Každý den nemocniční vrchní sestry Marty je jen vyčerpávajícím kolotočem těch nejúmornějších povinností. Nedávno ovdověla a je sama se svým dospívajícím synem. Na nic si nestěžuje, sama sebe jakožto pravověrná komunistka přesvědčuje, že žije v ráji a v bezpečí. Všechno kolem ní je přece normální. Všichni očekávají vysněné lepší zítřky. Ale pak přichází zlom, který otočí její život naruby. Do její samoty vstoupí mladý přidrzlý nemocniční údržbář Oskar s vlasy až po lopatky a s názory, které rozmetají Martin bezpečný normální svět na atomy. Vztah k nekonformnímu mladíkovi změní všechny dosavadní životní jistoty tak, jak to bylo možné v socialistickém režimu, v časech "normálnosti". (oficiální text distributora)

Aniki

Ctyri hvezdy nedavam z duvodu nejak extra vyvedeneho dila, filmařsky dokonce fakt nic moc, jenže....... Jak uz tady bylo uvedeno, snimek je opravdu velmi relaxační, odpocinkovy, nenasilny a celkově na organismus vlastne příjemně působící. Navíc dvojka Boudová, Ševčíková předvedla ženské půvaby ve vrcholné formě. Jedny z nejkrásnějších filmových dolních končetin, co jsem tak kdy viděl a to se taky počítá. ()

MARLENE.DAFT

Komentář uživatele igi B. mi zkazil veškerou chuť popsat mé pocity z filmu tak, jak jsem zamýšlela. Ubožejší komentář jsem zatím ještě nečetla. Každému kdo by tento film chtěl v budoucnu vidět doporučuji nic podobného nečíst, zbytečně by vám to mohlo kazit dojem. Jsem zastáncem toho, aby si každý udělal obrázek sám, jak na film tak na dobu o které pojednává, jelikož ne všichni měli to štěstí a této době se vyhnuli svým datem narození. Já osobně jsem velmi mladý ročník a filmy podobného typu sleduji s otevřenou pusou a divím se, že v tomto státě vůbec někdo zůstal.... ()

Tinush

Moc pěkné, dobře napsané, super výkony - Boudová, Ševčíková (nejlepší kamarádka), Herfortová...moc mě překvapilo, jak mě to chytlo, moc jsem tomu totiž šance před sledováním nedávala...prima počin ČT a kol. ()

morlumak

Zajímavé téma, rozporuplné zpracování. Postavy strašlivě ploché, snad s vyjímkou postavy Nely Boudové. Některé momenty působily až absurdně - budoucí primář, co si v pracovní době tahá svého homosexuálního přítele do sklepa nemocnice, aby si promluvil o chartě, 40letá matka dvou dětí, která se nechává naprosto stupidně komandovat vlastní matkou a korunu tomu dali ti tři pankáči na závěr....se kterýma si produkce nedala moc práce, jinak by je nenavlíkla do hader s nápisy kapel, které v té době ani neexistovaly. :D Takové téma by se určitě dalo zpracovat líp. ()

GiuseppeS

Ode mě 5 hvězd za tu pachuť, to nutkání na blití z partajničení a zneužívání moci kariéristy. Vím, ti se najdou všude a vždy, ale inscenace IMHO přesně vykreslila normalizační mlčící, zaraženou většinu a pár sígrů, kteří se cítí jistí se Stranou v zádech. A hlavní postavu, která ty myslí dobře, ale situace ji válcuje z obou stran ... ()

ABC1

Na PF 77 film nemá ani náhodou, je to sice silné téma, ale zpracované přece jen trochu povrchně. Výborná Nela, role jí dokonale sedla, H. Ševčíková podle mě "trochu moc tlačila na pilu". Pro mladou generaci, která nic moc o této době neví, (překvapilo mě, že je málo známá scéna s poštovní schránkou) aspoň malý obrázek, jak to tehdy vypadalo. ()

