Suspiria

• Itálie Suspiria (více)

První liga klasického hororu s gotickou příchutí - Suspiria doráží konečně k českému divákovi.,, Můžete se potěšit i postrašit z čistokrevného Zla, podlévaného černou magií. S napětím budete pozorovat marný boj nevinných studentek taneční akademie o přežití. Kulisy a efekty strašidelného zámku kdesi v Německu podporované neskutečným hudebním doprovodem skupiny Goblin vás odnesou z dnešního tak zoufale neromantického světa tam, kde strach je opravdový a odkud se vracejí jen ti nejsilnější... (Hype)

David.Darco

Forma víťazí nad obsahom. Jednoznačne. V podstate dosť plochá zápletka obalená do nádhernej štylizácie... Pochvala scénografom... Zábavné je, že som si hneď pri prvom interiéry povedal, že sa inšpirovali Kubrikovými "kubistickými" priestormi v Shining, ale ono to vzniklo skôr. Každopádne triky už pôsobia ozaj zastaralo, čo sa však dalo očakávať, ruku by som ale rád potriasol rejžovy, kameramanovy a skladatelovi za budovanie atmosféry, ktorá je tak, ako sa na horor patrí veľmi skľúčujúca. 3,5*, ale z úcty zaokruhlujem hore :) ()

Idego

Ve většině aspektů tuctovej blbej starej horor, kterej dneska nikoho nevystraší. Tenhle má jediný štěstí, že oplývá skvělou – i když repetitivní – hudbou a hlavně naprosto fantastickýma kulisama baletní školy, zajímavou prací se světlem a barvama a vizuálem celkově. Líbilo se mi i jak hrály učitelky a pomocnej personál školy. Pak už to ale je jenom bída. Suspiria z dnešního pohledu samozřejmě trpí strašně nekvalitníma gore efektama. Krev vypadá jak červenej primalex, mrtvoly jsou viditelně umělý, lidi se válí v jakože ostnatým drátu a teatrálně ječí bolestí, ale ten drát žádný ostny nemá a je viditelně hladkej, atp... Krom toho herecký výkony studentů vč. hlavní představitelky jsou na rozdíl od učitelek dost dřevený a nepřirozený a samotnej děj je prvoplánovej, místama postavenej na hlavu a plnej logických chyb. Takže proč tři hvězdy? Protože ten vizuál je fakt boží a originální a stojí za to to vidět kvůli němu. ()

Wall-E

Čekal jsem větší masakr... Nejděsivější na SUSPERII je hudba. Hutná a depresivní atmosféra, ale jinak celkem nuda. Výborná Jessica Harper to zachraňuje. 60 % ()

Cushing

Výtvarně působivý, ale ledabyle odvyprávěný film, který nevtáhne diváka, protože běží moc rychle, logika obrazů se chytá tak tak a hrůza zůstává za clonou nesmyslné hudby. Škoda. Argento mohl být vynikající režisér, jen kdyby chtěl být trochu kritický sám k sobě. Jeho Profondo rosso zůstává majstrštykem a mým ujetým filmem č. 1, přestože není bez chyb; osobně mám slabost i pro Operu (nikoli Fantoma opery) a Tenebre (přes všechny jejich poklesky). ()

Jazzzz

Herecké výkony - slabé, efekty - slabé, dialogy - slabé... Film - úžasný, dech beroucí, hrůznastrašný, atmosférický, barvitý, ... Mohl bych dozajista pokračovat - existuje dost věcí, které by se dali tomuto filmu vytknout, ale film sám o sobě je tak skvělý, že já osobně nemám potřebu mu je vytýkat... Tento film měl přesně to co si od dokonalého hororu představuji. Hudba se ze začátku zdála být příšernou až nehudební, ale po pár minutách mě strhla do filmu jako tsunami trhá pobřežní dřevěné chaloupky. Hudba v tomto filmu dělá něco zvláštního i ze scén, které by jinak byli naprosto nudné a o ničem (např. v bázeně). A postupně zjišťujete, že hudba nedává předzvěst tomu co ve filmu příjde - neodlehčuje atmosféru - spíš jí dělá hustší a hustší.. Dialogů je málo, ale proč jich dělat víc - jsou tam prostě jen ty potřebné... Škola baletu působí dojmem, že je ze zcela jiného světa - kulisy jsou sytě barevné a působí silným retro dojmem, ale scéna s psychology ukazuje, že Dario stál při tvorbě tohoto hororu nohama pevně na zemi a nešlo pouze o nějaký kýčovitý výstřelek. Mnohdy ve filmu zaujme velmi originální kamera a myslím, že hodně novodobých režisérů hororů by se od Daria Argenta a z tohoto filmu měla učit. Konec je trošku rychlejší jak to už u těchto strých filmů bývá, ale mě to tedy nevadilo. Byl jsem strašně rád, že ta hrůza, která se mi vpila pod kůži a vzpřimovala mi chloupky na zátylku skončila... Tento film pro mne byl opravdu silným zážitkem, který mohu doporučit všem milovníkům hororvého žánru... ()

gjjm

Main theme je tak nechutně uřvaná, vlezlá, atmosférická, šílená a depresivní, že mě celý film neuvěřitelným způsobem fascinovala - z goblinovských soundtracků k Argentovkám je zatím nejlepší. Film, stejně jako všechny ostatní argentovky, není zrovna moc o kečupu, spíš o depresivně temné atmosféře netušeného nebezpečí v baletní škole. Možná by poměry v taneční škole nemusely být založené na drbání, možná by tkay nemusel italské herce nutit do angličtiny a sehnat si slušné anglicky mluvící a možná příběh příliš podezřele připomínal Phenomenu a konec klasické zombie horrory, nicméně zážitek byl tak silný a hudba tak nedokonale perfektní, že si pět hvězd zaslouží. Main theme: http://www.youtube.com/watch?v=i49BFgziggQ ()

danoo

Rád by som sa vyvaroval označenia nudná; v súvislosti so Suspiriou som skôr za slovo bizarná - plná bizarných farieb, hudby, osvetlenia a tiež značne amatérskeho herectva, a až na prvých zhruba 15 minút chýba to najpodstatnejšie, a tým je GIALLO ! ()

Raven0

V podstatě jde o takovou starší a nepovedenější verzi Černé labuťe, která se snaží býti hororem. Můj problém s Argentem je v tom, že jeho filmy mě neděsí, přijdou mi amatérské a vyvolávají ve mě spíše salvy smíchu. Ani Suspiria není vyjímkou. ()

swe

I přes značnou nevoli až averzi ke starším filmům, potažmo starým hororům jsem si Suspirii o jednom temném večeru pustil, protože mí oblíbení uživatelé na ni pěli jen samou chválu až pětihvězdy létaly. Teda, jediné co mě zaujalo byl skutečně pěkný vizuál a patřičně úchylná hudba, zbytek lautr nic - příběh, herci, mordy, absolutní nuda ...a to i tolik opěvované scény s pejskem či červíky. Ke konci už sem to nemohl vydržet a abych promrhaný čas nějak zužitkoval, tak sem si při filmu čistil zuby. Jsem rád že jsem to viděl, protože mě to nadobro přesvědčilo, že klasické horrory vůbec nejsou pro mě a na doporučení nedám, ani kdyby mi jednoruký ručník na okno klepal. ()

Mishqo

Dario Argento je kráľ béčkových hororov...odhliadnúc od tohto faktu a iných negatívnych stránok nemožno uprieť perfektnú pod-kožu-sa-dostávajúcu atmosféru a hudbu a príbeh ktorý dialógovo síce neoslní ale stále nesie nejaké tajomstvo a napätie...o to sa v dnešnej dobe filmy podobného rangu ale už vôbec nesnažia, hlavne že tam bude veľa krvi...takže pekných 65-70% ()

