Revírní inspektor Čadek sleduje stopu právě propuštěného kasaře Kočky s cílem zjistit, kam zmizely peníze z poslední loupeže. Cesta vede do nechvalně vyhlášené putyky matky Klouzandy. Zde se Kočka setkává s udavačem Kartou, který ho dostal do vězení. Poté Karta náhle zmizí a z Kočky se stává nepolapitelný fantom. V téže době umírá starý Číňan Wang-li, jehož posledním přáním bylo být po smrti odeslán v zaletované rakvi zpět do vlasti… Koncem protektorátu sáhli filmaři již potřetí po díle Eduarda Fikera. Adaptace jeho románu "Zinková cesta" dostala původně název "Znamení kočky", snímek režíroval J. A. Holman a do hlavní ženské role byla obsazena Lída Baarová. Práce však přerušily události kolem konce války. Film dokončil po úpravách scénáře, přetočení všech scén s Lídou Baarovou a změně titulu na 13. revír režisér Martin Frič až v roce 1946. V hlavní roli se tak vedle Jaroslava Marvana objevila mladičká Dana Medřická. (Česká televize)

tatopulos

V titulcích je chyba, autorem scénáře není Fiker ale Chandler. Vyrobeno v Československém státním filmu (rok výroby 1945-1946! neuvěřitelné, jak kvalitní máme filmy) Film se hrál ve třech premiérových kinech v Praze jedenáct týdnů. V distribuci byl až do druhé poloviny 80. let, měl přes 19.000 představení, které vidělo celkem přes 3,7 milionu diváků. ()

Pitryx

Tenhle film mne nikdy nebral. Je takový podivný. Marvan stále hovoří, jako když másla ukrajuje, Medřická je tu silně nesympatická, prostě tento snímek je pro mne hodně špatný, ale musím mu přiznat profesionální kvality. Mimochodem, nikomu nepřišlo divné, že Čadek je trouba? Vždyť skoro nic nevypátral. ()

ostravak30

Jaroslav Marvan nejspíš právě zde započal role nerudných kriminalistů. Třináctý revír je však značně neobvyklá kriminálka. Zpočátku se totiž vyšetřuje zločin ke kterému de facto nedošlo. Já mámn z filmu hlavní dojem takový, že je příběh neskutečně zamotaný. Mladý Karta, starý Karta, za chvíli je těžké se v tom vyznat. A jak se v tom má vyznat divák, když sám kriminalista říká, že "je to zamotané víc, jak na začátku." Na stopáž blížící se ke stům minutám je to v půlce trochu nudné a trvá, než se zase začne něco dít. ()

cinema_cz

Působivá detektivka se silnou pointou staví na režii zkušeného Martina Friče a hereckých výkonech Marvana a Medřické. (Ci 11/2008) ()

Sakulnikov

Jaroslav Marvan patří k mým oblíbencům, zvláště v policejních rolích. Dana Medřická ovšem nikoli, přesto podle mě splňuje požadavky na femme fatale. Temná atmosféra filmu - zvraty (i když předvídatelné - kdo je v rakvi bylo jasné brzy), skrýše, převleky, prostředí periferie - výborné. Jen mi vadila postava doktora a jeho dějová linka. Při závěrečném hodnocení bych řekl tak 80%, ale vzhledem k době vzniku filmu to bude 5*. Také bych rád poděkoval pořadatelům, že jsem film mohl shlédnout na nádvoří hradu Kokořín během festivalu Noir film Kokořín 2013. ()

Phex

Rok vzniku sebou nese naivně gentlemanské dialogy a tak trochu "němé" přehrávání. Co tomu dává na frak ještě víc je casting. Dana Medřická je na femme fatale příliš vysoká, široká, plochá. O co lepší by tam byla některá z těch kolaborantskej kurev... No a souboj s atletem Kočkou svádí "dědeček" Marvan. Ten se hodí do Panoptika, jako dobráckej šéf čtyřky čistící akvárium, není to typ do nočních přestřelek a honiček. Eduardu Fikerovi se ten scénář ale povedl a filmové detektivky z jeho předloh patří k tomu lepšímu co u nás, v rámci žánru krimi, vzniklo. ()

Danulinda

Škoda, že se tolik povídá a tak málo děje. Zkrácení do poloviční délky by určitě bylo přínosem. Taktéž nemám v oblibě, když vidím ve filmu často jen tmavou obrazovku vzhledem ke špatnému nasvětlení scény. Díky panu Marvanovi dávám průměrné tři body. ()

PetraMishka

Zajímavá detektivka z pražského podsvětí, ve které exceluje Jaroslav Marvan a mladinká Dana Medřická. Atmosféra a herecké výkony jsou skvělé, děj je ale hodně komplikovaný. Potřebovala jsem během života několik shlédnutí, než mi došlo, kdo kam patří a proč. ()

DonFrolimo

(Pokud je mi známo vůběc jediný) český film noir je výborně zahraný (naprosto fenomenální Medřická a jako vždycky skvělý Marvan), vyniká správně ponurou atmosférou (práce se světlem, neutěšená pražská periferie) a nadprůměrnou (orchestrální) hudbou. To vše ukazuje na neskutečný talent Martina Friče, avšak ani jeho genius se nedokázal vypořádat s dějově slabší a trochu krkolomnou předlohou (Fiker sám se podílel na scénáři - což snad mohlo být i naškodu). Fiker psal spíš to, čemu se říká detektivní šarády, navíc jeho starší tvorba víceméně opisuje od anglosaských vzorů. Zrovna tak Frič se občas snažil napodobovat žánrové snímky slavnějších studií, ač lokalizované pro český naturel. Z filmu podle mě čiší nerozhodnost vedení přiklonit se buď ke klasické hard-boiled detektivce nebo české komediálně-detektivní tradici. Předloha, řekl bych, inklinuje více k tomu druhému, Frič do ni dokázal vložit obraz podobající se spíše tomu prvnímu (což je ojedinělé a úžasné), bohužel výsledná podoba obětuje veškeré tempo buď této nesourodosti (a potřebě kompromisu) nebo prostě ztratí dech kvůli přílišnému lpění na Fikerově syžetu, který není prost děr, hrbolů a zbytečného papíru. A tak se není divit, že akce, motivy postav nebo samotné vyřešení případu postrádají na přesvědčivosti. ()

ČR

Jako milovník Noir, oceňuji snahu v naších luzích a hájích natočit tento druh filmu. Stará škola. 80% ()

PTuranyi

Veľmi slušne natočená detektívka vzhľadom na svoj vek. Pán Marvan sa tu v roli detektíva, pardon pána revírneho nachodí aby rozplietol klbko lží, ktoré mu pripravilo pár zločincov v jeho revíre a dokonca tu má pár akčných scén, v ktorých si aj zastrieľa. Scenáristom sa darí dobre miasť stopy a situácia sa zmení niekoľkokrát počas filmu. Herecké výkony sú veľmi dobré. Hlavne Jaroslav Marvan a Dana Medřická excelujú. Žiadna veľká psychológia v tom ale nie je hoci má film smutný koniec. 70% ()

moorks

Parádní česká detektivka stvořená skvělým Martinem Fričem. Kvalitní herecké výkony, kamera, prostředí- prostě bezvadně udělaný film, který zaujme i po letech. Martin Frič prostě uměl a tímto filmem to je potvrdil. ()

Shaman::..

Užijete si nejen příznačné mizanscény, hry světla se stíny. Ale také prvky charakterů dodávají žánru napětí, postupnou gradaci a napomáhají tím tak „barvité“ formě vyprávění. ()

Dupac

Nostalgie po vykreslení atmosféry předválečné galerky je tak silná, že bych ani nehádal tenhle rok premiéry (což, jak jsem zjistil, je dáno okolnostmi vzniku filmu). Na rok 1946 s válečnými zážitky v živé paměti (upomínají na ně snad jen rozkopané ulice v nemnoha scénách z exteriérů) poměrně naivní - rodokapsová zápletka a bodrý dozor nad všemi polepšenými hříšníky v podání Marvana byly později přece jen mnohem lépe vytěžené v podobně stavěných Hříšných lidech města pražského. ()

the_weaver

Kriminálka, ktorá má grády hneď od začiatku až do konca.↵  Vďaka neobyčajnému príbehu je tu skvele zobrazená bezútešná atmosféra nedostatku indícií a dôkazov, v ktorej vyšetrovateľ musí naďalej pracovať. Aj divák je celý film úspešne zavádzaný nesprávnymi predpokladmi a neznalosťou okolností.↵  Výbornému námetu pomáha aj herecký koncert Jaroslava Marvana, ktorému občas sekundujú Dana Medřická (Frony) a Ella Nollová (matka Klouzanda).↵  Vadili mi akurát dve veci, ktoré nedávajú vôbec zmysel:↵  - vrah by nikdy nepísal na políciu priznanie, aby ich zosmiešnil↵  - pokus o krádež knižiek, keď ich Frony už minimálne pár hodín predtým vyzdvihla ()

Pavel.M

Velmi povedená detektivka. Něco mezi radou Vacátkem a filemem noir. Kromě tohoto pojetí a atmosféry je nejhodnotnějším dvojce Medřická-Marvan, mezi kterou to v tomto filmu opravdu jiskřilo. Jejich ironické poznámky ("mezi otcem a dcerou") filmu dodaly hodně živosti a emočnosti. Mnohem lepší, než jsem čekal. ()