kovi55

Parodie na Samce s větší psychologickou složkou? Ošklivý chlap randí s ještě ošklivějšíma slečnama... Nejlepší část filmu je jeho trailer, pak už to stojí za starou bačkoru... 30% ()

salalala

Stud bude navždy odsouzen k tomu být kontroverzní. McQueen se s tím nemaže a v erkovém ratingu servíruje otevřené sexuální scény, které mají k pornu stejně daleko i blízko, a které jsou někdy trošku samoúčelné, což ale tolik nevadí. Příběh tu de facto neni, jde spíš o pocity a celkovou atmosféru, která se vydařila na výbornou, je nádherně depresivní a s blížícím se koncem se jen a jen stupňuje. Fassbenderův hrdina jakoby vypadl z knihy Palahniuka nebo Breta Eastona Ellise - má taky všechno, co chce, přesto je jeho život prázdný a on se čím dál víc noří do sexuální závislosti, která mu ničí pracovní i soukromý život. Titulní představitel je famózní a dělá víc než třičtvrtě filmu. Je charismatický, používá minimalistické prostředky, ale dokáže vyjádřit úplně všechno. Ve scénách v metru, kdy jen kouká po ženách (ale nejen v těch) je tolik nevysloveného erotického napětí, až z toho místy mrazí. Přesto se neubráním dojmu, že jsme mohli dostat trošku víc. Ostatní postavy jsou upozaděné a bohužel i nezajímavé, což platí i o sestře v podání Carey Mulligan, jež je nicméně v rámci možností velmi dobrá. Možná i se scénářem si McQueen mohl pohrát víc a trošku ubrat na sexuální prvoplánovitosti a jisté snaze šokovat za každou cenu. Ve výsledku ale velmi dobrý film, o němž je možno dlouho diskutovat a všemožně ho analyzovat a interpretovat. Lehké zklamání, přesto 70%. ()

togaf

Život Brandona zní jako idylka - výdělečná práce, skvělý byt, žádní otravní příbuzní, hezký zevnějšek, který naláká hezké slečny do postele (ke zdi, do auta...). Ale on to je ve skutečnosti dost depresivní kolotoč sexu a beznaděje, občas vystřídaného bezútěšností. Nic nekončí, vše se točí stále stejně. Moc se mi líbila poslední scéna z metra. ()

runner85

Ak mala hlavná postava nejaký psychický problém tak ho mala riešiť. Ak bola nešťastná mala to riešiť. Ak bola osamelá mala to riešiť. Napríklad pomocné práce pri oberaní hrozna, kopanie železničného tunela, oberanie pásaviek zemiakových, prechádzka po lese, zberanie húb, výstup na Kriváň, pomocné práce v Ugande, misie v rozvojových krajinách, atď ... no on si vybral tú najlepšiu formu kde ukázal svoju egoistickú tvár ... ()

Hamaradža

Minimalistická smutná výpoveď o sexualite mentalitou dnešnej doby *ejkejej* pomalá depresia s prvkami nesamoúčelného porna ktorá sa v mysli človeka pomaly rozpúšťa ako kvapka krvi v mori. Spolu s hungerom je tento film jeden z dôvodov prečo považujem Fassbendera za jedného z najlepších hercov súčasnosti. A McQueen je skrytý talent. Môže byť nový Arronofski. Ale na svoje requiem si bude musieť ešte chvílku počkať. :) ()

FilmFan24

Zatím co se Michael Fassbender nestyděl ukázat na stříbrném plátně nahý v celé své mužské kráse, jinak to bylo u členů Akademie, kteří při pohledu na jeho obnažené mužství a holý zadek zřejmě pocítili stud a rozhodli se jej nenominovat na zlatého plešouna...Každopádně podivný postoj k herci, který právě za ztvárnění Brandona získal nespočet prestižních hereckých cen snad z každého festivalu, kde byl snímek uvedený. Ale dost polemik. "Shame" je precizní studií muže, který nedokáže ovládnou svůj sexuální chtíč. Mnohé napoví úvodní scéna v metru, kde hlavní hrdina doslova pohledem svléká naproti sedící dívku, kterou už vidí ve své posteli. Scéna bez jediného slova a přesto je šíleně vzrušující a mohé napovídající. Odcizení a chlad dnešní doby, kde chybí emoce a...stud...Výborně zahrané, krásně nasnímané, precizně zrežírované a přesto anebo právě proto se na konci u mě dostavil pocit prázdnoty což asi bylo účelem tohoto snímku plného dráždivých okamžiků, pěkného hudebního doprovodu a znepokojivých myšlenek. O "Shame" se už hodně dlouho mluví a ještě dlouho mluvit bude. Možná tomu "cosi" chybí, možná to byl záměr, možná to jinak nešlo, možná...Každopádně výborné, formálně vytříbené a je jen dobře, že jsou kladeny otázky na které si odpovědi musí najít každý sám! A ani TO co mě chybělo mě nebrání dát hodnocení nejvyšší, protože Fassy je Pan herec... ()

Lucjen

Shame priťahuje pozornosť svojou explicitnosťou, no je rozhodne viac, než len to. Chladné, surové zábery sú zároveň neskutočne emotívne. Carey Mulligan výborná, no a Fassbender? Na jeho výkon asi ani nemám slová. ()

JohnMiller

Je to jeden z mála filmov, v ktorom vám predvedú sex a erotiku v tom najživelnejšom, najreálnejšom obraze ale aj tak máte z toho pocit, že je to zlé a vnútorne vás to odrádza, nemalo by sa to diať. Michael Fassbender, herec ktorý ma každou jeho videnou rolou prekvapuje stále viac a viac, si v tejto snímke zahral neodolateľného a charizmatického muža, ktorý patrí medzi tých, ktorí dostanú každú ženu, vždy a všade, či sa snaží alebo nie. Je však citovo chladný k žiadnej žene sa nedokáže pripútať. Istú chvíľku mu to určite nevadilo, no ktorému mužovi by to nevyhovovalo, ja by som si to s ním na rok vymenil bez zaháľania, to my môžete veriť, no po čase sa z neho stal vnútorne zdeptaný a skazený jedinec závislí na porne. Hoci by mal byť človek šťastný, má vlastný parádny byt, dobre platenú prácu, ženské sa o neho idú pretrhnúť, jeho frustrácia ho však zožiera z vnútra. Ide o takú, kvázi metaforu dnešnej skazenej spoločnosti. Avšak aj cez tieto všetky jeho úchylné maniere sa mu žilo relatívne dobre, až kým sa mu všetko nezačne rozpadať. Jeho sestra sa vyspí s jeho ženatým šéfom a v pracovnom pc mu nájdu haldu porna, takého, že aj sám šéf uverí tomu, že ho niekto hackol a všetko mu to tam niekto nastrčil. Začne randiť s jeho kolegyňou ktorá je rozvedená a na mužov si dáva riadny pozor. no jemu samozrejme neodolá, keď už má prísť na to, niečo sa v ňom zlomí, nechce ju sklamať a tak ju nechá tak. V zápätí si však na truc, objedná prostitútku. Je to parádna, miestami až nereálne nafúknutá, miestami však znepokojujúco realistická sonda do ducho-prázdneho jedinca informačnej spoločnosti ()

hygienik

Veľmi som váhal medzi 3 a 4 hviezdami. Téma nanajvýš zaujímavá, ale na rozdiel od režisérovho (ľahšie sfilmovateľného) dokumentaristického prístupu, dávam prednosť filmom analytickým, s jasne definovaným riešením skúmaného problému. Tento film budí dojem, že téma autorovi prerástla cez hlavu. ()

halogenka

Samota, odcizení a sterilita jsou nová filmařská cool. Bohužel ne zrovna originální formu režisér vyplnil obsahem (konkrétně tedy příběhem chuďátka citového mrzáčka, který moc souloží), který postrádá potřebnou šťávu - pokud tedy nemyslíme tělesnou šťávu. ()

Dont

Moje druhé setkání s režisérem Stevem McQueenem dopadle lépe než to první. Filmy Stud i Hlad mají podobně pozvolné tempo a v obou dominuje famózní Michael Fassbender, ale tentokrát jsem si připadal tak nějak víc "in" ve filmu a taky to na mě udělalo silnější dojem. Přeci jen s Brandonem jsem se dokázal tak nějak ztotožnit a vcítit do jeho role víc než s hladovějícím guru IRA . Stud postupně gradoval až dospěl k velkému finále. Plus dávám také za otevřený konec. Skvělě mi k filmu sedla hudba a líbila se mi i role Carey Mulligan. Nicméně to rozhodně není film pro každého a tím nemyslím nahotu a několik erotických scén. Film to není líbivý ani na srdci hřející a člověk nemá chuť si ho pouštět víckrát, ale za to poctivě vypovídá o frustraci plynoucí ze sexuální závislosti a z citové prázdnoty života. ()

kajas

McQueen má rozhodně svými filmy divákovi co říci. "Stud" mě sice nenutil odvracet oči (což se mi u "Hladu" několikrát stalo), ale byla jsem mnohem více ponořena do děje, nenudila jsem se a můžu se opět hluboce poklonit Fassbenderovi, který z hlediska hereckých výkonů nemá poslední dobou konkurenci. ()

