Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

castor

Paradoxně víc než samotný film mě fascinuje, kam až to Ben Affleck dotáhl. Vždycky mě poměrně bavil (na rozdíl od jiných názorů) i jako herec, i když leccos zvládl zahrát jen se svým jedním zataženým výrazem. Ale jsme tu přeci kvůli filmu, jeho už třetím. Takže: Affleck představil velmi slušné retro, které vypráví o skutečné akci CIA, jejímž cílem je dostat z nehostinné země šestici diplomatů. Affleck sice připomene klasiky ze sedmdesátých let s Redfordem o chlapácích, kteří neuhnou před žádným úkolem, body mu ale bere zvláštní kombinace žánrů. Chvíli jsme na poli politického thrilleru, pak v komicky odlehčeném Hollywoodu. A právě roztěkanost ukázat příliš mnoho dějů mi nakonec zážitek lehce kazila. Ale jinak stále dobré, Bene!! ()

viperblade

Říká se do třetice všeho dobrého, a pokud zhlédnete Arga, třetí režijní počin Bena Afflecka, tak tomu uvěříte. Affleck natočil skvělé a napínavé drama, které šlape jak právě vyrobené švýcarské hodinky a které nemá hluché místo. Nezapomene si udělat srandu sám ze sebe ("I opici lze naučit režírovat za den.") ale zároveň dokáže film vybalancovat tak, že nezapomíná, co chce snímek říct. Navíc to vyhrocené tempo snímku vám nedá ani na okamžik vydechnout a vy si opravdu připadáte, jako byste utíkali s nimi. Určitě jsem tento film neviděl naposled. 100 %. P. S. Argo, go fuck yourself! ;-) ()

Rogue

Afleck ustál sám sebe v hlavní roli a zázrakem vytvořil napětí v závěru, jehož výsledek byl od začtátu známý (ke konci je to vůbec takové klišé, až je překvapivé, že tisíckrát viděné běhání, telefonování a všechny ty záchrany v posledních vteřinách opravdu fungují). ()

kulyk

Někde mezi triplem a kvadruplegiií, tak bych při své skromnosti viděl ohvězdičkování Arga. Přisadím nahoru, mám totiž výtečnou náladu. Sqěle se mi povedlo protáhnout trubky, položit káblík, vyždímat střívko, vymalovat mísu, ublinkonout spodními ústy, natočit čoko zmrzku, za pomoci svalových kontrakcí vyloučil polotuhý odpadní materiál.... seru na opisy a urá k dílu samotnému. Na to, že se má jednat o glorifikaci hamburgeromilných kokotů a jejich světové hegemonie, se na začátku až příliš svobodně hovoří, což považuji za milé ozvláštnění. Pak to tak nějak vesele probíhá, Á-flek s výrazem plačícího oligofrenika organizuje přesuny diplomatických vyžírek - a závěr, ten se dramturgovi mírně vymkl z pantů. Nic proti ničemu, vyzdvihuji především mistrné vykreslení dobových ,,kulturních prvků", jako jsou kupříkladu účesy a způsoby úpravy vousu alá ,,jsem frajer z Bavor, kde je to povolné děcko?". ()

PinokKio

Nebýt hned v úvodu titulku, že je film natočen podle skutečné události, tak bych nevěřil tomu, že se jedná o špionážní drama .. až tak absurdně plán na vysvobození vypadal (i když jízda na kole taky měla něco do sebe). Nakonec se z toho vyklubal více než dobrý dobový film snad jen s příliš přepáleným koncem. [OSCAR 2013] .. sedm nominací stejně jako Bídníci. Šance proměnit nominaci by mohla být hned té v té hlavní kategorii, tedy za film a nadějně vypadá i výprava. Překvapilo mě nenominování pro Bena Afflecka za režii a Rodriga Prieta za kameru .. ()

Hild

Co mi na politických thrillerech poslední doby často vadí, je ta jejich složitost, kdy je tam nacpáno velké množství složitého okecávání kolem politického pozadí, ale divák si nikdy nedokáže udržet plnou pozornost a za chvíli se musí zastavit a přemýšlet o dialogu, který byl veden předtím, aby pochopil momentálně probíhající scénu. Ben Affleck na to šel mnohem jednodušeji, jeho přístup mi velmi sedl, složité okecávání vynechal úplně, ale i tak to dokázal podat způsobem, že divák po celou dobu chápe, co se děje a dokonale rozumí celému pozadí. Řemeslně jde o vysoce kvalitní film, úžasná dobová atmosféra, kamera, hudba, Ben zkrátka znovu dokazuje své kvality a proč se každý na jeho filmy tak těší, navíc si zde zahrál jednu ze svých nejlepších hereckých rolí. Přesto však jako celek je pro mě Argo mírným zklamáním. Poslední půlhodina pro mě nebyla takový nervák, jak asi měla být. Na to, že se film v posledních minutách tváří, že hlavní sedmička prožila bůhvíco, tak pro mě to celé šlo až moc hladce a mnohem větší hrdinové byli ti další lidé v zajetí, možná tato má výtka není zcela na místě vzhledem k tomu, že je to natočené podle skutečných událostí, ale tyhle pocity u mě po skončení filmu převládaly. Ale jde o dobrý film, který jsem si užila. ()

Spooner

Výborně natočené drama, které je ke konci napínavé i přes to, že vlastně víte jak to celé skončí. A to se musí ocenit vždycky. Affleck už má řemeslo dokonale v ruce a nohy mu tak občas podráží jen slabé dialogy. Ty v Hollywoody mohly být více kousavé, ty v baráku u Kanaďana zase míně klišovité. A Affleck jako herec je sice dobrý, ale umím si představit z fleku několik herců, kteří by tam sedli lépe. I tak ale výborně natočené drama, kterým Affleck potvrzuje svůj nesmírný režisérský talent ()

lenuse

Agenti byli dva a pravděpodobně to byli Hispánci, dojem Američana mexického původu ve mně Ben Affleck vážně nevyvolal. Ta jízda a střelba na letišti by se mohla konat jen těžko, konec předem známý, i přesto jsem se nervovala. Pobavila mě scénka, kdy „kupovali“ scénář. Autorské právo se přeceňuje. Neúspěšných autorů je (viz archiv nerealizovaných scénářů). Ceny obvyklé neexistují, jde jen o to sehrát patřičné divadlo. ()

2Pac

No prosim, ze preco ma tento film take vysoke hodnotenia a navyse Oscara, sak tam nic nie je, obycajny dokumentarny film da viac....BULLSHIT ()

Davies182

Podivuhodné. Vlastně mě to celou dobu nijak extrémně nezajímalo a kdovíjak jsem se také nebavil, ale stejně. Ta režisérská vypiplanost tam prostě je vidět, i když Affleckovi poprvé chybí jakýsi výraznější drajv. Rozhodně ne ztráta času, minimálně co se doplnění znalostí kousku světových dějin týče. ()

gogo76

Ísť do kina na Argo ma napadlo až po udeľovaní Oscarov. Dovtedy ma ten film až tak nelákal, čo sa v kine čiastočne potvrdilo. Oscarový film si predstavujem trošku inač. Z trojice Affleckových filmov je tento oscarový paradoxne najslabší. Neviem čo akademikov tak okúzlilo, snáď zrkadlo nastavené Hollywoodu, možno príbeh, ale mnoho podobných tu bolo dávno predtým a oscarov im za to nikto nedával. Herecky je Affleck kamenný ako Schwarzenegger a výkony ostatných sú síce slušné, ale nie svetoborné. Príbeh je bezpochyby zaujímavý, to že je skutočný, to ešte umocňuje, no je emocionálne dosť chladný. Záver na letisku je napínavý, no to napätie bolo treba vo filme nejako lepšie rozložiť. Humor a celá "Hollywood epizóda" bola fajn, ale zas mi to na oscarový film nejako nesedelo. Napriek nedostatkom má u mňa stále bližšie k štyrom hviezdam, ale s odretými ušami. 70%. ()

FlyBoy

[EC, Sydney] Brať to ako imperialistické manévre so zamlčovaním faktov, skladať konšpiračné teórie, považovať to za mediálnu kampaň plnú alibizmu pre neskoršie ospravedlnenie si prípadneho konfliktu s Íranom a nasoliť tomu ublížený odpad by bolo príliš zbrklé, trutherské. Takmer vždy mám pochyby, neverím zbulvarizovaním žvástom a takisto ma vie nasrať aj umelecké podsúvanie rôznotvárnej demagógie, ale u "Arga" by som z toho až také haló nerobil. Je tam síce nábeh na horlivé diskusie o dobre načasovanom zavádzaní a celá anabáza s kanadskou operáciou "Canadian Caper" sa javí nadhodená programovito, no keď sa to berie s rezervou, nožik vo vrecku ostáva zatvorený. V ceľkovom ponímaní je to film zväčša chlapácky heroický, nakazlivo klišoidný a vzostupným tempom vyhecovaný, teda príkladne benaffleckovský. Domnievam sa, že štvorité tu budú prilietavať o sto šesť, kedže B.A. z kresla neni očividne amatér a priazeň si prostredníctvom umne rozfázovaných, heistovských atrakcií vydobiť dokáže. Lenže ja už som asi prílišne inštitucionalizovaní a tieto prežuvano-naleštené crowd-pleasure capinky ma (až na tých pár umne zadelených hlášok) prosto nebavia...P.S. Fiktívny "Argo" by bol dozaista poctivý trash, ktorý by som si ujsť rozhodne nenechal. ()

Xmilden

Nebylo to špatné. Hlavně první a poslední třetina jsou vynikající. Bohužel prostřední část docela kulhá. Pro Američany pochopitelně silné téma. Affleck opět na režisérské stoličce nezklamal, přestože se jedná o jeho nejslabší film, paradoxně získá asi nejvíce cen. Akademici jsou prostě velcí vlastenci a podobné příběhy milují. 70% ()

sepp

Ta atmosfera iranske islamske revoluce a vsudypritomneho strachu - takto ztisnene jsem se pri sledovani filmu necitil snad od Schindlerova seznamu. Ve filmu neni jedine hluche misto, ovsem konec je preci jen kapku holywoodsky prestreleny a proto jen 4*. ()

cheyene

Dechberoucí drama či thriller podle skutečného příběhu. Argo je film plný napětí a působí velmi autenticky. V některých svých pasážích je docela emotivní a sugestivní. Potěší herecké výkony i soundtrack, ale také samotné zpracování snímku. Ben Affleck se i tentokrát předvedl nejen jako skvělý režisér, ale také (opět) jako charismatický herec. Argo na mě zapůsobil, proto hodnotím nejvyšším možným způsobem. ()

nunka

Affleck si pomaly buduje istejšiu a kvalitnejšiu pozíciu na režisérskej stoličke a tentokrát jeho "nový look" urobil z postavy špecialisty CIA nezabudnutelnú pamäťovú stopu. Argo si budem pamätať kvôli atmosfére a nie kvôli Oskarom. Záver trochu odfláknutý (preteky liedadla s colníkmi?hahaha) a všetko ostatné po tej scéne už bola čistá Amerika..Inak výborný film. ()

MISSha

Možná je mé hodnocení kapánek přeceněné, takže není vyloučena možnost že změním hodnocení až to uvidím po druhé... Ale Argo mě na poprvé, co se týče napětí a pocitu na konci málem odrovnalo. Argo, go fuck yourself! ()

paascha

Další kousek do kategorie Masírka U.S. Ega, pro změnu pozitivní. BenA Flek sice filmem prochodí s kamenným ksichtem, ostatní herci jsou taky trochu prkenní, ale přesto je to pěkné a poučné. Idioti jsou stále stejní, fanatismus je nebezpečný v jakékoli podobě a hrdinství může být i prosté, když je provedeno včas a dobře. Vtipná je i legrace na téma SW:-) ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017