Lásky jedné plavovlásky

Lásky jednej plavovlásky

Loves of a Blonde

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 80 min

Geniální film s opravdu nezapomenutelnou postelovou scénou. Nadčasová klasika, ve které stále poznávám spoustu osob. Lidé se prostě moc nemění a tenhle film vůbec nestárne.(26.10.2003)

Ta holka byla tak roztomile blbá, že jí nešlo jinak než jí přát to nejhezčí, tedy pro ní, ne pro nás. Protože to co je hezké pro nás, zřejmě není hezké pro ní. A ona to tak trošku celou dobu nechápala. TO se mi ale na tom všem hrozně líbilo. Ta napsaná postava. Kdy si člověk uvědomí, že každý je originální, a dokáže uvažovat a přemýšlet vždy podle sebe. Což je samozřejmě občas neštěstí pro druhé. No a když k tomu připočtu legendu lidového českého humoru, Josefa Šebánka, tak se musím parádně bavit. V tomto případě na plný počet, protože je film ve skutečnosti neskutečně lidský, obyčejný a přitom tak originální.(23.12.2009)

Menšík v nové vlně? Kdybych neviděl, neuvěřím. A kupodivu to funguje. Scénka s objednáváním vína mě úplně odbourala. Pokud jde o vše ostatní, naprostá dokonalost. A (ne)herecké orgie s guru Šebánkem, bábou Ježovou, jejich synátorem Pucholtem, ke slovu se dostanou i pánové Vostrčil a Kolb. Chudák holka, tohle je na.jednu plavovlásku s briliantovým prstenem za pět korun opravdu příliš.(2.7.2011)

Movie to napsal naprosto přesně, scéna v ložnici je geniální, zbytek už tolik ne. Ale v této scéně se zrodila kariéra nejslavnější české neherečky Milady Ježkové ("a máte sklep?") Její objevení, je největším plusem totho filmu.(21.3.2009)

Geniální Formanova hořká komedie. Jedinečné, komediální a mrazivé zároveň odkrývání lidských povah a charakterů. Celý film se jakoby rozpadá na dvě větší epizody, tj. Na bále a U Mildy. Za doprovodu známé zlidovělé, ale skvělé odrhovačky (znám ještě pár slok, ale ty by se mohly zpívat až po určité hodině) se odbydou úvodní titulky a pomalu se dostáváme do duší tehdejších puberťaček, které snějí o svých prvních láskách. Osamělé, odkázané na čtyři šedé zdi a soudružku vychovatelku hledají alespoň trochu něhy a teplé lidské lásky. Scéna na bále je výtečná a nabytá legrací. Neodolatelně rozkřípaný orchestr, nesmělé dívky a nejistí záložáci. Fenomenální Vladimír Menšík, který jednoho z nich stvárnil, mezi ty dva neherce, které nikdy předtím neviděl, dokonale zapadl a byl jedním z nich. Postupně se dostaneme k legendární erotické scéně, která v tehdejší době určitě vzbudila určitý rozruch a v posledních pětadvaceti minutách se přemístíme k Mildovým rodičům domů, kde exceluje Josef Šebánek. "Lásky jedné plavovlásky" jsou stále aktuálním filmem, protože lidské povahy se nemění. Nadčasový skvost pro všechny, které něco takového prožili a nejen pro ně. Miloš Forman byl vždycky umělec se vším všudy, scéna otevírání kufru s hymnou v pozadí vlastně shrnuje myšlenku celého filmu do jediné půlminutové scénky.(2.8.2007)

• - Hana Brejchová (Andula) dostala za svoju rolu honorár 5 000 korún. (Raccoon.city)

• - Film byl nominován na Oscara a několik měsíců se promítal v jednom specializovaném kině v New Yorku. Jednoho dne se do fronty postavila i Jacqueline Kennedyová, sledována dvěma nápadně nenápadnými muži, agenty FBI. Údajně se velmi dobře bavila. (Kubrickon)

• - Snímek byl v roce 1967 nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a ve stejné kategorii získal film nominaci i na Zlatý glóbus. (Stocki)