Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

mm13

Bolo by mi srdečne jedno, ako to do seba celé zapadá či nezapadá, keby tu vystupovali postavy, ktoré by zaujali. Ale ani jedna. Bolo by mi jedno, aké je to prázdne, keby to malo atmosféru a dobrú hudbu. No nemá ani jedno. Suma sumárum to nemá to, čo je pri filmoch Dannyho Boylea najdôležitejšie - nemá to Dannyho Boylea. ()

JASON_X

Tvůrci se vás od prvních záběrů snaží obalamutit, že budete svědky nadprůměrně zajímavé a chytré zápletky s nějakou hodně překvapivou pointou, aby s vámi na konci neurvale vyjebali pointou tak zoufale banální, až je to přímo nestoudné. Film je sice skvěle natočený, je sexy, je chic, pulzuje k němu dobrá hudba, divák si dlouho není jistý co je realita a co hypnotická sugesce, ale je to zároveň i povrchní a duchoprázdná krávovina. Nejen že forma zvítězila nad obsahem, ale tohle je forma téměř bez obsahu. Užvaněný, pozérský, narcistně sebevzhlíživý, pro efekt vyrobený velký pšouk, vydávající se za chytrou a jakoby mysteriózní záležitost. K hercům: Nemužný slabošský vyčůraný srábek McAvoy, kterýchžto příbuzných typů se v naší zdegenerované západní městské civilizaci hemží myriády, mi byl jako už tradičně pudově nesympatický. Dawsonovic Rozárka má sice pěkný xichtík karibské pornoherečky, ale její silikonová vemena mi ji v každé její roli už apriori znechucují. A psychoterapeutka se silikonovými vemeny je fakt přes čáru. Testosteronový nabušenec Vincek pak má roli na tělo, jenže se zase v průběhu děje mění v žalostného troubu. A ubohost závěrečného rozuzlení má mnohokrát větší váhu, než jeho francouzský charm. ()

Morholt

Výborně obsazené a herci nezklamali, ale ten scénář byl tak překombinovaný, že se v něm ztratili všichni včetně samotného Boyla. Tohle bylo prostě blbý. 30% ()

ScarPoul

Pravdou je, že by si film zaslúžil skôr tri hviezdy, ale zase koktail halucinácií v štýlovom prevedení Dannyho Boyla má niečo do seba a v určitom smere neuveriteľne baví. Hlavným problémom filmu je scenár. Ten sa snaží od začiatku pôsobiť dojmom dejových zvratov, ktoré ale pozornejší divák okamžite prekukne. V polovici filmu sa zmení koncepcia halucinácií a divák sa dostáva na pochyby čo sa to vlastne deje. Lenže koniec zase len potvrdzuje zaužívanú schému prekvapivých koncov, ktoré majú podľa mňa v súčasnosti veľmi nevďačnú úlohu. Nebyť tej silenej hry na divákovu pozornosť a na snahu o originálitu, jednalo by sa o prvotriednu jednohubku. Herci sú koniec koncov bezchybý, ale ani vagína Rosario Dawson a ani britský akcent Jamesa McAvoya-ďalšia výborná úloha - nedokáže prekonať Vincenta Cassela. Čo sa týka postáv tie sa krásne vyvíjajú a ich vzájomné vzťahy sú najviac neujasneným prvkom celého diela. Sledovať ma to bavilo neuveriteľne aj keď koniec celý vývin vlastne z logických dôvodov zmazal. Film má našlapané tempo, výborný soundtrack a pôsobivý vizuál. Možno menej prekonštruovanosti a bol by to skvelý náhradník takého Deja-vu od Tonyho Scotta. Tá štvrtá hviezdička je tým pádom naozaj strašne slabučká. ()

Gwaihir

Nevím, jak to mají ostatní, kdo film viděli, ale mě si tedy tvůrci skutečně velice dobře povodili a, nebýt takřka dokonalého soustředění, které mě nepostihuje příliš často, byl bych se ve všech těch vypočítavých přechodech a zajímavých střizích asi ztrácel víc než by bývalo bylo zdrávo. Ačkoli děj sám o sobě určitě není nepřekonatelně složitý, pakliže si jej dokážete správně poskládat, je vyprávěn v neuvěřitelném rytmu a jeho jednotlivé dílky jsou seřazeny tak, že tvoří úžasně napínavou hru, v níž si až do konce prakticky nemůžete být jistí, jak se věci mají. Místy nádherně hypnotická atmosféra se tu neustále střídá s živelnou akcí, přičemž je vše, pro Boyleovy snímky typicky, doplněno až naturalistickými záběry a pozoruhodným způsobem hudebně podkresleno. 80% ()

