Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

Bachy

Základní nedostatek filmového vzdělání po letech doplněn. Samozřejmě, že spokojen a nadšen. Jak jinak. Pravda je, že v obchodě s dvd raději sáhnu po Gondryho začátcích, nicméně to ani o šťopku nesráží kouzlo Amélie. ()

Chrustyn

Hodně zajímavý a svým způsobem krásný film. Rozhodně to není podívaná pro každého a divákům odchovaným hollywoodskou produkcí nemusí sednout avšak kdo se nechá vtáhnout do světa hlavní hrdinky ten si bude připadat jako v ráji díky pohodové atmosféře a roztomilé Audrey. ()

MiiRA

Postava Amélie je velice originální, optimistická a zvláštním způsobem zajímavá a to se mi na tom filmu moc líbilo. Skvělá hudba! Velice zajímavý a zvláštní film. Uvidím, jak se mi to rozloží vše, jestli nezměním hodnocení. Zatím lepší 4* ()

klerik

Na jednej strane kúzelné, na strane druhej totálne artové. Klubovka pohrávajúca sa s formou rozprávania. O príbehu ani nemožno príliš hovriť, ale jednotlivé postavy dokázal režisér dokonalo priblížiť divákovi. Príliš romantické sa mi to nevidelo, skôr sa mi páčil ten psycho závan v konaní hlavnej hrdinky... ()

bassator

Před deseti lety Amélie kandidovala na můj nejlepší film, ale jak roky plynou, na film se zapomíná a do popředí se dostávají jiné snímky. To ale nic nesnižuje na geniálnosti a nadčasovosti tohoto díla. A to co se píše na obalu k DVD to sedí přesně: "Okouzlující příběh, který má šmrnc, styl a vtip"... - Viděno 2x cca - 90% ()

marhoul

Amélie Poulain, překrásná Amélie, která vidí věci tak, jako když jsem byla malá holčička já. Která žije ve světě, ve kterém lidé na fotkách mluví a ožívají předměty neživé. Která touží po velkém dobrodružství a lásce. Která najde pod kachličkou v koupelně poklad a musí najít toho, komu patřil, která žije někde na Monmartru stále a každý z nás, kdo ji někdy viděl, bude ji tam hledat. Po perfektních Delikatesách famózní a dnes již kultovní záležitost režiséra Jeuneta. ()

