• Zloděj kol

Tato bezduchá veselohra v sobě opravdu nemá nic, čím by překvapila. Historka o českém Donu Quijotovi působí místy i trapně. Krejčík zblázněný do středověku je vyhnán z města, protože zničil důstojný ráz městských oslav. Odstěhuje se na místní hrad, kde se zamiluje do „Dulcieny“ jinak filmové statistky a za pomoci svého přítele si ji snaží naklonit odvarem z tymiánu. Nakonec objeví poklad a stane se pánem hradu a čestným občanem města, a to vše proto, aby se už nikomu neřeklo, že je skvrna a aby nikdo nevystřihoval z knih obrázky. Tento film mě jen utvrdil v názoru na hodně nevyrovnanou tvorbu Jaroslava Kvapila, který je autorem námětu. Divák se u tohoto snímku může pouze dohadovat se svým vlastním já, zda ho více nudí scény v městečku nebo na hradě. Hlasuji pro první variantu. Přesto se domnívám, že se tato veselohra neztratí. Český divák se rád zasměje všemu, co je s Burianem, a televizní stanice mu v tom rády vyhoví. Kvantita na úkor kvality. A obávám se, že až slepá oddanost a manipulace ve stylu Zdeňka Trošky. Dobový průměr, který lze vynechat.(4.7.2004)

Vždy jsem chtěla vidět Myš v hotelu Bryony. Nicméně tato rozkošná vložka je bohužel uzavřena v přelomovém filmu Burianově, který se stal ve špatném světle jeho poslední dvojprodukcí, na niž navázala takřka dvouletá pauza ve filmování. Po česko-německých verzích Lamačových filmů C. a k. polní maršálek (francouzské verze se Burian neúčastnil), On a jeho sestra a To neznáte Hadimršku, přebral štafetu Mac Frič a po Pobočníku Jeho Výsosti vsadil ještě jednou a naposledy na Hrdinu jedné noci. Otázkou zůstává, jestli koncepce lásky ke středověku s moderním filmem byla vystřídána zcela inovativně v překombinovaných Třech vejcích do skla. Osobně se mi oba filmy jeví v jádru bezradné stejně, ovšem u Buriana nikdy nehrály prim náměty, ale nýbrž on sám a jeho partnerky. Zde Truda Grosslichtová, ve Skle Míla Reymonová a Helena Bušová.(16.2.2009)

Dobová filmová limonáda. To je jasné. No pre pár vecí sa oplatí vidieť. Časť za celok: nespomínam si iný československý film z 30. rokov, v ktorom by muž dal bozk mužovi a nešlo pritom o bozk na privítanie. Hoci ako tu, v podobe humornej vložky, v ktorej sa počas rozhovoru zmýli potreba lásky s pocitom hladu. Názvy jedál páv s mrkvou a plnené labutie krky, spomenuté inde zase potešia ucho každého dekadentného labužníka. Vnútorné dekorácie rezidencie filmovej hviezdy zaujmú oko estéta. Súbor prestrihaných záberov na vyžrané znudené tváre miestnej honorácie, čakajúce na rozptýlenie zase dajú spomenúť na to lepšie z Fričovho režijného rukopisu. V týchto a zopár ďalších momentoch film aspoň na chvíľu vybočil z rámca "bezduchej veselohry", ako ju tu charakterizoval vo svojom komentári užívateľ Zloděj kol.(26.10.2014)

V komedii Martina Friče se Vlasta Burian objevil v roli, kterou přímo pro jeho temperament napsal dramatik Jaroslav Kvapil. Král komiků představuje svérázného krejčího Svíčičku, kterého zajímá středověk a nedaleký rozbořený hrad. Poté, co je jako ochotník v rytířské zbroji vyhnán z města, protože svým zmateným jednáním zkazil oslavu, ubytuje se na hradě. Brzy nachází naplnění svých snů v podobě záchrany sličné statistky, aniž by tušil, že zde probíhá filmování. Samotný scénář obsahuje několik zdařilých situací a dialogů (strašidelný hrad, vaření tymiánového čaje, hysterický režisér), ale v celkovém pohledu se jedná o slabší práci. Z vedlejších figurek zaujme jedině Václav Trégl v civilně pojaté roli Floriánova přítele. V rámci Fričovy i Burianovy tvorby náleží tento titul k průměrným dílům, zejména z toho důvodu, že oba zmínění umělci měli v té době za sebou více propracované a vtipné veselohry.(3.10.2008)

Pod názvem jsem si představovala všechno možné i nemožné, ale že uvidím Vlastu Buriana v brnění, to by mě ani ve snu nenapadlo. Vlasta Burian byl opět skvělý. Došlo i na jeho zpěv.(29.11.2010)

Inu, jak si kdysi poznamenal Delacroix: "Maska je vše."(19.4.2008)

• rt12

Nepřišlo mi to vtipné.(29.5.2014)

• zette

Velmi spatny scenar se spoustou az trapnych scen, ktere nezachranil ani Burian v hlavni roli. Fric se snazil tocit filmy pro sirokou verejnost, tady vsak jiz trochu prestrelil...(3.3.2012)

Florián Svíčička v podání Vlastíka je perfektní!! A Václav Trégl v roli Jardy je taky super, hraje úplně normální postavu, než jak jsme vždy zvyklí. Výborný Burianovy situace a vtip! Ty kulisy hradu mají taky své kouzlo. Jo, tenhle Vlastíkův film mám taky moc rád.(17.6.2012)

Scénář filmu je natolik prostinký, že jednodušší už být ani nemůže. A jelikož asi zrovna Burian neměl svůj den, tak i jeho proslulé improvizace a frky ve filmu v podstatě chybí. Zbylo pak už jen torzo komedie, ohlodaná kost jinak celkem nadějné pečínky, protože kdyby do toho bylo dáno co mělo, mohl to být klidně skvost typu U pokladny stál. Nezbývá než jen povzdychnout nad promarněnou šancí a udělit opravdu nadnesených 50%.(5.6.2011)

• Jiří K.

Pokud se o některých Burianových komedií říká, že jsou nadčasové, pak tato komedie (resp. pokus o situační komiku) je dílo vpravdě podčasové.(18.12.2004)

• tomtomtoma

Komedeie o tom, co vše se může stát, když v práci místo pracování jen sníte svůj sen. A do toho velká urážka a rozbýhají se příběhy, ale tentokrát ne až tak zábavné, jako u většiny dalších filmů, kde hraje hlavní roli Vlasta Burian. Tentokrát v rolikrejčího Floriána Svíčičky, člověka toužícího býti rytířem. Ale ve dvacátém století? Snad jen půvabná Truda Grosslichtová, kterou se Burian snaží získat, mi zpříjemnila tento film. Ale poklad nakonec najde.(22.9.2009)

• J R C Pecuchet

Asi nejslabší film Martina Friče, co se týče scénáře. V jedné z vedlejších rolí a to "kameramana" ve filmovém štábu, který na hradě natáčí film můžeme vidět Vladimíra "Mulínka" Novotného, který v druhé polovině 20. století spolupracoval jednak jako kameraman a také kako trikař na filmech Oldřicha Lipského a Václava Vorlíčka.(13.3.2011)

Skvost to není, ale díky Vlastovi Burianovi je to opravdu komedie a ne jen pokus o ni. Trochu mi ale vadilo, že to má hodně useknutý konec, ještě pět minut před koncem by vás nenapadlo, že to tvůrci vezmou takhle hopem. Konec má gradaci přímo nadzvukové rychlosti. 60%(30.12.2011)

Další z komedií s Vlastou Burianem, při které měl král komiků další příležitost na sebe navléknout oblíbenou uniformu. Extra smích ale ve mě tahle komedii nevyvolala, což je škoda.(12.6.2012)

Škoda, že z dua Burian/Šlégl nebylo vytěženo víc. Některé zápletky nedotaženy, ale pobavil jsem se.(25.10.2014)

Nevím proč (asi kvůli všem těm hradům a rytířům), ale mám tento Burianův film moc rád. Dle mého, patří k tomu vůbec nejlepší mu, v čem kdy hrál. Hlavně kvůli tomu, že se jedná o trochu odlišný film (kde se chová i vcelku normálně). :-)(6.1.2009)

• donkocicak

Slabší film s Vlastou Burianem. Král komiků ztělesňuje roli popleteného a poněkud lenivého krejčího, který vystřihuje z knih o hradech obrázky, sní o tom, že bude slavným rytířem a říká, že mu koluje v žilách modrá krev. Pak zkazí slavnost a uprchne do trosek hradu, kde si bláhově myslí, že zbrojnoši unášejí princeznu, přičemž ve skutečnosti jde o natáčení filmu. Inu, je to zvláštní zápletka, na první pohled není tak úplně nezajímavá. Když se ale podíváte na film, zjistíte, že jde o nudu. Najdou se zde samozřejmě světlé momenty, Burian to téměř vždy něčím zachrání. Jeho postava krejčího Svíčičky se tu zamiluje do půvabné mladé herečky, dělá jí návrhy a opije ji "kouzelným" lektvarem v domnění, že si ho pak vezme. Tyto scény byly úsměvné a vyvrcholily krejčího cestou do Prahy. Nicméně na dvě hvězdičky to pro mne není.(14.1.2009)

• tranquill

Jedna hvězda dolů za ten urychlený neromantický konec. Přece jen Burian natočil spoustu mnohem zajímavějších filmů, tento srazila režie...(26.10.2014)

Taková průměrná veselohra s Vlastou Burianem.(24.6.2011)

<< předchozí 1 2