Anděl milosrdenství

Anjel milosrdenstva

Romantický / Válečný / Drama

Slovensko / Česko, 1993, 95 min

V televízii takmer nereprízovaný malý klenot slovenského filmu. Niežeby vyčnieval z množstva koprodukčných európskych filmov na danú tému, ale myslím že aj dnes je ťažko predstaviteľné, aby tu takýto film vznikol. Skvele napísané postavy, hutná ponurá atmosféra a jedna nie príliš šťastná dejová narážka na Krista. Luther dáva hneď na začiatku najavo, akým smerom pôjde a pokiaľ by bolo vešanie na začiatku na vás príliš silnou kávou, môžete to včas vypnúť.(18.7.2014)

Film navozující tu správnou "körnerovskou" atmosféru a další důkaz o citu Miloslava Luthera pro kvalitní adaptace historických námětů.(11.7.2007)

Je to temné o tom niet pochýb. Film je v mnohých miestach nepríjemný, svojou bezútešnou atmosférou sa dostáva pomaly pod kožu k čomu dopomáha aj sláčiková ťahavá hudba. Herecké výkony sú takmer bezchybné. Ani náznak prehrávania, alebo expresie. Práve tieto zložky dopomáhajú k tomu, že sa jedná o vyspelý film zo silným príbehom. Lenže rozkúskovanosť scén v ktorých prevláda hlave detail, bez výraznejšej dramatizácie spôsobujú, že hlavne v strede filmu tempo poľavuje, pohnútky ktoré mali vyplynúť zo situácií sú tu ukázané bez väčšieho dramatizujúceho podkladu a celkový dojem je tak niekde napol cesty medzi silným príbehom a tým akú ma film skutočne výpovednú hodnotu. Začiatok a koniec, kedy sa skutočne niečo deje má výborné tempo a fungujúce napätie. Ostatné mi prišlo ako výplň. Nie zlý film, ale ani nič čo by som si mal o týždeň pamätať.(23.3.2013)

Je to ponuré, reálie asi taky celkem sedí, ale po první půlce se to začne strašně tahat a vdova po majoru Brunovi se chová čím dál víc divně... Jako obvykle: původní Körnerova kniha je lepší - celé to tam dává mnohem víc smysl. Jinak ovšem Ingrid Timková very najs bjutiful.(20.1.2012)

Pamätám si, že tento film ma veľmi zaujal a zabezpečil Ingrid Timkovej pevné miesto medzi mojimi obľúbenými herečkami.(16.10.2005)