BoPo

Jahoda...Mozog z toho kusu mäsa a kostí vytvára to, čo sa nazýva osobnosť. Všetko čo ste v živote urobili, povedali, videli, počuli, robí z Vás to čo ste. Tu sa jedná o chlapa, ktorý zabudol jeden veľmi zásadný moment svojho života. A aby toho nemal málo, tak je veľmi intenzívne tlačený do rozpamätania sa. Dobrý príbeh bez nudných miest. Je však podávaný miestami zbytočne neprehľadne, no s kvalitnou záverečnou pointou. A čo Vy? Chceli by ste mať možnosť rozhodnúť sa, či si tento komentár pamätať, alebo nepamätať?...Jahoda. ()

PROROK14

Bol to trocha nezvyčajný film. Ako to bolo v skutočnosti nám vysvetlili až na konci, čo ma nechávala počas filmu na pochybách, na druhej strane to rozuzlenie nebolo nijak zvlášť zdrvujúce. No, do kolien som nešiel, ale podívaná to bola celkom fajn, takže som spokojný. A chcelo by to asi ešte jedno zhliadnutie, aj keď neviem, kedy sa na to zasa odhodlám. ()

maseer2

moc zajímavý námět, poutavé zpracování a nadpozemská Rosario Dawson vs. trochu zmatený a zbytečně překombinovaný děj (který přitom sám o sobě nijak zvlášť složitý není).. slabé 4* ()

Mr. Lobo

Musel jsem se na Trans podívat podruhé hned za dva dny. V příběhu je hned od prvního setkání jasné, že Elisabeth už Simona někdy viděla. To bylo to nejsnáze čitelné. Hůře (napoprvé) byly náznaky o skutečných povahách všech postav. Na podruhé už šlo vysledovat, co mají v úmyslu nebo v povaze (Simonova agresivita). Co mi přijde fascinující je nejen přechod mezi jednotlivými postavami, kdy se stále střídá náš fokus a nedokáže nám na první dobrou a hlavně na dlouhou dobu určit, která postava je hlavní (nejvíc to zmate úvodní Simonův komentář), ale mnohem víc je neustálá (skutečně v druhé polovině se to děje snad co deset minut) proměna zaběhnutých schémat o kladném a záporném elementu v příběhu. Najednou tam není nikdo, s kým byste mohli soucítit nebo s kým sledovat události, protože tři hlavní postavy se nám ukazují ze všech stran. Boyleův rukopis je zde krásně čitelný; stejně jako Coeni i on si libuje v "kufru peněz", zde skrytém za Goyovým obrazem, ale i kamera, střih, způsoby vyprávění. A ty interiéry jsou famózní. ()

bouncer

To je třetí film s krádeží obrazu v řadě a to prosím nebyl záměr. Zdá se, že (art) heist movie zažívá obrození a u toho samozřejmě nesmí chybět Danny Boyle. Trans, to je šikovný režisér, komplikovaný a zamotaný scénář, pár hvězd z evropského kontinentu (McAvoy, Cassel) doplněný o nevýraznou Rosario Dawson. Slušný film, ovšem nejsem si jistý, jestli jsem zvládnul uvěřit všemu a jestli by bez populárního Dannyho měl film hodnocení v červených číslech. Slabší 4*. ()

Terva

CITÁT - Jde o obraz od Rembranta. Jmenuje se "Bouře na moři Galilejském"..........Žádné umělecké dílo nestojí za lidský život........... Je blbé, ukrást obraz a pak si nevzpomenout, kam jsem ho dal. Scéna s hypnoterapií okolo 30 minuty je zajímavá a povedená. CITÁT - Zlobit se, znamená býti oběť.......... Pomalu se to rozjíždí a ještě pomaleji dostává divák do svého mozku informace, které se pozdějí zaklapnou v jeden celkový obraz. Všechny ty informace co máte v mozku najednou začnou dávat smysl. CITÁT - Začneš ji nenávidět stejnou měrou, jako ji miluješ............ Finální scéna nakonec nevypadá špatně a dovětek vás dojme. CITÁT - Chceš si to pamatovat, nebo chceš zapomenout?........... Na konci titulků je seznam všech obrazů a malířů použitých v tomto příběhu. Na prvním místě je v hlavní roli Francisco Goya a jeho "Witches in The Air". CITÁT - Až zavřeš víčka, kdo tam bude stát?............ ()

Johny_fork

Danny Boyle se stále vyvíjí a jde dál a dál ve svých imaginacích. Pochopil, že s filmy o drogách a násilí už v dnešní době diváka úplně nerozhodí. V Transu rozehrává hru, kde hlavní roli hraje pouze síla lidské mysli, manipulace a dostává nás až za hranice, které bychom si my sami byli ochotni připustit. PS: kunda. ()

Pink.Panther

Tak takto vypadá britsko-francouzská hypnoterapie. A přitom stačilo pořádně zastřihnout nehtíky hned na začátku a mohli jsme se vyhnout překombinovanému mixu vzpomínek, snů, percepce a reality. Výborný soundtrack, pěkné filmové obrazy, napínavé story a podlehne-li senzitivní divák této psychedelické seanci, vidí zaostřenou čárku na celý plátno - aspoň že enšpíglovi tu čárku z filmu nikdo neumazal, stejně se mu to jen zdálo. Ale ta vyholená hypnotizérka byla skutečná a z poloviny ustřelená hlava Casselova zas ne a čornutý Van Gogh, Modigliani, Monet, Degas zas ano, či ne? Tomu říkám správnej postmoderní trip! Produkce: Cloud Eight Films ()

Lyli

Zvrtlo se to. Opravdu mega. Takový ten pocit, že někdo jel dost ostrý matroš a měl velké ambice...jenže když si ho nedáte i vy, vidíte jen srajdu s dobrým obsazením. ()

mau

Nejnovější film Dannyho Boylea zkoumá podobně jako předchozí režisérův snímek 127 hodin podoby subjektivního vnímání v hraniční situaci. Hlavní hrdina Simon, historik umění pracující v londýnské aukční síni, si po úraze nemůže vzpomenout, kam ukryl vzácný obraz, na který má zálusk parta zločinců. Ti najmou hypnoterapeutku, aby v navozeném hypnotickém tranzu získala potřebné informace. Zkoumání lidského podvědomí odkryje nečekaná, i když trochu předvídatelná, tajemství. Kriminální zápletka postupně přerůstá v thriller s milostným trojúhelníkem, který se vrství jako tři základní barvy, které charakterizují ústřední aktéry a stylově podbarvují jednotlivé interiéry. Znalcům umění je určena scéna, kde ve slavné Corbusierově kapli Notre Dame du Haut levitují Simonem obdivované pohřešované závěsné obrazy. ()

Zeebonk

Ano! Ano! Žánrové děvka Danny Boyle zářně cválá zpět ze zapomnění a hrdinně ustřeluje varlata faktu, že všemi nečekanými pointami si již vytřeli řiťáky kolegové Nolan a Fincher. Zvraty a pointy všech tvarů a velikostí na nás vrší ze všech stran, je sebejistý, originální a politicky nekorektní. Je to přesně ten chlapík, kterému jsme pár let zpět uctivě olizovali zaprášené špičky tenisek a já jsem ten jeho natripovaný propletenec vysrkal i s polevou. A co víc, v posledních minutách jsem se stihl vymrštit na špičky a v entuziastickém gestu převrhnout stůl i s laptopem, neboť ten můj Danny přemilý se vrátil s teniskami blyštivějšími než kunda Rosárky Dawson. Brilantní herecké kreace Jamese a... blablablablabla... Blab... Blab. Blaaaaaaa. Blablablabla. Snažím se říct... Blabla... Blablabla. Bla. A komu se to nelíbí, tak ať... Blablablabla... napíše komentář nebo co. Bla. ()

Marek1991

Staré metódy, nové triky. Veľmi nesprávny, rafinovaný a nebezpečný film, ktorý si ešte na záver dovolí zahrávať s myšlienkami o strate niektorých spomienok, tak to je choré. No opäť dokáže, že tí s najväčšími schopnosťami, no navonok čistí, dokážu byť najhorší a že tí, o ktorých si to myslíme, že takí sú, budú len využití a odkopnutí a potom tá stará svalnatá škola s dávkou rešpektu, ktorá vždy dopadne podľa priania režiséra a často z toho robí buď výnimočné alebo len tuctové dielo. Film je dobrý, miestami nudný, miestami necudný no spĺňajúci istú komerčnú šablónu, ale žeby až také náhody, že dievča z červeného auta nebude nikto intenzívne hľadať, že sa stretnú starí známi, to kde sme, v Senci, že je to také jednoduché? Nič v zlom, ale akurát to bola zaujímavo zvolená téma, dej plný zvratov, ale v istom zmysle je to voľné pokračovanie filmu Počiatok pre mňa. Niektoré moderné dielka ma starým rozmýšľaním jednoducho nevedia pobaviť, či upútať. ()

Padme_Anakin

Žádné velké nadšení, ovšem nejsem ani zklamaná, jedná se o zvláštní kousek, je to taková „haluška“, jen netuším, kdo byl ve skutečnosti na tripu.. Líbilo se mi to pohrávání si s myšlenkou - chceš si to pamatovat/zapomenout? Kdyby tak člověk měl volbu, že? Ta krádež obrazu byla v podstatě velice zajímavá, hypnotizování už o něco méně, každopádně herci skvělí, Vincent Cassel si to valí na své charismatické vlně v kvalitě A+, James McAvoy je pozoruhodný, vůbec ho neumím zařadit skrze roztříštěné emoce, no a Rosario Dawsonová má nejen divné jméno, zahrála si báječně i tu divnou postavu.. Film, ke kterému se ještě vrátím.. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)