Anděl milosrdenství

Anjel milosrdenstva

Romantický / Válečný / Drama

Slovensko / Česko, 1993, 95 min

Režisér Miloslav Luther navodil dobře ponurou atmosféru příběhu podle baladické novely Vladimíra Körnera. Oplývající smutkem a zimní krajinou konče. Nesporně filmu dominuje skvělá herečka Ingrid Timková v psychologické kresbě hlavní postavy Anežky.(20.6.2010)

Pamätám si, že tento film ma veľmi zaujal a zabezpečil Ingrid Timkovej pevné miesto medzi mojimi obľúbenými herečkami.(16.10.2005)

„Za války je větší kumšt žít než umírat …“ Přesto je možné vprostřed smrti nalézt život. Dojemný a zároveň krutý příběh mladé vdovy, která se pod vlivem ztráty iluzí rozhodla nejprve k sebeobětování v podobě práce ošetřovatelky v lazaretu, aby nakonec v tomto beznadějném prostředí nalezla sebezničující vášeň a lásku. Válka však není časem lásky, je časem pokřivení základních lidských hodnot. „Pomáhat lidem je jediný způsob jak sám sebe zlikvidovat. Sebevražda bez hříchu …“ Vynikající Ingrid Timková ve strhujícím příběhu, podbarveném a umocněném nádhernou klasickou hudbou. „Mrtví se nám už posmívají, že jsme včas nezemřeli …“(26.12.2014)

Po dlhej dobe som nečakane naďabil na slovenský film, ktorý ma plne zaujal. Prispela k tomu výborná predloha a jej dokonalé stvárnenie, ku ktorému prispeli dobre vybraní herci, vynikajúca kamera, hudba a predovšetkým úžasne vytvorená ponurá atmosféra. Nepoznám tvorbu Miloslava Luthera, ale k jej spoznávaniu bol Anjel milosrdenstva vykročením správnym smerom. Kedysi dávno som videl podobný Viscontiho film Vášeň, ale na ten sa už príliš nepamätám. Verím, že Anjel milosrdenstva sa v mojej pamäti usídlil trvalejšie.(24.4.2011)

Jak bývá u pana Körnera zvykem, je to dost syrové a ponuré. Ale nějak tomu něco chybí, nedokážu rozklíčovat jestli lepší herecké výkony nebo režie, možná obojí... Sečteno: průměr.(18.8.2015)