Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

s1r1us

Za ten scénář by taky asi někdo zasloužil zresetovat mozek. V bodování tedy ubírám bludišťáky a kloním se k ***. ()

ppetrnosek

Vem zápletku ve stylu trpící chudý lid vs. zlí bohatí. Přidej hlavního hrdinu, nejlíp s neobvyklou schopností. Přidej vousatého záporáka s přízvukem. Přidej srdceryvný příběh lásky z dětsví, který vyvrcholí ke konci (!Spoiler! - nejlíp smrtí). Přidej zpomalené záběry ala Matrix. Přidej hlášky. Všechno to smíchej a máš pokoukání na dvě hodiny pro průměrného diváka, které zabaví. Žádnou pointu ale nečekej. Jinak slušné vizuální hody, to se nedá Blomkampovi upřít. 50% ()

Shaleman

Blomkamp natočil slavný District 9, takže logicky veškeré jeho filmy musí být taky strašně originální a "zlomové"? Proč by si nemohl odskočit do Hollywoodu a trochu si oddychnout u skvěle nasnímané akční pecky plné typicky amerického patosu a té slaďoučké omáčky o surikati a hrochovi? Mohl a já jsem rád, protože znovu dokázal, jak se z hovna dělá kulička. Samozřejmě, scénář není silnou stránkou filmu, tu tady zastupují akční sekvence, které začínají pozvolna a nenápadně a nakonec vám tvůrci naservíruje "matrixovskou" řežbu. Nic jsem nečekal a dočkal jsem se plného uspokojení. A pár těch "gore" scéneček s ustřelenou hlavou a spol mě potěšily jak nikdy více. Blomkamp nemusí být pořád originální a jsem rád že není, alespoň se nemusím bát zklamání z dalších filmů. Nefandím mu pro originalitu, ale pro tu chuť a hračičkovství, kterým skládá hold řemeslu. A taky proto, že z Copleyho vymačkává co se dá a on si to skvěle užívá. Zřejmě přehodnotím žebříček oblíbených herců. Většinou podobně smýšlející postavy potřebují kilogramy svalové hmoty, jemu stačí jen to s čím se narodil a jestli ty panenky na těch zlověstných bulvách jsou opravdu takhle temné, chodí nám tu po světě samotný satan... ()

deLaFere

Další totálně prázdný blocbuster, bez kouska citu a s katastrofickým scénářem, je neuvřitelné, že to má tolik procent a vydělá si to na sebe. Dvě hvězdy za efekty a zvuk, toť vše. Již nikdy víc. ()

agrimon

Nehovorím, že to bolo až tak zlé, ale jednoducho mi to nesadlo, nemal som z toho žiadny pocit, miestami som zaspával. Pre mňa to bolo monotónne a hoci základná myšlienka bola myslená dobre, slabý scenár a aj atmosféra. ()

Hunadarik

Nemôžem si pomôcť , ale veľmi oblubujem filmy ktoré vás očaria jedinečným námetom.Chýbalo mi tam možno len dotiahnuť pár scén ešte do podrobnejšia ale celkovo som nakonci mal dobrý pocit že dobro vyhralo a svet je zachránený. (Ocenujem herecký výkon Judie Foster ako aj Matta Damona , podla mna veľmi dobre im sadli úlohy ) ()

Veseldaa.!

Kamerově experimentální, zábavné, efektní, leč zvláštně uspěchaně zrežírované. Z oblíbenosti sci-fi a sympatiím k Blomkampovi dám 4*, protože lépe by to asi nikdo nenatočil. Copleyho po tomhle žeru ale snad ještě víc. ()

Franc1s

Prostě N.Blomkamp :) Společnost opět rozdělena, kontrolována roboty a do toho nepěkný obraz budoucnosti.. Špinavej vizuál s parádníma efektama špica, jen ať mu to zůstane. Herci bezva výběr, J.Foster jako pěkná svině a vládkyně všeho, M.Damon později jako mechanoid :D, kterýmu se stane nepěkná nehoda a roboti už ho pěkně se*ou, no a do toho všehu ultraBOREC Kruger, kterej by si zasloužil aspoň nějakej 20minutovej sólovej kraťas, třeba jak byl ve Vietnamu :) Super podívaná, ale i tak u mě vede předešlej jeho filmek Distric 9. 7,5/10 ()

Acrobat

ObamaCare nevyšlo, ale skúste do slovenskej nemocnice prísť bez toaletného papiera. Azda ani za rok 2013 som nestretol človeka, ktorý by s hrdosťou Slováka povedal, že je na naše zdravotníctvo pyšný. Ako celok, ako fungujúcu mašinériu eliminujúcu počet chorých. Kým však bude zdravie človeka chápané ako biznis, s cieľom liečiť ho pomaly a v Afrike robiť pokusy na ľuďoch, prečo by mala byť idea Elysia až tak vzdialená, či nie? Toto sú však univerzitné úvahy, ktoré sa zaoberajú idylickým stavom rovnakého prerozdeľovania „zdrojov“. Akademická pôda a sloboda internetu povedať, že nie každému sa dostane rovnakej starostlivosti. Kdežto v Južnej Amerike, či Afrike, polke Ázii (čiže tretine sveta) rátajú dni do Raja, vrchol civilizácie má aj také zariadenie ako Inštitút estetickej medicíny a jeden by žasol, kto a hlavne koľko má klientov. Osobne nemám ten pocit, žeby Elysium bol v roku 2154. Stačí dve hodiny browsovania, alebo správ, alebo tlačenej verzie Forbes, a jednoducho sedliackym rozumom zistíte, že čosi nesedí. Že niekto si tu „užíva“, má vrtuľníkovú plošinu, práve urobené letecký kurz na svoj súkromný „jet“, a vy premýšľate, či do košíka šupnete aj sójovú omáčku. Nie sme naivní, aby sme si mysleli, že svet bude nažívať v rovnocennej harmónii. Nie je systém, nie je ľudská vôľa. Nikto sa nechce znižovať na úroveň spodiny a chudoby a modlí sa aby tam nespadol. Ale tí dole snívajú o tých hore. Kruh prianí a túžob o zotrvaní. Stačí jeden cigán v luxusnom autobuse do Rotteradmu a celú cestu cítite nepokoj. A o tom to je. Ak sa vrátime k Elysiu, to ponúklo pre európskych Američanov riadne pekelnú víziu v meste anjelov. Totálne hispánska väčšina, bieda, chaos, tesnosť, alkohol, násilie a neochota zdvihnúť riť. A títo majú byť zachránení. Presne v tomto bode sa lámali zisky v USA. Elysium sa možno nezaplatil tak ako sa mal, ale to len dôsledkom hrôzy „bohatších bielych amíkov“, ktorý si povedali tak túto chamraď nemáme radi dnes, tak prečo ich v budúcnosti máme pustiť do svojho „nového vesmírneho domova?“ Poviem otvorene a za seba, že osobne mi boli potetovaní Hispánci ukradnutí, a nevzbudzovali ani kúsok túžby ich zachrániť. A to práve kvôli tým podmienkam, spôsobu načrtnutého života a problém s tým spomínaným Cigánom (ak chcete na SR a ČR podmienky). Iste, dieťa si to nezaslúži, ale to sú prvky, ktoré vás majú obmäkčiť. JA som stále vravel, že kto by išiel za Spidera a kto chce byť Delacourtovou. Jasná a priezračná by bola nutnosť posilniť personálne pri oddelení s otázkou „Do you speak French?“. Blomkamp teda uskutočnil v budúcnosti otázku Campanellovej či Macchiaveliho utópie. Komunistický presah všetci pre spoločné blaho sa niekomu hnusí. Z mojej strany by bolo pokrytecké si však nepriznať, že občas zatúžim alebo ma zožierajú myšlienky, prečo nemám lepšie auto, chcel by som tento dom s výhľadom na Alpy...Neplánujem však inváziu na Wall street. Damon má moje sympatie ako Savior, pretože minimalistickí a talentom obdarení sci-fi triumfátori tohto obdobia Kosinski a Blomkamp, vedia že v boji v budúcom svete, proti nemu či s ním, je možné len sebaobetovanie. Elysium v dokonalej realite budúceho sveta (nádherne to znie) prináša vychytávky, piesok, AK47 s výbušnou muníciou, a postupy snímania, ktoré ho radia na blaho sci-fi filmovania. Pre mňa , ako odporcu sci-fi, technicky brilantná formálna jazda s nesympatickou spoločnosťou ale úctyhodným hrdinom. (videné 20.12.2013, BDrip) () (méně) (více)

simp23

Chápu, že najít v dnešní době kvalitního antihrdinu není lehká úloha, ale dovolím si tvrdit, že obsadit do této pozice irského Chucka Norrise opravdu nebyla šťastná volba. ()

vikino1

Třihvězdičkovej film, s pětihvězdičkovými momenty (renovace obličeje, obranej štít proti kulkám, střelba do robota atd..), natočeno s velkým přehledem - Elysium hotovej ráj, průlety raket hezky udělané, země jen slušná skládka. V akčních pasážích trochu roztřepaná kamera, ale to bylo vidět už u Districtu. Řekl bych, že to je Blomkampův rukopis. Škoda, že přiběh jednoduchej a nezajímavej s pár WTF momentů (namátkou, sestřelení lodí agentem ze země - jako by Elysium nemělo vlastní obranu). Škoda, po ukázkách jsem do tohoto filmu vkládal velké naděje. ()

