antonio vovedený do zveráku nenávisti, pričom druhá strana ochotne pije morskú vodu a verí v mesiáša. Divákovi sa ani prinajmenšom nemôže podariť udržať kontakt s filmom, či už z miestami pristavajúcej sa nude alebo divným, chladným a pre nás (mysli Európa, jej dejiny, kresťanské piliere, iné medziľudské vzťahy a hodnoty, to čo nikdy nevykoreníš zo svojich predkov...) neprecíteným hádzaním arabských ponaučení a pod. Pár myšlienok je skvelých, no v momente keď sa zahodia citáty z múdrej knižnice a holobriadok vezme zbraň je všetko v ....V skratke, dnes každý na ceste vyťahuje auto, aby porovnal či ten jeho vták za niečo stojí, ropa tu, ropa tam, zlato tu, zlato tam (finweb atd.). A ťava je tu stále, piesok tiež. „Tady žádna ropa není.“ V podstate nemám náhradný scenár, ak by sa jeho slová potvrdili. Jedno je však isté, tá istá ropa oblbuje Arabov natoľko, že si opätovne prestali uvedomovať, že ich neveriaci psi z Európy a Západu predbehli. Nezachytili náš vzostup v stredoveku, a ropa im ťažko pomôže vo vyrovnaní. Otázkou je, či sa my nezničíme sami. Priemerný Annaud, ktorý však na druhej strane už na staré kolená nemusí nič dokazovať (Medveď, Ruža, Tibet a Stalingrad) (videné 10.07.2012, BDrip) ()

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato