Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

Anomiska

Prečo sa ľudia toľko boja toho, čo je odlišné? Kto im dáva právo súdiť? Hilary bola úžasná a ten film sa ma ako ženy dotkol. ()

Rodin

Docela zajímavé, na mnoha místech trochu nudné, docela pěkně vymyšlený závěr, který se ale dal očekávat, ale HLAVNĚ: přes veškerou úctu k hereckému výkonu Hilary Swank jsem si chvílemi připadal jako Alenka v říši divů. Kdo mohl být tak pitomý a pokládat ji za muže? To bylo jako z prvorepublikového Holka nebo kluk. V první řadě pro tuto neuvěřitelnost jen 55%. ()

xenopus

Tak nějak takhle si představuju americkou nezávislárnu devadesátých let, s neznámými tvářemi, nezávislými motivy (zrychlené záběry nebe třeba), z neklidného prostředí spodiny americké společnosti plné kriminality a násilí. A tím pádem taky s očekávatelným koncem. Ono kouzelné "natočeno podle skutečných událostí" zde možná někomu vyfouklo soudnost z hlavy - přece kvůli tomu, že se příběh Brendona/Brendy takto (možná) stal, mě film nedojme nějak víc. Ano, Hillary Swank se role zhostila více než dobře, ale rozlišujte prosím to, že role byla nějak už nějak napsaná a až poté nějak zahraná. Na film jsem se těšil, ale Swank se mi téměř ošklivila a zbytek byl docela utahaný, nudný, předvídatelný a o ničem. Další "zklamání" ze zde výrazně nadprůměrně hodnoceného snímku. ()

myse

Výborný film, po jeho shlédnutí jsem zůstala mlčky sedět s otevřenou pusou. Zezačátku se odvíjí pozvolna, že máte dojem, že to bude klasický, nudný, béčkový film, ale od poloviny nabere spád plný zvratů, naturalistických výjevů až po nečekaný, brutální konec. Celý film je veden v pochmurném, depresivním duchu a odehrává se v drsném prostředí chudých společenských vrstev. Centrální témata snímku až tak příliš nesouvisejí s dějem-hledání sebe sama, nepochopení, intolerance x snášenlivost-jsou spíše založena na mezilidských vztazích vystupujících postav. Oceňuji výkon Hilary Swank, svým vystupováním je jako kluk velmi přesvědčivá; navíc skvělé maskování. ()

joelly01

Jako muru pritahuje svetlo lampy, tak me pritahuji pribehy a zivoty americkych White/Trailer trash. Kdykoliv jsme ve statech tak nejvetsi zazitek je pro me projizdet misty kde tito ziji. Po Disneylandu a Narodnich parcich je to tam pro me ta nejvetsi atrakce. Klenot mi vypravel zazitek ze na vysce si s par kamarady pujcili karavan a pak nekde pres noc parkovali v jakemsi Tom kempu u ktereho bydli tato sorta lidi. Ani pry jeste nestacili vylezt z toho karavanu a uz Jim nekdo klepal na dvere a chtel pujcit penize. To jsem uplne zavidela, takovy zazitek! ()

papadoce

Ťažký preťažký film, ktorý obehol svoju dobu a je dnes aktuálnejší než kedykoľvek predtým. V 99’ som ho nedocenil, lebo som na to mentálne nemal. Proste ma nebavil. Oscar pre Hilary zmenil jej herecký život a práve od “Chlapcov” začala dostávať role v lepších filmoch. Hilary nie je pekná žena a teda ani pekný chlapec, ale kebyže neviem, že je ženou, tak to nedám. Dala toho chalana na tutovku. Bolo mi jej/jeho ľúto, pretože táto komunita to mala a stále má veľmi ťažké. Ale ľúto mi bolo iba jeho/jej neprijatia spoločnosťou, nie jej ako človeka, pretože mimo svojho problému sa chovala ako tupá krava a to s krízou identity nemá nič spoločné. Vlastne celý film je o tlupe amerických sedlákov a tých ja ozaj nemusím. Ich správanie mi ide vždy na nervy. Zahrané to je celé parádne a Hilary si sošku zaslúžila a dokázala to v roku, keď vládla Americká krása, takže klobúk dolu. Hlavná postava mi prišla tak brutálne nesympatická a tak ma aleže doslova srala, že ani po 25tich rokoch neviem vyriešiť záhadu, či neznášam Teenu, Brandona alebo Hilary. Tak parádne to zahrala. Jedinou aspoň trochu normálnou postavou tu bola Lana. Respektíve ešte ten homosexuál, ktorý Teene pomáhal. Lonny bol zároveň jedinou inteligentnou bytosťou. Všetci ostatní bez ohľadu na vek, či pohlavie, boli iba Homo Erectus vypustení do voľného výbehu. Normálne sa na ich chovanie ťažko dve hodiny pozeralo. Že to nedopadne vie divák prakticky od úvodu a niektorí slniečkári by moje nasledujúce tvrdenie zavrhli, ale Teena si o megalománsky prúser koledovala od samého začiatku. Proste ho privolala tým v akej spoločnosti sa vedome pohybovala. Koniec bol len otázkou času. Výpoveď na polícii a samotný zločin boli už mega iná káva. Dávam do rubriky v denníčku. Silný, veľmi silný film. Nechcem ho už vidieť. 5⭐️. ()

Zdenda

Jako film dost dobrý. Swanková je opravdu vynikající, ale zase na oscara bych to neviděl(probůh co taková Thora Birch?) ()

imarvin

Naprosto zásadní film pro ty, kteří někdy hledali sami sebe. Větší část filmu se nese ve velmi příjemném, až romantickém, duchu. Ale konec… ten je „příšerný“, ale uvěřitelný a skutečný. Dlouho se mi u filmu nehrnuly slzy do očí, ale u tohoto ano. Hilary Swank – dokonalá v každém směru, Oscara i Zlatý Glóbus si zasloužila naprosto právem. ()

Dzun

Kluci nepláčou nás zavádí do prostředí amerického středozápadu a ukazuje nám jeho odvrácenou část. Hilary Swank do filmu perfektně zapadla (však se také pohybovala v prostředí svého rodného kraje) a obdivodným hereckým výkonem tenhle film posunula do 5*. Silný příběh o předsudcích, netoleranci a zároveň velké lásce rozhodně stojí za to vidět! ()

nula87

Neskutečně syrový a věrohodně zahraný příběh o holce, co se cítila a chtěla být klukem. A taky o tom, že být jiný se nevyplácí. Hillary vynikající, ostatní velmi dobří. ()

Mr.Roman

Swank a jej dokonalé herectvo v nie až tak dokonalom filme, nijako zložitý, ale zaujímavý príbeh s nepríliš "hodiacim sa tam" koncom, výborne zvolený názov.. Asi tak nejako, pardon za útržkovitosť, ale nejako sa mi to nechce dávať do zmysluplnej kopy ;) ()

Queendom

To je ale hnusnej film. Hilary Swank je ve svojí roli tak přesvědčivá, že se mi místy zvedal kufr. Tolik let jsem chtěla tenhle snímek vidět a teď z něj mám v puse jak v polepšovně. Je neuvěřitelný, jak moc lidi dokážou ve svý nevzdělanosti a tuposti bejt krutý. ()

hackstolle

Poprve jsem u toho usnul a na podruhe jsem se do konce nejak protrapil. Snad nekdy v budoucnu docenim alespon na 4, zatim ale jen ***. ()

MondayWay

Možná jsem prostě z kamene, nebo jsem prostě viděla mnohem zábavnější a dojímavjší filmy a transexualitě. Ještě slabší průměr. ()

habertek

Jako asi takhle...film za 3*, ale Hilary byla prostě skvostná!!! Role se ujala úplně skvěle a lepší herečku do tohoto snímku nemohli obsadit! Díky tomuto snímku a Milllion Dollar Baby se stala jednou z mých nejoblíbenějších hereček.... ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech