Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

Elyssea

Film, který vás hodí šlapat vodu do moře, aby tvrdil, že vlastně plavete v bazénu a nakonec se ukázalo, že jste se celou dobu plácali v brouzdališti. Zkrátka a dobře to bylo zajímavé leč nepříliš uspokojivé. ()

apacka

Nebudu rozmazávat vztah k Trainspottingu, ale i v roce 2014 je důvodem, proč koukám na Dannyho Boylea. Bez ohledu na to, jaký downhill jeho filmografie v posledních letech je. A ještě mám drzost zalitovat, že ho nepustili k režii Sviňáka, protože... no nic. Čili Trans. Vizuální McAvoyovy voiceovery jsou hodně rentonovské, což se mi líbí, ale vesměs zbytečné, což se mi nelíbí. Podobně mě namíchla polopatičnost Rosario Dawson, kdy nám, dementům, co si nestihli spočítat 1+1+1+1+1+1+1+1+n, na konci objasňuje, jak to teda (ne)bylo. Příběh je na hlavu, leč budiž, scénář jarmarkem alibismu. Přitom John Hodge! Má to i plusy a půlplusy. Dobrá hudba. Pár vizuálně přitažlivých, byť naprosto samoúčelných scén. Vincent Cassel , který se pro tenhle typ rolí snad narodil. "Gangsterské" scény jsou slušné, někdy vtipné, i když zhusta nepůvodní. Celkově strašně nevyvážené. A co je nejhorší, bohužel ne tak špatné, abych se netěšila na Porno. ()

Crawler-D

S ohledem na zbytek se jeví detailní a široké zpracování úvodní zápletky s kradením obrazu jako nadbytečné, nudné a nezajímavé. Mění se to, když se Boyle pustí do zkoumání psychických možností McAvoyova mozku a seance naberou ráz skupinové terapie, v níž není jisté, kdo je kdo a zápletka se mění ve změť, jejíž finále je těžké určit (byl jsem připraven na to, že McAvoy, Cassel a Dawson jsou jedna osoba něco podobně šíleného). Nakonec je vcelku odůvodněné a padnoucí, důležitější je, jakou proměnou dokáže McAvoyova postava projít, že se Boyle nebojí být evropsky neurvalý (totální nahota, totální násilí a nestíhající vypípávačka) a že stejně jako v jiných případech dovede navodit ten fantastický pocit tranzu ("What do you see, Kaneda"), v němž se dění stupňuje k povznášejícímu vrcholu. ()

dubinak

Hodně velkou výhrou jsou u tohoto dárečku herci. Jsem opravdu upřímně nadšená z výběru hlavních herců, teda až na tu Rosario, i když uznávám, že jí ta role dost sedla. Asi ve čtyřicáté minutě si říkám, aha, co teď, zdá se být všechno vyřešeno. Zatraceně velký omyl. Boyle s divákem umí velice hravě vyjebat a dělá tak po celou dobu, od začátku až do konce. McAvoy je vážně zlatíčko, možná ho co nevidět zařadím do topky, ta jeho modrá očka jen krásně podtrhují jeho skvostný herecký výkon a že tentokrát dostal zatraceně nestabilní roli. Celou dobu jsem se do děje dostávala hlouběji a hlouběji a hltala jedno slovo po druhém. Třešinkou na dortu je pak už jen dokonale vybraná hudba a ve všech ohledech se pro mě Trance stává nejzmatenějším snímkem za posledních pár měsíců. ()

Lanark

Povedený mind-fuck. Tentokrát musím lehce spoilerovat. (Ne)Překvapivě jsem si u Trans nejvíce zavzpomínal na Trainspotting. Upřený pohled Rembranta z obrazu, který tak navazuje kontakt s divákem a snaží se ho vtáhnout na rozkývanou bárku uprostřed bouře versus upřené pohledy herců do kamery, které se snaží o totéž, avšak něco malého schází, aby bouře nabrala stejných rozměrů. Možná malá vzpomínka navíc, dokreslit jednu scénu, nebo jinou lehce přemalovat. Boyle občas ohromí vizuálem i velmi naturalisticky podaným násilím (mluvicí ustřelená hlava v pohodě, dívka v kufru už ne!). Jinak však vrstvíme přes sebe dějové linie rychleji než Pollock barvy, abychom nakonec došli k lehce očekávánému twistu: zlo je dobro - dobro je zlo. I tak mě hlavní herecké trio, soundtrack a kamera dostali do celkem hlubokého transu a já si ho se vší parádou užil! ()

zette

Scenar k filmu je vyborny a i kdyz jsem se obaval, ze se v deji budu ztracet, tak se tak nestalo. Myslim, ze se dobre povedl i vyber hercu, kteri sve role zvladli na jednicku, za vsechny jmenuji Vincenta Cassela. Co je vsak skutecnou ozdobou filmu, je rezie Dannyho Boyla, ktery opet do filmu vsadil uzasny soundtrack a spolu s kameramanem Dod Mantlem vytvoril spoustu novych vizualnich napadu, ktere me neskutecne bavily! Moderne pojaty film, ktery nenudi. ----- Mozna, ze v kine byl pocit z filmu umocneny velkym platnem... a pokud me s odstupem casu oslovi vice filmu z roku 2013, je mozne, ze bych hvezdicku ubral. Dnes jsem ale spokojen:-)! ()

campix

Trošku mě Danny Boyle zklamal. Zase si odskočil do trošku jiného žánru a opět to rozhodně není špatný film. Ale také to není film u kterého si můžete odpočinout. Neustále vás nutí přemýšlet, co se to vlastně děje a v průběhu času mi to přišlo až příliš komplikované a občas jsem opravdu netušil, zdali to je hypnóza, sen nebo skutečnost. Nepomáhá ani pro mě nesympatické obsazení hlavních rolí. To co je na filmu opravdu povedené, je závěr. Ten je opravdu skvělý. ()

asinus

Skvělé predispozice (geniální inovativní režisér, vynikající herci bez zábran, téma kombinující hypnotické a extatické stavy) a zajímavě rozehraný příběh zhruba v polovině snímku začínají tonout v překombinovaných pletkách scénáře. V Boylově podání sice Trans sem tam vyhřezne v nějakou dechberoucí scénu či nervydrásající sekvenci, čím více však zápletka nabízí postupem času možností, tím méně čitelnou je pro diváka, který se snaží pochytat všechny volné konce. Když pak všechno směřuje k onomu nutnému velkému zvratu a závěrečné pointě, nepříliš originální (jakkoliv překvapivá a šmrncovní) dohra nedostojí laťky nasazené předchozími do krajnosti dovedenými otáčkami děje. Pořád je ale radost koukat na práci Dannyho Boyla, který se trochu připoutrhl ze řetězu. ()

necisty

Vždy mě zajímalo, jak vlastně hypnóza funguje. Tady se to ale nedovím a přitom si to se mnou pěkně pohrává. No a takové filmy já rád. PS: Ta kunda byla kvalitní :D. ()

Juto

Film sa vás pokúsi nabúrať a šikanovať, aby ste si mysleli, že sledujete niečo skutočne inteligentné a dobre štruktúrované, ale nie je to tak. Film je kvôli tomu neprehľadný a zmätočný. 4/10 ()

Ondatra

Z tohohle filmu mám podobné pocity jako z filmu Počátek. Jedná se o docela komplikovaný film, který potřebuje divákovu pozornost a jakmile chvíli nedáváte pozor, tak se v příběhu ztratíte a můžete začít odznova. Příběh se motá kolem jednoho obrazu a kolem tří osob. James McAvoy, který zde ztvárňuje licitátora, si nepamatuje kam obraz ukryje, a proto Vincent Cassel, který je vůdcem gangu, najme hypnoterapeutku, kterou hraje Rosario Dawson, aby pomocí hypnózy pomohla gangu najít daný obraz. A právě v momentě, kdy začne se svojí hypnózou, tak jsem se začal v příběhu trochu ztrácet. Režisér Danny Boyle si tu totiž v těchto momentech dost pohrává s divákem a často mu umožní se tzv. "zapojit" do filmu. Divákovi dá prostor k vlastní myšlenkové aktivitě a následně v další scéně to buď potvrdí a nebo ho přivede na falešné stopy. A to mi přijde právě to dobré, že divák není pouze pozorovatelem děje, ale přímo i s filmem interaguje. Proto divák musí být dost pozorný a všímat si i sebemenších detailů, aby se v pavučině příběhu vyznal. Jedná se zpočátku o fajnovou kriminálku, která se postupem času dost promění v psychologické drama až thriller, který není lehké pochopit, a proto se budu muset podívat asi ještě jednou, aby se mi v hlavě všechno potvrdilo a vyjasnilo. Rozhodně komu se líbil Počátek a podobné psychárny, tak rozhodně doporučuju. 8/10 ()

Ketchi

Hodnocení se dost možná zvedne na plný kule po druhém zhlédnutí, až uvidím, jak do sebe všechna kolečka v průběhu zapadají. ()

c.tucker

Mě se tenhle mind fuck líbil převelice, bylo to chytré a pěkně vyjebávací. Občas jsem měl pocit, že se ztrácím, ale najednou buch a bylo vše jasné, pak se tohle opakovalo několikrát. Danny Boyle to zase trefil, je to prostě moje nota a já ho za to miluju. P.S. A ještě se tam rozcapila moje oblíbenkyně Rozárka. ()

Bane_Boss

Brilantní do píči. Když jsem před pár měsíci viděl trailer, říkám si "brácho, na tenhle film hoď očkem, to bude zajímavý". Měl jsem na něm očko. Když jsem se pak dozvěděl, že zde bude vouplně nahá Rozárka Dawson, už jsem házel očiska vobě. A neprohloupil jsem. Ach Rozárie, ty tvé křivky, ňadra a ... skvostná dámská P(art)IČKA (ihihihihihihihi), nejlepších 8 sekund. Takové video kraťučké by se vlezlo i na Instagram a já bych lajkoval jak divej. P.S. Teď jsem zjistil, že vlastně ve slově partička je svým způsobem pička. To znamená, že se potvrdila má teorie, že pořad Partička je na co? No na PIČKU!!! hihihihihihi ()

arnybossy

Danny Boyle je proste makac, vsetky jeho filmy zeriem a ani teraz ma nesklamal. Vynikajuco natocene, svizne tempo, tajomne, prespekulovane, fakt super spestrenie od beznych tuctoviek. Bonusovka: Ked Rosaria Dawson vychadzala naha z kupelne, bol som si isty ze v poslednom okamziku pride klasicky strih, no ten prekvapivo neprisiel. ()

BoXBe

Trance je perfektní pecka do kina s kamarádama, na pifko, dlouhý rozbor a brzy znovu s co nejlepším zvukem, protože opakování je matka moudrosti a v tomhle případě i nutnost, aby si člověk připomněl, jak dobře je to vyprávění s tím soundtrackem poskládané dohromady. No, nemohl jsem si chvílemi nevzpomenout na Inception a jiné skládačky. Ale jinak je tenhle film samozřejmě o úplně něčem jiném, což divák ocení nejlépe na druhý a další pokus...;-) No a pak je slušnost dodat, že Boyle už fakt neumí špatný film a jeho barevná videoklipové schémata jsou v kinech vždycky vítané osvěžení. A je celkem škoda, že nemá větší ohlas, i když s ohledem na nulový marketing okolo není divu, protože do kina je třeba chodit na filmy s rozpočtem nad 100 milionů, na které visí reklamy i v balení švestek. Trance, věřím, se nakonec prodá do hlav nakonec sám i bez balastu okolo a padesáti recenzentů a procentuálních orgií na csfd, co Vás budou přesvědčovat, jak kultovní pecka to je. Není, je jen sakra dobrej film a přesvědčí sám. S pomocí adekvátně hlasitého dynamického soundtracku samozřejmě, protože málokdo umí jako Boyle vyvolat při poslechu hudby tak silnou emoční vzpomínku na děj filmu, když máme navíc i stejný hudební vkus. Platí pro Trainspotting, Pláž, Milionáře i Sunshine, Trance nyní nevyjímaje (skladby Bring It To Me a Here It Comes ad.). ()

WolfR

Hypnotický rozklad Jamese McAvoye pod rukou Dannyho Boyla. Dobrý komorní filmeček s přesnou hereckou sestavou, 4 hvězdy. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)