Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

3497299

Pamatujete se na leitmotiv Parkerova Teamu America: "Amerika! Fuck you!"? Tak o tom je celý Affleckův film. Argo, fuck yourself. ()

Fiftis

Ben Affleck je nepochybne režisérsky megatalent, dovolím si tvrdiť že v súčastnosti jeden z najlepších, ktorý vie, že pri filme sa musí plakať a zarývať prsty do sedadiel. Ktorý v zaujímavej téme vidí komerčný potenciál a v Argu opäť vidno jeho silné stránky. Dobrý režisér totiž dokáže hýbať filmom, napätie vie vyčarovať z dialógu, nepotrebuje si prispôsobovať realitu. Dokumentaristicko a surovo spracovaný príbeh graduje do úzkostne temnej poslednej tretiny. Dialógy postáv a ich charaktery sú v skutku uveriteľné - keď si odmyslím hollywoodsku coolovosť niektorých scén - záchrany na poslednú chvíľu a predramatizované príbehové konštrukcie. Medzi ďalšie pozitíva Arga možno priradiť dynamickú hudobnú zložku. Najväčšou chybičkou Arga je len rovnako ako vo väčšine filmov inšpirovaných skutočnými udalosťami jeho historická nepresnosť. ()

filmfanouch

Napínávé, skvěle natočené a zvládnuté. Affleck si tu připisuje skvělou práci nejen před kamerou ale i za ní. Občas to sice drhne ale jinak fajn. Affleck v sobě něco má. Akorát, že Argo je jediný film o kterém se dá říct něco víc než 3 hvězdičky. ()

lamps

Affleck opět nezklamal. Tentokráte sice nepostupuje zase s takovou suverenitou a první půlku filmu musí divák bez jakéhokoli emočního základu k daným událostem spíše přežít, než-li prožít, ovšem závěrečná, dalo by se říci strhující pasáž mě utvrdila ve vysokém hodnocení a hlavně v Affleckových režisérských kvalitách. Výborně načrtnutá napjatá situace, delikátní dobová atmosféra, překvapivě obstojný herecký výkon Afflecka a příjemné narážky na prolhanost a zkaženost filmového světa. To vše na pozadí velké únikové akce, která mě nakonec úplně pohltila a já držel hrdinům palce tolik, jako už dlouho u žádného jiného filmu. A navíc potřebná dávka klišé a a povinného zpestření směrem k publiku, které ještě zvýšili dynamičnost a působivost celého vyvrcholení. Mí oscaroví favorité byli tenhle rok sice z úplně jiného těsta, ale Affleck to na akademiky rozbalil v takovém stylu, že asi nemohl prohtát. Patriotismus je totiž silně návykový, navíc v takhle kvalitním zobrazení. "Argo, fuck yourself!" ()

Shakers

No, to je prekvapenie sútaže. Ben Afleck sa poslednú dobu nezdá, kto by to bol naňho povedal. Príbeh nieje tento krát tak strhujúci a ani akčný ako v predošlom The Town, ale stále je tu dosť napätia v jednotlivých scénach, na ktoré len pozeráte (občas) zo zadržaním dychom. Argo je nie len dobre zrežírovaný film, ale aj dosť zaujímavý aj keď príbeh nie je moc náročný. Jediné mínus filmu je to, že v tom filme sa skutočne zas až tak moc toho nedeje, no na druhú stranu ako som už spomínal, príbeh je zaujímavý, herecké obsadenie fajn a celkovo je to velmi dobre zrežírované. Povedal by som, že celý film hrá stále na tu istú notu, ale nota je sakra kvalitná. 85% - 4* ()

Pepinec

Je mně srdečně u zadnice, jestli se Argo drží skutečnosti do detailu anebo si vymýšlí, jak Hollywood káže. Řeším jenom to, jestli pro mě Argo je nebo není dobrý film. Všichni tu opěvují závěrečnou scénu na letišti, takže si taky přihodím; připomnělo mi to nedávný návrat z Egypta, když jednomu mému mírumilovnému kamarádovi podobný sympaťák, jaký v kukani řval na Affleckovu partu, vytahal z batohu postupně tři nože a jedny nůžky. Plus pro Beníka je, že v obou případech jsem měl stejně stažený půlky. Nádavkem skláním poklonu Sašovi za famózní hudební doprovod (tady měl být další Oscar) a namísto odborníky opěvovanému Alanu Arkinovi chci přihřát polívčičku Honzovi Goodmanovi, jehož vedlejší role mě v poslední době náramně baví. Zkrátka dobrá práce, pane režisére. A tentokrát i slušná práce od dvojčete herce. ()

Big Bear

Upozornění: Lidé s vysokým tlakem by si měli před sledováním filmu vzít jednu až dvě pilulky na tlak a řádně zapít vodou. Tohle totiž i jedinci bez hypertenze hned v prvních minutách tlak spolehlivě zvedne spolu se srdečním tepem. Z hlediska filmu točeného na základě proběhlé skutečné události jsem podobné pocity zažil u Hotelu Rwanda či u Vražedných polí. Affleck v roli režiséra se fakt pochlapil a snímek svižně odsýpá. Je tam toho spousta co schválně šponuje nervy diváka. Telefony se zvedají až na to poslední zazvonění, děti dávají skládačku do sebe ze skartovačky do poslední minuty, gardy jsou nedůvěřivé, ploty a brány zamčené... atd... Ale proč ne? Na mne to půbilo a pobavil jsem se! Ztvárnění nejen Íránu ale i Ameriky sedmdesátých let se všemi těmi týpky s knírky a fousáči v obřích slunečních brýlých ala Jeff Lyne z ELO bylo skvělé. Chvilku jsem měl pocit, že sleduji dokument. Smekám před Tony Mendezem i velvyslancem Kanady Kenem Taylorem před jejich osobní statečností - zejména velvyslancova účast je zde omezena na diváckou roli ačkoliv to byl on, kdo alrmoval Washington, učil ukrývané kanadský přízvuk a jel jim pro letenky... Závěr byl krapet přikrášlen, civilní Boeing 747 nepronásledovala žádná vozidla policie a revolučních gard, prostě po odbavení a povolení ke startu klidně odletěl. Stejně tak bylo nefér vůči Britům a Kiwiům jejich nařčení ze zbabělosti. První azyl který šestice dostala byl od Britů, kteří sami měli ambasádu v obležení. Takže to - natočeno podle skutečné události, je nutno brát hodně s rezervou. Hollywood si vždy něco schová a něco přidá a nakonec to celé navoní mejdlíčkem. Affleck nakonec sám řekl, že se ,, jen inspiroval ''. Jsem alergický na všechny závěrečné scény, kde se tleská. Ať už jsou to hasiči stojící v Ground zero, členové řízení letového provozu NASA na Floridě či zde zde osazenstvo ústředí CIA při zprávě z paluby letounu. Rodinné (a zcela smyšlené) trable hlavního hrdiny si také mohl Affleck odpustit a tudíž i ten závěr po návratu. Přesto přeze všechno film doporučuji vidět, je strhující! * * * * ()

Boogeyman

Už dlouho mi nebylo tak upřímně jedno, jak to všechno dopadne a po úvodní scéně obsazení ambasády jsem se regulérně nudil. Nemůžu Argu nic vytknout, jem mi přišlo naprocto tuctové. ()

sheen

Tento husarský kousek je tak neuvěřitelný...ale když "pravda" vyplavala na povrch, nezbývá než smeknout těm šílencům, co jiného jim zbývalo. ()

hippyman

Na dvou hodinách naprosto odfláknuté vykreslení charakterů ústředních postav zachraňuje alespoň slušně rozvinutá atmosféra revolučního Íránu, bohužel notně přelita dávkou klišé a patriotismu. V detailu je ARGO neskutečně hloupý a předvídatelný, což z něj dělá ničím výjimečnou a typicky blockbusterovou záležitost. Takže dávám průměrných 60% a jdu vytírat pruhy a hvězdy, co vytekly z obrazovky. ()

Aky

S Peršany byly problémy po celou známou lidskou historii a přetrvává to dodnes. Výtečný film kloubící dokumentární přesnost s uměním dramatu, málokdy se tohle podaří tak dokonale. Ben Affleck vyzrál jako herec i režisér. ()

Chlupis

Affleck překvapil a poprvé v životě natočil snímek, který se vymyká žánru a staví film do pozice prostředku, se kterým lze pracovat i jinak než jen jako s aspektem, který "baví". ()

S.Quentin QUALE

Dalším Affleckovým režijním počinem je realitou šplíchnutý politcko-špionážní thriller, ve kterém se skupina amerických ambasadorů snaží za pomoci samotného Afflecka nelegálně opustit Írán, ve kterém v roce 1979 proběhla islamistická revoluce, čímž se občané Spojených států dostali do nezávidění hodné situace. Co je to Argo? Název sci-fi filmu z tohoto filmu, víc neprozradím. Začátek a konec filmu perfektně napínavé, celkově nadprůměr. 75% ()

Allien.9

Překvapil mě Affleck (tohle mu sedí, u podobného žánru by měl zůstat), film jako takový sice ve druhé polovině ztrácí na tempu, ale líbil se mi jak námět, tak zpracování (+ obsazení a narážky na hollywoodské manýry), takže 4* and no remorse. ()

HAL

"Mohla to být fajn komedie..." Jenže není, na to jsou události ve filmu příliš ošklivě reálné a příliš dramatizované, až patetické. Ale proč ne, američané si na patos potrpí, a tady není až tak nesnesitelný. Jen škoda že příběh Arga je příliš jednoduchý na to aby obstál sám o sobě (ten reálný příběh, o tom že jeden nudný agent CIA přijede do Iránu, a o dva dny později odsud zase chce odjet s pár lidmi navíc), takže se ho Affleck z režijní stoličky snaží oživit humorným odlehčením - scénami které samy o sobě fungují skvěle (Goodman vládne, vlastně celá hollywoodská část), ale s krutou realitou se ten humor spíš bije, než aby s ní kontrastně souzněl, jako tomu bylo např. u Persepolis. Snaží se i o zobrazení širšího rámce příběhu, komplexní reality tehdejšího světa, leč v tomto zklamává úplně - čemuž se není co divit, když "svět" z počátku uvádí v bizarně odlehčeném komiksovém stylu a ani později se k opravdové hloubce ani neblíží. Co ovšem ukazuje pravý potenciál filmu, a u čeho je mi líto že v tom film netlačí na pilu ještě trochu víc, je prokreslení charakterů postav v tíživé a pro ně extrémní situaci - tedy pomalu hroutící se psýchy "rukojmí", snažících se pro záchranu svého života hrát roli kterou jim kdosi cizí vnutil a se kterou se nedokáží ztotožnit. I proto málo Argo stojí za vidění... ale jinak je jisté, že zapadne ještě víc než Spielbergův Mnichov... a že špionskému majstrštyku z tohoto historického období, loňskému filmu Tinker Taylor Soldier Spy, se kvalitou neblíží ani z hodně velké dálky. 7/10 ()

Peytl

A já se ptám, kde jsou ti cynikové a amerikanobijci, kterým najednou záhadně nevadí rodinné usmíření za zdatného sekundování hvězdopružné fangle? Dobrá tedy, přiznávám, jsem zřejmě hrdý Íránec, který pochopitelně dostatečně nedokáže ocenit ztvárněný příběh opravdového člověka. Dvě třetiny filmu jsem se nudou střídavě tahal za levé a pravé varle, k čemuž jsem posléze přidal i kouli z nohy mé šesté íránské ženy. Samotného mě to překvapilo, neboť už jen doba, ve které se vše událo, patří k mým oblíbeným, aby také ne? Vždyť z deseti náhodně vybraných lidí jich dvanáct vypadá jako (díky dobovému stajlingu ) zdegenerovaný idiot. Doba, kdy hulí dvě krabky denně i nekuřák a kancl bez přetékajícího popelníku je nemyslitelný. Skvěle bych zapadl. Ale co se s tim srát, ne? Nejsem žádnej oscarovej prudič, co musí neustále dokazovat, jak jde proti proudu, ale co je moc, toho je příliš. Mně se líbil opravdu jen asi dvacetiminutový konec, který byl paradoxně nejvíc přitažený za háro, ale aspoň se tam chvíli něco dělo. Jinak nuda k posrání a jasný a učebnicový případ přeceněného filmu. A Ben Cucflek? To si snad děláte prdel, neééé? ()

Omnibus

Kdybych byl ředitelem CIA a někdo mi navrhnul plán na exfiltraci pár Američanů z rozdivočelého Íránu, nemlich tímhle hollywoodsky komiksových způsobem, vyrazím s ním dveře. Ten by letěl!!! Z mé kanceláře i od zpravodajců vůbec. Už bych ho nenechal v Langley dělat ani vrátného. Jenže... ten plán vyšel! No, asi je dobře, že nejsem ředitelem CIA. Příběh je natočený napínavě a se zajímavým kontrastem mezi „prohnilým“, leč poklidným západním světem a zemí náboženských magorů, zmítanou revolučním vražděním a špiclováním všeho a všech. Dramatický souboj Velkého Satana a Velkého Ajatolláha probíhá uprostřed papundeklových pomalovaných kulis filmových studií, stejně jako v ulicích Teheránu, zaplněných zfanatizovaným davem a lemovaných oběšenci, houpajícími se na ramenech stavebních jeřábů. Strašidelný, napínavý, zábavný a také poučný příběh (někdy ani skartovačka nepomůže). Jo, a ocitnout se v kůži jednoho z těch šesti Američanů, posral bych se strachy. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017