Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Kdybych měl film hodnotit a porovnávat s ostatními Boyleovými snímky, musel bych dát pouze tři hvězdy. Ano, je to nejslabší film, který jsem od Dannyho viděl. Na druhou stranu, dát trojhvězdí inteligentní psychologické light gangsterce, mi připadá dost kruté, obzvlášť když je obsazená sice mdlým McAvoyem, ale standardně výborným drsňákem Casselem a neokoukanou hypnotizérkou Rosario Dawson, která se nebojí ukázat na kameru cecky a dokonce i vyholenej pagač. Jako nadprůměrnou hodnotím i hudbu, vyložené pak potěšily kvalitní, řídce rozeseté gore efekty. Co se děje týče, Boyle a jeho scénáristé přichází opět s originálním, tělem matoucím a značně zamotaným příběhem, který však nemá takovou údernou sílu, jakou by asi měl mít, což dávám za vinu nesympatickému závěru, kdy se Boyle musel snížit k polopatičtějšímu objasňování okolností z úst Dawson, čímž film degradoval o stupínek níže, než u něj bývá zvykem. Abych to jednoduše shrnul - kvalita zde pořád je, ale já rozmlsán jsem čekal víc. 75% ()

HAL

Detektivka s mindfuck příchutí, a s nejlépe ve filmu využitým full-frontalem (Rosario Dawson) k tomu. Plus jeden z esteticky nejopojnějších komorních filmů jaký kdy vznikl. 8/10 ()

misterz

Keď je vo filme najlepšia a najzaujímavejšia scéna tá, kde psychoterapeutka vyjde nahá z kúpeľne a potom polovička hlavy Vincenta Cassela, tak to určite nie je niečo v poriadku. Danny Boyle je skvelý režisér, ale tu si asi niečoho hrkol, keď natočil takúto nezáživnú a akože "hrozne inteligentnú" vtákovinu. Podpriemer, ale len z úcty. 30/100 ()

Omnibus

Vincente, ty parchante! Ty božský satane z vidlákova! Tobě nestačí, že jako zloděj jsi už dávno veřejný nepřítel číslo jedna, ty jsi mi ještě ke všemu musel přebrat holku! A ty neplač, lásko, vždyť víš, jak šíleně tě miluju. Jen řekni to slovo a já se nechám třeba i zaživa pohřbít. Slyšíš? To bubnují drobné kamínky na mé tělo, jak mě v hrobě zasypávají spršky hlíny. Pro tebe udělám cokoli. Cokoli na světě! Jen řekni to slovo. Jen řekni – STRAWBERRY.      Prosím vás, lidi, pro smilování boží, luskněte někdo prsty, ať se konečně probudím. Já bych se přece nikdy nezamiloval do černošky! Mě totiž není možné zhypnotizovat...       Shrnuto: Zítra na tuhle luskací lahůdku-jahůdku půjdu znovu. Musím. Proč? Protože si z ní nic nepamatuju. Ale za to může Vincent Cassel. Neměl mě praštit tak silně do hlavy. ()

kingik

Pozor, pozor, po tomhle filmu můžete skončit v transu. Jako se to stalo hlavnímu hrdinovi Simonovi, který, aby se vyvázal úlisnému mafiánovi z dluhů za sázení, tak podniknul loupež vzácného obrazu přímo z aukční síně, kde doposud pracoval. Jenže chybička se vloudila a milý Simon ted sedí u vnadné psycholožky, která se z něho snaží všemi možnými způsoby dostat kam ten zpropadený obraz ulil. Simon trpí ztrátou paměti poté, co ho mafián poslal k zemi a ten chce za každou cenu hodnotný obraz do svých nenasytných pařátů. A Danny Boyle od té chvíle po poněkud amatérsky provedené loupeži rozjíždí natolik zvláštní a bizarní jízdu, že ji nemáte šanci napoprvé pobrat. Je to režisér, který své filmy točí sofistikovanou formou kolem níž rozprostře svůj iluzorní kruh ve kterém touží diváka ošálit, pohrát si s ním a dostat ho tam kam chce. Do jeho promyšleného a postupně přemrštěného konceptu se mu přesto vloudili šotkové: Nepochopitelnost a Absurdita. James McAvoy se stal velkým tahounem filmu, ale o pozornost si říkají i ostatní a Rosario Dawson neváhá pro tyto účely použít své veškeré ženské zbraně. Osobně nevěřím na hypnozu, ale režisérovi vizuální kejkle opět dosáhli dalšího levelu, hudební doprovod lahodí diváckému oušku, herecké obsazení je v té spleti bizarností nedílnou složkou a Boyle umí svoji neutuchající invencí vyrazit i z průměrně se jevící karikatury něco stylově neobvyklého, značně nahypovaného se surrealistickým nádechem. Možná přitom vykrádal své některé kolegy režiséry, ale v každém případě tak činil s grácií a koneckonců ve filmu se přece jedná o loupež. A všechny postavy skončí v takovém transu, že jim ani nesmrdí rozkládající se mrtvola v kufru auta. Tomu říkám trans s velkým T. Mé hodnocení: 80% ()

Snorlax

Svižný film, u nějž mi bylo naprosto jedno, že jsem pointu vytušila již záhy po jeho začátku. K dokonalosti chyběl jen ždibec a možná tím ždibcem mohl být jiný představitel hlavní role. ()

dr.horrible

Body dole za absenciu logiky (tak trochu). Prekombinovanosťou som sa bavil, vadilo mi skôr že je to kompletne postavené na hlavu. Inak pecka, s tradične geniálnym soundtrackom. A Rosario má moc pekné... to ()

InJo

Skvělý moderní hitchcockovský thriller obsahující nejerektivnější filmový moment roku 2013 (v tu chvíli se všem v kině určitě zastavil dech). Rosario je bohyně a Boylovi se podařilo z velmi spletitého příběhu, v němž je podstatný snad každý detail, svou pevnou rukou bravurního videoklipaře vyždímat zábavnou a ke konci i dosti působivou lahůdku pro fajnšmekry. 80 - 90 % ()

Šakal

Co s filmem, který sice dává smysl, ale vám je přesto (dávno dopředu) úplně šumák, jak to dopadne aneb pozornost, kterou jste mu věnovali si nezaslouží?! Ok Danny, hrajme tvojí hru. Volím tlačítko zapomenout. Film postrádající emoce, ty předstírané neberu a apatii mezi ně nikdy nepočítám, mě totiž nikdy neuspokojí. Vyprázdněné jak moje lednička po víkendu a veskrze na efekt aneb když už se rozhodnete pro variantu „ proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě(ji), musí to být bez nejmenších pochyb opodstatněné. [Jenom doufám, že se zítra neprobudím zkrvavenej na dlažebních kostkách a do očí mi nebudou šajnit halogeny z Corvetty. Při mém momentálním štěstí, totiž moje hypnoterapeutka bude mít hustej porost (i) v podpaždí, na zádech, náběh na pořádnej knír a ....apetit. ()

Ellesime

Já tak nějak nevím, co si o tom myslet, tak volím zlatou střední cestu. Moc jsem ten film nepobrala, ale zase mě bavil, tak asi tak, no... ()

Anderton

Tranz asi ťažko pokladať za Boyelov autorský film. Pod hlavičkou Pathé mieša vo svojej podstate klasický revenge movie v háve ťažkého a zároveň ťažko uveriteľného mindfuckingu. Jedným z mála kladov je hra s divákom ohľadom toho, kto tu je hlavná postava. Tým ďaľším potom známi herci, aby sme film vďaka scenáru neoznačili za béčko. Tým, že tam veľký Danny dal nejakú filozofickú vetu o tom, kto sme a my si to máme spojiť s tým, čo vidíme, ma o umeleckej hodnote svojho filmu nepresvedčil. ()

Frajer42

Zřejmě kvůli horku, které venku panuje zde někdo těžce pozapomněl snímek zařadit také mezi romantické, a to hned na první místo. Bohužel se celý film netočí kolem ničeho jiného, což mu značně ubíralo na kvalitě. Celkový nápad není vůbec špatný. Boyle dokázal navodit velice příjemnou atmosféru transu. Bohužel je drtivá většina stopáže prošpikována spíše nudnými a stále se opakujícími momenty, přestože nápad v sobě evidentně skrýval podstatně větší potenciál. James McAvoy byl tradičně úžasný a bezchybný. Bohužel to těžce posral s obsazením Vincenta Cassela, u kterého se mi zvedá adrenalin, kdykoli se podívám na ten jeho nesympatický ksicht. Druhou chybou bylo obsazení negryně Rosario Dawson, u které mám zase opačný problém. Nezvedá se mi to, co by se zvedat mělo, a to dokonce ani po provedení bleskového posekání trávníku a následné přehlídce, která by se neztratila ani v regulérní soft porno filmu. Mám pocit promrdaného (a to doslova) potenciálu. Lepší dva kusy. ()

Kothy

Docela psycho film o krádeži obrazu. James McAvoy, je skvělý. Rozuzlení je vskutku perfektní. Závěr mě úplně dostal, prostě nechápačka... A Rosario Dawson je opět okouzlující. :) ()

pm

Tři (překvapivě vždy stylově vyhrané) kinonovinky jsem tento rok prozatím hodnotila maximálně, což by oproti letům předchozím mohlo klamně avizovat silnou sezónu. Na to je ale zatím brzy bilancovat. Ovšem jisté je, že "Trance" se po druhém (a určitě ne posledním) zhlédnutí během těchto několika letních dnů proměnil v mé ryzí divácké potěšení. Nesouhlasím s názory, že jde o překombinovanou povrchní historku. Protože nejde. Předvídatelnou ano, ale to je snad součástí hry. Alespoň pro mě. Za velmi jednoduchým a jednoduše čitelným příběhem vidím množství kulturních a filozofických odkazů, také důkaz, že postmoderna, aby měla hlubší smyl, musí disponovat navrch srdcem. Právě jako ten unavený francouzský gangster. Jsem sentimentální, vím, ale co si mám počít se svou odvěkou slabostí pro romantické neo-noiry a šarm Vincenta Cassela? ()

cukorek

Najzvučnejšou a najsilnejšou zbraňou tohto filmu je prepracovanosť príbehu, ktorá ako falšom hodená bowlingová guľa mení smer a tak nikdy poriadne neviete, ktoré kolky jej padnú za obeť. Danny Boyle nie je nováčikom, ktorý by nevedel ako zamotať a skomplikovať životné situácie, práve naopak výborne zažiaril vo filme Milionár z chatrče. Ani voľba pre toto konkrétne herecké obsadenie nebola zlá, no mňa najviac zaujala Rosario Dawson a to nie len pre jej ladné krivky, ale prekvapilo ma rozuzlenie v ktorom ona zohrala rafinovanú zápornú postavu. Moderný presklený štýl bytov v ktorom sa odrážali farby a lúskanie myšlienkových škrupín k záhadnej podstate jadra nastolili slušnú mysterióznu atmosféru v ktorej na chvíľu váhate či ide o realitu, alebo práve prebieha zhypnotizovanie. Za mňa slabších 70%. ()

Happens

Hypnos - spánek. Co je sen? Co je realita? Co je vsugerované chování a co je původní svobodné rozhodování? Boyle s úžasnou kamerou a skvělý prostřihy tahá za nitky loutky s názvem divák, aby předvedl představení, které bere dech. Na konci film rozvine klubíčko intrik a lží, aby mě nechal bez dechu sledovat poslední scénu. 90 % ()

SeBig

Těžko hodnotit něco tak ... zvláštního. Na druhou stranu, kdyby se mě někdo zeptal, jestli se mi to líbilo? Odpověd mám jasnou. Takže tak. ()

Chrustyn

Danny Boyle je stále svůj. Točí filmy, které by se nikdo neodvážil (127 hodin) a na první pohled přímočaré a okoukané téma dokáže ozvláštnit svým nezaměnitelným audiovizuálním stylem (Sunshine). To samé by se dalo říct i o "Transu", který se na první pohled tváří jako klasický thriller s lupičskou tématikou a navrch přidává i ztrátu paměti. To vše opět balí do vizuálu, který umí jen on, ozvučuje dokonalým soundtrackem, z hereckých hvězd ždímá maximum a jako bonus svlékne Rosario Dawson. A to jako, že úplně ... nekecám. Přesto nemohu jít výše, protože by si podle mě film zasloužil větší drive a více překvapení. Takhle se jedná "jen" o řemeslně výborný thriller. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)