Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

Sonnery

Jezdit vožralej autem je amatérismus, lepší je lítat. Let je metafora sama pro sebe. Z prvních třiceti minut jsem se musel jít dvakrát vyzvracet (škoda, že na sedačce přede mnou neměli pytlík jako v letadle), jak to bylo hustý. Jenže pak jsme se řítili střemhlav dolů a každý divák v kině měl nutkání dohrát poslední kolo Angry birds. Naštěstí jsme nakonec otočili letadlo na záda a všechno začalo mít ten správný vývoj - John Goodman se vrátil na scénu. Let jsme přežili, ale málem nás to stálo život. A moralistická pointa zamrzí / zastudí. ()

Tsuki

Anglický název je důmyslným dvojsmyslem. Z českého názvu a popisu filmu mi ale vůbec nedošlo, že opravdu nejde JEN o film o letecké katastrofě, kterou svými schopnostmi umírnil jeden hrdinný pilot. Na pozadí těchto okolností totiž sledujeme jeden individuální příběh - příběh o "útěku" před životem skrze alkohol a jiné návykové látky. Když mi došlo, o čem film ve skutečnosti je, a že jde o mnohem komplexnější příběh, který obratně vede diváka od tématiky letecké katastrofy k tématice alkoholismu a zničených vztahů důvěry, musela jsem uznat, že je to jeden ze skrytých filmových skvostů, který tak trochu klame tělem. Nakonec jde totiž o mnohem psychologicky hlubší filmový zážitek, než jsem předpokládala. Souboj, který hlavní postava svádí, je především niterný souboj sám se sebou. A nutno říct, že v tomhle ohledu je herecký výkon Denzela Washingtona téměř uhrančivý. Zkuste se zaměřit třeba na detaily v jeho mimice a gestice. Mám za to, že kvalitně ztvárněných filmů na téma závislosti a psychických problémů není nikdy dost. Tématika alkoholismu je dnes úplně stejně aktuální jako byla třeba v roce 1977, kdy vznikl Ikarův pád s Menšíkem. Tento film je v tomhle ohledu stejně (ne-li více) tíživý, a co je důležitější, nabízí nějaké východisko. Když se pak vrátím k tématu letecké katastrofy a letectví, je zajímavé sledovat také řešení otázky zodpovědnosti a důvěry. Tohle všechno dělá Let (Flight) veskrze hodnotným, poutavým a kvalitně zpracovaným filmem. ~(4,4★)~ ()

Jordan

Ja mám Zemeckisove filmy rád, aj keď sú to vždy značne uhladené a kresťanskou filozofiou predchnuté variácie na jednu a tú istú tému (boj jedinca so silami silnejšími, než je on sám) a nebezpečne balansujú na hranici myšlienkového gýču či prostej morality, no vo väčšine prípadov (a práve v tých najlepších kúskoch) to vždy ustriehne a preváži zručná a nápaditá (i keď nenápadná na prvý pohľad) réžia, zaujímavá (no našťastie neviditeľná) autorská konštrukcia a naozaj silná, nejednoznačná a viacvýznamová ústredná situácia, ktorá je následne rozobraná naozaj precízne zo všetkých možných strán... bohužiaľ v LETE už uzdu neudržal úplne do konca a tak to skĺzlo tam, kam sa napríklad Kontakt nedostal (a tak si udržal vážnosť a silu - a je preto najlepší Zemeckisov film) - pritom ja mám filmy o alkoholikoch a alkoholizme rád a že ich nie je málo a rôznia sa v kvalite je dôkazom toho, že to nie je téma, po ktorej niekto siahne, aby mal zaručený úspech a jeho film vážnosť; Let je, bohužiaľ, i napriek veľmi sa snažiacemu Denzelovi (a celkom mu to ide) a jeho dobre scenáristicky, režijne i herecky vybudovanému charakteru stále iba dosť priemerná dráma, ktorá má niekoľko svetlých momentov a silných stránok ()

Carol Pifková

No takže dala som tri hviezdičky i keď viacej by mi sedelo niečo medzi dvomi a tromi... Ako povedal môj priateľ mňa filmy, ktoré si dej budujú postupne nebavia. Pre mňa sa tam dokopy nič nedialo. Ja sa pri takýchto drámach nudím, pre mňa je to len bla bla bla jejda teraz sa niečo stalo a potom zase dlho len bla bla bla. Ako okej koniec sa mi celkom páčil i keď dalo sa to čakať a bol aj trochu taký klišovitý áno som debil, posral som to, mrzí ma to, preklínam sa, ľudia vážte si čo máte a podobné kecy. Ale zas priznám sa, že bavilo ma pozerať sa na alkoholika, ktorý si povie dosť a aj tak sa vždy naslope jak polka zgerby u nás v krčme. Takže dávam také slabšie 3* sú aj horšie filmy, ktoré ma oveľa menej bavili. ()

Anderton

Vážne, percentuálne hodnotenia filmov sú blbosť. Na Lete ma niektoré veci zaujali, niektoré mu trochu zazlievam, ale pokladám ho za vydarený film. Napriek tomu tri hviezdy bude brať väčšina užívateľov ako negatívum. Filmy o alkoholizme sú skutočne o alkoholizme a Let nie je výnimkou. Má zápletku, ale tá častokrát ide na vedľajšiu koľaj, pretože ju nerieši ani hrdina filmu, on rieši alkohol. A nejaké osobné vzťahy, ktoré sa zase podriaďujú jeho alkoholizmu. Čiže všeobecné sklamanie z filmu bude prameniť práve z onoho mierneho zradenia zápletky, ktoré sa môže prejaviť ako nuda. U mňa je to na Hollywood práve naopak odvážny ťah (ale experimentálnosti staručkého Strateného víkendu ani zďaleka nedosahuje). Ak by som mal charakterizovať, o čom film okrem iného je (napr. polemika o americkom filmovom hrdinovi), tak o sile vzdorovať sebaklamu, ktorý sa navonok prejavuje ako klamstvo nielen sebe, ale aj celému okoliu. 70%. ()

Frajer42

Dvouhodinová režisérova onanie postavená na jednom dobrém hereckém výkonu. Divák drtivou většinu enormně trpí. Téma přitom nebylo vyloženě marné. Bohužel kromě samotného letu a vypořádání se s technickým problémem, kdy jsem dobrých 20 minut takřka nedýchal, jak dobře to měli kluci udělané. Opravdu napínavé jako kšandy 60letého zedníka s oblibou v hospodských aktivitách. Zbytek filmu je bohužel nefalšovaně strašný. Člověk se musí opravdu kurevsky snažit, aby vůbec udržel oči. Opravdu strašná píčovina bez jakéhokoli potenciálu alespoň malinko zaujmout divákovu pozornost. Tohle se jinak solidnímu Zemeckisovi opravdu těžce nepovedlo. Lepší hvězda. ()

Dzeyna

Bohužel, jsem celkem zklamaná. Rozhodně se nevyplácí očekávat něco, co nemusí přijít. Trailer je nabitý, ale obsahuje všechno napětí, které je vidět v celém snímku, takže nic moc. Denzel Washington je ale výborný a velmi charismatický herec, který mě nepřestane nudit asi nikdy. Ostatní aktéři už mě tak neuchvátili. Děj je dobrý, ale trochu pokulhává a chvílemi je příliš zdlouhavý. Pro mě čistý průměr, nic extra. ()

Kothy

Docela zvláštní film. Začátek je naprosto perfektní. Nejlíp zpracovaná letecká havárie, jakou jsem kdy viděl. Ale pak se to začne táhnout a táhne se to až do konce filmu... Danzel Washington furt chlastá a nemůže se z toho dostat. Nakonec ho k rozumu přivede až soud. Celé je to dost absurdní. Přesto že zachránil tolik lidí, ho stejně poslali sedět. "Já nekouřím péro, abych se sjel!" :D ()

teutates

Božiíi drama a je mi úplně u prdele, že Denzel zachraňuje vlaky, male holčičky či letadla, nebo v jakém fyzickém rozpoložení pravě je, proste good Denzel je tady, chápeš to brácho?! Zemeckis se konečně vrátil k hranému filmu a to rázem ve velkém stylu. Nikdy jsem nebyl extra slušňák, abych tady jaksi moralizoval a dělal kázaní ohledem drog, či alkoholu, byl bych jeden z těch, co vodu kážou a vino, pijí a už vůbec si nedovolím někoho odsuzovat "ehm". V závěru bych jenom opět poukázal na fakt, že všichni šulini, který znova v rámci svého nevkusu plivají na daný snímek a poukazuji na jeho povrchnost, zvrácenost či nelogičnost… pfuj, taká ostuda náboženští "liberalisté", taky jsem pobouřen. 8/10 ()

swamp

Výborně zfilmovaná havárie letadla uvozuje následné drama o chlastajícím a fetujícím Denzelovi, kterému se nechce převzít zodpovědnost za své činy - přestože je hrdinou. Já bych ještě vyzdvihl Johna Goodmana, který zahrál naprosto epesně osobního trenéra, ehm - chci říci dealera. ;) ()

Slartibarkfast

Pilotní eso Whip Whitaker je alkoholik a feťák. Přesto zvládá maskovat své stavy a jako kapitán pilotuje osobní letadlo skoro každý den. Jednou se však díky technické závadě téměř zřítí, ale díky svým zkušenostem zachrání téměř všechny cestující. I když jej všichni považují za hrdinu, nepříjemné skutečnosti začnou vyplouvat společně s vyšetřováním a temná stránka kapitána Whitakera s nimi. Výborný film o démonu, který ovládá spoustu lidí, kteří si to nedokáží připustit. Neuvěřitelný výkon Denzela Washingtona byl místy až děsivě skutečný. Když vynechám samotný závěr, který byl až příliš přeromantizovaný a malinko rozladil perfektně depresivní strunu, byla to tutově Oscarová záležitost. Takhle zbyly jen neproměněné nominace. Nicméně mne si tento snímek získal. Společně s Requiemem pro sen povinnost pro mladistvé, kteří si myslí, že u jedné skleničky to většinou končí. 85% ()

nascendi

Tento film som videl neplánovane a ak ho rozdelím na tretiny, tak som ho videl v poradí 2-1-3. S ťažkým srdcom som mu dal tri hviezdičky, lebo ma neohúril ani dramatický začiatok. Zato to pomerne nudné, nepravdepodobné a silno moralistické pokračovanie so zlatým klincom v podobe záveru už bolo zbytočné aj pozerať. Nepovažujem za pravdepodobné, aby zavedenému alkoholikovi, ktorý je pilotom, neprišli na to už predtým. Nepovažujem za pravdepodobné, že sa s 2,4 promile alkoholu a linkami kokaínu dá riadiť veľké lietadlo v kritickej situácii. Naopak považujem za pravdepodobné, že som svojimi troma hviezdičkami prejavil viac svoju dobroprajnosti, než snahy o objektivitu. ()

cukorek

Úvodné turbulencie lietadla v búrke s pilotom, ktorý sa posilnil dávkou "zakázaného ovocia", od začiatku neveštili nič dobré. R. Zemeckis si však lišiacky počkal a až potom udrel, keď s plnou parádou odštartoval pád lietadla. Tento scenár bol najsilnejšou a najlepšou spracovanou časťou, pri ktorej ani mne nebolo všetko jedno. Na moje veľké prekvapenie film "porušil zákon" o amerických hrdinoch a po pár minútach slávy okúsil hrdinský pilot horkú chuť vezenia. V tomto prípade mu bolo podľa mňa ukrivdené a trest neprimeraný. Škoda, že výbornú spomenutú časť začali striedať nevýrazné a nudnejšie časti (rozhovor na schodoch v nemocnici s pacientom liečeným na rakovinu, či zasahovanie kresťanského blahorečenia v rozhovore medzi bývalými pilotmi), čo prirodzene prispelo k prílišnému natiahnutiu celého filmu. Ak by spomenuté doplnky boli vystrihnuté, kvalita filmu mohla kľudne dosiahnuť vyšší stupeň, pretože zdramatizovaný osud človeka, ktorý bez pomoci sa sám nedokáže zbaviť zlého návyku vyznel veľmi seriózne. Konečné číslo je u mňa 60%. ()

silentname

Zemeckis nám dokazuje, že ešte stále vie točiť filmy a vie vybudovať silnú atmosféru s uveriteľnými postavami, ktoré chceme sledovať a prežívame ich problémy s nimi. Myslím si, že Denzel Washington je veľmi talentovaný, no "Flight" môže byť jeden z jeho najlepších hereckých výkonov, ktoré som zatiaľ videl. Celý čas čo ho sledujme s ními prežívame každú malú starosť, všetko čo sa okolo neho deje a funguje to bravúrne. John Goodman je podľa mňa v tomto filme neskutočne skvelý a totálne odľahčuje atmosféru. To je človek, ktorý zahrá absolútne čokoľvek a vyjde z toho absolútne uveriteľne a skvele. Talent, akých nie je veľa. Zrežirované je to tiež moc super a zábery s lietadlom stoja za to. Okrem toho sa mi páči ako na konci Whip povie, že napriek tomu, že je vo väzení sa prvýkrát cíti absolútne slobodný. Myslím si, že negatívum filmu je ale trošku fakt, že sa motá v kruhoch a občas ma štve, že Whip nedokáže svojich démonov poraziť. Plus časti s Kelly Reilly - neviem či boli nutné, aby vo filme boli. Myslím si, že film by sa pokojne zaobišiel aj bez nich. Inak je ale "Flight" podľa mňa dobrým filmom. Nie skvelým, ale dobrým filmom. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Let je jedným z ďalších potvrdení, že Denzel je jednoducho jedným z najlepších hercov vôbec. V príbehu znie ťažká alkoholická linka, ktorá je zahraná veľmi dobre a hoci sám len ťažko dokážem pochopiť takúto závislosť, zahrané to bolo nadmieru dobre. Veľkým plusom je aj samotná letecká katastrofa, ktorá je zinscenovaná naozaj dramaticky a napínavo, aj keď si myslím, že takéto manévre a záchrana letu je z kategórie sci-fi. Ale naštval ma záver. Chápem, že ide o akúsi očistu, ale na druhej strane, čo sú to za zákony? Nikto by dokázateľné nedokázal ľudí zachrániť, len vám sa to podarilo a ste súdení na tak dlhý trest? Pripomenulo mi to skutočný príbeh Sullyho a jeho zázrak na Hudsone, ktorý chudák tiež pristane na vode, zachráni komplet všetkých a aj tak ho súdili pomaly ako vraha. Niečo divné je v tom štáte americkom. ()

Slarque

Robert Zemeckis je stále výborným režisérem, jen na sebe tentokrát příliš neupozorňuje. Scéna letecké katastrofy je ovšem typicky zemeckisovsky technicky dokonalá. Samotné drama má nadstandardně kvalitní scénář a dominují mu herecké výkony Denzela Washingtona a Kelly Reilly. Jen John Goodman vždycky vypadá, jakoby přišel z nějakého úplně jiného filmu (nejspíš od Coenů). ()

Rocky62

Zemeckis tak, jak ho známe nejlíp. Plnohodnotné naturalistické dílo zpočátku spadající do katastrofického žánru, posléze měnící se ve svérázný příběh alkoholika. Na mě osobně udělal film velký dojem. Jednak jsem nezaznamenal jediné hluché místo a jednak jsem si náležitě vychutnával silně přesvědčivý výkon páně Washingtona, jehož nominace bude doufám proměněná ve zlatého plešouna. Celá story je bravurně zaobalena do hutného realistického hávu, což má značnou zásluhu na poutavosti děje, který je v tomto případě velmi originální a působivý. Chápu, že se najde dost diváků, které tato záležitost nechá chladnými. Možná je zapotřebí trochu empatie k hlavní postavě či správné naladění, nejsem si jist. Jsem si však jist tím, že Flight má říz a nepřehlédnutelnou hloubku. Za mě 85% ()

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011