Suspiria

• Itálie Suspiria (více)

První liga klasického hororu s gotickou příchutí - Suspiria doráží konečně k českému divákovi.,, Můžete se potěšit i postrašit z čistokrevného Zla, podlévaného černou magií. S napětím budete pozorovat marný boj nevinných studentek taneční akademie o přežití. Kulisy a efekty strašidelného zámku kdesi v Německu podporované neskutečným hudebním doprovodem skupiny Goblin vás odnesou z dnešního tak zoufale neromantického světa tam, kde strach je opravdový a odkud se vracejí jen ti nejsilnější... (Hype)

Mr. Filuta

Na poměrně vysoký potenciál stát se alespoň jakous-takous klasikou je tenhle vizuálně svérázný snímek celkem propad. Jsem schopen překousnout akrylátovou krev (která má, dejme tomu, v takhle omalovánkovém provedení nějaké to kouzlo, ok) a prvky jako vycpaný pes ve stylu "bitva se lvem á la Monty Python". Co už nejsem schopen překousnout, je ten hrubě nedobroušený děj, který se jeví jen jako lepidlo všech těch věcí co fungují dobře. Jmenovitě přiznávám bod například za stylové použití absolutně jednoduchého hudebního podtextu, který podobně dobře funguje třeba ve Phantasm. ()

MissJ

Hororům se většinou úspěšně vyhýbám, a nebýt náhody, kdy jsem při brouzdání webem Film and Furniture narazila na fotku ze Suspirie, zůstala bych s velkou pravděpodobností ochuzena o tenhle skvost. Suspiria mě nečekaně zhypnotizovala od první minuty svými šílenými barvami i hudbou a, s výjimkou slabšího závěru (Suzyin "útěk"), nepustila doteď. Experimentální hudba a červená barva použitá ke znázornění všudypřítomného zla dělá ze Suspirie film, na který nezapomenu...a to je v mém případě co říct. Inferno slibně navázalo, ale je minimálně o třídu slabší...škoda. Nej lokace: Haus zum Walfisch, Müller'sches Volksbad, budova BMW. ()

K.I.N.G.

"Jediná děsivější věc, než posledních 12 minut tohoto filmu je prvních 92." Věta z plakátu, se kterou se určitě nedá tak úplně nesouhlasit. Je to už dávno, co italský filmař Dario Argento rozšířil svět inspirovaný hororovými filmy v mé hlavě o naprosto nový rozměr. Specifické metody natáčení tohoto člověka z něj dělají skutečného mistra ve svém oboru a "Suspiria" toho může být důkazem. Je to doslova definice mysteriózního filmu, ztělesněné slovo záhada. Spojení fascinujících kamerových nájezdů, chrčícího Claudia Simonettiho, zuřivé hudby z hrací skřínky, ostrých světel, symetrických záběrů a zlověstných pohledů obyvatel této prokleté baletní akademie mi dneska asi nedají spát. Jsou tu znát prvky staré italské školy šedesátých let, zbytek je čistě Argentův typický, silně umělecký projev. Originální oslnivé dílo, které asi nevstřebá úplně každý, chce to kuráž. ()

topi

Tohle je prostě klasika!!! Argentovi úžasný barvy, skvělá kamera a geniální hudba Goblinů. Tady nemá cenu nic víc dodávat. ()

Gorehound

Stále neuveriteľné majstrovské dielo, dokonalá symbióza obrazu, hudby, atmosféry a... čohosi magického, neuchopiteľného. Budete sa z toho tajomstva tešiť, ako malé dieťa a keď vám to dokonale sadne, necháte sa len unášať obrazom, príbehom a zvukom a ani nebudete chcieť všetko polopate vysvetliť. X- krát videné a stále magické a minimálne x- krát to ešte vidieť chcem. ()

..Lucas..

Suspiria je zajímavější svým vizuálem a hudbou, než svým příběhem a hereckými výkony. Každopádně se mu ale nedá popřít určitá atmosféra, která provází celým filmem. Nejvíc mu škodí herecké výkony (nebo dabing), které mi často přijdou až amatérské. ()

YURAyura

Skoda ze Dario neumi/nezvlada konce svych filmu. To je snad problem kazdeho, co jsem od neho videl. Presto je Suspiria bez diskuzi to nejlepsi, co horrova Italie nabidla - teda pomineme tech poslednich 15 minut ;[[ Fakticky se u toho bojim a mam takovy ten neprijemne sevreny zaludek, coz je neklamnym znamenim, ze se jedna o vysoce kwalitni material. ()

El Indio

Jestli mě v tomhle filmu něco fakt dostalo, tak to byla místnost téměř komplet plná drátu. Řekněte mi, kdo může mít v baráku pokoj, naplněnej výhradně zamotanýma drátama? No prostě mazec. Jinak, je to film s velmi silnou atmosférou, ke které hodně pomahá výborná hudba (neustálé depresivní kvílení a bubnování) a od plného hodnocení snímek dělí jenom hodně odfláknutej, hloupej a nepromyšlenej konec. Škoda. ()

paanka

Nádherná barevná stylizace. A neskutečně podmanivá hudba, která vytváří z 80% onu hororovou atmosféru. ()

Vampireman

Formálně opojná duchařina, jenž v dnešní době v ostatních aspektech už místy zahnívá. Mám problémy jít s hodnocením výše a paradoxně především kvůli ikoničnosti celého filmu, jenž je sprostě vykradený v nedávné giallo poctě Amer (2009). Suspirii by mohla spravit další projekce v lepším rozpoložení anebo chystaný remake. ()

de_FACTO

Zpětně to vůbec nepobírám: nikdy jsem neviděl nic, co by se tak esteticky, obsahově a strukturou blížilo snu. Roste to ve mně jak magnolie. A děsí mě to, i když nevím proč. ()

Chatterer

Suspiria, je jedním z mých nejoblíbenějších horrorů. Argento v tomto filmu předvádí skvělou vizuálně strhující podívanou, která je podtržená skvělou hudbou v podání Argentovi dvorní soundtrackové skupiny Goblins, z jejichž tvorby na tomto filmu musím ocenit dvě skladby. A to skladby Suspiria a Blind Concert. Každopádně celá triologie Le Tre Madri má u mě 95%. V každém díle mám svou oblíbenou scénu a v Suspirii u mě vede Argentův styl vypořádání se se slepým pianistou. ()

JohnMiller

Prvý negiallovský film Daria Argenta ktorý som videl. Ako vždy kvalitná kamera ktorá berie zábery takmer surealisticky. Osvetlenie (špeciálne v tejto snímke) je úchvatné, ale stagnuje tu scenár. Dej je prakticky o ničom vrážd je málo aj keď sú chutné. Od majstra Argenta som čakal v tomto prípade viac. Prvých 60 minút sa nedeje prakticky nič aj keď film nenudí a je natočený vynikajúco určite mi tam chýbalo viac mystiky. akcie , zvratov a podobných vecí na čo som u Argenta navyknutý. Avšak je tu jeden s mojich najobľúbenejších soundtrackov od Talianskej skupiny Goblin.... Main theme mi robí mráz po chrbte taký temný tón som už dávno nezažil. ()

BoredSeal

Jeden z nejstylovějších hororů, jehož vypiplaná výtvarná a zvuková stránka konečně vyniká ve 4K remasteru na americkém BluRayi od Synapse Films naplno. ()

honajz2

Já se tu omlouvám všem fanouškům jak Argenta, tak samotné Suspirie, ale ten film strašně zestárl. A je to na něm hodně vidět. V dnešní době už to všechno působí jak nějaký nejprůměrnější horor z nejprůměrnějších. O atmosféru se to sice snaží, ale poněkud hloupě, protože z pár šepotů, občasného opakování slova "tajemství" a červeně nasvícených chodeb se prostě vytvořit nedá. Přiznávám, že mě to docela nudilo, navíc samotný příběh by bohatě vystačil na takových 20 minut, ale Argento ho nejblbějším možným způsobem roztáhl na hodinu a půl. Co je baletní škola zač se dá vytušit už z šepotů, které se ozývají poprvé už v nějaké sedmé minutě a stále opakují jedno a to samé slovo, takže by mě spíš překvapilo, kdyby se to rozuzlilo jinak - žel, nestalo se tak. Nějaké postupné odhalování tajemství se nekoná, vše se ukáže až v posledních 10 minutách, mezitím jenom slyšíme šepoty, sledujeme křiklavě kýčovitě vybavené místnosti školy a občas se to snaží o strašně mysteriózní atmosféru tím, že se řekne slovo "tajemství". Wow. Navíc když dojde ke střetu s nejvyšším zlem, u kterého stejně nechápete, proč ho vzývají, co z toho mají, atd. Ale abych jenom nekřivdil, některé scény vypadají celkem slušně, to červeno-modré nasvícení nevypadá blbě a je to dost slušně natočené. I přes to, že některé kvality u Suspirie dokážu ocenit, celkově mi jako horor přijde zastaralá a dost slabá. Víc jak slabé 3* dát nemohu, a to jsem ani tu slaboulinkou třetí hvězdičku dávat nechtěl. Znova už se na to nejspíš nepodívám. Ve své době to mohlo fungovat, ale dneska ani náhodou. ()

balba

Výborný horor , který je skvěle natočený a má mnoho perfektních tajemných scén. Jsem ráda , že vyšel na DVD. Doufám , že vyjde celá série. ()

Martin741

Reziser Dario Argento natocil genialny horor, ktory nechava daleko za sebou horory takeho Lucia Fulciho, Umberta Lenziho, popripade talianskeho chlivaka Joe D´Amata. Vysoko vyzdvihujem naoko kludnu atmosferu baletnej akademie, ale postupne klud coraz viac ustupuje a priestor dostavaju temne sily, ktore sa snazia na Zemi nastolit devastaciu a skazu. Strasidelna atmosfera funguje naplno, dialogy su sice miestami tazkopadne, vsetko vsak vynahradza gore a mraziva strasidelna atmosfera. Dario Argento dokazal, ze je genialny reziser, hodny zapisu popri velikanoch akymi su Federico Fellini alebo pan Yngmar Bergman. 100 % ()

deepend

Jsou filmy které ve dne prostě nezaberou.Poprvé jsem Suspirii sledoval někdy během poledne, no a po půl hodině jsem to zabalil, protože mě to moc nebralo. Podruhé jsem si to sjel jednou v noci, když jsem byl sám doma:-)Přiznám se, že jsem se málem po...l strachy. Můžou vám připadat směšní herci, efekty, oranžová krev, ale ta atmosféra...... ()

Nautila

Tak tomuhle se asi říká umělecký horror. Perfektní práce s hudbou, soundtrack jeden z nejlepších, skvělej vizuál, barvičky...pro oko a sluch nááádhera. A ten Beardsley na stěnách! Ó, rozplývám se. Bohužel, i ten příběh a konec je jaksi...umělecký. A to narozdíl od vizuálu příběhům neprospívá. K tomu se to ještě od prostředka začne táhnout a ten podivný konec mi to pošle o hvězdičku dolů. Ale i tak...panebóže, ten zvuk...Witch!! ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

26.11.2020

Dario Argento natočí Giallo

Dario Argento natočí Giallo

19.01.2008

Nic nového pod sluncem, říkají si ti z vás, kteří vědí, že giallo je italské označení hororového subžánru specializujícího se na řádění maniakálních sériových vrahů. A mistr Argento už pár takto… (více)

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr