Čapkovy povídky

• USA Capek's Tales
Komedie / Krimi / Drama / Povídkový
Československo, 1947, 96 min

V roce 1947 sáhli filmaři poprvé po Čapkových Povídkách z jedné a druhé kapsy. Režisér Martin Frič si ve spolupráci se scenáristy Františkem Vlčkem a Jaroslavem Žákem vybrali pět povídek: Propuštěný, Případ s dítětem, Balada o Juraji Čupovi, Ukradený spis a Poslední soud. První je o podmínečně propuštěném trestanci, ve druhé policejní komisař hledá pachatele uneseného dítěte a poznává, jak těžké je mezi navlas si podobnými nemluvňaty najít to pravé. Třetí je sugestivním vyprávěním o náboženském fanatikovi, který z božího příkazu zabil a jde se ve sněhové vánici udat na četnickou stanici. Ve čtvrté pátrá inspektor Pištora po bytovém zloději, který omylem ukradl tajné spisy generálního štábu, a v poslední povídce se dozvíme, že je-li na některé hříšníky pozemská spravedlnost krátká, trestu stejně neujdou.
Trvalou hodnotou filmu jsou herecké výkony hlavních protagonistů - byli to Jaroslav Marvan, Jaroslav Průcha, František Filipovský, Theodor Pištěk, František Kovářík a František Smolík. (oficiální text distributora)

the_weaver

Zbierka 5 dosť prostých príbehov s pomerne jednoduchou pointou. Sfilmované sú dobre, i herci sú výborní, ale príbehy už zo svojej podstaty nemajú väčší náboj. Hlbšou myšlienkou vyniká len posledný príbeh o poslednom súde Ferdinanda Kuglera. Zato prvé tri by mi vôbec nechýbali (Prepustený, Nájdenie ukradnutej Ruženky, vražda Maríny Matejovie Čupovej). ()

KarlosK

Výběr povídek je dost nesourodý a film tak působí roztříštěně.Možná, kdyby místo pěti podivně sešroubovaných příběhů film obsahoval řekněme tři o něco delší, výsledek by byl mnohem zdařilejší. ()

Indio

Moc dobrá adaptace, četl jsem knížku a to převedení je bez chyby a ty přechody z povídky do povídky jsou kulantně vyřešen a přecházijou tak lehce. Frič ví jak na to. ()

StarFsh

Milujem filmy, ktoré sa divákovi snažia predať nejaké to posolstvo a ktoré nútia diváka premýšľať. Toto je jeden z nich. ()

milos.bradik

Zajímavé je, že se do zdejšího hereckého výběru nevešel Paľo Bielik, který hraje jako o život, toho opilého a arogantního četníka zahrál výborně. Aby jej člověk našel je potřeba si rozkliknout více a tam se skrývá kdesi uprostřed mezi vedlejšími postavami. Dokonce ani v recenzi není uveden mezi hlavními protagonisty, přitom v titulcích filmu je na prvním místě. Námět je samozřejmě perfektní, jak jinak, film je vynikající a herci v hlavních rolích výborní, ve vedlejších je to už slabší, ale to už tak někdy bývá, je potřeba vzít v úvahu i dobu vzniku filmu. První povídka je velmi smutná, druhá je sice o pátrání po dítěti, ale je spíše humorná, třetí je laděná spíše až mysticky, čtvrtá je perfektní opět spíše veselá o pátrání inspektora Pištory a poslední je zase o tom, že i u Božího soudu rozhodují opět lidé a Bůh je tam jen jako vševědoucí  svědek. Zajímavá je také poznámka o Cikánech "Ja neviem, čo je to za prekliaty národ, ale myslím, že je to samotné pokolenie Satanovo". To už by se dnes ve filmu říci nemohlo, přestože to tak podobně napsal i Čapek. ()