Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

choze

Nebylo to pro mě takové zklamání jako pro Červeňáka, ale jinak se podepisuju pod jeho komentář. Skvělý námět, sedmdesátky jako živé, ale neprokreslené postavy a hollywoodsky přehrocený konec shazující příběh podle skutečných událostí. Ale vyznělo to příjemně antiamericky. ()

brit84

Nebudu tvrdit, že je Argo něco extra, i když úplně špatný to není. Ono taky většinou u snímků natočených podle skutečné události divák tak nějak očekává, že téma bude dostatečně silné, když už si dal někdo práci s tím, aby to zfilmoval. Mně trochu vadily fórky, který tu a tam pronesla nějaká z postav. Kazí to dramatické podání příběhu. No a když už se na konci přestalo s vtípkama, začal Affleck zas až příliš tlačit na na divákovi emoce - "Stihnou to nebo ne?". Všechno na vteřinu přesně... O téhle události nevím vůbec nic, ale že by to nakonec dopadlo takhle tip-ťop se mně nechce věřit. ()

Segrestor

Tvůrci filmu Argo (tím myslím tvůrce tohoto filmu, ne filmu Argo, o kterém film Argo v podstatě pojednává - pro srozumitelnost budu dál Argo-původní psát s malými písmeny a tento snímek se stejným názvem psát velkými písmeny) samozřejmě vsadili na zápletku podle skutečné události. Byla-li skutečně dramatická, film tím dost získává. To je osvědčený recept. To vždycky zabere spíš, než nějaká fabule. ARGO vypráví osud filmu Argo, který byl jen tzv. zástěrka pro extrakci několika Američanů, uvězněných v Iránu. Zatímco Sajjid Rúholláh Músaví Chomejní zvaný Velký Ájatolláh masíruje mysl Iráčanů, už tak docela slušně prahnoucích po hlavě Muhammada Rezá Šáh Pahlaví Árjamehra a vlastně i krvi každého Američana (protože USA poskytlo tomu šachistovi azyl), ministerstvo zahraniční USA po třech měsících došlo k závěru, že své administrativní pracovníky z ambasády dostane stůj co stůj. Dají dohromady tým fiktivních tvůrců akčního sci-fi Argo, jehož sestavování hraje ve filmu ARGO prim. Je poměrně zajímavé, jak taková do detailu připravená akce vzniká a jak pak vychází v praxi. ARGO i Argo stojí rozhodně za vidění. ()

Sarkastic

Nadprůměrný, i když poněkud nevyrovnaný film. Argo je historické drama, kterému nechybí solidní porce napětí a hlavně humor. A právě satirické narážky na filmový průmysl sice pobaví, ale v kombinaci s vážnými scénami působí trochu nejistě, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, co má převládat. Obě složky samy osobě fungují docela dobře, společně příliš ne. Potěšila mě však řada detailů (třeba „uvítání na letišti“ či „KFC“), navíc i fakt, že sice jde o film patriotistický, ale pohled na věc není čistě černobílý, je ukázáno, proč panovala v Íránu taková nenávist vůči USA. Na druhé straně, krom nevyrovnanosti je zde několik nedostatků (když některé postavy jednají poněkud zvláštně-viz třeba naivní pokus velitele jednotky) nebo přebytků (trapná vedlejší linie s rodinou, resp. synem), no a nemůže chybět hollywoodský konec se vším všudy (alespoň, že dovětek se odehrával na pozadí z postaviček Star Wars). Celkově to je něco mezi 3/4*, ale zaokrouhluju výš, přece jenom těch pozitivních věcí je více a Ben Affleck mě znovu přesvědčil o tom, že za kamerou mu to jde o mnoho lépe než před ní. „Je ten film dobrý?“ – „Cílové skupině se líbit nebude.“ – „Kdo je cílová skupina?“ – „Lidi s očima.“ ()

Gilmour93

Působivé Vrtěti Chomejním, postavené na fabulacích (ke střelbě bazukou z křídla letadla Swiss Air naštěstí nedošlo), sarkastických bonmotech mířících do hollywoodského terče a sebejistém mávání praporem posázeným hvězdami, který zastínil všechny ty bezvýznamné kanadské, britské a novozélandské vlaječky, ale jak už kdysi řekl drsňák Chopper, nikdy nenechte pravdu, aby zkřížila cestu dobré historce. Zatímco oldschoolovou patinu dodají zvýšená zrnitost obrazu, šílené účesy a brýle s obroučkami o průměru kruhu Hula Hoop, stupňující se napětí přinese sám pestrý život ruku v ruce s ryze filmovou dramatizací, přičemž závěrečné opuštění (suchého) iránského vzdušného prostoru nabídlo slogan pro reklamu na nějaký americký bourbon („Když je správný moment i důvod.“). Zkrátka řemeslně precizní kino s hlavou i patou na správném místě, jenž navíc přesně ví, na kterou strunu a kdy zabrnkat.. A co se týká tolik propírané duality Afflecka, mám vysvětlení. Benjamin Géza Affleck je například z Pearl Harboru známý herec invalidní mimiky, Benedict Bela Affleck je jeho o osm minut starší dvojče, které s velkými úspěchy sedá na režisérskou židli. I sám mladší bráška Casey Caleb má občas problém je rozeznat.. ()

robbiee

[imdb: 8.2/10] | me: Poctivý thriller, ktorý vďačí za svoju výbornú atmosféru skutočnému príbehu a réžii, ktorá opäť potvrdzuje Affleckove kvality. Film zbytočne nepreháňa, kamera je živá a vtrháva diváka do centra diania. Príbeh beží ako dobre namazaný stroj a do samého konca nepoľavuje z dobre vygradovanej atmosféry. Je to film, ktorý sa síce opiera o hrdinstvo, ale spôsobom, ktorý netlačí na pílu a ponecháva diváka v správnej neistote po celý čas. Slušná filmarina. This is the best bad plan we have, sir. ()

somnar

Film o síle filmu. Možná ne snímek, ale thriller roku určitě. A to, že je jen "učebnicově napínavý", těm mým několika infarktům nezabránilo. 90% ()

TeeAge

|| Scenár: Chris Terrio | Hudba: Alexander Desplat | Produkcia: Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: GK Films, Smokehouse Pictures | Rozpočet: 44,5 miliónov $ | Tržby: 232,324,128 $ || Tematikou a lokalitou veľmi zaujímavý film, podporený nadpriemernými hereckými výkonmi a slušnou réžiou. Scenár hraje na efekt posledná možná sekunda, čo je napínavé, ale nie počas pólky metráže, potom už pôsobí nereálne a nasilu - jediný dôvod neudeliť plnú pálku. ()

Aluska88

Kdyby se Ben Affleck více věnoval psaní scénářů a režii, jako herce by ho nikdo ani příliš nepostrádal. Co si budeme nalhávat, Benovi hraní prostě nejde a s tím svým jediným neutrálně-univerzálním výrazem, kterým dokáže odehrát všechny polohy lidských emocí, toho moc nezmůže. Jak zde ve svém komentáři zmiňuje uživatel DaViD´82, že ho ve filmu přehrává úplně každý, s tím docela souhlasím. Je to totiž tak. Ty nejlepší výkony tak podávají vedlejší (vlastně hlavní) postavy a tradičně herci z, cizím jazykem hovořících islámských zemí, které nechávají v případě, že sledujete film v televizi, vždy mluvit v originálním znění. Takže člověk pak názorně vidí, jak dokáže být osazenstvo zahraničního castingu naprosto přirozené, nenucené a jaksi "domácí." Režii tak Affleck zvládá na výbornou, zejména závěrečná scéna s odletem domů byla napínavá, jak šráky. Připomínala mi krušné chvilky, které zažíval při obdobné situaci James McAvoy v Posledním skotském králi. Není to sice žádné (F)argo, ale pokud by "Argo" skutečně někdy bylo natočeno, mohl by to být skutečně parádní biják:) ()

