Až vyjde měsíc

Moonrise Kingdom

Až vyjde mesiac

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2012, 90 min

Prvý Andersonov film, ktorý má u mňa osobité kúzlo, je tak trochu uletený a milo zábavný. Herecký amsábl je zložený zo zaujímavých tvárí, niektoré "postavičky" pobavia samé o sebe, nájdu sa aj tie menej zábavné. Z filmu však ide ľahkosť, romantika, nevšednosť, z hľadiska nápadov má tiež čo ponúknuťa a celkové spracovanie je skrátka roztomilé.(12.10.2012)

Myslím, že jsem konečně dospěl do stádia, kdy si můžu Andersonovu imaginaci, divnost a technickou brilanci užít naplno. Po lišákovi další fantasticky hravý biják, po jehož zhlédnutí začnete litovat, že u nás skautské oddíly nestojí za nic.(15.7.2012)

Nejdřív roztomilá komedie. Pak úsměvná romantika. Možná trochu poezie... A nakonec nehorázná, útrpná, zabijácká nuda. Vyslal bych to klidně do vesmíru na ukázku emzákům, co si na Zemi představujeme pod pojmem "film". To nemyslím ze srandy, ale smrtelně vážně. Následně si nejsem jist, zdali by obratem přiletěli v míru nebo s nukleární hlavicí. Líp aktuální pocity asi nevystihnu.(15.12.2013)

Je nějaká šance zachytit větší romantiku než v dětské lásce? Jinak po všech směrem zvláštní film, které Wes Anderson rád točí. Je to takové celé prostě nezávislé. PS: Bruce Willis po delší době ukazuje, že hrát ještě nezapomněl.(4.10.2012)

Motiv generační vzpoury předteenagerského (předvýrostkovského) věku v době končící beatnické a rodící se hippiesovské éry je mimořádně zajímavý i svým umístěním geografickým (Nová Anglie, vývojově nejstarší část USA), tak společenským (polovojenské skautské hnutí). Zálesáctví předchozích staletí se prolíná se zbytky prudérie a tradiční výchovy v osobnostech předčasně vyspělých, individualitou mimořádně silných a nadaných dětí. Dílo a jeho aktéři, jejichž reálnost je mimo pochybnost, mají sice v běžném praktickém životě stopový výskyt, ale existují. Dokonce i ve světě zvlášť konzervativního amerického maloměsta, jež je svými hodnotovými orientacemi rubem nablýskané líce obou oceánských supraaglomerací - jak atlantické, tak pacifické. Filmové kvality, o nichž se obsáhle rozepisuje Radek 99, svéráz a působivost MĚSÍCE dále dotvářejí a prohlubují. Příběh, který zaujme vtipem, humorem i hloubkou autorského ponoru, se ke svému prospěchu vymyká převládající úrovni hlavního trendu nejen americké, ale i světové filmové produkce.(16.7.2012)

• - Policejní auta jsou vě většině scén Dodge z roku 1968, některé z roku 1969. Film se však odehrává až v roce 1965. (KucC)

• - Když Sama obklíčí skupina skoutů na poli, stoupne si na kámen a řekne "Na tomhle místě skončí můj boj". Tuhle větu vyřkl náčelník Joseph z indiánského kmene Nez Perce. V roce 1877 se se svým lidem pokusil uniknout americké armádě na 1700 km dlouhé pouti k hranicím Kanady. Asi 60 km od hranic je armáda obklíčila. (HellFire)

• - Čepice, kterou nosí během filmu vypravěč příběhu, je stejná jako čepice Billa Murrayho ve filmu Život pod vodou (2004). (Itar)