Suspiria

• Itálie Suspiria (více)

První liga klasického hororu s gotickou příchutí - Suspiria doráží konečně k českému divákovi.,, Můžete se potěšit i postrašit z čistokrevného Zla, podlévaného černou magií. S napětím budete pozorovat marný boj nevinných studentek taneční akademie o přežití. Kulisy a efekty strašidelného zámku kdesi v Německu podporované neskutečným hudebním doprovodem skupiny Goblin vás odnesou z dnešního tak zoufale neromantického světa tam, kde strach je opravdový a odkud se vracejí jen ti nejsilnější... (Hype)

Caym

Chci se vrátit do Varů a ještě jednou zatleskat Argentovi. Barevné, přestylizované panoptikum plné postaviček, ke kterým by se člověk nechtěl přiblížit ani na metr, doslova slizká atmosféra, pomalu gradující scény, z nichž každou druhou bych si klidně pustila na smyčku (i pitomá jízda taxíkem dostává nový rozměr - a bazén - a zástrčka u dveří) - ty barvy - ty prostory, ten neustálý voyerský koncept rychle se přibližující kamery - a hlavně ta paranoidní šílená hudba. Ten neustálý šepot, skřípot a řev namixovaný do ohlušujícího podkresu... ()

Flaxik

Tak já ti nevím králi Jelimáne, mě se nezdá že by pan Argento strašil, mě spíš přišlo, jako by to matlal...Film to byl zajímavý, to ano, hudba byla dobrá to ano, ale trochu nemastná neslaná Jessica Harper (vysvětlil jí někdo, že má hrát?) v hlavní roli a celkově otravně se vyvíjející film, kde jsem zaregistroval jednu lekačku (slepec na náměstí) a velmi málo napětí mě nutí zapomenout, co jsem viděl. Takže ačkoliv mi nelogická místa a divně barevná krev nevadily, nemůžu tomu naflákat víc než tři puntíky a to ten poslední je dost nevýrazný. ()

-Bomba-

Skutečně mistrovské dílo, Argento výborně skloubil brutalitu s mrazivou atmosférou a zábavným intrem. Pro rozšíření příběhu je samozřejmě nutné vidět i další díly ale Suspiria zároveň funguje jako samostatný film. Pro každého, kdo to myslí s horrorem alespoň trochu vážně, je Suspiria naprostou povinností. ()

dubinak

Víc tomu dát prostě nemohu, ač bych chtěla. Souhlasím, vizuálně je to špička, trikolora působí na oko velmi lahodně. Hudba též skvělá. Velká škoda jen toho směšně triviálního příběhu, který mě teda na prdel fakt neposadil. Závěru se měla věnovat větší pozornost, protože tyto quickendy mě jaksi neberou. Atmosféra mi nepřišla nijak krájecí a strachy jsem se taky zrovna nepočůrala. Musím říct, že je to na mé předešlé očekávání docela zklamání. ()

darm

Moje první setkání s Dariem Argentem. Moje vůbec první sektání s italským hororem. No a jsem krutě rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Mohl jsem toho čekat spoustu, od nějaké gore úchylárny, což by bylo asi pro Italy typické, až po nějaké nevím co, přece jen ještě nejsem schopen říct, čeho všeho jsou Italové schopní :), ale dostal sem ještě úplně něco jiného. Začátek byl parádní. Liják, depkoidní hudba, depkoidní prostředí, depkoidní všechno, opravdu jsem nevháněl s klidem kyslík do mých plic. Mno a najednou pořád né a né v klidu dýchat, neustálé napětí vlastně z ničeho, neuvěřitelně krutě hustá atmosféra, která mě pustila opravdu jen na hodně malou chvilku, jestli vůbec... Všude to bylo.. hrozně barevné, hrozně divné, možná i divně úchylné? Asi jo. Ale bylo to tak neuvěřitelně podmanivé a sugestivní.. A když do toho začala hrát hudba.. Jak byla depkoidní na začátku, v průběhu filmu se to ještě stupňovalo a opravdu jsem se po některých scénách (a že jich bylo hodně!) přichytil s tlamou otevřenou dokořán... Tak neuvěřitelně divná a podmanivá atmosféra.. To jsem snad ještě v hororech nezažil. Tohle asi opravdu umí jen v Itálii. Úchylná podmanivost, nevím jak jinak to nazvat, každopádně maximální spokojenost! Itálie mě začíná zajímat :) ()

MarekT

Další Argentův skvělý kousek. Skvostná souhra barev, hudby od skupiny Goblin a hlavně krvavých momentů (nejradši bych zmínil například první vraždu, nazval jsem si ji volné rozvinutí nápadu scén v koupelně, známé z Psycha - zde ani ty zavřené dveře či okenice nepomohly). Oproti Profondo rosso byl snímek dokonce lepší v tom, že jel opravdu v zběsilém tempu. Ověřil jsem si to tak, že když jsem se omylem podíval na hodiny, svítil na nich čas okolo padesáté minuty, přičemž mi přišlo, že se dívám asi necelou půlhodinu. Proč to zmiňuji? Protože tuhle jsem na pozadí slyšel takové podivné zvuky, až jsem se strachem otočil, zda někdo nejde do místnosti - ano, i takhle může působit sledování hororu. O brutalitách nemluvě (i ten pes se činil), asi budu muset udělat to, co mi přišlo na jazyk už po Deep Red - přehodnotím svůj postoj k děsivým scénám, kterých jsem se donedávna plně štítil. Dnes už mi pohled na srdce zblízka nezadělává na můrách. Škoda, že oproti předchozí argentovce film selhává v konci - pokud je takhle děsivý celý film, na závěr musí přijít opravdu lahodná třešnička, říkal jsem si. Nějak nepřišla. I přesto, nemám důvod na Suspirii vzpomínat ve zlém, Tmavě červená také měla své mouchy a dal jsem jí pět hvězd. Suspiria mi přijde stejně dobrá. Je sice příjemné vidět změnu, že Argento nechce jen strašit, ale také chce vyjadřovat myšlenku. Stále ale věřím, že Argento nedosáhl až úplně na vrchol a že se dokáže překonat. Uvidíme tedy, co Phenomena, Inferno, Tenebre... záleží na mém výběru. ()

zette

Atmosferou neskutecne silny film s radou uzasnych scen, ktere jsou jak vystrizene z nejake ucebnice hororu. Bezchybna hudba, ktera desi, i kdyz se nic nedeje. Každý zaber vystylizovany do detailu. Povedl se i zaver. Mit to trosku lepsi scenar a mozna herce, jednalo by se o genialni snimek. ()

Plangi

Hmm, Suspiria má jméno, které vás chytne za uši a nepustí přídavkem pořádně nervydrásající hudby. Má fakt psycho styl, který vás chytne za bulvy. Ale už vás dál ničím jiným a za nic jiného nechytne, protože zkrátka a dobře nic víc nenabízí. Příběhově bez nějaké výrazné hlavy či paty, chování postav no comment, spíš dement a co bylo hlavní ne-bál-jsem-se ani trochu. Takže jako exkurze do brutálních fantazií jednoho pána podtrženou skvělým audiovizuálem ok. Jako film palec spíše dolů. 45% ()

forsythia

Tak tohle je láska na první pohled a snad až za hrob. Vizuální dokonalost, dokonalost, dokonalost. Atmosféra neskutečná, hudba neskutečná, na začátku nádech, na konci výdech. Ztráta panenství s Tmavě červenou rozhodně stála za to. Věděla jsem, že nejlepší zážitky teprve přijdou. A nemůžu chtít všechno hned napoprvé, že? Krásně podané mystérium, porce nechutnosti tak akorát stravitelná (červy budu asi ještě nějakou dobu vidět všude), gradace... co víc si člověk může přát. ()

bartias

Příběh o baletce, která přijede studovat konzervatoř v Západním Německu jen proto, aby zjistila, že ji vedou čarodějnice, má pořád mrazivou atmosféru a skvělou hudbu. Hned za první drastickou scénu zahrnující oběšenou dívku a spoustu krve I střepů se nemusí stydět, když ale zdivočelý pes prokousne hrdlo svému majiteli, na dnešní dobu už to je zívačka. ()