radektejkal

"Shame" nemá se "studem" nic společného, je to "ostuda". Všichni muži jsou nějak sexuálně úchylní (i já se mezi muže počítám), ale proto se z toho nemusí hned dělat explicitní případ či ho dokonce generalizovat. Že je hrdinova sexuální apetence proměnlivá, a že ji podněcuje vším, čím se dá, není také nic neobvyklého. A tak z mého pohledu je toto téma - a zde bohužel navíc i jeho zpracování - poněkud pochybené. Pozn. 1: Při sledování jsem si (v hlavě) pustil starou, ale vynikající písničku Stephena Stillse "Four & Twenty" - tam to je vše a mnohem víc než co nabízí Steve McQueen. A tak najednou mám větší chuť psát o Stevovi Stillsovi než o Stevovi McQueenovi. - A tak alespoň prohlášení, že takového virtuóza na akustickou kytaru sotva pohledáte. Pozn. 2: Vracím se na začátek: může mi někdo říct, co tu mělo něco společného se studem. Viděl jsem spoustu erotických pocitů a akcí (včetně nemístného pánského močení, které tu nejspíš mělo premiéru), ale po studu jako by se slehla země. Pozn. 3: A co se týče režijního zpracování, myslím, že se blíží spíš k reklamním šotům a trhákům pro diváky, než k poctivé filmařině (zde mám na mysli především francouzské školy a mistry). Pozn. 4: A ještě mě napadlo, zda bych neměl požádat o dotaci na workshop, který by řešil problém, jak nacpat do věty co nejvíce slov odvozených od "shit & fuck", aby věta měla dostatečnou váhu. ()

Lauri

Zvláštní, netradiční, originální film.. McQueen si nebere jako námět ohraná témata a to se mi na tomto snímku líbí. Zatímco "Hlad" byl opravdu nepříjmený, sirový a občas nudný, "Shame" je oproti tomu o úrověň nebo dvě výš. Raději se totiž ve filmu ponořím do psychiky člověka, než do dobrovolného fyzického ničení sama sebe. A pak tu máme samozřejmě Fassyho, který MĚL být nominovaný na plešouna a pořád mě jeho opomenutí mrzí. On sám by si zasloužil minimálně 10 hvězd. Celkově jsem od filmu čekala přesně něco takového, co mi bylo naservírováno. Do 5* ovšem něco chybí, byť ne moc..:) ()

kapsomut

Čekal jsem od toho víc teda. Ať už ohledně toho až "skoro porna", který mi teda nepřišlo nějak přehnaný, tak už celkovýho příběhu. Pro mě to bylo občas nudný a prostě mě to nedokázalo úplně vtáhnout do děje. Ale 4* si to zaslouží. ()

Bonaparte.

Úchylné drama o nevšedních sexuálních choutkách Michaela Fassbendera. Průbojnost dějě je, především díky své tématice, jisto jistě zaručena. Místy depresivní, místy erotické či smutné. Sourozenecké problémy mezi neukojeným Fassbenderem a naivní Muligan se průběhem děje přenáší do popředí. Což přídává ještě více na dramatičnosti celého příběhu, než bylo prvoplánovaně myšleno. Sexuální úchylky vrcholí v poslední desetiminutovce, kdy hlavní hrdina prožije noc plnou neřestí. A jeho STUD je dokonán. Podařené Drama, které i přes své perfektní herecké obsazení a palčivé téma, není na 5*. 70%**** ()

Huntelaar

McQueen se tím, že si sám napsal i scénář, do slova do písmene utopil sám v sobě. Protože tam, kde jeho prvotina Hlad držela v kramflecích díky jasnému politickému tématu a výpravě (= vězení), se Stud rozplývá do ztracena, protože motivace a polohy hlavních postav se mění jak na běžícím páse. Postavy se častokrát chovájí nenormálně, popřípadě jsou strašně otravné, popř. v půlce filmu zmízí, abyste po zbytek filmu přemýšleli, proč tam vůbec byly. Do nadprůměrného hodnocení se to pro mě dostalo jen díky Fassbenderovi. Já se jeho hereckého projevu nemůžu "přejíst". ()

dee-key

A vítězem za nejzbytečnější film se stává... Začínám být lehce zmatený. Fassbender je dobrý herec a ne že ne. I v tomhle filmu předvedl, že je skvělý herec. Ale ne protože měl za film víc koitů než všichni herci Game of Thrones za tři série. Kvalita herectví se lehce ztrácí v bezduchém exhibicionismu a klácením prázdné slámy. Jestli si herec zaslouží uznání, tak ne proto, že debilně čumí v metru po holkách. Hvězda a půl za tu hudbu, jinak mi uniklo poselství. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz