Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Mr.KarlAdler

Nepřestává mě udivovat, jak moc dobrý film vlastně Argo je. Vždycky mám velkou radost, když vidím něčí osobitý a originální pohled na skutečnost, a o to víc režiséra, co se nenechá strhnout příběhem, ale neustále ho pevně kočíruje. Jistě že Affleck uspěl na oscarech, natočil hollywoodský film. Jenže i přes tenhle fakt, má v sobě Argo něco víc. Batffleck s Terriem nepřehlcují postavami, i když by mohli, udržují mistrovsky napětí, a hlavně! scénáristicky cupují na kusy moje nepříliš vysoká očekávání. Podpůrný tým s pumpičkou? Tady se ukazuje, jak udělat z události leda tak historicko-novinářsky zajímavé skvělý thriller, vystihující atmosféru bezradných zabarikádovaných lidí plných nedůvěry (použitím When the levee breaks se mi vyrazil dech a podotýkám, že i Desplat se svým OST hodně zamachroval). Navíc to prolnutí se samotnými filmaři, vynikajícími Arkinem a Goodmanem, dodává potřebnou šťávu, bez níž by se ti Amíci někde v Íránu stejně neobešli. No a to letištní finále? Argo fuck your self! ()

Puyi

Film je to dobrý, to bezesporu a nemyslím, že by mu na kvalitách měl ubírat fakt, že se skvělým a napínavým stává až ve své druhé polovině, i před tím byl velmi dobře koukatelný Jestli to je přímo Oscarový snímek, o tom se nějak přít nehodlám, své kvality rozhodně má. Mohu se jen ztotožnit se zdejším hodnocením a nejspíš je čas se zaměřit na Bena Afflecka jako na režiséra, protože pro něj, jako herce jsem zatím nenašel pochopení. ()

Bagr_007

Hodně fajn. Ty zdržovačky na konci jsou na pěst, ale jinak se celou dobu potvrzuje Affleckova pozice velké režisérské jistoty. Argo fuck yourself! ()

WincKruspe

Jednoduše brilantní. I když jsem si o celé události přečetl ještě před filmem, tak jsem se stejně od závěru nemohl odtrhnout a pořád jsem čekal, jestli se jim nakonec podaří utéct. Prostě dobře zpracované, i když to asi úplně neodpovídalo realitě. ()

zolo23

Chvíľu som rozmýšľal o plnom počte, ale niečo mi tam predsa len chýbalo. Dobová atmosféra je dokonalá , miestami som mal pocit, (spôsob spracovania) že pozerám na Spielbergov Mníchov. Porovnávať však Bena so "Števom" je zatiaľ trúfalé a až čas ukáže či si "chlapec" vydobí uznanie v Hollywoode. Ja mu to prajem, pretože jeho filmy sú predsa len "iné" obrazovo i tématicky. ()

jamalka

Typické americké drama, kde američané zachraňují zbytek světa a všemu rozumí nelépe. Nevím, zda v Evropě vyzní stejně jako v USA- pro mě film dostatečně nevyužil svého potenciálu díky tomu, že odráží jednostranný úhel pohledu ze strany američanů, přitom problém je mnohem složitější, a pro západní svět asi kulturní a náboženská podstata východu méně srozumitelná- to ale neznamená, že rovnou špatná , a že naše vnímání světa je to správné. Navíc stupňování napětí ke konci filmu stojí jen na těžko uvěřitelných náhodách, kdy zajatci uniknou vždy o fous povstalcům. Zcela mimo mísu pak působí pasáže zaměřující se na rodinu hlavního hrdiny- typický holywoodský kýč. Celkově slabších 70%. ()

DeathTheKid

Takže jsem opět začal se shlédnutím všech filmů nominovaných na Oscara za nejlepší film. Upřímně, začátek, tedy asi prvních 25 minut mě nudilo. Nebyl jsem z oné situace vyděšený, přišlo mi to nezajímavé. Ale když už se děj přesunul k Argu, začal jsem se i bavit a to nejen kvůli přítomnosti vtipných scének, ale i postupným budováním plánu na záchranu. A v Íránu, to už jsem sedmici fandil každým coulem. Záběr za záběrem jen hrotili situaci do maxima a na letišti jsem si jen okousával nehty napětím. Co říct víc? Doufám, že Affleck se bude věnovat více režírování než hraní, protože má šanci, aby se z něj stala režisérská špica. [FILM VIDĚN DÍKY ČSFD] ()

Hollohlaway

Civilně podaný a dopiplaný snímek, pracující vysloveně s atmosférou a tématem. Ani herecké výkony, ani nic jiného, pouze a jedině příběh. Z plátna trčí jen Affleck, a Goodman. Kamera a režie nadstandartní, jinak nic. ()

Styxos

Atmosféra úžasná, Desplat zase válí a někteří herci (Bryan Cranston, John Goodman a Alan Arkin) fakt potěšili. Bohužel ten film je strašně prázdný a mně bylo celou tu dobu fakt jedno, jestli ten nevýraznej hrdina zachrání těch 6 nevýranejch postav... ()

Amputace

Argo je klenotem letošních oscarových nominací. Vůbec bych mu nevyčítal odstup, který si udržuje od svých postav, podobně jako Paulu Greengrassovi v Krvavé neděli a Letu číslo 93 daří se i Benu Affleckovi těžit převážně z výchozí situace, které má dostatečný potenciál na to, aby se obešla bez historického pozadí postav. O nich se toho krom několika chladných faktů skutečně mnoho nedozvíme, přesto mistrná Affleckova režie, využívající onoho "anonymního" napětí, nepřipustí žádné divákovy pochybnosti nad závažností (osobní i politickou) představovaného dění. Affleck pracuje (obdobně, jako to dělá ve svých filmech právě Greengrass) s anonymitou: nepřipouští žádné informace navíc, které by mohly uzmout postavám cynický význam figurek, o něž se z politických důvodů přetahují dvě země; nezohledňuje osobní hlediska - strach, depresi, zmoženost -, aniž by se však těmto cíleně vyhýbal; jestliže akcentuje emoce, tak pouze tehdy, jsou-li srozumitelné každému a všem, a vycházejí-li tedy z výchozí situace (viz Affleckovo dilema, zda v akci pokračovat i navzdory výslovnému zákazu stran vlády). Vzájemné vztahy a osobní zájmy šesti dotyčných figur - a koneckonců samotného Afflecka - vyvstávají na netradičním dramatickém schématu. Nejobvyklejší postup budování napětí závisí na postupném odhalování informací - jedna informace se napojuje na druhou, aby byla výsledkem doslovná a co nejkonkrétnější informace, zaštiťující všechny předešlé. V Argu jsou naproti tomu vztahy postav a jejich povaha doslovně naznačeny již v úvodu (zajatci mají mezi sebou partnerské vztahy; Affleck má ženu a syna, s nimiž se nevídá pravidelně), aby se jim zbytek filmu věnoval už jen v náznacích (viz interakce manžela a její ženy nebo Affleckův finální "návrat" domů). Takový přístup má za následek eliminaci sentimentu a pathosu, kterých může být docíleno jedině s velkým množstvím informací a které jsou pro dramata, v nichž jde hrdinům o život, příkladné. Opačný postup by koneckonců odporoval hlavní premise filmu, kterou je ztráta individuality. Záměna identit, která je k realizaci záchranného plánu bezpodmínečně nutná, se vším všudy vyhovuje symbolice zaměnitelnosti. S ní potom přímo koresponduje přiblížení hollywoodské studiové výroby - jeden scénář se neodlišuje od druhého, jeden film splývá s jiným. Otázky autorství a kultu umělce mizí ve strojové mašinérii kalkulace a tvůrce přestává být individuem, aby se stal pouhým nástrojem vyšších finančních mocí. Affleckův pohled na zřízence, který zakládá dokumenty z proběhnuvší akce do jednoho ze stovek regálů, je příznačným povzdechem nad nahraditelností každého hrdiny, umělce, politika, zkrátka každého lidského individua a jakéhokoli jeho menšího či většího gesta, počinu nebo výtvoru. Jako by si v tu chvíli uvědomil, jak tenká hranice mezi jedinečností a malicherností lidského života ve skutečnosti je. ()

tommmy89

Toto fakt nieje moja šálka kávy. Celé som to nedopozeral, ale ani nebolo treba. Scénky i celý film je predvídateľný a je to akási národná "česť" natočiť taký film a zaradiť ho do kinematografie. Spomienky na iránsku revolúciu v r. 1979. Tým sa aj vysvetľuje, prečo film dostal oscara. Hodnotím 1* ()

zuza99

Původně jsem Argovi dala 4*, pak se mě sestra zeptala, proč mu nedám 5 a nedokázala jsem vymyslet nic lepšího, než že mi neseděly Affleckovo vlasy :D Moc se mi líbil začátek a konec. Myslím tím to prolínání scén a srovnání fotek a filmu. Konec překvapivě napínavý hodně moc. Délka filmu taky v pohodě, no prostě fakt nemám co vyčíst. Vůbec se mi na to nechtělo jít, pak jsem si řekla, tak ono to získalo nějaký Oscary, tak teda jo. A pořád jsem si myslela, že Ben Affleck je, člověk co se k filmu dostal, nějak omylem. Tak ne, je fakt šikovnej a můžu ho začít uznávat. I když, ty jeho vlasy, prostě byly divný. ()

obivan568

Pro mě nezajímavý scénář zachraňuje jen výborná režie Bena Afflecka, který byl zde mimochodem dobrý i jako herec. Oscar za Nejlepší film je blbost, tady by se víc hodil ten za režii... Slabé 4* - 70% ()

Linkyc

Četl jsem knihu a není zdaleka tak akční a napínavá jako film. Proto a právě díky tomu jsem rád, že Affleck dokázal vytřískat z příběhu maximum, zachoval jádro, které přenesl na diváka a přidal trochu té Hollywoodské akční příměsi, na kterou dnes lidé slyší. ()

Pecival

Po režijní stránce OK (ostatně jak je u Afflecka zvykem), téma taktéž (pro mě) zajímvé, ale příběh není dostatečně nosný na to aby zaujal na dvě hodiny. Konec je v pořádku jak se patří vyšponovaný, pár dalších dobrých scén, ale celkově je film je něco nad průměrem. Konkurenci jsem zatím příliš neviděl, ale tohle mi na oskarový film nepřijde. Super byl Arkin, ale zbytek hodně nevýrazný. ()

jefff

Skvěle natočený thriller, ve kterém Affleck skutečně dokazuje jaký je režisérský kápo. Oscar možná i zasloužený, i když byla konkurence docela vyrovnaná. Poslední půlhodinka byla neskutečně nervydrásající. Mrazivě realistické a děsivé. Silný zážitek. ()

dafidsch

Argo na mňa veľmi zapôsobilo svojim príbehom a skutočnosťou...veľmi skvelá kriminálka. Nemal som pocit, že viem predvídať koniec, lebo čakal som skôr opak. Ben Affleck sa stáva skvelým režisérom a páči sa mi to, čo robí. Tento film dobre pasuje aj do terajšej geopolitickej situácie (85 %). ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017