classic

Dve významné herečky svojej generácie majú rovnaké krstné meno - AUDREY, priezviska sú HEPBURN a TAUTOU, pričom prvá dáma je stelesnením neuveriteľného pôvabu a šarmu, ktorá sa zapísala do dejín kinematografie, už vlastne - navždy, druhá mi ju strašne pripomína, myslím, že aj jej rodičia ju pomenovali podľa jej slávnej menovkyne. Čo sa týka filmovej kariéry, tak to som si na 100 % istý, že Hepburn má oveľa lepšiu a bohatšiu kariéru, ako Tautou, ktorá je zaškatuľkovaná v úlohe Amélie Poulian z kultového filmu Amélia z Montmartru z roku 2001 od režiséra Jeana - Pierreho Jeuneta, ktorého pozvali do Hollywoodu na spoluprácu ku štvrtému Votrelcovi, čo sa mu bohvieako nepodarilo, a tak čakal dlho na vhodný projekt, ktorý mi svojim poňatím vyrazil dych ! Vrátil sa, aby stvoril fenomenálny snímok, ktorý má absolútne geniálnu vizuálnu stránku, t.j KAMERA - BRUNA DELBONNELA a STRIH, k tomu pridávam strhujúci SOUNDTRACK, ktorý si pustím kedykoľvek, lebo ma extrémne pozitívne naladí do dňa, dní, týždňov, ba i mesiacov. Príbeh tu de - facto, aký - taký, nejestvuje, Amélia je mladá žena, pracujúca v kaviarni, kam chodí rôzna miestna smotánka, stretáva navôkol seba ľudí, ktorým chce pomáhať, začne sa to záhadnou krabicou, ktorú po zlosti zo smrti Lady Diany ( film je situovaný do obdobia, keď zahynula princezná Diana, t.j do roku 1997 ), objaví skrytú v dolnej časti bytu, kde po kopnutí do guľky, ktorá smeruje k obkladačke, ktorá sa rozbije, tým pádom sa pred ňou otvára záhadné tajomstvo. V obsahu tejto krabice nachádza vzácne cennosti, ktoré patrili pôvodnému majiteľovi, ktorý si ich tam asi zabudol. Rozhodne sa túto krabicu doručiť tomu, koho po práve je. Od tohto okamihu sa začne na svet pozerať inak, a pomáhať tým osobám, v ktorých vidí, že potrebujú pomôcť. Jedného dňa stretne na stanici záhadného chlapíka, ktorý zbiera po zemi nepodarky z fotoautomatu, a ZAMILUJE SA. Volá sa Nino, a pokiaľ sa stretnú zoči - voči, zasiahnutí - Amorovým šípom, pretečie ešte veľa vody, myslené tak, že spoločne si nasadnú na motorku a ufujazdia parížskymi ulicami smerom ku skutočnému vzťahu. Dovtedy sa pozerám na fascinujúce obrazy, zvuk a hudbu, cez kameru, strih a výpravu, až po herecké výkony, réžiu a scenár, že vidím a vnímam niečo naprosto geniálne, ktoré mi fantastickým spôsobom vyžiarilo úsmev na tvári. Na Audrey Tautou je radosť - pozerať sa ! Krása ! Zážitok ! Zahrala si vo svojej najlepšej úlohe, ktorá ju preslávila, ale zároveň i prekliala. Mathieu Kassovitz v úlohe Nina, tiež nie je, čo sa týka filmovej kariéry, na tom najlepšie, dá sa povedať, že sú na tom narovnako. Nevadí mi to, lebo im stačilo si zahrať v jednom filme, aby som si ich navždy zapamätal. Koľkým hercom sa to podarí... ? Možno, Jimmy Dean, a kto ďalší ? ()

Ghoulman

Žlutá a zelená. Vůně čerstvě upražené kávy, maliny. Pařížské uličky celé složené z malých, hravých podivností. Letmá seznámení, nesmělé pohledy, oblázky, které jemnými dotyky čeří vodní hladinu a křehké tóny klavíru rozeseté po blankytné obloze. Hudba jež se zachycuje unášenému divákovi ve vlasech, ulpívá na jeho kůži, hladí ho po hřbetech paží. Dětsky rozzářené oči lemované orosenými řasami a tvář ozdobená lehkým, avšak nehasnoucím úsměvem. To všechno (a ještě mnohem více) je Amélie z Montmartru. ()

packa

Amélie, i kdyby z nebe pršely paroprasata, tebe budu zbožňovat vždy, tvůj nádhernej kukuč, originální účes i mnohdy bizarní nápady. Navíc jsi pro mě inspirací. Svému dobrému příteli, který se rozhodl abstinovat, jsem poslal dopis s fotkou znojemského pivovaru, kam jsem s pomocí počítače prsknul sádrovýho trpaslíka. Akce měla obrovský úspěch, Dejv je opět alkoholikem! Díky :-D ()

Šandík

Film zdánlivě prostý, naivní a romantický. Ve skutečnosti nesmírně dobře promyšlené a prokomponované dílo, které vědomě čerpá, napodobuje a také poněkud karikuje postupy akčních, špionážních, sci-fi či fantasy filmů, aby zárověň připoměl, že pro silný příběh naprosto není potřeba všechna ta „veteš“, která se v takových filmech obvykle vyskytuje... Zároveň film nesmírně dobře, byť v parodické nadsázce, prokreslující psychologické portréty jednotlivých postav. Ke všemu ještě to Chestertonovské zalíbení ve světě „malých“ věcí... Zkrátka úžasný film... ()

triatlet

Taky si po dvou hodinách poeticky vyprávěného příběhu říkáte, že byste se zvládli klidně ještě dívat? Anebo jste se stali součástí té hry a vydali jste se na cestu? Tak nezapomeňte poslat pohled. Mistrně poskládaná mozaika neotřelých nápadů, která vede k vysněnému cíli. Zajímavý komentář: Radek99 ()

mcb

Amélie se krásně směje, všechno je zahalené takovým hezoučkým pseudointelektuálním obalem, který se snaží vydávat jinou cestou než naprostá většina podobných filmů a proto ji bude mnoho lidí uznává jako kult, hlavně ti, kteří nejdou s mainstreamovým proudem. Ale taková bomba to není. Zdá se mi, že pod povrchem není děje ani mák a hraje to až moc na lyriku, která v tomhle případě moc nefunguje. Ovšem originalita a nakažlivá naivita se cení. ()

heyda

Amélie z Montmartru si mě nezískala ani tak svým příběhem jako především okouzlující Paříží, atmosférou, hudbou a krásnou Audrey Tautou. Do dokonalosti to chtělo (kupodivu) jen trochu ubrat. Přišlo mi, že je tam toho o něco víc než je nutné, proto sem měl pak i pocit, že se chvilkami ztrácím v ději. Avšak začátek i konec se povedl na výbornou a za to příjemné navození francouzské atmosféry musím dát alespoň 4 hvězdičky. ()

VenDulin85

Na Amelii jsem si celkem dlouho počkala (nevím, proč někdy tvrdošíjně uhýbám před některými filmy), ale tím víc jsem byla odměněna a přemýšlím, jak přeskládat svoji topku... Celé je to tak prosté, až je to geniální, vezměte si třeba takové nevinné polití kávou.. Audrey Tautou se pro tuto roli narodila, člověk se do ní dokáže úplně vcítit- vymyslí bezvadnou cestu tvořenou z šipek a pak jí samozřejmě přijde příliš banální, aby k dotyčnému přišla a řekla "tak to jsem já, ahoj", ne, takhle to přece nejde.. Amelie ovlivní spoustu životů, potěší lidi kolem sebe, probudí dávno ztracenou naději. Celým příběhem vás doprovází úchvatná hudba, která vás zahřeje u srdce a vhrkne vám slzy do očí, pro mě za 5*. ()

giblma

Oscilace vizuálna, nápadů, naivity, nostalgie a kýče. Nedokážu říct, jestli se mi to líbí nebo mě to sere. Tak sere. ()

evulienka3

Po dlhšom čase som sa rozhodla, že tomuto filmu dám ešte jednu šancu, nakoľko ho naša verejnoprávna opakovala. Prvýkrát priznám sa som to ani nedopozerala. Žiaľ musím konštatovať, že na mojom hodnotení sa ani s odstupom času nič nemení. Asi nie som cieľová skupina, i keď v prípade tohoto filmu je pomerne široko nastavená. Mňa tento film totiž totálne míňa. Začiatok je skvelý, ešte možno aj prvá hodinka sa dá, len potom to už akosi ide dolu vodou. Prvý krát som to vzdala pri ňaháňačke s vysneným mládencom a tentoraz som tiež mala v tejto časti filmu už namále. Vydržala som však statočne do konca. Ten však nič nevylepšil. Romantiku mám rada, mám o nej však isté predstavy. Tento film z nich nespĺňal takmer nič. ()

Stanislaus

Využil jsem obnovené projekce po 20 letech uvedení v českých kinech a vydal jsem se (již po několikaté) do čarokrásného světa Amélie z Montmartru. Jeunetův film neztratil nic na svém osobitém kouzlu a atmosféře - Amélie zraje s roky jako kvalitní francouzské víno. Vedle místy melancholického, ale o to více roztomilého příběhu s neskutečně pozitivním nábojem se mi líbil způsob vyprávění a výtvarná stylizace - nejednou jsem si vzpomněl na tvorbu Wese Andersona. Třešničkou na dortu je přenádherný soundtrack, který za ta léta už v podstatě "zlidověl". Amélie z Montmartru coby nadčasový příběh o mladé ženě, která se snažila, aby byl svět okolo ní lepším místem, a přitom lehce zapomínala sama na sebe, mě dostane, pobaví i dojme s každým zhlédnutím. ()

sharky

Milé filmové pohlazení, které spolehlivě zvedne náladu. I když je to vlastně skoro o ničem, nemůžu dát jinak než za 5. Kamerové filtry a mandlové oči Audrey Tautou zabírají na 100%. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)