Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

hanakonochi

Jedno z mála pozitív tohoto dejovo predvídateľného pseudopočinu je výber skladby "Ain't No Sunshine" a angažovanie Johna Goodmana. ()

Sofia

Lítám často a lítám ráda, ale pevně doufám, že se s takovým pilotem (a s takovou aerolinkou) nikdy ve skutečnosti nesetkám. Do Whipova probuzení v nemocnici to byla paráda, ale pak už se to jen strašně táhlo a přišlo mi to hrozně falešné. Nevěřím na zázraky a proto si nemyslím, že tak těžký alkoholik jako Whip, který si předtím několik let svůj problém nedokázal přiznat, by najednou sám od sebe prozřel a byl by schopen něčeho takového jako jsme viděli v závěru. ()

Morholt

První půlhodinka se vydařila a možná se jednalo o nejlepší havárii na filmovém plátně. Jenže pak Zemeckis objevil Ameriku když zjistil, že koks a chlast za knipl nepatří a jal se o tom sáhodlouze vyprávět. To bylo ubíjející, ale pořád to nebylo nic proti tomu, co přišlo na konci - pořád mám pocit, že se mi to asi zdálo. Herecky sice lákavé, ale, stejně jako u většiny nominovaných na letošního Oscara, si u Washingtona pokládám otázku "za co?". Vždyť ten chlap si vystačil s jediným výrazem, který se nepatrně měnil ve chvílích, kdy mhouřil oči. O zbytku se ani nemá cenu příliš zmiňovat. Čestnou výjimku tvoří John Goodman, jehož pár štěků však bylo žalostně málo na to, aby tuhle šarádu pozvedlo z podprůměru. 20% ()

Sawy

Před nasednutím na tento Let je třeba si uvědomit, že Zemeckis nenatočil katastrofický film o letecké havárii, ale studii životního ztroskotance, který se utápí v drogách a alkoholu a nejenže nemůže, ale vlastně ani nechce najít z onoho bludného kruhu cestu ven. Protože jakkoliv je úvodní pád letadla jednou z nejpůsobivěji natočených katastrof posledních let, zabírá skutečně jen začátek filmu, jehož zbytek se pak odehrává ve velmi rozvolněném a dramaturgicky poměrně neujasněném tempu. Zemeckis měl evidentně velmi jasnou představu o tom, jak chce pojmout osudy hlavního hrdiny, ale zároveň si nevěděl rady s vedlejšími postavami, které se mu ve filmu kupí a jen málokterá nakonec v ději zanechá natolik výrazný otisk, aby skutečně opodstatnila svou přítomnost. Takže tu máme výtečného Johna Goodmana (scéna, ve které dává za pomoci koksu dohromady hlavního hrdinu je brilantní), holohlavého J. B. Dalea (jeho nemocniční výstup je nej. moment filmu) i pohlednou Kelly Reilly, kterou když si odmyslím, tak film funguje úplně stejně a ještě by ubylo několik zbytečných scén. Ty se hromadí hlavně v prostřední části filmu, ve které divák nejvíc pociťuje přemrštěnou stopáž. Děj se v ní totiž skoro vůbec neposouvá, což na druhou stranu hezky reflektuje zamrznutí hrdiny na jednom místě, ze kterého se ne a ne hnout. Ani v těch hlušších pasážích jsem se ovšem nenudil a to díky Zemeckisovi a Washingtonovi. První jmenovaný se s velkou režijní jistotou vrací k hraným filmům a jednoznačně dokazuje, že ještě neřekl poslední slovo. Moc se těším na jeho další, méně pokorný projekt. Denzel pak ve značně ambivalentní roli opět ukazuje svou hereckou extratřídu. Zvládá hrdinu prodat jako sebevědomého pilota i alkoholem prosáklou trosku a držet si divákovi sympatie i ve chvílích, kdy se chová jako hovado první třídy. Což je velice důležité, protože právě s Whipem to celé stojí a padá. Jakmile o něj ztratíte zájem, ztratíte zájem i o film. Což se mi naštěstí nestalo. Skutečně další z letošních brilantních hereckých výkonů, Denzelova smůla je v tom, že jich tentokrát bylo požehnaně. Především díky němu jsem pak skousnul i samotný závěr, který z ostře řezaného dramatu, které se nebálo netradičních a odvážných řešení, udělá skoro-až moralitku. Ale ruku na srdce, dalo se to čekat. Dala by se vymyslet celá řada jiných a méně okatě hollywoodských způsobů, jak z celé situace vybruslit a příběh uzavřít, Zemeckis si vybral cestu kajícníka, čímž jakoby se skláněl před svými fandy, jimž celých dvanáct let nedopřál hraný film a neúspěšně experimentoval s technologiemi. Já osobně jsem ale moc rád, že je zpět ten starý Robert, který má zálibu v obyčejných hrdinech v neobyčejných situacích, který nám většinu filmu vykecá už v traileru a přesto nás v kině zase zvládne vtáhnout do příběhu. A především ten starý brilantní režisér, jehož rukopis mi už zatraceně chyběl. Jeho návrat sice má své mušky, ale pokud se na něj dívám jako na celek, povedl se náramně. 80 % ()

ScarPoul

Opitý Danzel a rutinér Zemeckis. Od čarovných dobrodružných príbehov a CGI rozprávok prešiel ku skutočným príbehom. Čo poteší je že sa veľmi vie vyhrať s atmosférou (Rolling Stones v pozadí núti trochu zaspomínať), zároveň výborne narába s prvou polhodinou. Celá situácia z lietadlom má gule a naozaj priková diváka k obrazovke. Potom ale strácame nad príbehom kontrolu. Máme tu vedľajšiu postavu feťáčky, ktorá je nevyužitá a v dôležitých miestach film spomaľuje. A aj to stupňovanie k uvedomeniu a k finále je nemastné, neslané. Ako keby nevedeli tvorcovia ako to zakončiť. A počas toho rozmýšľania zabudli o čom by ten film mal byť. Posolstvo je naznačené, ale nedá sa brať vážne. A od určitého momentu mi to celé prišlo ako zlý vtip. Veľmi nevyužitý potenciál. ()

maseer2

Zemeckis dokazuje, že za těch dlouhých 12 let, které uplynuly od jeho posledního hraného filmu, nezakrněl, a v čele s výborným (a na plešouna po zásluze nominovaným) Denzelem v roli pilota alkoholika servíruje hodně povedené drama, v němž nejde ani tak o létaní či pilotování, jako spíš o souboj člověka se sebou samým.. zasloužené 4* ()

PROROK14

Je to tak na tri a pol hviezdy, ale prikloním sa k trom. Bolo to trocha zdĺhavé, nevravím že som sa vyslovene nudil, ale nebol som ani unesený príbehom. A pozerať sa ako Denzel stále chlasce ma tiež postupom času prestávalo baviť. Záver som predvídal, takže sa nekonalo ani žiadne prekvapenie. Ale aby som len nekritizoval, tak napíšem, že scéna s lietadlom bola fakt dobrá. ()

BoPo

Dobre zvládnuté zachytenie havárie v úvode. A potom už len nuda. Ak chcete vidieť film o alkoholikovi, tak si radšej dajte Leaving Las Vegas. A ešte drobná poznámka. Prvých päť minút sa hodí najmä pre fanúšikov seriálu Jmenuju se Earl, pretože budú mať možnosť si pozrieť nahatú Catalinu. ()

Tommassi3

"Postarám se o to, aby NTSB do svý zprávy uvedla boží zásah jako jednu z příčin havárie.." - "Čí Bůh by tohle udělal ??" ()

Avalon820

Robert Zemeckis se po dvanáctileté animované pauze vrátil k hranému filmu a myslím, že lepší comeback si snad ani nemohl přát. Toto na první pohled nenápadné drama, u kterého se jak vidím ve zdejších komentářích spojení "morální agitka" objevuje s oblibou ve všech pádech, přináší ve výsledku možná nepřekvapivé zjištění, že "alkohol je fuj," ale způsob, jakým nám jej režisér, scénárista a herci servírují, lze označit za přinejmenším skvěle odvedenou práci. Denzel Washington předvádí skutečně výtečný výkon a posouvá tím film o stupeň nahoru, stejně tak musím vyzdvihnout scénu v letadle, ze které se jednoduše tají dech, a překvapivou konzistentnost celého zpracování, díky které snímek i navzdory dlouhé stopáži rychle uteče a nestihne nudit. Pozastavil bych se snad jen nad vztahem hlavních postav - Whipa a Nicole - který mi přišel trochu vykonstruovaný a jehož existence podle mého postrádala nějaký skutečně silný motiv. Ale to už se vrtám v detailech... Za mě to jsou nakonec silné 4 hvězdičky. ()

Terva

CITÁT - Tak ať se připoutají, pomalu poletíme........... Chlast a grogy nelze spojovat z pilotem letadla. Jenže tady je zakopán pes. Stane se malér a pilot ho zvládne, jenže při odběru krve se zjistí nějaké ty prohřešky. A protože při leteckém neštěstí zemře několik lidí, někdo to musí odnést. Na scénu přichází záchrana převtělená do Johna Goodmana. Jeho příchody na scénu doprovází povedená hudba a jeho pusa má supr kecy. Pivo, kokain a podobně z toho vás John dostane, a co že vytlouká hřebík hřebíkem, když to pomůže tak klidně. CITÁT - Skoro se mi chce šňupnout pár lain a jít pilotovat........ Vadí mi, že příběh je až moc prošpikován Bohem, Kristem a všech těch řečí kolem náboženství - to příběh kazí. Okolo 115 minuty opět exceluje John Goodman, je to úžasná scéna. CITÁT - Napřed dáme dva malé šňupečky....loď s banánem je tady......naschle na odvrácené straně Měsíce. Konec filmu je až moc přeslazený a citlivější uroní slzu. Celkem to však byl slušný Let. CITÁT - Kdo jsi?............ ()

JohnCZ

Povedené drama, které není ani tak o letecké havárii jako spíš o těžkém boji člověka s alkoholem. Denzel Washington podal skvělý a přesný výkon, John Goodman pobavil a Alan Silvestri film podbarvil příjemným soundtrackem. ()

Chermy

Denzel Washington ležící, spící, zlitý a zfetovaný, který ke své katarzi dojde.....K tomu hypnoticky krásná Kelly Reilly, kapitán Pike, jedna vydařená digitální scéna s letadlem a neznámá nahá žena. Sledovat se to dá, ale od Roberta Zemeckise by jeden čekal víc. ()

m.krudenc

Zemeckisův film "Let" je vynikající, výborně mi sedl na moji filmovou náladu a možná i proto nemám sebemenší důvod hodnotit hůř (*****). Denzel Washington hraje klasicky - výborně, jeho postava je zajímavá a bavil mě i samotný děj. Havárie letadla byla dobře zpracovaná a následné vyšetřování a líčení jednání kapitána bylo opravdu záživné. Opravdový filmový zážitek. ()

corpsy

Príbeh rozhodne nieje na zahodenie, je to len dosť netradičná látka pre Zemeckisa, ktorý v týchto vodách brázdi akosi neobratne. A zdĺhavo. ()

Marek1991

Nemyslím si, že Zemeckis niečo výrazne pokazil. Proste natočil film o človekovi, ktorý robil to, čo nemal a prišla do toho pre neho nešťastná náhoda, kde zachránil ľudí, no nie všetkých a za svoje zlyhanie a ohrozujúce správanie si z prevencie a morálnosti musel ísť odpykať trest. Aj keď mu boli ľudia vďační a vedeli, že inštinktívne jednal aj pod vplyvom omamných látok asi najlepšie ako mohol, tak niektorí mu to jeho zlyhanie neodpustili. Aj keď si chcel najprv sebecky zachrániť život klamstvami, lebo vedel, že druhým by už život nevrátil, tak pochopil, čo je správne a postavil sa k tomu čelom, aby z morálneho hľadiska vypovedal svedectvo a učinil, čo mal. To mu prinieslo slobodu v duši. Z tohto pohľadu je to nádherný film, no zbytočne roztiahnutý na nepatričnú dĺžku a plný zbytočností, kde sa mohli napríklad pustiť do viacerých bočných tém ohľadom hyenizmu novinárov, vyrábania národných hrdinov pre záujmy iných, ale právna a morálna stránka myslím, že bola celkom správne uchopená. ()

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011