Každý den nemocniční vrchní sestry Marty je jen vyčerpávajícím kolotočem těch nejúmornějších povinností. Nedávno ovdověla a je sama se svým dospívajícím synem. Na nic si nestěžuje, sama sebe jakožto pravověrná komunistka přesvědčuje, že žije v ráji a v bezpečí. Všechno kolem ní je přece normální. Všichni očekávají vysněné lepší zítřky. Ale pak přichází zlom, který otočí její život naruby. Do její samoty vstoupí mladý přidrzlý nemocniční údržbář Oskar s vlasy až po lopatky a s názory, které rozmetají Martin bezpečný normální svět na atomy. Vztah k nekonformnímu mladíkovi změní všechny dosavadní životní jistoty tak, jak to bylo možné v socialistickém režimu, v časech "normálnosti". (oficiální text distributora)

jezurka42

Zvláštní. Ani jsem se na tento film nechtěla podívat, ale mamka mě přemluvila. A po konci jsem vůbec nelitovala, že jsem to viděla. Na začátku tvrdá vrchní sestra a na konci vyčerpaná sestra pomáhající starým lidem jíst a dojít si na záchod. Je až neuvěřitelné, co dokázal Viktor Polesný za 90 minut vykouzlit. Opravdu velmi dobrý film i když k dokonalosti mi tam ještě něco málo chybělo. 90% ()

sator

Brilantní trapárna Lucie Konášové a Polesného. Je mi líto Boudové která dělala co mohla. Odvážná dvojka se nás snaží 20 let po revoluci proškolit z historie na úrovní dějepisu pro 3 třídy či prvouky, naprostý otřes.... ()

Jizni Tlapa

Výjimečně okouzlující Boudová, která, jako by se v roli svůdnice ve středním věku cítila rybou ve vodě. Naprosto vynikající hudba podrhuji emoční zážitek a společně se zajímavým námětem umocňují místy hluboké dojmy. Celé to ale kazí několik vedlejších rolí, jejichž obsazení není zrovna na jedničku...v neposlední řadě jsem čekal i místy lepší scénář, který mohl být díky probíranému tématu rozhodně dotaženější. ()

MI-380

Nela Boudová na výbornou, jinak průměrný, nijak zvlášť zajímavý nebo vynalézavý příběh, hodnotný hlavně celkem reálným připomenutím doby. Národ, který zapomíná své dějiny, nemá nárok na přežití. 55%. ()

insurgentes

Zřejmě z celýho socialismu zbyly na světě poslední dvě embéčka, který produkce někde sehnala a postavila na ulici spolu s moderní ávií, a kolonka "reálie roku 77" se mohla odškrtnout. Nechápu, proč nepřibrali maskérky, co aspoň tu dobu pamatují... Tady ty postavy jsou šmrncovní pomalu jak kdyby je posbírali na Flóře v shoppingu... Příběh celkem ujde, Boudová recituje příšerně (úmyslně neříkám hraje), trochu to zachraňuje Kačer a Ševčíková. Na tu se dá chvilkama i koukat, jako ženská má něco do sebe. Takovej film, co dá řadě lidem obživu, řada jiných se u toho zase pobaví, ale žádnej klenot teda, to ne. ()

ViktorD

Místy snad poněkud křečovité, přesto nadprůměrné. Jen ta deska Plexisu (Půlnoční rebel), kterou si prohlíží jeden z punkýšů, jaksi není na svém místě na sklonku roku 1983, vyšla až po revoluci v roce 1990. ()

Paity

Ničím zajímavá sonda do těla komunistky (to púrosím berte s nadsázkou, ovšem nikoli sexuální). O tom jak se udávalo, jaks e všichni báli, že ten vedle to na ně práskne. Super doba. ()

Disease

Celkem se povedlo vystihnout atmosféru sedmdesátek, i když pár anachronismů by se našlo. Samotný "příběh" ale za moc nestojí. ()

ArthasKarfa

Nenápadná televizní záležitost s poměrně těžkým a morálním tématem jedné ženy, která si myslím, že to co děláš je správné a stále bere na všechno a všechny nějaké ohledy, aby jí ty ohledy a tomu čemu věřila poslaly nakonec ke dnu. ()

dawe787

Pěkný příběh z přelomu 70. a 80. let. Boudovka zahrála svoji roli moc pěkně a Ševčíková zvládla roli bestii Vlastičky na jedničku. Matka Boudovky byla fakt na ránu, ale to se musí vidět. Pro mě lepší než nějaké utahané Pouta. ()

Rockerman

Vzpomínka na komunistický absurdistán nám velmi dorým příběhem velmi dobře přibližuje ty pokřivené charaktery a morální úpadek v čase tzv. normalizace. Nela Boudová v roli zapálené komunistky, která však ještě neztratila elementární slušnost a zdravý rozum hraje výborně. Mám pro tuto herečku slabost. ()

markotter

Nadprůměr dnešní televizní zábavy. Pomohl mi připomenout si, jaké to tehdy bylo a co byli lidé schopni udělat ve jménu lidu a přátelství na věčné časy. Skoro všichni herci byli úžasně normalizační, bohužel jediný, který do toho panoptika nezapadal byl mladý topenář, jakoby naroubovaný z dnešního prostředí. Proto milostná linka nebyla tak silná, jak by být mohla, kdyby topenáře hrál někdo jiný. ()

Tosca

Jeden z nejlepších českých TV filmů posledních let a vedle Brabcova PF 77 nejlepší film s tématech Charty 77. Začal jsem se na to dívat bez nějakého většího očekávání, prostě jako na další český TV film... a už po pár minutách jsem se nemohl odtrhnout. Jistě, nějaké "proti" by se našlo (třeba herecký výkon Daniela Bambase a vůbec jeho obsazení, ten kluk přece nemusel být až tak mladý a hezký), ale scénář byl výborný, Lucie Konášová prostě umí psát. Ta doba byla zachycena bez patosu, bez idealizace. Zaplaťpámbu, že je ta odporná doba agitací, kádrování a zásahů do osobního života pryč... ()

nmarca

Po dlouhé době pro mne přijatelné vylíčení sedmdesátých let, umně propojené s uvěřitelným ženským osudem. Ano, občas to sklouzlo ke karikatuře (zejména flashbacky na opilecké scény se zemřelým manželem), ale většina postav působila daleko věrohodněji než v jiných příbězích z této doby. V životě to takhle prostě občas chodí... ()

Gortyna

Takové klišé prvoplánové to bylo. Inu, ČT 1, neděle, 20,00: Genius loci Bakalářů a ten nevymýtíš, ať děláš co děláš. Ale proti tomu, co jsem na tomhle programu v tuhle dobu kdy viděl, to byl úplný Fellini. Takže těch 47 %, na co to šacuju, to zas nebylo tak zlé. ()