• Karlos80
  **

  Vtipná a chytrá komedie původně jako povídka od Vlasty Zemanové, jinak ale s docela zajímavým obsahem, ale bohužel se stále stejný scénářem. Znáte to-jedna emancipovaná dceruška s rodiny bohatých rodičů, která sní o velké kariéře tentokrát v právnické praxi, který tu ale naštěstí jakžtakž fungoval. Herci a jejich herecké výkony tu byli jednoznačně více než jen průměrně. Mladá Truda Grosslichtová (hlasem mi připomínala slavnější Lídu Baarovou), tu vytvořila jednu ze svých největších a nejzásadnějších rolí i co se týče změny své image, i když to už tehdy nebyla žádná začátečnice ale zkušená filmařka, která tu ale bohužel celkem důstojně kvůli okupaci a jejímu položidovskému původu ukončila svou bohatou hereckou kariéru narozdíl od jejího kolegy napraveného kriminálníka Oldřicha Nového (alias Tygra)-který tehdy teprve začínal a tak trochu se ještě hledal, nicméně už tehdy rychle stoupal k vrcholu budoucí slávy a k následovné superstar první velikosti. Kdo se mě tu ještě líbil a kdo stojí za připomenutí tak to byl hádavý obchodník Jaroslav Marvan, a hlavně nenapodobitelný solicitátor Václav Trégl se svými hláškami jak jinak:-)). Duo Šlemrova a Pištěk takový normál ničím podstatným mě nezaujali, i když odvedli určitě dobrý výkon. Hezky zpracovaný film, s nesmrtelným šlágrem ,,Na děvče mi nesahej" v podání Oldřicha Nového, ale jinak jen průměr v tehdejším předválečném československém filmu.(22.7.2007)

 • blackrain
  ***

  Truda Grosslichtová byla pro mě téměř neznámou herečkou, i když se objevila po boku Vlasty Buriana nebo Hugo Haase. Tady však strhla veškerou mou pozornost na sebe, protože zazářila jako první večerní hvězda na potemnělém nebi. Pěkně zahrála mladou, čerstvě dostudovanou advokátku Věru, která byla umanutá a rozmazlená dcerunka z lepší rodiny. Theodor Pištěk s Růženou Šlemrovou jako její rodiče nezklamali. U pana Pištěka to ani není možné, každá jeho postava je kouzelná a svým způsobem i nezapomenutelná.(27.5.2010)

 • Marthos
  ****

  Na první pohled řadová veselohra, v níž otec titulní hrdinky zinscenuje první trestní kauzu své čerstvě vystudované dceři a při té příležitosti se do sebe emancipovaná dívka a domnělý gauner zamilují. Tento film však v sobě skrývá mnohem víc. Autorkou stejnojmenné povídky byla Vlasta Zemanová, která se nikoli neúspěšně pokusila o humoristický obraz z vyšší společnosti, okořeněný špetkou sarkasmu a hrstkou ironie. Režisér Martin Frič se po sérii veseloher, v nichž excelovali přední čeští komici - Vlasta Burian, Hugo Haas, Saša Rašilov a Voskovec s Werichem - rozhodl obsadit do hlavní role někoho nového. Tím mužem byl Oldřich Nový, zcela výjimečný typ herce-milovníka s inteligentním a sebeironizujícím projevem. Toto první setkání dvou velikánů českého filmu se později proměnilo v úzce provázanou spolupráci na řadě oblíbených protektorátních filmů. Nový zde zároveň představuje atypickou roli periferního hochštaplera žižkovského žargonu, v níž mohl skvěle zúročit znalosti této pražské lokality z dob svého mládí. Sympatický výkon na samém závěru své filmové kariéry podává i představitelka titulní role Truda Grosslichtová, která tehdy patřila k nejobsazovanějším a nejpopulárnějším herečkám v Československu. Scénárista Václav Wasserman pak celý příběh doplnil řadou barvitých figurek, v nichž se suverénně uplatnila plejáda hvězd předválečného filmu v čele s Pištěkem, Šlemrovou, Tréglem, Veverkou a Marvanem. ADVOKÁTKA patří mezi nejpůvabnější odkazy prvorepublikové komedie zlatého věku a nenásilným způsobem se v ní propojují prvky ironie, satiry a salonního humoru. Tak, jak to uměl jenom Mac Frič.(3.10.2008)

 • - Snímek byl natočen podle stejnojmenné povídky Vlasty Zemanové. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace