Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Dever

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,247 // Otvárací Víkend USA: $19,458,109 // ()

EvilPhoEniX

Skvělá práce Bene, že jsi vytvořil něco zajímavějšího a dvakrát lepšího než The Town, ale jeden palec dolů,že jsi nepřidal více Kreativity! Mohl jsi nahradit Iráčany například Zombíky a určitě by se na to lépe čumělo! Při sledování se ujistěte, že neprospíte posledních 45 minut Filmu! Vše předchozí je obyčejné a nevýrazné až ostudné! Pro tentokrát budu štědrý a 4* napálím, protože Kvalita filmu určitě nespadá pod průměr! ()

tron

Affleck to dokázal. Dokázal predať bežnému divákovi politicky a inak komplikovaný skutočný príbeh a nakrútiť ho napínavo, hoci viacerí diváci zrejme nebudú príliš rozumieť, o čo vo filme išlo. Ale strany dobra a zla sú pomerne jednoducho rozlíšiteľné, takže budú pravdepodobne spokojní. Je to napínavé, zručne nakrútené a na môj vkus až príliš chladné, neosobné a dokumentárne, našťastie tomu život rapídne dodáva bláznivá dvojka Goodman/Rickman. ()

dO_od

// Napínavé to je, to jo. Affleck opět kouzlí za kamerou a tohle dobové drama opravdu "žije", ladně přechází z atmosféry nezávazného Hollywoodu k vypjaté situaci v Íránu, a přitom snímku ponechává neúprosné tempo. Argo je rozhodně solidní režijní počin, nicméně jako film to na mě pořád nefunguje tolik, jak by asi mělo. Nominaci nechápu a výhru už vůbec ne. V porovnání třeba s filmy takového Nolana je to prostě o ničem. Jenže říkejte to těm páprdům v Akademii. 6/10 ()

Slasher

Další z letošních oscarových těžkých vah, co ve mně zanechala velmi chladný dojem. Tak jsem slyšel zvěsti o supernapínavém retrothrilleru... Jenže poté, co se do té doby sterilní film konečně schýlil ke své finální půlhodince a všechno mu nahrávalo k veledramatickému finiši, tak k*rva ani to pořádný napětí nepřišlo. Kámen úrazu dle mého - nulová sympatie s osudy postav. ()

emma53

On celý ten případ propuštění amerických rukojmí nebyl tenkrát vůbec jednoduchý. Jak jsem se dočetla, tak propouštění zajatců bylo postupné a vyjednávání s Íránem strašně zdlouhavé. Dokonce i jednou z taktik pro záchranu bylo to, že prezident Carter donutit Írán k tomu, aby vydal rukojmí a zastavil dovoz ropy z Íránu a to nebylo to jediné, co se tenkrát udělalo pro záchranu rukojmí. Já obdivuji toho, kdo dokázal z tak chaotického dramatu vytáhnout příběh také podle skutečnosti z této události a zhustit do stodvacetiminutového filmu. Klobouk dolů před Benem Affleckem. Je vidět, že si s tím tématem musel poctivě pohrát nejen jako režisér, ale potažmo tam i skvěle zahrát jednu z hlavních rolí. Už začátek byl víc než věrohodný, atmosféra tehdejší doby byla dokonalá a to že si film udržel své napětí i přes jasný předvídatelný konec je úžasný kumšt, takže to utlumilo i malé nedostatky (např. klasicky americký konec). A úplně jasným plusem celého filmu byla celou dobu moje zvýšená tepová frekvence, která ve finální části dosáhla maxima. ()

movie

Jako neameričan v tom nevidím žádné Oscarové hodnoty, ale budiž. // Ben Affleck mě v roli režirujícího herce začíná hodně bavit, ale pořád podle mě čeká na hodně dobře napsaný scénář. ARGO je tak trochu na půl cesty a kdyby tomu chyběla leckým vytýkaná dodatečná dramatičnost, vyznělo by to dost plitce. Ostatně mám z ARGO pocit, že mu chybí ještě tak dobrá hodina filmu, aby to tam bylo všechno (prokreslení postav, lepší zabřednutí do děje, některé momenty jsou podle mě brány dost zhurta apod.). // Pořád je to ale nadstandardně zvládnutá podívaná, oceňuju autenticitu 70tých let a bavil sem se velmi dobře! 85% ()

RHK

Silný špionážní thriller, který má koule. Zase to Ti Amíci jednou dokázali. :-) Tentokrát Iráncům, když jim vyfoukli v době protiamerické hysterie 6 diplomatů ukrytých v domě kanadského velvyslance v Teheránu. Jen trochu lituji, že je nenechali jet až na hranice na těch kolech, to mohlo napadnout jen někoho, kdo nikdy nežil v totalitním režimu... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=w918Eh3fij0 ()

Faidra

V jiném čase a na jiném místě jsem napsala, že Ben je asi takovej agent CIA, jako já markýza andělů. Myslím, že je nejvyšší čas začít oslovovat manžela Peyraku. ()

Jara.Cimrman.jr

Neumím odložit svou léty nahromaděnou nenávist k třepetajícím se vlajkám s hvězdami a pruhy, před kterými si lidé se slzami v očích chlapsky tisknou ruce a k tomu teskně vyhrávají slzopudné smyčce. Navíc mi vadí, když íránci jsou vykreslení jako úplní dementi, kteří sice neumí telefonovat, ale zase jsou v zájmu dramatičnosti schopni dohonit startující letadlo snad i rikšou. A přitom se ten snímek rozjížděl tak dobře. Útok na americkou ambasádu byl skvělý, příprava výroby falešného filmu byla vynikající, ale samotná záchranná akce, plná laciných zvyšovačů napětí a vrcholící celosvětovým dojetím snímek poslala do kopru. A samozřejmě pro Oscara. ()

CheGuevara

Ben Affleck natočil bájo zombie horror, kde se místo armády nemrtvých producírují zástupy nepříčetných Íránců s pěnou u huby a útočí na poslední přeživší v tomto případě chrabré Američany a agenty CIA. Blíže neidentifikovatelná masa Íránců překonává brány ambasády, dobívají se do kanceláří a ke konci obléhají roztomilou šestici amerických ňoumů, kterých vám prostě nemůže být líto. Affleck moc dobře ví, co dělá: pohrává si s národními stereotypy a nebojí se i těch největších leváren - rozzuřený dav je vždycky davem, žádná osobní personalizace, tedy nic s čím či kým bychom se mohli identifikovat. Do toho každý Íránec je animální zvíře s patřičným výrazem teheránského řezníka, přičemž jejich vztek je tak z velké částí jen iracionálním ventilem animálních a divošských povah. Zatímco apoštolové západních hodnot jsou buď vystrašená koťátka anebo charakterní sympaťáci (nejlépe rozvedení, ale přesto ctící ty správné rodinné hodnoty). V podstatě Žid Súss nového tisiciletí vezoucí se na vlně antiíránských nálad, akorát zabalený do atraktivního balíčku napínavého thrilleru a tentokrát konečně na té správné straně barikády. PS: Ale jako thriller je to špicovně odvyprávěné, to zas jo! ()

H34D

Argo je především kompaktní, celistvý film schopný zabrousit do více koutů rozličných žánrů a přesto nepůsobit ani v nejmenším roztříštěně, či nepřirozeně "poslepovaně". Ben Affleck, jak je nevýrazný v herectví, tak mistrně režíruje - ladně přechází z akce, přes vtipné odkazy na Hollywood do atmosferického, napínavého thrilleru s důrazem, jak na osudy jednotlivců, tak na celkové vyšší poslání. Argo je jeden velký kompromis (neurážející historická věrohodnost, přiměřená imitace doby, zkrátka špetka rozličných ingrediencí razících zlatou střední cestu), který však v konečném důsledku vypadá jako vítězství na všech frontách... Možná i proto vás snímek není schopen dotlačit k hranici maximálního filmového zážitku. 8/10 ()

xxmartinxx

Vím, oč ti jde, Bene, zkoušel jsi to dřív a zkoušíš to zas! Jenže tohle nedůstojné žebrání o ceny může vážně zajímat jen ty nejpovrchnější diváky. Argo není špatný film. Jenže není ani dobrý film. Není to v podstatě ani film, je to šablona. A to mě nebaví. Eastwood dokáže sem tam těm svým šablonám alespoň vtisknout nějaké zdání životnosti, Affleck ne. ()

igi B.

Do třetice >Afleck kurva drát!< . . . Je to dobré, hodně dobré, Ben je skvělý herec (jojo, nepitvoří se a nepřehrává) a nakonec i režisér (ejhle zase jednou ...kdo na to má...!), jen mě rozladil ten zbytečně až kvazibondovský akční konec se zázrakem doslova na poslední vteřinu a honičkou letadla po startovací ploše... Přitom ve filmu o filmu pak skuteční protagonisté vyprávějí jak to doopravdy bylo a bylo to od odjezdu z domu velvyslance dějově i chronologicky jinak. Škoda, že B.A. podlehl nakonec divácky vděčnému tlaku na pilu, protože jinak a věrohodněji zkomponovaných závěrečných pár minut na letišti by ničemu neuškodilo a naopak by posílilo dokumentární pravdivost celého příběhu, který sám o sobě je silným dramatem a tu akční berličku coby happyend už vůbec nepotřeboval. Holt hollywoodské manýry... Škoda, škoda, dal bych jinak pět hvězd! - - - - - Poprvé viděno 19.11.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu, hodnocení 13270., komentář zde jako tisícíšedesátýdruhý - 20.11.2013) ()

Arx

Pro mě naprosto zasloužený Oscar. Velké filmové dílo, které naplno ukazuje Affleckovi režisérské kvality. 95% ()

charlosina

Od samého začátku napjatá atmosféra, dobrá stylizace prostředí, výborná kamera... já jsem snad ani víc nečekala - tudíž jsem nadmíru spokojena. Argo mě strhlo od prvního momentu a krásně jsem si ho užila, ani ten - zde tolik zmiňovaný - patriotismus nenarušil dobrý pocit z prostě dobře natočeného filmu. ()

Traffic

Argo mě překvapilo ze dvou důvodů. 1. Ben Affleck dokázal po dvou nezvládnutých pokusech natočit výborný film. 2. Je tu poměrně nečekaná podobnost s Nolanovým Počátkem. ()

gudaulin

Mezi filmovými fanoušky je už dávno známý fakt, že Ben Affleck je mnohem lepší režisér než herec. Tak dobrý režisér, aby si uvědomil meze svého hereckého kumštu a přizpůsobil tomu obsazení hlavní postavy, ale zjevně není. Bohužel. To, co buduje Ben Affleck na režisérském postu, mu tentýž Ben Affleck shazuje v hlavní roli svým bezkrevným výkonem. Určitě není trapný, ale tohle chtělo obsadit špičkovým charakterním hercem. Pořád tady zůstává schopnost Bena Afflecka vytvářet a udržovat napětí, pečlivost v dokonalém zachycení atmosféry 70. let a stejně tak i revolučních poměrů v Iránu po pádu šáha. Na poli politických thrillerů sice nejde o absolutní špičku, protože se Ben Affleck nevyhnul pár zbytečně patetickým momentům nebo dojímání se při rodinných scénách, divákovo napětí navíc kalí fakt, že film natočený podle skutečné události nemá čím překvapit, víte zkrátka od samého začátku, jak to dopadne. Na druhou stranu jde o silný nadprůměr, je radost koukat na tak kvalitní zrealizovaný scénář. Celkový dojem: 75 %. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017