Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

Timak

Mně se to líbilo. Mělo to dobrou atmosféru, skvělé obsazení, zajímavé lokace, dobrý příběh - možná to tempo zpočátku pomalejší. ()

lykan9

Byzantium je zajímavě odvyprávěný upíří příběh, ale místy se mi zdál až moc nudný. Vzpomínkové sekvence byly zajímavé a určitým způsobem napínavé, ale ta část odehrávající se v současnosti měla příliš moc málo elánu. Neil Jordan chtěl očividně navázat na úspěch  Interview s upírem, ale moc mu to nevyšlo. Nejvíce to skřípalo u hlavních dvou postav, protože nedokázaly zaujmout a víc mě zajímali vedlejší postavy a jejich příběh. Průšvih tento horor však vyloženě není, ba naopak podívat se jednou za čas na trochu jinak odvyprávěný horor je osvěžující. ()

Avari.73

Vynikající a neskutečně atmosférické. Kdo od toho čeká nějakou akční jízdu, tak bude zklamán. Vše se točí jen kolem skvělé dvojice Gemma Arterton a Saoirse Ronan. Nízký rozpočet a festivalové zaměření je více než zřejmé, proto se ani nedivím zdejším komentářům. Mě film uhranul vizuálem a herci. Takový rozhovor mezi poradkyní a Eleanor (Ronan), kdy ji Eleanor předpovídá budoucnost na vozíčku zatímco ji bude pořád šestnáct, mě opravdu dostal svou atmosférou bez hudby. Soundtrack je správně minimalistický a nevystupuje do popředí. Slabších pět vzhledem k místnímu hodnocení. 8,5/10 více zde http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2013/08/byzantium-filmova-recenze.html ()

Kosmik 1

Bohužel i přes sebelepší herecké výkony Byzantium postrádá jakoukoliv atmosféru. Příšerně jsem se nudil a dokoukal jsem to až na potřetí. Což je obrovský úspěch, protože nerad mám "rozdělané" filmy a pokud se na ně nedodívám napoprvé, tak většinou už nikdy, nebo někdy po letech se občas dokopu. Takže ani nevím, proč jsem zrovna tomuto dílu dal dvě další šance, páč nebylo vážně o co stát. Dvě hvězdy za herecké výkony, jinak silný podprůměr a nuda. 35% ()

blackJag

Jordan a jeho INTERVIEW S UPÍREM je klenotem svého žánru, tohle se mu ale ani neblíží. Když přiznám látce fakt, že s tématem pracuje na jiný způsob (a přiznám ho jako klad), je to jedna věc, ale úplně jinou věcí je poznání, že si tu Jordan spletl melancholii s těžkopádností, přičemž veškerou dávku dekadence, které byl schopen (a bylo ji po čertech málo) naservíroval až s překvapivou vágností. 50% ()

Gunslinger

V rámci prevareného upírskeho žánru jednoznačne unikát. Nieje to dokonalé, ale určite to má k dokonalosti bližšie ako väčšina žánrových súrodencov z USA, ktorým chýba to najdôležitejšie - atmosféra. A tá je v Byzantium presne taká, ako sa na upírsky film patrí.. tajomná a neľútostná.. ()

zolo23

I keď je stopáž fakt prepálená a je tu hodne nudných pasáži film má svoju atmosféru a čaro. Režisér je bezchybný a vie vtiahnuť diváka do deja. Hlavné predstaviteľky sú trefne obsadené a napr. o tom, že tu hrá Gemma Arterton som zistil asi v polovici filmu. Prečo? Pretože do tej doby som sa na ňu pozeral tak 40 cm smerom nadol od hlavy. No tá baba má neskutočné kozy, ktoré by mali dostať oveľa väčší priestor a doslova hlavnú úlohu v nejakom inom filme. Samozrejme samostatne :) Ja som bol spokojný a zároveň prekvapený, pretože z názvu filmu si hoc-kto môže predstaviť čokoľvek. 70% ()

Lottr

Velice povedená a hlavně atmosférická a originální záležitost, která si plyne svým pomalým a zvláštním tempem. Jako by celý film za sebou táhnul ono obří břímě nesmrtelnosti a minulosti, stejně jako upírka Eleanor. Hudba je výborná a skvěle se k filmu hodí, herecky velice příjemné a celý příběh je správně temný a ponurý. Flashbacky z minulosti příběh trošku oživují a mnohdy je tahle dějová linie zajímavější, než ta původní ze současnosti. Zvažoval jsem mezi 4 a 5 *, ale když vidím, jak je film podhodnocený, tak se přikláním k vyššímu hodnocení. Ale časem ještě možná přehodnotím. ()

netahlo

Vyjimecne jsem dokoukal film s upirskou tematikou. Nicmene pouze kvuli Saoirse, ktera ve me vzdycky probudi ochranitelske pudy a kozam Gemmy Arterton. Celkove to ale nebyl v zasade spatny pribeh. ()

3 AM Code

Dobrej film. Varovani pro ty co neznaji tvorbu Neila Jordana: Jordan nedela latexovou bullet-time akci, ani emo-goth romantiku. Tim se nechci zminenym filmum vysmivat, dobrej film muze vzniknou v jakemkoli zanru. Pokud ale u Byzantia hledate toto, klepete na dvere situovane na spatne planete. Byzantium je komorni drama bez podstatne start<>cil dejove linie. Jde tu o postavy, atmosferu a (asi tezko prekvapujicim) zamyslenim nad cenou nesmrtelnosti, coz nastesti neni divakovi otloukano o hlavu. Herecke vykony v pohode u vsech zucastnenych. Presto musim rict ze me tu chyby "to neco", co by me primelo dat max hodnoceni. ()

Firebug

Velmi příjemné překvapení. Svěží a osobitý náhled na upíří mytologii, který je sice po příběhové stránce (a po dynamickém úvodu) lehce rozbředlejší a přehnaně ukecaný, ale díky velmi dobré režijní práci (ach, ty exteriéry!) krásně atmosferický. Škoda, že jsem si kvůli pochybnému jednání postav k žádné nevytvořil silnější pouto. Hlavní ženské duo ale zachraňuje co se dá a jejich výkony přidávají na uvěřitelnosti. U mě to nakonec vyhrála lehce primitivnější Gemma. 3+* zaokrouhluji nahoru._______p.p.č.: Fakt je to takové novodobé Interview s upírkami. Opičí držka Caleba Landryho dost iritovala. ()

sedm.1

Byzantium lze označit za velice zvláštní a ojedinělý přírůstek do nemalé rodiny upírských filmů, a já jím nejsem rozhodně zklamán, i když výtek k němu mám více než dost. Především mě zklamala atmosféra filmu, která mohla být jakákoliv, jen ne nijaká, které ovšem bohužel tvůrci tohoto snímku zrovna docílili. Dále mě zamrzelo, že se tvůrci po celou dobu nedokázali rozhodnout, jestli film zpracují jako komorní artovku, či efektní popcorn, od obojího tu tak máme trochu, ovšem ani jedno ve vyloženě funkční podobě. Mám tím tak na mysli momenty, kdy ústřední hrdinka zadumaně hledí do dáli a pronáší při tom hlubokomyslné myšlenky o podstatě života, aby hned vzápětí přišla scéna jak z nějakého laciného vampýrského béčka s trotlovskými dialogy, nehledě na to, že se většina filmu nese skutečně v takové melancholické náladě, načež je pak závěr pojat v takovém malém, akčně kýčovitém stylu, což se tam prostě nehodilo. A v neposlední řadě zarmoutí i větší nevyužití postavy Gemmy Arterton, která mi přišla mnohem zajímavější a výraznější, než ta Saoirse Ronan. Když už jinak zmiňuji tyto dvě herečky v ústředních rolích, jim nemám vytknout naprosto co, obě jsou výrazné a herecky talentované a filmu kvalitativně přispěly dávkou více než vrchovatou. Za pozitivní pak musím určitě, tedy krom zmiňovaných hereček, zmínit ještě originalitu příběhu, hodně mě oslovilo ale i vyprávění ve dvou časových rovinách, pro což mám ale i u jiných, takto zpracovaných filmů, jednoduše velkou slabost, nicméně opomenout nechci ale ani zajímavou emoční působivost snímku, kterou nemohu označit jinak než za zvláštní, zároveň ale opravdu funkční. Byzantium je tak zkrátka vážně netuctový filmový zážitek, který je tedy určen rozhodně spíš pro menší kina, až kluby, než pro klasická velká plátna, každopádně zážitek přináší vážně pozoruhodný. ()

DavidS.

Pobřežní důchodcovské letovisko není bažinaté New Orleans a do rybářských sítí se tu nezatoulávají mořské panny...Dvě krátké působivé scény...Oběma dominuje obraz s hudbou a Saoirse v plášťence Červené Karkulky...Bohužel příběh odvyprávěl pouťový flašinetář... ()

Lukoboss

Takovej zvláštní upírskej film, kterej je uchopenej zase trochu jinak, na jednu stranu zajímavě, na druhou stranu docela nudně a zdlouhavě. Prostřihy a flashbacky v podstatě vysvětlujou příběh, ale musím říct, že mně to nepřišlo nijak hluboký a moc mě to nezasáhlo. S. Ronan je mně poměrně nesympatická jako filmová postava, stejně tak i jako osoba, takže i tam mám určitej zádrhel. Má to pěknej plakát, což souvisí s parádnickým barákem-hotelem, kterej ve filmu figuruje. No jinak žádná vyložená pecka, kterou jsem bohužel očekával... ()

charlie_ando

Atmosférické krvavé drama nesoucí jasné prvky rukopisu režiséra Neila Jordana, který je odpovědný i za Interview s upírem. Film mě nenudil, ale neuškodilo by mu několik razantnějších střihů, které by dodaly vyprávění větší dynamiku. Upírskou tematiku, jenž je poslední dobou tak IN, využila Moira Buffini jako inspiraci pro napsání divadelní hry, která se stala i předlohou pro filmový scénář vyprávějící o pohnutém osudu dvou upírek. Autorská invence však nezná hranic a tak se dočkáme ve vampýřím universu překvapivých změn. Obě hlavní hrdinky jsou jako den a noc a tak hned od začátku vzniká výrazný kontrast. Vyzívavá Clara (Gemma Arterton) se živí nejstarším řemeslem. Zatímco zdánlivě nevinná Eleanor (Saoirse Ronan) se snaží najít své místo ve složitém světě a potkat někoho s kým by se mohla podělit o svůj temný příběh, který však musí zůstat tajemstvím. Celý film je vlastně její zpovědí a pomocí flashbacků vypráví jejich víc jak 200 let trvající pouť časem, respektive společný útěk před tajuplným bratrstvem. Tísnivou atmosféru zdařile dokresluje povedený soundtrack od Javiera Navarretea. Pro mě lehký nadprůměr, který neurazí, ale nijak výrazně nenadchne. ()

misstake

Neil Jordan si střihl dvojku Interview s upírem a i po těch dvaceti letech mu to vyšlo na výbornou. Gemmu mám rád od doby, co lovila čarodějnice, jako upíří bordelmamá byla snad ještě lepší. A Saorsin výběr rolí, jeden bizarní skvost za druhým. ()

Han22

Jeden z těch "hororů" který mi kdysi unikl, protože mě nepřipadaly dost hororové. Dvě upírky se protloukají 200 let jak umí - ta starší máma dělá šlapku, využívá chlapy a loví ty mocné, ta mladší dcera touží po lidském citu, ale přitom před ním utíká a zabíjí jen ty umírající. Obě cestují z místa na místo, prchají před šovinistickým upírským bratrstvem a snaží se moc nevyčnívat. Nedá se tomu upřít kus poctivé filmařiny, ostatně Jordan je výborný režisér, líbily se mi i obě herečky v hlavní roli a jistá atmosféra, na druhou stranu mě to s výjimkou finále nijak nestrhlo, nevzalo a celkově jsem se i dost nudil. Navíc Byzantium je vlastně parafráze na mnohem lepší Interview s upírem, tedy Jordan vykrádá sám sebe a to se mi nelíbí. Špatný film to ale rozhodně není a rozhodně si to nezasloužilo být komerčním propadákem. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)