Revírní inspektor Čadek sleduje stopu právě propuštěného kasaře Kočky s cílem zjistit, kam zmizely peníze z poslední loupeže. Cesta vede do nechvalně vyhlášené putyky matky Klouzandy. Zde se Kočka setkává s udavačem Kartou, který ho dostal do vězení. Poté Karta náhle zmizí a z Kočky se stává nepolapitelný fantom. V téže době umírá starý Číňan Wang-li, jehož posledním přáním bylo být po smrti odeslán v zaletované rakvi zpět do vlasti… Koncem protektorátu sáhli filmaři již potřetí po díle Eduarda Fikera. Adaptace jeho románu "Zinková cesta" dostala původně název "Znamení kočky", snímek režíroval J. A. Holman a do hlavní ženské role byla obsazena Lída Baarová. Práce však přerušily události kolem konce války. Film dokončil po úpravách scénáře, přetočení všech scén s Lídou Baarovou a změně titulu na 13. revír režisér Martin Frič až v roce 1946. V hlavní roli se tak vedle Jaroslava Marvana objevila mladičká Dana Medřická. (Česká televize)

frantisekly

Ten, kto zápletku komplikoval, bol sám inšpektor Čadek. Jaroslav Marvan zahral dobrého deduška, v žiadnom prípade nie dobrého detektíva. Lebo tam kde hovoria pištole, ide sranda bokom. No nemali by sme zaujímavý film, keby sme sa radili radou dr. Baráka - nasadiť desať chlapov a zrovnať putyku matky Klouzandy so zemou. Fróny mohla žiť. V zinkovej rakve sa vystriedali Wang-li, starý Karta, mladý Karta a Kočka. Už som sa bál, že v tej rakve cestoval do Janova detektív Pobožný ☺☺☺. A Blanka Waleská bola veľmi pekná herečka. ()

milos.bradik

Je to dobře zahrané, ale poněkud překombinované a některé věci tam nedávají smysl. Taky mi vadila ta jména, je to jako z grotesky, když inspektor dělá domovní prohlídku a jeho první otázkou je "Kde je Kočka?", v textu je to velké K vidět, ale ve filmu to vypadá na inspektora z nějaké skupiny ochránců zvířat, takže když Pobožný inspektor poznamená, že ve skrýši sedí Kočka a pak je tam Karta, nebo když se zjistí, že Karta má strach z kočky, tak už pak člověku přestává vadit i to, jak Fróny na inspektora neustále dědečkuje. V zásadě mi to přišlo spíš jako parodie, které ostatně Fiker psal výborné, ale je to pojaté moc vážně. ()