Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

hansel97

Upřímně mě historická dramata nějak moc neberou, ale tohle byla trochu jiná liga, srovnám li to například s Bathory. Naprosto úžásná výprava, kamera, scénář (netuším jak moc podle pravdy to je a kolik si přidali) a herecké výkony. Tohle je teprve můj druhý film s Aliciou Vikander a začínám tu holku fakt žrát. Hádám, že brzo dám další film s ní. I ten skoro šílený král hrál opravdu skvěle, ale prostřední část začínala být trochu nudná. Nebo ne nudná, ale bylo to bohužel strašně dlouhé, přepálená stopáž. Kdyby ubrali třeba o 20 minut budu spokojený, ale velmi povedený konec filmu to vylepšil. ()

Morholt

Příjemná lekce z dánské historie, kdy se na pozadí dvorských intrik a výstřelků šíleného krále odehrává milostný příběh královny Karoliny s osobním lékařem jejího manžela. Romantiky tak akorát, reálie důvěryhodné a navrch skvělý projev všech zúčastněných. Všichni sice vypichují Madse Mikkelsena, ale na mě udělali větší dojem královští manželé - ona umí hrát a je přirozeně krásná a on je prostě blázen. Jinak nevím jak ostatní, ale já měl na konci obrovský pocit zadostiučinění. 85% ()

ScarPoul

Royal Affair je typický historický film. Ale spravený v tých najlepších možných tendenciách. Osobne moc kostýmové drámy nepreferujem ak tam teda nehrá v hlavnej úlohe Kiera Knightley a aj to sa neobíde vždy s kladnými pocitmi. Ale hlavne vďaka Mikkelsenovi, ktorý je mojím obľúbencom a kvôli Alicií Vikander, ktorá mi učarovala v Anne Karenine, som po tomto filme siahol a musím povedať, že nie som sklamaný. Film je skôr komornou drámou ako historickým veľkofilmom. Je založený na dialógov a výborne vykreslených a zahraných postáv. Jeho téma je silno politická a historická len s drobnými náznakmi romantiky alebo humoru. Film má všetky možné prostriedky na to, aby pôsobil chladne a odťažito, čo som cítil v malom množstve pri sledovaní Hanekeho Amour, ale kupodivu sa režisérovi podarilo schovať emócie za normálne rozhovory. Film nie je celý založený na pohľadoch, a v skutočnosti mám pocit, že filmy s podobnou témou sú úplne rovnaké, ale tá Dánska precíznosť a cit pre tvorbu postáv tu dosiahla veľmi vysokú úroveň. Nie dokonalé a tiež nepredpokladám, že sa k filmu dakedy vrátim, ale ako jedno rázový zážitok som bol viac ako spokojný. ()

Lacike

Tento typ filmov v ktorych sledujeme rôzne intrigy na kralovskom dvore nepatri medzi moje oblubene, ale tentokrat som urobil vynimku vdaka dobrym ohlasom a hlavne kvôli Mads Mikkelsenovi. Mikkelsen nesklamal a je uchvatny ako vzdy. Vdaka nemu sa to oplatilo vidiet. Ale dost mi vadilo pomale tempo. Keby sa film skratil o takych 20-30 minut, tak by mu to rozhodne prospelo. V scenach v ktorych nebol Mikkelsen to bolo totalne nevyrazne. Vsetky tie intrigy mohli byt prepracovanejsie. Hlavnym problemom filmu je, ze je to nieco medzi romantikou a politickou dramou. A kedze sa tieto dve linie vzajomne neposilnuju ale skôr sa rušia, tak vo vysledku nema ani jedna poriadne grády. 6/10. ()

bouncer

Velmi dobré kostýmní historické drama, které však do žánru nepřináší nic nového - drží se celkem předvídatelné šablony (nám může být k dobru, že dánské dějiny tak dobře neznáme), rozdílem oproti jiným a leckdy lepším žánrovým kouksům snad je jen to, že se povětšinu času mluví dánsky a ne anglicky. ()

Terva

Mám rád severský způsob natáčení, atmosféru i hudební doprovod. Přidejte něco z Českého umění a vyjde vám celkem slušné historické drama. Na můj vkus je to až moc dlouhé, pár střihů by tomu dodalo tu dokonalost. ()

Padme_Anakin

Pro mě naprosto dokonalá záležitost! Být teď v divadle, tak vstanu a tleskám a tleskám.. Vše se tu snoubí, do sebe zapadá, citlivě i logicky prolíná a přesto, že je jasné, kam to celé směřuje, poposedávám, držím palce, v duchu se modlím a přeji si… Přeji si jiný konec.. K filmu samotnému – nic, vůbec nic nedokážu vytknout, táhne se to pomalu a líně, přitom zajímavě, poutavě a nedokážu se odtrhnout, skvostné herecké výkony od všech zúčastněných zaslouží poklonu, k tomu nádherná hudba a překrásné interiéry i exteriéry.. Ježiš! Vůbec neznám dánské dějiny.. Napravím.. ()

liquido26

Kromě toho, že se jednalo o krásný kostýmový příběh, tak jsem taky rád, že mi trochu přiblížil část dánských dějin, o kterých jsem zatím moc velké povědomí neměl. ()

baribal

Velmi precizní, možná až moc konzervativní a poněkud studené. Pokud jde ale o vystižení utrpení tří hlavních postav, je film dokonalý. Navíc dodržení historických faktů, až na jeden "detail", je vskutku chvályhodné. Nebylo by překvapením uzmutí Oscara pro cizojazyční film. ()

NinonL

Krásný romantický příběh plný úkladů, intrik a protivenství, jak to ke správnému historickému filmu patří. Tento je navíc podle skutečné události. Dánové opět nezklamali. ()

Tayen

Možná trošku pocitově delší, ale to už tak bývá u kostýmních dramat, kde hlavní roli nehrají boje a kýčovitá romance. Nádherné kostýmy a herecký koncert tří hlavních představitelů dělá čest filmu, ve kterém zdaleka nejde o milostný trojúhelník, jako o pochopení lidských slabostí, osvícenství a tmářství jednoho málo známého období v historii Dánska. ()

Sandiego

Je podivuhodné, že tato fascinující epizoda z dánské historie získala svůj křest na plátně až nyní. Přitom naplňuje všechny propriety "velkých příběhů" - tragický příběh lásky spjatý s velkými historickými změnami, v nichž Dánsko sloužilo jako vlajková loď, rafinované intriky vrcholící až ďábelskou pastí bez možnosti úniku, podmanivý svět osvícenského dvora s velmi liberální morálkou nejen co se týče sexuálních výstřelků. Ve scénáři se podařilo vytvořit chytlavý celek, v němž suchopárný popis doby ustupuje tragickému a nevyzpitatelnému osudu ústřední nevšední trojice (pološílený král - "podvedená" mladičká královna v odcizeném prostředí kodaňského paláce - dvorní lékař zaslepený revolučními myšlenkami), která sama vystačí jako obraz nové, nastupující epochy, na níž však bylo ještě příliš brzy. I vzhledem k poměrně nízkému rozpočtu se ve ztvárnění této "revoluce ve třech" sází spíše na rozsáhlejší dialogy v palácových interiérech či zahradách, ale díky jejich civilnějšímu i odlehčenějšímu pojetí tato lekce historie nepřestává bavit i fascinovat. Ve vizuální stránce je zvolen klasický klíč pečlivě zvolených (leč často se opakujících) exteriérů, kterým je dodána atmosféra dobových maleb utápějící se v mlžném oparu a měkkém světle. Celkový rytmus snímku je hlavně z počátku velmi poklidný, sázející na tiché prodlevy a prožitek rozpačitého vstupu královny do nového prostředí. Vyprávění poměrně dlouhou dobu trvá, než představí stěžejní postavy a jejich vztahy, vykreslí zvláštní svět královského dvora a připraví půdu pro vznik konfliktu v ozřejmění osvícenského ducha u tří hlavních postav a započetím milostného trojúhelníku. Poté již výstavba zápletky stěží nabídne prodlevu a zbývá než bez dechu sledovat úžasný vzestup a hluboký pád nejen u protagonistů, ale i u celkové společnosti. Královská aféra je velmi poctivě natočené a s chutí odvyprávěné kostýmní drama následující nejlepší tradice, ale pevně v nich setrvávající. Navíc může akorát nabídnout nevšední a pronikavý pohled na méně často ztvárňovanou dobu počínajícího osvícenství, jež hýří nespornými ideály a podmanivým nádechem svobody, ale jejíž záludnost může tkvět v nedostatečné střízlivosti, rozvaze a v ne zrovna korektních prostředcích v boji o moc. Názor na postavy i přes jejich nesporně záslužné cíle začíná pod tíhou ohrožení postupně nabývat na nejednoznačnosti, a tím je tragédie zmaru ještě vystupňována. Komorní drama skrze intimní osudy dokáže nabídnout až panoramatický pohled na nejen dánskou společnost dané doby. Obratně mísí melodramatické scény s "politickým dramatem" a historie tak není obětována přímočarému žánrovému obrazu, naopak je vzrušující svoji všudypřítomností a až osudovou provázaností s intimní sférou jednotlivců. (Cinema Mundi 2013) ()