Nivenx

Dario Argento ve svém vrcholném díle, kde by se dala atmosféra krájet. Skvělá hudba, perfektní kamera, ucházející herecké výkony. Jediné co mu vytknu na Suspirii, je ten samý problém, jako u Tmavě červené a to je krev. Moc světlá! Ale myslím si, že i Argento to ví a proto v dalších filmech už má opraveno. 80% ()

Courtemanche

Základ toho celého je z tvorby anglického kritika i spisovatele Thomasa de Quinceyho, s názvem Suspiria de profundis 1845, část který má název Levana and Our Ladies of Sorrow. Je to velmi uznávané dílo a sám Quincey je považován za největšího mistra psychiky, fantazie své doby. Jeho tvorby ovlivnili i Edgara Allana Poea. Nechci ale to tady rozebrat, jen v zajímavostech píšou že ,,příběh vykládala jedna babička,,. Film je vizuálně až neskutečný. To jaký cit má tady kamera, režie, jak vypadají interiéry, barvy, to se vidí opravdu málokdy. Příběh ale mohl být i více rozpracovaný. 3,5/5 ()

StanislachKo

Ako antihorrorového diváka ma to naozaj nadmieru nadchlo. A nebyť tej rozpačitej réžie hercov (na čele s Jessicou) tak tam letí fullka.. Filmová orgia hlavne vďaka ušiam! ()

Mylouch

Troškovo zpracování Polanského Rosemary by k tomuhle mohlo mít celkem blízko, zábava (ani plnohodnotný horor) to ale zrovna není. Vyděračsky únavné užití hudby. 2-3* ()

SeanLSD

Umelecká hororová symfónia kulís a hudby, ktorú je parádne sledovať hlavne vtedy, keď nikto nerozpráva a preto ma vyslovene zamrzelo, že celý ten úžasný audio-vizuálny kabát plný farieb a ornamentov je navlečený na chudorľavú kostru okultistického slasheru, ktorý je navyše až nedbanlivo utnutý v najlepšom. INFERNO som videl už pred vekmi a dodnes som z neho nadšený - asi som toho od SUSPIRIE očakával priveľa... Tie úžasné interiéry a hudobná atmosféra však negatíva ďaleko prekonávajú. SUSPIRIA je však jeden z absolútneho minima filmov, ktorý by bol ďaleko lepší bez deja aj dialógov... len ako číra atmosféra a umelecký pôžitok. ()

Doudis19

K Argentovi jsem se dostal přes seriál Masters of Horor a rovnou jsem sáhl po jeho nejslavnějším díle. Uznávám, že to nebyla úplně nejšťastnější volba, a tak po shlédnutí méně známých titulů tohohle tvůrce, se k této, po zásluze klasice, zcela jistě vrátím a hodnocení půjde jistě víš :-). ()

LeoH

Hmm, takhle pěkně podprahově strašit barvičkami, tvary, zvuky, geometrickým uspořádáním scény, lákat fantazii na spousty drobných vějiček, jakoby ve vlastní hlavě se líhnoucích nápadů, co by se v příští chvíli mohlo stát, to se mi líbí, tomu by se skoro dalo říkat umění. Škoda zbytečného vysvětlování a hororové veteše, za mě se to klidně mohlo vyvíjet ve stylu Picnic at Hanging Rock. ()

Cedr

Nezaměnitelně stylizovaná podívaná s agresivním a unikátně padnoucím soundtrackem zklame nezáživným a mizerně prezentovaným příběhem. Hororové scény jsou (nejen) díky artové exhibici však natolik úderné, že pozornost diváka přeci jen udrží. 70% ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

26.11.2020

Dario Argento natočí Giallo

Dario Argento natočí Giallo

19.01.2008

Nic nového pod sluncem, říkají si ti z vás, kteří vědí, že giallo je italské označení hororového subžánru specializujícího se na řádění maniakálních sériových vrahů. A mistr Argento už pár takto… (více)

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr