Adam a Michal, kamarádi z dětství, se po dvaceti letech vracejí do Šumperka, do města, odkud „utekli", ale kde stále žije jejich minulost. Michalova matka je mrtvá několik let, Michalův otec umírá v den jejich příjezdu. Přesto chtějí přijít na kloub tomu, zda byl otec opravdu zapleten do smrti matky, kterou našli utopenou v jezeru Krásno, a jakou roli v tom hrála jeho nová žena. Dvojice se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a tím roztočí spirálu nezadržitelných katastrof... A to vše s nádechem jakési černé komedie, neboť film je plný absurdních situací (jak například najít na malém městě nájemného vraha?), osobních tragédií (situace podobná té, kterou ve filmu ztvárňuje devítiletý syn Ondřeje Sokola Adam, se skutečně stala) či vtipných momentů ze života (ano, ve filmu opravdu uvidíte polonahého Ondřeje Sokola). (Bontonfilm)

Tessie

Nebýt naprosto fantasticky okouzlujícího Rodena, byl by tento film odpad jako vyšitý. Vtipný Sokol tentokráte zklamal a své režijní schopnosti měl nechat skryté na dně šuplíku společně se svými scénáristickými divnostmi. O to víc mne naštval, protože film prezentoval v rozhovorech jako super hořkou komedii o životě.. Styď se, Ondro, takhle nás napálit! ()

EKLEKTIK

"Ty vole, asi nám vodjíždí baterka." Černá tragikomedie, ve které nic nedopadne, tak jak bylo naplánováno, asi nejvíce připomíná filmy bratrů Coenů, ale bohužel, už po první třetině spadá do kategorie průměrných, až podprůměrných českých filmů, u kterých se diváka zmocní pocit zbytečnosti a prázdnoty. ()

Disease

Zábavné hlášky, které nespadnou na úroveň trapnosti + konzistentní scénář, to jsem v rámci české komedie neviděl fakt hodně dlouho. Působilo to na mě takovým "skandinávským" dojmem. Právě to, že se nevyřešilo "jestli teda jo" nebo "teda ne" mi připadá jako velké plus. A jako bonus David Matásek s vlasama (Jo, dlouho jsem ho neviděl :-)) ()

Lionheart

To byl ale filmeček! Čekal jsem černou komedii a dostal jsem černočernou dramedii trochu severského stylu (a čekání na finále ve vyloženě sergioleonovském westernovém podání), která se nebojí různých zvráceností. Líbilo se mi jak zpracování, kamera, hudba, tak příjemné herecké výkony i patřičně o ničem dialogy o ničem. Zvažuju i tu pátou hvězdu, když už jde o český film, který mě tak rozsekal, ale nechám si ji popřípadě na další shlédnutí. ()

Asmodin

Na český film, který vznikl po r 2010 je tohle docela slušný. Trochu laděný do stylu amerického Mizerové, silný příběh doplněný vtipnými scénkami a hlavně GAY Jarda Plesl ;o) no a kromě toho měl tento film v závěru taky hlubokomyslnou myšlenku, což se dnes zas tak ve filmech nevidí. ()

Randyz

Čekal jsem nudný filmek, ale nakonec jsem se zasmál tak, jak už dlouho ne, i když tobyla celkem hovadina, ale plná dobrých hlášek se spoustou šumperských záběrů :-) Pokud máte někdo nějaký menší či větší vztah k Šumperku a máte rádi Sokolův humor ala partička, tak určitě doporučuji :-) Pro ostatní to zase tak super asi nebude... ()

Piškotka

Ondřej Sokol mě marketingově namlsal, výsledek přinesl velké zklamání. Pokus o černou komedii se zvrhl v její parodii. Ondra byl tady víc než nepřirozený, dialogy byly trapné a dějová linka kostrbatá. Přitom začátek byl víc než slibný, kterak v Krásnu byla nalezena matka Michala, jejíž úmrtí nebylo jednoznačné. Oba kamarádi ve svém rodném městě působili jako cizí elementy, její obyvatelé jako z cizí planety. Šumperk tady nezískal moc dobrou reklamu. Zahrálo si zde plno kvalitních herců, kteří však nejsou sázkou na jistou kvalitní podívanou. Škoda. ()

Prochy38

Sám jsem byl hrozně zvědavý, o co půjde, protože názory se dost mísí a recenze už raději ani nečtu.... jako dobrý, fakt hodně dobrý. Je pravda, že na podobný film člověk musí mít tak nějak náladu. A já ji měl. O. Sokol je skvělý, ale musím říct, že v tomto filmu se stran hereckých výkonů marně hledá slabé místo. Moc dobré!!! Co se týče příběhu, je teda drsný. Nečekal jsem... myslel jsem, že půjde o černou komedii, ale ono je to solidní drama s málo vtipnými pasážemi. Smál jsem se, ale ono to jako vtipné být nemá, Sokol to hraje skvěle... Konec mi vyrazil dech totálně. Nebudu tu spoilovat, ale chtěl jsem dát 3*, a posledních 20 minut mě málem donutilo k plnému hodnocení. Na české poměry v posledních letech hodně nadprůměrné!! ()

ondrula

Problémem filmu je podle mě Sokolův scénář. Zápletka je natolik z prdele (magor Finger má bez jakýchkoliv zjevných důvodů dojem, že někdo zabil jeho mámu), že jí sebelepší dialogy či herecké výkony nemohou zachránit. Další problém jsem měl s herci, kteří typově nepasují ke svým postavám. Jana Krausová působí dojmem nepříjemný hysterky, Zuzana Stavná je zase málo atraktivní na postelový scény. Rodenovi nevěřím, že je buzerant a Matásek na mě působí jako recepční z první republiky. Jímavý vývoj a katarze Sokolovy postavy mi byl úplně buřt a myšlenka filmu (byla-li nějaká) mě totálně minula, takže zůstala jen obyčejná fraška. ()

bloodcountes

Bylo to zábavné, přesto pomalé, nikam nespěchající, sépiové a vizuálně krásné, s poměrně početnými skvělými momenty. Netušila jsem, že to má být komedie, takže pro mě to bylo humorné až až, ale hlavně ta zadumaná, až meditativní pomalost v kontrastu k těm přepáleným scénám (inu já miluju paradoxy a protiklady a tady jich bylo hodně a poměrně sofistikované.) Martina Fingera mám moc ráda, jeho minimalistické herectví je mi sympatické a pochopitelně Roden a Plesl - to je fakt luxus. A to fakt bylo podle skutečné události? Mrtvých jako v Midsomeru? No páni! ()

Phorbo

První celovečerák režiséra Sokola, za který se teda vůbec nemusí stydět. A to, že opravdu vůbec. Dlouho jsem se u českého filmu takhle nenasmál. Já se u toho bavil od začátku do konce. Velmi chválím jak Sokolovu režii, tak hlavně skvělou Syslovu kameru. Naprosto úchvatná. K Muchowovi se snad ani nemá cenu vyjadřovat, jeho hudba skvěle dokresluje každý film a u Krásna to není žádná výjimka. 8/10 ()

mazadlo

Čerstvé dojmy z předpremiéry jsou ještě teplé jako rohlíky z pekárny takže jdeme na to. Nebojím se říci, že zatím nejlepší film roku...ano ono to na začátku roku může vypadat jako rouhání ale proč nechválit když to jde. Začnu tím co podle mě bylo slabší aby konec nebyl plný krkolomných negací, kterých stejně není moc. Film je trochu dost dlouhý na to jaký příběh vypráví, je tam trochu znát, že tvůrci se nechtěli zbavit ani jednoho záběru ani jedné scény. Asi dvacet minut před koncem se tak dostává film do lehké katatonické fáze, kdy sice netápete, jak to tak bývá u české kinematografie, ale mírně si přešlapujete na místě a říkáte si jestli už není zbytečné znovu dokola opakovat jasnou premisu v ději. Na druhou stranu po tomto lehkém pozívnutí přichází nadupaný závěr, který vás okamžitě probere. Některé vtipy jsou zřejmě víc lokální než by se slušelo pro diváka od cizáků a nebo je to prostě forma Sokolova humoru, která vždy nemusí střílet do černého. To je takové to mluvení o vtipné scénce hned ze začátku, která byla skvělá ale to vysvětlování vtipu dalším vtipem ale nyní v dialogu už mi přišlo trochu jako když strýček Lojza vypráví vtip ale musí nutně vysvětlit na konci jeho poentu. Prostě podle mě zbytečný dialog navíc, který trochu ponížil skvělý geg. Ale nyní dost rýpání a jde se chválit. Ondřej Sokol přináší žánrovou komedii ve stylu zparchantělých komedií s prvky a ano s malinkými prvky Buddy Filmu. Všechno funguje, ospalý Šumperk a jeho ospalí obyvatelé skvěle zapadají do koláže suprově napsaných postav. Veliké plus a za to hvězda navíc je za to, že tento film je snad první po dlouhé době ve kterém se v dialogu nestříhá, neskáče ale nechává se příjemně plynout a já křičím hurááá tohle je konečně film. Když totiž jdete na film do kina, kde máte před sebou všechny ty detaily obrovské je někdy krásné nechat postavy mluvit a mít možnost kochat se okolím v záběru, který to dovoluje. Hysterické střihání z xichtu na hubu a pak na oči a pak na ruce a pak zase dokola je podle mě vhodné pro televizi ale ne na plátno krásného kina. Takže tady plyne ten Tarantinovský dialog pěkně od podlahy a pěkně v kuse. To je můj vlastní velký sen ukázat lidem, že ve filmu se může mluvit a nemusí se přitom nutně divák mlátit fackama přes xicht aby se probudil. Závěr je suprový a funguje skvěle. Bonus jsou dodatečné postavy, které jakoby v ději nemají větší význam ale slouží pouze pro dovysvětlení děje nebo pro gagovou situaci. Nejvíc mě pobavili hlasatelé rádia a další postavy, které uvidíte sami.....(pán s klaksonem ;) ) Roden se skvěle dostává do role úchylného funebráka a zde cítím podobnou úchylnost jako Ondra Sokol...i já mám rád tenhle břitký černý humor. Děsivé, chmurné a vtipné zároveň. Za mě plným právem čtyři hvězdy na klopě. Jsem rád, že jsem opět po čase utratil za český film peníze a že jsem neodcházel s pocitem, že mi dvě hodiny někdo rval robertka do zadnice. Huráááá. Uvidíme s čím se vytasí Sokol příště....už teď jsem ale příjemně natěšen. ()

bohemia_regent

Vedle minimalistického a zároveň přesného Fingera je vidět, že Sokol je jako herec pouze průměrný. Působí dojmem, že nemít ruce, kterýma při každé jen trochu expresivnější scéně mává kolem sebe jako o život, nevypravil by ze sebe nejspíš ani slovo. V pochopení rozdílného přístupu k používání výrazových prostředků divadelního a filmového herectví má evidentně ještě velké rezervy. ()

bobstock

Tragikomický příběh, který si vzal na paškál známý bavič Ondřej Sokol by dopadl rozhodně lépe, kdyby do dvou hlavních rolí starých kamarádů obsadil někoho jiného nežli sebe a opět překvapivě, ultra vážného neorealistu Fingera. Sokol chtěl zřejmě nesnesitelně depresivního kamaráda vyvážit lehkovážnou rolí cynického srandisty, který mimo jiné, během jednoho dne dokáže pozurážet celé město Šumperk, a který si své nejlepší komické výstupy uždíbnul ze známého pořadu Partička. Jenže tím současně vznikla podivně nanicovatá dvojička postav. Jeden přespříliš improvizovaný a druhý až nechutně vážný a monotónní. To ale u Martina Fingera není nic nového. Pochvala za výkon Jany Krausové. 40% ()

mira007

Za obsazení a Šumperk dvě hvězdy, ale ačkoliv tenhle film režíroval Ondra Sokol, kterému bych to přál, tak mne to vůbec nebavilo. ()

Misacek22

Původně jsem chtěla dát 4*, nicméně když vezmu v úvahu, že málokterý novodobý český film opravdu za něco stojí, musím tuto krimikomedii vyzdvihnout a dávám 5*! Na to, že se jedná o filmovou prvotinu režiséra Ondřeje Sokola, oceňuji jeho smysl pro detail. Ačkoliv tu mnoho lidí kritizuje závěr, já mám naopak ráda otevřené konce, které v člověku vyvolají rozporuplné pocity a nutí ho o příběhu zas a znovu přemýšlet. Jde zkrátka o typ filmu, který pro diváka nekončí závěrečnými titulky. A realita dnešního světa opravdu běžně není o tom, že "dobro a láska" vítězí. Když navíc zohledním to, s jakou komičností je podáván celý "černý" příběh tohoto filmu, není zkrátka co dodat. Maličko bych možná vytkla jednu věc, a to tu, že Ondřejův herecký výkon do jisté míry zastínil Martina Fingera, o kterém měl být příběh především. Nicméně i tak jsem ráda, že jsem se mohla alespoň z maličké části podílet na financování filmu a sledovat jeho vznik a vývoj. Doufám, že zaujme více diváků alespoň tak, jako mě :) ()

LuccinyFilmy

Je tam několik povedených scén, ale jinak je to scénáristicky a režijně zcela rozpadlé, až mi bylo trapně se na ten celek dívat. ()

Wancohoff

Po dlhom case velmi slusny cesky film.skvele balancovanie medzi komediou, a dramou realneho zivota.jedine koniec bol trosku pritiahnuty za vlasy. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST