Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

Boss321

Hodně silné drama o děvčeti v jejímž těle uvízl chlapecký duch. Celý příběh je natočen na motivy skutečné události. Výkon, který podala Hilary Swank je naprosto neuvěřitelný, protože potkat ji někde tak uvěřím, že je to kluk. Nechce se ani věřit, že ve skutečnosti je to docela pěkná ženská. Snímek, který otevřel cestu všem zainteresovaným k další hvězdné kariéře. Bohužel místy mi to přislo dosti zdlouhavé a menší prostřihání by nevadilo. Boy's Don't Cry je přesně ten typ snímku, který mi stačí vidět jenom jednou, protože podruhé už by mi to asi tolik nedalo........ ()

Faidra

Holky v mém případě neslzely také, pláč byl nahrazen němou hrůzou z příběhu a váhavě přiznávaným nadšením ze syrové filmařiny, nemilosrdně obírající protagonisty i diváka až na kost. Jediné, co mě v souvislosti s tímhle filmem zlobí, je neustálé odvolávání se na lesbickou orientaci hlavní hrdinky - aniž bych se chtěla pasovat do role protivně vševědoucího mentora, docela mě zaráží, kolik lidí je schopných směšovat sexuální orientaci a osobní identitu. Nicméně lidé jsou schopní daleko horších věcí, jak nám názorně dokázal John Lotter v podání Petera Sarsgaarda, takto jeden z nejděsivějších filmových záporáků, jakého jsem kdy viděla. Chválím hlavně Sarsgaarda, který téměř každým svým filmem dokazuje, že si umí role vybírat. Chválit Hilary Swankovou je přidáváním mince do washingtonské státní pokladnice, tak jen dodávám, že tentokrát putovala zlatá soška do těch pravých rukou. ()

H34D

Věrohodnost a přesvědčivost klučičího já Hilary Swankové je až zarážející, je vidět, že ocenění nejvyšší padlo vskutku do správných rukou (a snad i pohlaví)... Krize osobní identity a sexuální nevyhraněnost může být velice ošemetná záležitost a také proto je škoda, že tento film se zaměřuje spíše na maximální emocionální dopad na diváka, který úměrně stoupá s nátlakem na hlavní postavu (výslech), než na psychologický rozbor, či nějakou pointu z tématu vyplvývající. Režisérka, byť si mě zpočátku svými nijak oslnivými, tmavými záběry příliš nezískala, ukázala, že s emocemi pracovat skutečně umí. Zážitek je to neskutečně silný, málokterý film dokáže způsobit takovou bolest u srdce jako Boys Don't Cry, to se musí nechat. 7/10 ()

dobytek

Zase další důkaz, že jakmile se u filmu zdůrazňuje, že je tzv. kontroverzní, tak to je to obvykle blbost. Že je něco kontroverzní, ještě automaticky neznamená, že je to taky dobrý. A tenhle film rozhodně za dobrej nepovažuju. Sledovat 1,5 hod partičku nějakejch buranskejch lůzrů (američani maj pro tohle název "white trash"), jak různě zevlujou, posedávaj na gauči a neustále s flaškou v jedný ruce a vodní dýmkou v druhý ruce vykládaj nějaký historky o tom, jak maj těžkej život, mě opravdu moc nebavilo. Když jsem se teda timhle prokousal, tak jsem se dočkal celkem slušný závěrečný půlhodinky. Jinak Hilary Swank sice nikdy nepatřila mezi moje favoritky, ale tady vypadá opravdu mimořádně bizarně a hnusně. Naopak Chloë Sevigny mi obvykle připadala taková divná, ale tady mi přišla fakt sexy a byla asi jedinym objektem v celym filmu, kterej nepůsobil nějak odpudivě. Jinak je to celý takovej jeden velkej hnus a deprese. A osud Brandona (nebo Teeny) mi byl celkem lhostejnej. ()

Shit

Já na tyhle filmy moc nejsem, ale tohle byl neskutečně sílnej emotivní zážitek s ještě silnějším koncem a Hilary Swank je prostě bohyně herectví. ()

Djoker

Oscar pro Hilary Swank je rozhodně zasloužený, protože její převtělení do role je obdivuhodné. Je však lehce zarážející, že nejhnusnějšího kluka v dějinách kinematografie musela zahrát žena. Film je předčasným vrcholem kariéry Kimberly Peirce, která nemá žádný další zářez. Její poflakování mezi white trash působí dlouho zmateně a snaží se to vynahradit až při drastickém finále. ()

gudaulin

Uvažoval jsem i o páté hvězdičce, ale jak napsal ve svém scénáři Matty, postavám chybí větší hloubka...Scénárista předpokládal, že problém sexuální identity a vyhrocený krvavý konfikt na konci divákovi postačí a spokojil se s nedostatečně propracovanými postavami pohybujícími se v rámci jednoho skutečného kriminálního případu. Díky hereckým výkonům to postačí, Hilary Swank tuhle roli bude překonávat jen těžko. Svojí proměnou zastínila ostatní - a to je škoda, protože prakticky všichni herci jsou dobří - za zmínku stojí přinejmenším Chloe Sevigny. Po režijní stránce mírný nadprůměr, z ostatních filmových ingrediencí je nutné zmínit kvalitní hudbu. Celkový dojem 80 %. ()

Sarkastic

Tak tohle byla docela síla. Právě v tomto filmu jsem si poprvé všiml Hilary Swankové, která nejenže vypadala jako opravdový chlapec, ale ještě podala výborný herecký výkon. Ten konec byl dost tvrdý, ale ne vše může dopadnout dobře. Dávám 5* a vřele doporučuji. ()

Dudek

Žádné překvapení se nekoná. Hollywood mele z posledního a nezávislá produkce z větší části také nezáří zrovna originalitou. Přesto to u snímku Kluci nepláčou nevadí. Po většinu sé stopáže velmi příjemný film s příběhem trpícím klasickým balónkovým efektem. Celé to začíná vskutku nevině a je na co se dívat. Režisér a herci dokážou diváka strhnout do příběhu a ten nemá vůbec žádnou šanci se nudit. V druhé části však přichází šílený obrat, veselý odstín mizí a film se mění ve velmi drsné drama, které graduje až k intenzivnímu závěru. Divák, který již měl šanci poznat všechny kouty duše předchozích postav a dokáže si dopředu představit jejich reakce tu totiž opravdu cítí nevolnost ze skutků, které se na obrazovce dějí. Bylo mi zle. Boys Don't Cry jsou rozhodně bravurně zvládnutým snímkem, o hereckých výkonech nemá ani cenu debatovat, nezaškodilo by ale trochu toho čerstvého větru. ()

Brouk

Hillary Swank ve své životní roli, co jiného na to více říct... Nemohu a nedokážu tak jako drtivá většina populace pochopit pocity, co prožívá lidská bytost zakletá v cizím v těle navíc jiného pohlaví. Neobyčejné drama a neobyčejný příběh... I když Hillary dokázala přesvědčit po tomto snímku svým hereckým uměním několikrát včetně Million Dollar Baby, Boys Don´t cry je doposud nepřekonán. Tak to cítím a vnímám. Nic víc a nic míň... Sakra to je pocta jak hrom ()

TeeAge

|| Scenár: Kimberly Peirce, Andy Bienen | Hudba: Nathan Larson | Produkcia: Chtistine Vachon, Eva Kolodner | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Rozpočet: 2 milióny $ | Tržby: 11,533,945 $ || Je takmer isté, že som nebol na správnej vlne, ktorá bola potrebná k stráveniu tohoto kusu, no na prvý pokus je to pre mňa jednoducho brutálne preceňovaný, iritatívny film, ktorý odomňa nedostane druhú šancu ešte dosť dlhý čas... 15% | Blu-Ray, CZ DTS | ()

genetique

Takéto filmy, ktoré obsahujú podobné a iné tabuizované tematiky sa ani nečudujem, že stretávajú s úspechmi. A keď k tomu prispeje svojim talentom aj neskutočná Hilary, niet pochýb o uznaní. Perfektný film z drsnej americkej reality, kde konečne Amíci ukazujú svoju pravú tvár a nesnažia sa o perfekcionizovanie. 85%. ()

Le_Chuck

Na existenciálne drama chladné a plytké, na výpoveď krízy sexuálnej identity príliž povrchné a zmetené. A práve fibrilácia medzi týmito smermi (podtrhovaná otravnou ľahkomyselnosťou hl. postavy prakticky v celej prvej polovici) a nerozhodnosť režisérnky spôsobila, že sa tento mačkopes vo výseldku dokolečka naháňa za vlastným chvostom. Ani také žolíky ako tabuozovaná téma, tvorčia nezávislosť (finále), či podľa skutočnej události nezaručili výslednú konzistentnosť snímky. Som zmetený hlavne vďaka H.Swank, ktorá exceluje každým framom a vyťahuje výsledný dojem do nadpriemeru, ale jej výkon je žiaľ všetko čo po filme ostane. Pritom to nemala byt one-(wo)man show. Škoda. 70% ()

Kaka

Neskutečně sugestivní a syrová filmařina, která diváka po celou dobu nenechá ani vydechnout, aby ho ve finále zarazila do sedačky. Hilary Swank předvádí mistrovský výkon, ke kterému jí pomáhá nejen skvěle napsaný charakter, ale i podstatná fyzická proměna, včetně mužského sestřihu. Je až neskutečné, s jakou otevřeností se zde řeší sexualita/vztahy. Oscar je ve správných rukou a věřím, že se akademie nemusela rozmýšlet ani chviličku. ()

akisha

Vadila mi jedna jediná věc. Nedokázala jsem se vůbec vcítit do hlavní postavy. O Brandonovi víme zhruba to, že si z strká ponožky do slipů a hraje ho Hilary Swank (ano, je fenomenální). Prostě žádná sonda do nitra, proč tomu tak je, jak se cejtí, jak se jeho charakter postupně vyvíjel od dětství apod. A to mi přijde jako dost velká chyba, protože podle mě přesně o tomhle ten film měl bejt. Přijde mi ale, jako by se víc soustředil na reakci okolí na Brandonův stav, než na Brandona samotnýho. No třeba to takhle původně bylo zamýšlený, ale to jsme už viděli stokrát někde jinde, ať už je to reakce na lesbu nebo místního blázna. Je to ale opravdu jediná chyba, jinak je to natočený poutavě, s výbornou hudbou a skvělou Chloë Sevigny. To se mu ani nedivím, že se do ní zamiloval. ()

castor

Syrová filmařina se zcela suverénní Hilary Swank – pro role obětavou herečkou, která jinak (bohužel) nedostává tak silné role, ale když už (Million Dollar Baby), tak je to zpravidla vynikající zážitek. V jednom dni jsem si nicméně obě dramata po letech s chutí pustil a nelitoval. Případ, kdy se mladíček, toho času fyzicky žena, stal hlavním aktérem tragické události, zaujal debutantku Kimberly Peirce, která po letech pečlivého sbírání detailů natočila milostné drama o poruše pohlavní identity. Hlavní postava sice není žádné neviňátko, křečovitě se snaží přiblížit mužským, nicméně ve skutečnosti touží po pozornosti, pochopení, objetí. Tahle nebezpečná hra se ovšem brzy začne hroutit. Tvůrci se nesnaží šokovat za každou cenu, prostě se dotýkají opovrhované menšiny otevřeně a po svém a dělají to zejména díky hercům velmi solidně. ()

viperblade

Dalo by se říct, že Boys Don't Cry je něco jako milník, když přijde na dramata založena na skutečných událostech, takže to se musí vzít v potaz. Bohužel, tenhle film nezestárnul dobře a dneska diváka, který už pár podobných filmů viděl, nic nepřekvapí a překvapivě i v některých místech nudí. Což film, který se snaží něco říct o takhle složitém tématu, by neměl. Nicméně Hilary Swank si toho Oscara opravdu zasloužila. 60 %. ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech