Revírní inspektor Čadek sleduje stopu právě propuštěného kasaře Kočky s cílem zjistit, kam zmizely peníze z poslední loupeže. Cesta vede do nechvalně vyhlášené putyky matky Klouzandy. Zde se Kočka setkává s udavačem Kartou, který ho dostal do vězení. Poté Karta náhle zmizí a z Kočky se stává nepolapitelný fantom. V téže době umírá starý Číňan Wang-li, jehož posledním přáním bylo být po smrti odeslán v zaletované rakvi zpět do vlasti… Koncem protektorátu sáhli filmaři již potřetí po díle Eduarda Fikera. Adaptace jeho románu "Zinková cesta" dostala původně název "Znamení kočky", snímek režíroval J. A. Holman a do hlavní ženské role byla obsazena Lída Baarová. Práce však přerušily události kolem konce války. Film dokončil po úpravách scénáře, přetočení všech scén s Lídou Baarovou a změně titulu na 13. revír režisér Martin Frič až v roce 1946. V hlavní roli se tak vedle Jaroslava Marvana objevila mladičká Dana Medřická. (Česká televize)

RonaMidu

...ten nám toho moc nepoví,je nějakej voddělanej.....film,který mi přišel mnohem delší,než ve skutečnosti je,ale protože jsem ho viděla poprvé v životě,byla jsem celkem zvědavá na to,kdo v té rakvi vlastně je ()

pytlik...

Kočka se měl spíš mít přezdívku Netrefil, minimálně zezačátku to tak vypadalo... Ovšem ten konec to celkem vyvrátil, aspoň teda myslím, páč to už jsem se v ději beznadějně ztratil, ačkoli jsem si celou dobu pilně maloval graf. ()

Master19

Velmi zajímavý počin. Už jen výběrem detektivky, která je celkem komplikovaná. Ještě tu probublává taková ta atmosféra galérky, která měla za první republiky punc výjimečnosti. Jaroslav Marvan tu předvádí výkon řekněme Columbovský, ale atmosféra je díky konstrastní kameře a noir prvkům docela solidní. Herci samozřejmě perfektní, hlavně Dana Medřická mě velmi prudila, takže to hrála asi dobře... :-) ()

ghatos

Na to, že film vznikl v roce 1946 si uchoval i po letech dobrou atmosféru. Marvan, Medřická i Nedbal odvádějí výborné výkony. Na české poměry se jedná o nadprůměrnou kvalitu ve svém žánru. ()

Dreadd

Při sledování jsem se nemohl zbavit všudypřítomného pocitu, že se Jaroslav Marvan zpola pohybuje v komediálně laděné póze, která příliš neladí s noirovým pojetím. Děj, točící se okolo zinkové rakve čínského obchodníka, nepřipouští žádné matení diváka, neboť ústy hlavního hrdiny jsou všechny události komentovány (někdy zbytečně i ty zjevné), je rovněž příjemné pohybovat se v českých reáliích. V neposlední řadě je třeba ocenit i samotný pokus natočit u nás noirový krimi film, pojatý Fričem po česku, v tom dobrém slova smyslu. ()

Autogram

Film noir so všetkým, čo k tomu patrí, a predsa pomerne nuda. Príliš dlhé vyšetrovanie, a až na konci nejaký obrat a akcia. Keby vyšetrovanie nebolo len o otázkach a odpovediach, mohlo to byť skvelé krimi s klasickým panem radou. ()

JohnSmith

Příjemná krimi,která se sice trochu moc musí rozmotávat,ale nebylo to vůbec špatné.Marvan překvapivě v roli policisty,který musí poslouchat nadřízenéhi ()

vitekpe

Nebudu tady horekovat nad tim, zda je to noir nebo neni, ci zda by nekdo hral lepe misto nekoho atd...proste 13. revir me bavi, Medricka je ok, o Marvanovi ani nemluve. Kocka, Karta a zinkova rakev se staly pojmem...a vybornou figuru predvadi tez Milos Nedbal. Slusny nadprumer. ()

Jiří K.

Adaptace krimi románu Eduarda Fikera pod názvem Zinková cesta. Na filmovém plátně trochu naivní, jako většina krimi té doby, ale skutečně dobré dramatické herecké výkony a atmosféra dílo vyzdvihují. Kočka, mladej Karta, starej Karta, Wang-Li, Wang-Liová, Fróny... Dnes jsou zločinci mnohem, ehm, důmyslnější... ()

SjamK

13. revír, proklamovaný "jediný český film noir". No to se podívejme. __Revír nejspíš snese srovnání s noirovkami, ale není třeba nic přehánět. Už jen proto, že české prostředí mi na tento žánr vůbec nehraje. Potemnělé uličky připomínaly spíše Stínadla z Rychlých šípů než americké boulevardy... pokud vůbec, protože jestli se nepletu, zrovna širokých venkovních záběrů tu bylo jako šafránu (točilo se tuším v kulisách).__Budiž odpuštěno. Co je horší, že ze zápletky se ještě před polovinou stal gordický uzel a já s sebou neměla meč. Málo obrazný a zmatený děj udělal své. Tož detektivka s dobrým hereckým obsazením, však zázrak žádný. ()

Slimak

Správně temná a napínavá kriminálka...noirový film po česku.Vskutku brilantní způsob natočení...na české poměry a ke všemu hned po válce je to super práce.Nečekané zvraty a dalekosáhlé komplikace,spousta zločinců a hajzlíků,přestřelky....to je 13. revír... ()

duddek

Jestli Radyovi připadá děj jednoduchý, mně teda naopak příliš zamotaný a překombinovaný. Do poslední chvilky každopádně neuhodnete, kdo za čím stojí. ()

Lionheart

Taková ryze česká Marloweovka. Mnoho postav, vzájemné léčky, ztracený člověk, a hlavně pěkně zmatený inspektor v podobě vynikajícího Marvana. ()

Ixbalanke

Výborná stará detektivka, kde nikdy nevíte, která mrtvola je která a kde vlastně leží a do poslední chvíle nemáte tucha (teda alespoň já vůbec), jak to ve skutečnosti je. Medřická mě fakt dostala, v tak mladé roli jsem ji asi ještě neviděla. Má tu opravdu charisma. ()

Mikino00

Dobrý námět, škoda nevyužité šance, kdyby to dostal do ruky jiný režisér a přidal dramatičnost tak je z toho poklad, jenomže Frič to natočil jako napůl komedii a drama a výsledek je rozporuplný. Skvělý Marvan v hlavní roli. ()

Brejlil

První a asi také poslední český film-noir, a zřejmě stále nejlepší český detektivní film. Jsou zde sice drobné i velké nedostatky: v knižní předloze je periferie mnohem depresivnější, nedozvíme se motivaci postav, některé scény (většina těch, kde se objeví dr. Chrudimský) jako by vypadly z červené knihovny, apod. Většina filmu je ale pozitivní: Marvanův revírní Čadek, spíše otrávený (a otravný), než nějak zapálený pro věc, Fróny Dany Medřické, která propadne fatalismu, ale jejíž postoj k autoritám je zajímavě individualistický, kamera, která využívá z toho mála, co jí dekorace mohly nabídnout, úplně všechno. Je smutné, nepodařilo-li se za dalších 60 let natočit lepší detektivku, ale tento žánr zřejmě nemá v Čechách nejlepší postavení. ()