Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

PinokKio

Hypnotické dávkování barev, hypermodernosti, bolesti, jiskření a vzpomínání s bonusem navíc v podobě vyholeného klínu Rosarie Dawson .. ()

Hild

Dokonalá hra Dannyho Boylea s divákem. Film, který vás hned na začátku pohltí a nepustí a taky vám pořádně zaměstná mozkové buňky. Trans se zabývá hypnózou a probíhá hned na několika vrstvách, takže mnohokrát divák neví, co se zrovna odehrává pouze v mozku a co je realita, právě to mě na filmu bavilo nejvíce, užívala jsem si to odhalování, to jak moc jsem se chtěla dostat pod povrch a odhalit pointu, aby mi hned záhy Boyle ukázal, jak moc vedle jsem byla. Trans je velmi nepředvídatelný film s nejednoznačným vyvrcholením, až po nějaké době od zhlédnutí vám jednotlivé kusy začnou zapadat k sobě a i tak si nebudete zcela jisti, zda se vám obraz dokázal poskládat správně. Těch 101 minut uběhlo až neskutečně rychle, za což může velká dravost ze strany režie a pohlcující vizuál. Má velká slabost v podobě Jamese McAvyoe nezklamala, právě on táhne celý film a líbilo se mi, co Danny dokázal s touto postavou udělat od začátku do konce, výborný byl i Vincent Cassel a Rosario Dawson jistě potěší nejedno mužské oko. Výborný soundtrack už je pak u Dannyho Boylea samozřejmostí. Takové filmy já můžu a tohle se mi opravdu líbilo. ()

Wacoslav1

Jo jo. Jak už jsem to psal jinde Angláni tyhle drsný temný kriminálky točit umí a tento film to dokazuje. Jenom škoda, že občas je to takové rozvleklé a z herců mě nikdo výrazněji nezaujal, ale příběh je docela solidní neotřepaný a čeká nás i nějaké to zajímavé rozuzlení na konci. Boyle je řemeslně zdatný režisér co umí dobře a jistě pracovat se svěřenou látkou a tak jsem se rozmýšlel mezi třemi a čtyřmi hvězdami nakonec tu čtvrtou dám, protože jak jsem napsal i přes pár chyb je příběh originální a zpracování kvalitní. Takže to bude za 70% ()

gogo76

"Chceš si to pamätať alebo zabudnúť?..." Slová D. Boyla (bonusy na dvd) o tom, že 99% divákov uvidí jeho film len raz si zobral k srdcu. Film vizuálne i zvukovo doslova napeckoval a príbeh, ktorý vám zamotá hlavu nezaostáva. Režisér i strihač sa vraj v strižni tiež zapotili, takže si z toho nič nerobte. Snové, vzpomienkové, hypnotické i reálne scény nie sú farebne ani nijako odlíšené a je tu občas menší problém s orientáciou. D. Boyle sa nebráni a sám priznáva, že to bol ich zámer dostať do transu a neistoty i diváka. Zložito podaný a vizuálne bohatý film je vo svojej podstate jednoduchým príbehom, len treba vydržať do konca. Niečo môžte v priebehu filmu tušiť, ale uhádnuť akým smerom sa film v ďalšej scéne zvrtne je niekedy nemožné. Viac ako inokedy sa tu kládol dôraz na hovorené slovo. Na hypnotickom hlase R. Dawson zvukári popracovali a úlohou kameramana bolo diváka zneistiť, preto je tu mnoho pokrivených záberov cez sklo. Dvd obsahuje pár zaujímavých bonusov a z jedného sa dozviete , že skutočne je 5-10% ľudí veľmi ľahko zhypnotizovateľných a sú schopný takmer všetkého...80%. ()

Davies182

Za žádných okolností nikdy nenuťte své partnerky k tomu, aby se kvůli vám zbavovaly svých bobrů. A o tom to celý je - naprosto dokonale jsem totiž ten film pochopil, a vy ne, heč... Ale teď vážně. Boylea mám rád právě proto, že mě baví jeho psychedelická režie i když sem tam nechápu, která zrovna v ději bije. Co je mi na druhou stranu úplně jasný, je, že musela Danníka strašně naštvat chvíle, kdy jej Nolan předběhnul s Inception. ()

FlyBoy

Šestáková odrhovačka o utopických účinkoch hypnózy v hyper hektickom háve. Prehnane rozbúraný naratív chce strašne pôsobiť kúl, mind-bogglingovým dojmom, ale pri podrobnejšom náhľade z neho upútava len nadržaný kilipovitý fetiš a jeho formálna progresivita. Na úkor toho, dejové kľučky zaváňajú vyčerpávajúcou hystériou ktorá sa snaží zakryť prvoplánové atrakcie. Opojnosť či pedantnosť Tonyho Scotta sa tu nenachádza ani náhodou a jedná sa skôr o akési frivoľné jašenia sa naprieč audio-vizuálnym spektrom bez pridanej hodnoty Dannyho Boyla. Ťažko si môžem užívať nezáväzný žánrový mišmaš v ktorom absentuje rozvaha v dávkovaní "nespoľahlivosti", postavy sa utápajú v nonsensových rozhovoroch a popritom hrajú síce burcujúce, ale neefektívne načasované pumpovačky. Oceňujem ten zápal vo vymýšľaní ostrých twistov, odvahu hnať to permanentne do fakt napínavých krajností a aj tie špásovné sidekicky na účet niektorých protagonistov sú tiež fajn, ale celé sa mi to v hlave zafixovalo predovšetkým čo by poučné rebelantské cvičenie a nie ako zimomriavkový zážitok s diváckym orgazmom. ()

Xmilden

Našlapaný soundtrack a skvělý moderní vizuál. Jestli tohle není náhodou nový Danny Boyle. Mírný ústup z nejvyšších pozic, nicméně očekávám Dannyho brzký návrat do absolutní top ligy. Nižší kvalitu filmu zapříčinila z velké části nedostatečná kvalita materiálu. Příběh o tom jak ukrást drahý obraz a pak zapomenout kam se poděl asi nešel natočit atraktivněji. ()

liborek_

Doufám, že móda tohoto typu filmu už pomalu odchází, protože tyto filmy jsou čím dál trapnější, hloupější, překombinovanější, prázdnější.... Z čeho se kritici mohli podělat slastí u Inception, je zde dovedeno k naprosté absurdnosti, a vlastně to vypadá, že divák už je úplně vedlejší. Podle tohoto mustru totiž nevznikají filmy, které by překrývaly různé významové roviny, různé zdánlivě neprůsečné látky a náměty k přemýšlení... Podle tohoto mustru vznikají jen narační guláše, pouhé hádanky či hlavolamy (!) - Primární otázkou zde je: "jak je to asi doopravdy?" (přičemž to "doopravdy" je zase jen umělcova fikce bez hlubšího smyslu; zkrátka jde o honbu za pointou). V Transu se vyprávění tolikrát otočí, tolikrát změní směr, že už vlastně nemá smysl ptát se, jaká je pointa (neřkuli "proč" je to tak, jak to je). Nula procent smyslu, sto procent efektů. Nevynucuju si tímto film jako od Dreyera nebo Tarkovského, ale balit tuctovou šestákovou zápletku do X protichůdných výsvětlení bez jasně daného příběhového rámce (a třebas i s otevřeným koncem) a tvářit se u toho jako tajemný hrad v Karpatech, je už opravdu jen pro odvážné. Takhle si film jako zábavu nepředstavuju. Závěrečná scéna s váhajícím Vincentem Casselem, zda zmáčknout nebo ne, je vyvrcholením trapnosti hlavolamových filmů a nabízí možné řešení "syndromu točící se káči": tj. bude se točit, dokud divák bude ochoten za tento balast platit. Neskutečná nuda. ()

cheyene

Tak tohle mě ovšem bavilo od samého začátku! Trans přináší poměrně zajímavý a originální námět, dobré zápletky ohledně ztráty paměti, skvěle se tu prolínají hypnotické stavy s realitou, herecké obsazení bezchybné, tempo ucházející a mnohé scény opravdu dechberoucí. Jsem velmi mile překvapen a docela zvažuji i 5*. ()

kinej

Na filmech Dannyho Boylea je zkrátka vidět, jak moc si svojí práci užívá, skoro bych řekl, že jeho nadšení číší z každého záběru. U Transu jsem se skvěle bavil od prvních vteřin až do konce jednak kvůli skvělému scénáři, kdy jste vždy o několik kroků pozadu za vyprávěním, ale právě i díky hravé režií a téměř organickým propojením s hudbou. Trans možná nemá žádný, či poselství, ale i tak je to oslava filmu. ()

nunka

Pod rúškom hypnoterapie a krádeže šikovne zamaskovaná zápletka. Spracovanie veľmi zaujímavé, aj keď "hry s hypnózou" zanechávali úsmev na tvári....myšlienky vkladané do mozgu systémom ide to kedykoľvek, s kýmkoľvek a akokoľvek. Juuuuj, to škrípalo. Podstatné však je, že film ako celok výborne funguje, zápletka sa postupne šikovne odhaľuje a sústredenú pozornosť treba udržať až do konca. ()

Shakers

Danny Boyle ma zastihol totálne nepripraveného. O filme som nemal vôbec šajnu o čom to vlastne je. Sadol som si hovorím si fajn, McAvoy toho poznám z X-Menov, ale to nám bude predvádzať obrazy ? Prvé dve minútky filmu ma totálne nebavili, ale potom celý film začal pridávať na tempe, gradoval a nakoniec vyústil vlastne v jednoduchú, ale dobre schovanú zápletku. Musím povedať, že celý film ma bavil, prišiel som mu na chuť a s dobre obsadenými hercami som sa pustil do pátrania po obraze, ktorý som nevidel ani na hodine dejepisu. Réžia Dannyho Boylea je skutočne perfektná a už dlho som nevidel film, kde sú scény husté len vďaka kamery, strihu a hlavne soundtracku. 85% - 4* ()

KlárkaS

Jedno se musí nechat, a to že Boyle je mistr ve výbírání tý správný hudby. Jako příjemně gradující psychologický thriller je to fajn, ona překombinovanost není vůbec na škodu, navíc se ke konci ani nedostavuje takový ten lindelofský wtf pocit, takže supr. Plánuju zopakovat. ()

playboxguest

Miluju tyhle manipulátorský kousky, kde si vychcaná psychoterapeutka hraje s mozky ostatních postav i diváků a když na její hru přistoupíte a pozorně se díváte, dává vám finální rozuzlení docela i smysl. Já to sežrala nedávno Catherine Zetě-Jones v Side Effects a skoro stejnou měrou si se mnou dokázala vyhrát i vyholená Rosario (jedinej wtf pro mě v tomhle filmu byla myšlenka - on tam v týhle době má snad někdo něco jinýho?) v uvolněnější verzi těchhle hrátek kočiček a myšek. 90% ()

Boogeyman

Divoká, líbivá, chytlavá, nepředvídatelná a především překombinovaná jízda a dokonalá ukázka moderního filmu. Boyle pořád umí, kromě klasicky skvělé souhry obrazu s hudbou tu máme pár opravdu napínavých scén. McAvoy je ideální představitel těchto nevyzpytatelných psychoušů. No a o vyholené štěrbince není třeba hovořit, Rosario má palec nahoru. ()

Madsbender

Tento film je, rovnako ako samotný Boyle, neuveriteľne prelietavá záležitosť. Na začiatku sa tvári ako polo-civilný cynický heist thriller s výraznými farbičkami, načo sa zvrhne v zvláštnu kriminálku s príchuťou mysteriózna. Lenže skutočne len príchuťou, pretože miesto skutočne zaujímavej záhady scenár len mystifikuje a mystifikuje až do záverečného akože wow odhalenia. Ale medzitým sa ešte stihne zmeniť na slovutnú drámu. Nechýba čierny humor, rozprsknuté hlavy, klasický záporák Cassel a krásna Dawson sa ukáže v rúchu Evinom. Ehm. Pochopte, toto nie je zlý film, ale ani extrémne dobrý. Film, ktorému sa podarilo dosiahnuť len to, čo chcel režisér a diváci ho nezaujímajú. ()

Pilda17

O tomto snímku jsem nevěděl vůbec nic a pustil jsem si ho bez nějakých informací a možná díky tomu jsem byl nadšený. Danny Boyle už mnohokrát ukázal, že točit umí. Po slabším startu diváka čeká skvělý náboj se závěrem, který vyrazí dech. Příběh byl fakt perfektní, herecké výkony všech byly dobré, ale vynikal James McAvoy. Až na pár věcí se nedá co vytknout .. 8/10 = 87% ()

Cappuccino

Zatiaľ najlepší film na akom som bol toto leto v kine. Premyslené, originálne. Čo viac si od thrilleru priať? Á vlastne viem - nečakané rozuzlenie. No, toho sa nám dostalo tiež. Prečo som teda vlastne nedal plný počet? Zas tak prelomový Tranz skrátka nie je. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)