L_Johnny

Vynikající horor. Velice mě zaujalo zpracování, převéžně vynikající hudba a kulisy. Scéna na nočním náměstí jak vystřižená ze surealistického obrazu. Scény v prázných chodbách hotelu měli taky svělou atmosféru, dost mi připomínali atmosféru z Shining. Konec mi uplně nepadl do oka, ale to nic nemění na úžasném zážitku z filmu. Mám nový oblíbený horor. ()

pursulus

Víra tvá.¬         Nechtěl bych točit filmy podle scénářů Daria Argenta. Porád bych mu je musel vracet k přepracování, až by naše spolupráce vzala za své. Ano, mně by rozhodně nestačila slupka vnějšího účinu, pod níž se nachází oblast, o které mám to mínění, že obsahuje pouze zmatek, neurčitost tvůrčího záměru. Argento je tak v mých očích malým umělcem chtějícím dělat velké věci. Okatost vnějškovosti (podpořená v tomto snímku navíc velice dobrou a příhodnou hudbou, také od Argenta) je tak působivá, že zmámila řadu diváků, kteří jaksi pozapomněli věnovati se také obsahu a sdělení. Argento působí v umění jako zdatný a šikovný politik na své voliče — omáčka řečí a gest nahrazuje nedostatky a řeší potíže. Barevný svět Suspirie mi připadá jako výstavní síň se záhadnými obrazy, k nimž klíč nikdy neexistoval.¬                 Scénář k Suspirii má tolik slabých míst jako cedník děr. A její barvičky jsou k vidění na každé noční diskotéce, včetně tvářiček pitvořících se dívek. Přes to všechno je Suspiria spíše dobrá než špatná. Je to tím, že Argento si věří — a tak nakonec přesvědčí i diváka.¬                 Případná opoznámkování: uživ. Shadwell, gudaulin. ()

headcrab

Můj druhej Argento. Audiovizuální atmosférická chuťovka!!! Tohle se mi líbilo mnohonásobně víc, než Phenomena. "Susp"-ense od první do poslední minuty. Pastva pro oči, pastva pro uši. Naprosto mi vyrazilo dech. Při závěrečné gradaci jsem se jenom otočil za sebe, jestli nevidim zelený oči, poposedl si v sedačce, přidal volume skoro do maxima, a vychutnával si poslední minuty. Neuvěřitelnej zážitek. Kamera!...neskutečná, např. později v místnosti s kobercem - ty čočky, co vyváděj s obrazem - jenom jsem koukal s jazykem na zemi. Barvy, to je kapitola sama pro sebe, nehoráznost...a Goblini...jednim slovem náááádhera, nešlo jinak, než hned stáhnout soundtrack, takže právě poslouchám, ale citace na obalu blu-ray disku - "Suspiria has never looked better.It has never sounded as good, either.Goblin`s music makes you tingle" mluví za vše.Tohle je blu-ray par-excellence!Tak a teď je na řadě Inferno ()

PollyJean

Body nahoru za výbornou hudbu, práci s barvičkami a překrásné interiéry a exteriéry. I když jsou někdy zřetelně papundeklové, hezky si vyhrávají s motivy secese, art deco atd (no a taky za Escherstrasse a Eschera v koupelně!). Body dolů za místy nepříliš logický a místy jednoduchoučký děj (proč se oběti v ohrožení života musí zamykat v koupelně nebo v domě plném lidí utíkat zrovna na půdu?). Každopádně, film jsem si pustila, abych zjistila, proč Miranda Sex Garden pojmenovali svoje album zrovna po tomto hororu. Odpověď zazněla už po pár minutách :) ()

Tft

Vizuální horor ve své plné kráse. Zvyknout si na tyhle oldschoolové italské filmy chvíli trvá, ať už je to kvůli zvláštní volbě postprodukčního dabingu, celkové vizuální stránce nebo trochu přestřeleným hereckým výkonům. Pokud se ale dokážete naladit na myšlenkovou vlnu „Argento“, dost možná se pro vás Suspiria stane jedním z nejlepších hororových filmů historie (za který ho mnozí právem považují). Inspirací pro natočení Suspirie měla být Sněhurka, Dario Argento chtěl natočit horor, který bude děsivou pohádkou pro dospělé a tenhle nastavený cíl se mu povedlo dalece překonat. Natočil horor, který se stal jedním z milníků žánru a dodnes se na něj mnozí tvůrci odkazují jako na jeden z nejvíce influenčních filmů vůbec. Není se čemu divit Suspiria je ve všech směrech revolučním dílem, Argento ani tak nestraší diváky příběhem, ten není zrovna tím, čím by Suspiria vynikala, straší především audio-vizuální stránkou, která je tak skvostně strašidelná, že ve filmové historii najdete jen pár kousků, které se jí dokážou přiblížit. Barvy, barvy a ještě jednou barvy, to jsou tři zásadní věci, kterými se Suspiria zapíše do paměti každému, kdo jí viděl. Jestli jste si mysleli, že vás červená barva nemůže strašit ve snech, byli jste na omylu. Spolu se soundtrackem, který vytvořila skupina s příhodným názvem Goblin, se vám totiž může lehko stát, že se vám tahle Argentova děsivá vize objeví v některé z vašich nočních můr. Atmosféra jakou film vykresluje od prvních okamžiků příletu studentky Suzy Bannion, Američanky, která se vydává do proslulé baletní školy v Evropě, je naprosto vtahující, Argento vykresluje obraz, na který se nechcete dívat a přesto od něj nechcete odtrhnout oči. Vražedné scény, které si nic nezadají s žádným slasherem natočeným ve stejném období, jsou svojí originalitou a explicitností také hodně napřed a především první vražedná sekvence dvou studentek, které jsou ubytovány v bytě mimo školu, ukazuje Argentovu úchylku v zabíjení jeho hereček na plátně se vším všudy. Suspiria by rozhodně neměla uniknout žádnému fanouškovi hororového žánru, odhlédneme-li od trochu naivní příběhové linky a stupidity některých rozhodnutí postav, všechno okolo je čisté trýznění diváka a útok na všechny jeho vjemové smysly. Suspiria je horor, který si zřejmě nebudete pamatovat kvůli příběhu, ale kvůli pocitům, které ve vás vyvolá si jí budete pamatovat stoprocentně. WITCH! 90% ()

J.Lajner

Tajné dveře se za ní zavřely. Pomalu kráčí potemnělou chodbou, jejíž zdi zdobí zvláštní ornamenty a tajuplné znaky. Schová se za sametovou plentu a pozoruje dění ve vzdálené místnosti. Černý sabat nabírá na intenzitě, místnost olizuje modré světlo z blesků, které bičují noční oblohu. Zevnitř se linou zlé kletby a zaklínadla vzývající moc černé magie. Z té scenérie jí tuhne krev v žilách a strachy začne lapat po dechu. Vedle sebe náhle spatří svou kamarádku ležící na katafalku. Má proříznuté hrdlo. Děs jí začne svírat útroby. Pomalu couvá, až zády narazí do zvláštních dveří. Otevře je a octne se v bohatě zdobené ložnici s honosnými nebesy. Není tu sama. To přerývané sípání nelze přeslechnout. Táhne se místností jako nářek nemrtvých bytostí. Postel není prázdná, leží tam totiž ona. Mocná čarodějnice! Více. ()

Ludivitto

Jestli je opravdu nějaký film, kde vítězí forma nad obsahem, je to tato Argentova psychedelická ujetost. Film, který se mění dle situace, při které jej člověk sleduje. Sám, ve tmě a se sluchátky na uších: blbý pocit a 4* za náznaky strachu a "hudbu" od Goblins. S kamarády u velké TV: smích a 2* za vizuální stránku a "hudbu" od Goblins. ()

mikulem

Argento konečně změnil provařené dějové schéma s vraždícím psychopatem a vida, jak to filmu prospělo. Ovšem polovinu atmosféry dělá naprosto skvělá elektronická hudba, při které mi naskakuje husí kůže a která se nedá vůbec srovnat se současným orchestrálním hnusem. ()

Jello Biafra

Myslím že v tomto prípade jednoznačne poplávem proti prúdu keď poviem, že mňa tento film až toľko neoslovil ako mnoho iných užívateľov. Soundtrack a vizuálna stránka sú síce bez chyby, filmu ale chýba silná zápletka a o záverečnej gradácii sa nedá hovoriť ani omylom, pretože záver je skutočne odbitý. Musím priznať že ani tá tajomná okultná atmosféra na mňa nejako silne nezapôsobila a tak pre mňa tento film zostáva síce vizuálne nápaditý, ale predsa len príbehovo plytký. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

26.11.2020

Dario Argento natočí Giallo

Dario Argento natočí Giallo

19.01.2008

Nic nového pod sluncem, říkají si ti z vás, kteří vědí, že giallo je italské označení hororového subžánru specializujícího se na řádění maniakálních sériových vrahů. A mistr Argento už pár takto… (více)

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr