Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

Ondr@932

Jednalo se o takový spíše ponurý, syrový příběh o upírech, který byl ale celkem dobrý a rozhodně nenudil. A navíc zde hrála skvělá Gemma Arterton ! 60% ()

Whitebeard

Dlouze nudný, další z upírských filmů, co asi ani nemá smysl pouštět. Ale dobrodruzi si to dát můžou, třeba se mýlím :) ()

Hpatrik

Magická atmosféra, krásná výprava, podmanivá hudba, výborná Saoirse a sexy Gemma. Příběhově ale nepříliš výrazné a rozpolcené. ()

Perth

Byzantium je krásně atmosférické drama vyprávějící naturalistický příběh dvou stěží přežívajících holek. Pozadí příběhu je slušně lyrické a nenucené, děj bohužel trochu strohý ale v celku jde o povedený snímek v karmínově rudém, melancholickém hávu. Dvě hvězdičky ubírám za tuctovost konce a hysterii ženštin, na kterou mám alergii. ()

mica_micova

To je ale krávovina, když jsem upír, tak přece nemusím dělat šlápotu, ne? No každopádně Gemma a její ženské křivky byly to jediné, co mě na tom celkem bavilo... Upíři, co si to po nocích dělají vzájemně do svých čokovok, se rozhodli, že založí bratrství upírů, a že tam nevezmou žádnou roštěnku... Gemma je vyšplouchne a je z ní upírka.. A tam zápletka začíná i končí. Nic víc krom melancholického looku filmu a prdýlky Gemmy v kožených gaťkách asi nečekejte... ()

Acrobat

Možno ako úchylku si viem predstaviť Jordanovu starosť o sociálne zabezpečenie upírov medzi nami. Rozvláčne civenie pred seba mladej a erotické dusno pri starej majú byť ťahúňmi tohto pomalým tempom nasiaknutého deja. Neil sa v upíroch už dočista stratil, a už nezostáva pri kecaní, my ideme do priam Freudovskej konverzácie a existenciálnych esejí: „Ja som.“ Celý film je extrémne vážnou sociálnou drámou s jedným háčikom. Tí, o ktorých existencii, pohnutých osudoch, ťažkom živobytí to má byť, vysávajú krv. No nemožno uprieť fakt, že všetko je prízemné, také ostrovné, nikde žiadna príšera, lietanie, cerenie zubov, vlkolakov, nevedie sa boj o osud ľudstva. Byzantium vyšumuje kvôli nereciprocite divák - hrdinky. Film síce môže byť vodítkom ľuďom trpiacim na leukémiu určením miesta kde sa dá vyliečiť ale ináč nič svetoborné nevyriešil, navyše nepobavil, nezarmútil, nenadchol. A pre trvalý efekt to nezachránia ani jahodové vodopády. (videné 16.03.2014, BDrip) ()

waska

Nemůžu si pomoct, ale až kromě docela povedeného konce a navzdory hezkým herečkám, to byla prach obyčejná táhnoucí se nuda. ()

Mik_e

Nebudu předstírat, že jsem se na film nepodíval primárně kvůli Sérše Ronanové. A Gemma jako bonus, hmmm..Nakonec docela příjemné, a dlužno dodat i pořádně krvavé, překvapení. Alternativní upírské filmy mám vcelku rád a tenhle nebyl vůbec špatný. V určitém ohledu se nabízí srovnání s filmem Ať vejde ten pravý. Ale aby se jen nechválilo, film je v prvé řadě velmi promarněný potenciál. Diváka by zajímalo tolik věcí, na které bohužel nedostane ve filmu odpověď a vyšumí do ztracena...opravdu škoda. ()

bakeero

Hodně upocený 3* pro tohle interview s upírkami. Místama je to fajn, ale konec pro mě tu mytologii bratrstva budovanou celý film totálně zabíjí. ()

mira.l

Nějak nevím, co k tomuhle zvláštnímu, nesmyslnému příběhu napsat. S. Ronan mi nějak nevadí, ale tohle bylo prostě divný.Jedna hvězdička za to, že jsem to dokoukal do konce bez přetáčení. ()

Petike odpad!

Ešte viac takýchto upírskych filmov a žáner knižných a filmových upírskych romancí bude hádam konečne zdiskreditovaný - zaslúžene. Karikatúry vydávané za seriózne postavy tápajú v tmavom lese všadeprítomných klišé (chcete zoznam ?), režisér a scenárista vás na dôvažok surovo udrú po gebuli po každom momente okato doslovistickej a sentimentálnej symboliky. Len tak pre istotu, keby ste nedajbože nepochopili vykonštruovanosť danej symboliky. Vskutku "yntelygentný-oný" nezávislák, "ktorý zaiste nanovo zadefinuje žáner". Režisér a spol. si ešte víťazoslávne zatlieskajú, sami si udelia ceny a začnú roniť krokodílie slzy nad tým, ako si tie ceny nezaslúžia, ale tešia sa z nich, lebo diváci a recenzenti ich film slušne pokritizovali a preto sú automaticky nevďačnými a bezsrdcími hyenami a k****mi. Tento film potrebuje v prvom rade jednu veľmi, preveľmi potrebnú vec : Zmysluplný príbeh so zmysluplným konfliktom a zmysluplným konaním postáv (namiesto "Ahojte, zlodušský kapitán, pôjdem s vami a stanem sa štetkou, lebo ste mi to povedali, hoci som na to nemala dôvod"; "Ahojte, zlodušský kapitán, prosím, vyveďte ma v nočnej košieľke kamsi bokom a znásilnite ma odzadu, kým personál sirotinca bude nahlúplo postávať o pár metrov ďalej namiesto toho aby šiel skontrolovať, či ma nepreťahujete", atď.). Takto je to len vodenie diváka od jednej scény k druhej, pričom pri každej z nich vám režisér strelí jednu po pysku a vyhlási, že sa máte hanbiť, ak ste okamžite neboli očarení, dojatí a nemyslíte si, že toto je vrchol goth porna odkazujúceho chabo na dvesto rokov staré literárne klasiky, vrchol filmového hispterporna "v luxusnom balení" (ak mám citovať poniektorých "luxusných" prispievateľov na csfd.cz), vrchol sebegratulujúcej geniality leštených hororových indie exkrementov. ()

RAFT

tenhle film nestojí zato se na něj dívat ,dost slabý film na to že to bylo o upírech .za mě 50% a to ještě sem mírný . ()

DavidWebb

V tomto žánri to bola celkom slušná rozprávka. Príbehovo mi to sadlo ďaleko viacej ako americká verzia Nech vojde ten pravý, dej je komplexnejší a prelínajú sa tam dve dejové a časové línie. Byzantium má určitú svojskú atmosféru, ktorú neviem k ničomu prirovnať a je to celé akési "šťavnaté". Gemma tu bola nasmierne sexi a ak sú jej kozy naozaj jej kozy tak mám ďalšiu obľúbenú veveričku. Ja osobne by som privítal ešte ponurejšiu a temnejšiu atmosféru a trochu lepší soundtrack. V zásade sa jedná skôr o vzťah matka - dcéra ako o romantický vzťah medzi mladou upírkou a chalanom čo vyzerá akoby ho vytiahli z nejakého hašišového doupěte. Keď to zhrniem: Nie je to žiadna pecka ale ja som si to užil od začiatku do konca. ()

Zombiepod

V súčasnej záplave moderných upírskych, či čarodejníckych teen filmov som očakával niečo dospelé a zázračné. Byzantium prinieslo len to prvé, v druhom sklamalo. Film je na svoj plochý dej otravne natiahnutý, po celý čas nám približuje minulosť dvoch hlavných postáv (Saoirse a Gemma však hrali dokonalo), len aby priniesol akciou okorenený záver, ktorý nám ani neprezradí, čo s nimi vlastne napokon bude. Vizuálne pochmúrne a ako sa na podobný film patrí aj atmosféricky výborné, ústredný klavírový motív príjemne mraziaci. Po usporiadaní myšlienok však vcelku zbytočný film, na ktorý si po čase človek ani nespomenie. ()

snek49

Zajímavý film se slušnou atmosférou, dobrými herci, avšak bez napětí. Je to škoda, potenciál to mělo veliký a na ty dvě se opravdu moc dobře dívalo. Děj byl však místy nedotažený a nelogický. Určitě jsem se bavil, ale nebylo to tak intenzivní, jak jsem čekal. Saoirse Ronan bude jednou velká herečka, tady jí to šlo jak po másle. Její kukuč je na něco takového ideální. Na Gemmu se dívalo standardně dobře, ona si taky moc filmů, kde by nevynikla, nevybírá:-) ()

viky13

Upíří film ,který po dlouhé sérii omšelých stereotipních upířích ság ,rozhodně zaujme. Originální dějová linka ,příěh a postavy způsoují ,že vybočuje z řady. Tvůrci si pohráli s detaili i charaktery postav ,takže výsledné dílo je přehlídka melancholicky smíšlejících ,dvě stě let obcujících upírů ,kteří jsou od sebe odlišní jako pizza a koprová omáčka. Prostě matka s dcerou. Flashbacky nikoli nesmyslné ,ale naopak velmi poučné a osvěžující...Z postav mi v tomhle filmu asi nejvíce sedl Sam Riley jakožto elegantní ,pohedný a vždy tak nějak cool upír. ()

sWONDER

"Chudokrvná" (aj napriek "krvopádu") upírina, bez štipky napätia, kde tie "pijavice" ani zuby nemajú! Za zmienku stojí akurát mrcha Gemma a film spestrujúce dve časové línie. ()

TommyDiamond

Ve většině případů filmy s upíří tématikou bez milosti a do nejmenšího detailu kritizuju. Britské Byzantium mě ale dokázalo zaujmout. Jednak díky dobrým a přesvědčivým hereckým výkonům. Ale hlavně díky příběhu, který svými střípky z minulosti pomalu rozkrýval celou pravdu o našich dvou upířích hrdinkách a držel tak diváka až do závěrečných chvil v napětí.... Myslím, že tři hvězdy jsou poměrně zasloužené ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)