Hombre8

Podivně a neprávem opomíjený a docela neznámý počin, jakoby se vůbec nehodící do současné tvorby. Natočeno tak nějak starosvětsky, normalizačně a to nejen díky dataci. Pletu se, když si myslím, že je to snad jediný nebo aspoň jeden z mála filmů, kde ztvárnila Boudová hlavní roli? A na pochvalu podle mého. Herfortová se Ševčíkovou krásně hnusné. Některé věci sice byly (ve scénáři) trošku přepálené, naivisticky politicky zatraktivněné, ale budiž. Nostalgie dělá svoje a pak: Jedinec když v blátě leží - pro dav je to scéna svěží! ()

Shadowrat

Nečekal jsem, že mě tento film tak chytne. Na český film hodně dobrý scénář, režie i herecké výkony. Snad jediné výhrady by byly k několika záběrům (vážně jsem nepochopil, co tím chtěl kameraman docílit). Nemám rád záběry, kdy postava mluví a my ji vidíme na kraji obrazovky. A naopak mě velmi pobavila "vypjatá" scéna, kdy se malý Martin rozčílil, načež odešel do kuchyně uklidnit se bubnováním. Ne, tohle se opravdu nepovedlo. Ale jinak všechna čest všem zúčastněným. ()

majorW

Slusna angazovana agitka. Dobra Nela, spatny bimbas. Soucasnych 73% je legracnich :-) Vetsina zda kladnych komentaru nemluvi o filmu, ale o dobe v niz se odehrava . Tu dobu jsem zazil, takze se jen musim smat, jak je lehke dnes cistit lidem mozky. Skoda, ze neexistuje stroj casu, aby se pozdeji narozeni mohli presvedcit. --- PS: Vzpominam, jak kratce po vitezne sametove prijel k nam na fakultu nejaky americky pedagog, ktery byl dokonale vycisteny. Vstoupil do poslucharny a zacal za pomoci sveho asistenta vsem rozdavat propisky a bloky. Mel u toho takovy soucitny a pohnuty vyraz. Zhruba u desateho studentika si vsimnul, ze vsichni maji cim psat a do ceho psat. Velmi ho to zaskocilo a rozrusilo. Pak misto prednasky o us demokracii se nas dve hodiny vyptaval, kolikrat denne jime, jestli nekde tece tepla voda apod. Dodnes by mne zajimalo, co pak rikal doma. --- Za bolsevika jsme se naucili cist mezi radky. Doporucil bych to i dnes, staci zapojit mozek. Maly priklad. O Vaclavu Havlovi se vsude docteme: "Buržoazní původ zapříčinil, že po ukončení povinné školní docházky nemohl studovat." Jeho o dva roky mladsi bratr, se stejnym burzoaznim puvodem ma v obcance toto: Doc. Ing. Ivan M. Havel, CSc., Ph.D. - A jen tak mimodek doporucuji rozhovor s autorkou scenare: http://www.blisty.cz/art/61332.html ()

Hungrycats

Příjemné překvapení. Ač jinak moc nemusím Nelu Boudovou, tato role jí sedla jak ušitá. Přesvědčivě zahraná byla i role nesnesitelně starostlivé babičky Zdeny Herfortové. Děj je vhodně zasazen do dobových reálií. A hlavně si myslím, že takové filmy by se točit prostě měly - jako memento (nejen) pro ty, kteří tu nelehkou dobu osobně nezažili. ()

Honey007

Velmi silné téma a tak slabé zpracování. Příběh s normalizačně archetypálními postavami se může držet jen chvíli, pak potřebuje důstojnější zázemí, aby nesklouzával k tak povrchním klišé, jako zde. Jediné pozitivní je začátek - scéna s poštovní schránkou, do které se Havel a jeho společník snaží nacpat co nejvíce dopisů s Chartou 77 a jejich zatčení. Historka, která mi byla až donedávna utajena a která zde byla tak šikovně užita. Škoda, že tvůrcům ČT šikovnost obecně zcela chybí. 35% ()

prskvik

Moc mne mrzí, že jsou lidé kteří dají takovém filmu odpad. Není to totíž jen ukázka té doby, ale i toho, jaké je lidské pokolení šmejd plnej hnusu... Skvěle udělaný, pravdivý!! ()

Janyr odpad!

Po všech stránkách nehodnotná záležitost, plná nelo-boudních hereckejch pavýkonů. Viktor Polesný je absolutní režisérský mimoň, ovšem s tímto scénářem by si natloukl tlamu kdokoliv z nás. :-) ()