StarsFan

Studuju politologii, takže filmy týkající se politických událostí mám ráda. A zvlášť, když vidím, že si s nimi někdo dal práci: že se pokusil smíchat dokumentární a filmové záběry do smysluplného celku, že obsadil herce, kteří se vzhledově svým předobrazům nesmírně podobají, že se snažil, aby lokace působily autenticky. Bez jakékoliv nadsázky mi Argo ostatně v mnohém připomínalo filmy Lumeta a Pakuly; občas se mi zdálo, jako kdybych sledovala film ze sedmdesátých let, který někdo po čtyřiceti letech vyhrabal a rozhodl se ho uvést v kině. A ano, můžu si stěžovat, že je v něm příliš (nerealistické) akce, která dojem "skutečné události" trochu ruší, že se hlavní hrdina nikam nevyvíjí, že zakomponování jeho rodiny do příběhu bylo nadbytečné a že film nedává dostatečný důraz na jednání kanadského velvyslance Kena Taylora, který ve skutečnosti sehrál mnohem významnější roli a který si podle mě zaslouží být považován za jednu z nejvýznamnějších postav. Nicméně pravda je taková, že už dlouho jsem neviděla podobně zábavný politický film a že už dlouho jsem se v kině necítila tak šťastná, jako když v jedné scéně jedna z postav oznámila, že se mohou podávat alkoholické nápoje. A navíc: Jak často se během závěrečných titulků dočkáte komentáře od prezidenta Spojených států? Jinými slovy film, který je dle mého názoru se svými 63% a dvouhvězdičkovými komentáři na ČSFD lehce podceněn. (Srovnejte s 8.3 na IMDb a 95% na Rotten Tomatoes.) ()

zelvopyr

Jojo, Affleck jako režisér na mě dělá dojem mnohem lepší než jako herec. Krom přepísklé dramatizace hlavně na letišti s letenkami a s telefonem a na ranveji (napětí jde budovat i méně prvoplánově) mám jen máloco k vytknutí... což mě u hollywoodské produkce velmi mile překvapuje. Teda až na staré známé stereotypy se smradlavými cizinci a přitažlivými našinci apod., ale což. ()

Botič

Argo sečteno a podtrženo spíše zklamáním. Řemeslně bezchybné a s vynikající atmosférou, ale tak strašně vyprázdněné a o ničem bez jakéhokoliv nervy drásajícího momentu s opicí namaskovanou jako Ben Affleck v hlavní roli. Jak by to asi fungovalo, kdyby to byla čistokrevná komedie? ()

3DD!3

Precizní kousek. Ben nenechává nic náhodě ani štěstí tak jako ti yankeeové při téhle operaci. Dobře ví, co si může dovolit a co ne. Nejde o takovou pecku, jakou bylo třeba MÉSTO, přesto je ARGO dost originální, nápadité a historicky věrné (počkejte si v kině na titulky). Ben to odehraje docela suše, nestrhává na sebe pozornost (možná je to trochu škoda), ale pořád je to týpek. Po herecké stránce s filmem není nejmenší problém. Odtajněný materiál o tom, jak jednou neexistující tupé sci-fi zachránilo životy, smete ty blbé kecy o nevýznamnosti vědeckofantastických filmů. Argo je navíc takový ten neodolatelně levný mix Star Wars a Johna Cartera, že něco řekne lidem i v tomhle století. Trochu problém je v kontrastu rozverný Hollywood (ještě s rozsekaným nápisem - dobové reálie jsou prostě na jedničku) a Irán, kde se kravaťák houpe oběšený na jeřábu. Na každý pád je to kvalitní žánrovka a já se nemůžu dočkat dalšího Benova filmu. Argo fuck yourself. ()

JitkaCardova

Reálný příběh exfiltrace mohl být dramatický a skutečně dojemný, a jistě je zajímavé nahlédnout za plentu, jenže filmová ilustrace vrství klišé na klišé, sladkobol na sladkobol. Nejtrapněji přitom vůbec netěží emoce tam, kde sleduje akci samotnou, ale ve vatě na pozadí. Tradiční rodinné hodnoty dojdou uvědomělé obnovy, manželka tajného agenta přestane trucovat a smíří se s životem po boku amerického hrdiny, i když tento tu a tam nestihne synkovu narozeninovou oslavu, a pak už spolu žijí šťastně až do smrti (na venkově v Marylandu). Při jejich finálním objetí vlaje do záběru před rodinným domkem zabodnutá americká vlajka, a není v tom za nehet sarkasmu. V tomhle ohledu, reklamě na americké rodinné štěstí, je to snad ještě o fous trapnější než třeba Syriana. *** ()

Le_Chuck

Na to že sa tam v podstate nič nedeje a Affleck ten svoj pokerface ešte aj schováva za huňatú bradu, to má celkom gule. K Oscarovi to má tak blízko ako brácho Zohan, ale ako lekcia pletenia biču z hovna funguje na jedničku. 75% ()

Kaka

Chytrá a velmi uvědomělá rekonstrukce historických událostí, která tu dlouho chyběla. Snímek krásně osciluje mezi vážným dramatem a zdařilou satirou, příčemž oba klíčové prvky v jednotlivých scénách prolíná dohromady ze strany na stranu. Celé to působí vyzrále, inteligentně a je to sakra zábavné a strhující pokoukání. Affleck trefil i výtečně kostýmy, kulisy a kameru. Herecky bravurní u všech zúčastněných. ()

Spiker01

Jak že si u mě vedl oscarový spektákl od Bena Afflecka? No překvapivě mě Argo zaujal a to tak, že jsem neusnul, i když jsem byl velmi unavený. Film pojednává o skutečném konfliktu z 80. let minulého století mezi Íránem a USA, kdy obyvatelstvo nebylo spokojeno se svým šáhem, dosazeným právě američany, a rozhodlo se zaútočit na americké velvyslanectví. Na scénu nastupuje Ben Affleck, aby se vydal s kanadským pasem do Íránu pod záminkou natočení filmu a zachránil šest velvyslanců, kterým se podařilo utéct na Kanadské velvyslanectví během íránské vzpoury. Tím riskuje i svůj život, protože pokud by se to nepovedlo, všechny by je označili za americké špiony a na místě zastřelili. První polovina klasicky popisuje příběh a přípravu na samotnou akci, ovšem v té druhé se dějí velké věci. Argo dokáže vyvolat napětí a až do úspěšného vzletu vás prostě nepustí, což není vůbec obvyklé. Osobně si nepamatuju film, který by ve mě dokázal vyvolat takové množství napětí, jako právě Argo. Jedná se sice o skutečnou událost, film však nevybočuje od klasického hollywoodského scénáře a vy přesně víte, jak to skončí; to však filmu samozřejmě neubírá na kvalitě. PS : omlouvám se za spam, tehdá jsem si ještě myslíval, že komentář simuluje recenzi, ale asi ta synopse jen všechny unudí, zkrátka si pamatuji, že se mi to líbilo...85% ()

Krouťák

Argo na mě působí, řečeno velmi obecně, jako Affleckův nejslabší řežijní počin a to především z hlediska emocionální vazby s divákem. Nicméně i to je v porovnání s dnešními filmaři jeho generace hodně velký nadstandart. Už beze všech pochyb dokázal, že natočit špatný film zkrátka neumí a i přes úvodní výtku si stojím za tvrzením, že je Affleck o MNOHO lepším a respektovanějším režisérem, než kdy bude hercem - 80%. ()

Radko

Útek je to ozaj veľmi nebezpečný. Aby však bolo jasné: americký, krytý CIA a nespochybniteľne večný. Nikomu ni vlas neskriví sa vo fársi pekelnom virvare, ale verte, mnohí z tých ľudkov mali ozaj namále. Krytie úniku je však dobrodružne roztomilé, pred smrťou chránia unikajúcich us veľvyslancov vymyslené mimozemské filmové svine. Npokon tento film dopadol tak, ako remeselne skvele spracovaný komerčák, ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017