Tamten

Celkem "standardní" námět na sci-fi, který v tomto zpracování naráží na to, že v takto načrtnuté světě je obrovské množství nelogičností. Jelikož jde ale o primárně akční snímek a sci-fi svět je spíše takový bonus, není to až takový problém. Horší je, že ani tak akční stránka není nijak skvělá. Ne že by byly akční scény odfláklé, špatně natočené, bylo jich málo či něco podobného, ale jsou tak nějak nezajímavé, předem odhadnutelné a ve výsledku mírně uspávající. ()

kwaicheng

No hele... bylo to divný. Suita hlavních postav byla tuze nesourodá. Robokop, mexikánci, šišlavej agent Kruger, hispánská zdravotní sestřička... Ta nesourodost byla ostatně tak rozmanitá, že ani nebyla vtipná. Bylo to prostě divný a nebavilo mě to. A dost mě sralo, že Wagner Moura z BOPE tu vypadal jak úplněj debil. ()

Eventyrer

Tak, ako je skvelý námet, tak je dosraté úplne ale úplne všetko. Scenár je otrasný, miestami až otravný, vtipné repliky - myslím, že bola len jedna - sú mechanické, Matt Damon je skvelý vo všetkom inom, ale tu prestrelil. Najmenej sci - fi ksicht aký som videla. Čin hlavne postavy na konci, vôbec nezodpovedá jeho charakteru a zmýšľaniu. Od veci koniec rovnako ako celý film. ()

lakart

Příběh plný kliše, který má ale skvělé pozlátko a efekty. Režisér ukázal v Districtu 9, že dokáže natočit sakra dobrý film s překvapivými prvky a propracovaným scénářem. Tady tomu něco chybí, ale drží to pohromadě, má to dynamické tempo a skvělou hudbu. Byl jsem spokojen, jenom příště trochu více hloubky a šířky. 80% ()

vincchuppo

Elysium... Prvotřídně technicky zpracované audio-vizuální dílo. Ale potenciál, který se v něm skrývá, tam také skrytý zůstane. Jedná se o klasické, jednoduchoučké drama, které je ozvláštněno pouze tím... no, Elysiem. Podmínkami geta na povrchu Země v daleké budoucnosti, kde musejí lidi živořit a trpět nemocemi, zatím co nahoře, na Elysiu si bohatí užívají života bez starostí a nemocí. Doufal jsem ve více akce, ale není tady žádný akční hrdina, který by onu akci snad uskutečnil. Možná jenom hlavní záporák, který mluví s podobným přízvukem jako cpt. Price ze hry Call of Duty (Modern Warfare 1-3). Matt Damon (Max) mu není žádným protivníkem. Hraje civilistu, nemocného civilistu, umírajícího civilistu. Jediné, co mu dodává sílu, je exoskeleton. O to vtipnější je, že Max stejně bad-ass záporáka zabije, 2x, a tím dovrší absurditu tohoto nedokonalého, vizuálně zajímavého, ale zároveň dost konzervativního béčka s vysokým rozpočtem. PS: Má to happy end. A i když Max nakonec umírá, nechybí divákovi o nic víc než pocit nemastného neslaného nic, který má bezprostředně po shlédnutí. ()

ecis

Napad je originalny ako audiokazeta na Kosickom blsaku, ale to by nebol az taky problem. Ten je v tom, ze namiesto skvelej industrialnej a surovej scifi v podobe District 9 (kedze potencial v technickom spracovani bol ohromny), divak dostava opat len uplakany romanik na pozadi zachrany sveta, ktore v zavere aj tak nic nevyriesi, pretoze nova "Zem/Elysium" sa logicky musi vratit do toho stavu, aky je na znicenej Zemi. Ludstvo nezmenis! Honba za prachami, chudobni vs.bohati, resp. spolocenske triedy boli, su a bohuzial budu. ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)