nirvanafan

Historický příběh ze země, jejíž kinematografii miluju, ale o jejích dějinách vím velký kulový. Ačkoliv neznalost může být výhodou, protože jsem skutečně netušila, jak se bude film vyvíjet a jak dopadne. Respektive některé věci jsem odhadla předem, ale řekla bych, že moje předvídavost je způsobena až příliš častým sledováním intrikářských dramat. Romantická zápletka nakonec není až tak důležitá, jak by se zdálo z popisku filmu. Její průběh i důsledky pochopitelně dokreslují tehdejší společnost, ovšem středobodem příběhu se nakonec stává boj jednotlivce proti tmářství. Mikkelsen je jako vždy bezchybný, herecky však nakonec vládne nesvéprávný král. ()

Alementina

Tomuhle kousku nelze nic vytknout. A ta prace s pocasim :) Ne vazne, atmosfera je tam tak husta, ze by se dala krajet. A chemie mezi doktorem a princeznou, ten jejich prvni tanec.... Musela jsem si dohledat na webu, jak to vlastne cely bylo a ono to bylo presne tak, jak to zfilmovali...a pokud Luisa byla skutecne dcerou pana doktora Struensena, tak v soucasnosti jeho krev ma zastoupeni v mnoha vladnoucich monarchií po cele Evrope, proste nejzajimavejsi pribehy vzdy pise zivot sam. ()

Freemind

Antiintelektualismus, nenasytná církev, falešní puritáni, mocichtivé elity, antiočkovací hnutí... Uplynulo 200 let a ideje Osvícenství stále dostávají na zadek. ()

kaylin

Severská kinematografie rozhodně v poslední době patří k vyhledávaným, a i když Dánsko není právě skandinávskou zemí, má k nim velmi blízko. Projevilo se to i na snímku, který je skutečně překvapením. Pokud se podíváte na letošní nominace na Oscary, zjistíte, že mezi cizojazyčnými filmy nechybí. Proč je tomu tak? Především je to proto, že je to Film. Ne každý člověk zvládá řemeslo, ne každý dokáže scénář přetavit do uvěřitelného příběhu. Historické drama je poměrně náročné na převedení na plátno, protože musí být uvěřitelné. Historické události musí sedět, kostýmy, kulisy, dopraví prostředek, nábytek, věci denní potřeby, prostředí, prostě všechno musí vzbuzovat pocit, že jsme skutečně v minulosti a že sledujeme popisované období, kterým je v tomto případě druhá polovina 18. století. Ve snímku "Královská aféra" všechno vypadá vskutku dokonale, ale to ještě není záruka toho, že snímek bude dokonalý i v ostatních ohledech. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/kralovska-afera-2012-85.html ()

slunicko2

Malá lekce osvícenenctví. 1) 40letý dánský režisér Nikolaj Arcel si v tomto historicky věrohodném příběhu udržuje chladný odstup od zobrazovaných událostí i prožívaných emocí. 2) Nic na věci nemění ani prostředí zámku v Ploskovicích, Kroměříže, Hradčanského náměstí v Praze, Doksan a Drážďan, kde všude byl snímek natáčen. 3) 28letý Mikkel Boe Følsgaard (Kristian VII.) a rovněž 28letý Cyron Bjørn Melville (Struenseeho přítel, dvořan Brandt) mě zaujali z mužských protagonistů. ()

..Lucas..

Na En Kongelig Affære se mi líbí, že je v podstatě natočena tak, jak se to opravdu stalo. Film pro mě sice někdy ve třičtvrtině ztrácí dech, ale to jen chvíli, konec už je zase velmi vydařený. Alicia Vikander je obrovský objev a ukazuje, že je výborná herečka. ()

italka63

Výborné historické drama s perfektními hereckými výkony. Pološílený, nemocný král, jeho krásná žena a osobní lékař, ti všichni zasáhnou do osudů svých i celého dánského království. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky