V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

Martrix

Letos bude mít tento film neuvěřitelných 85 let. V mé generaci si nejspíš najde jen málo lidí, kteří by Kristiána neviděli. I ti, kteří romanticky ladění nejsou jistě ocení nejen výkony ústřední trojice, ale i vtip a samozřejmě ten krásný závan dob minulých. Přitom jde o film, který se promítal v době, kdy .... . Těžko říct, jak dnes působí na mladé lidi....vždyť i já nad ním ve svých osmnácti ofrňoval a dokonce byl i trochu nazlobený, že ženy díky němu očekávají něco, čeho nejsem schopen...co mi není vlastní. Dnes už vím, že jsem k tomu jen potřeboval odžít mnoho let navíc, získat zkušenosti, sebevědomí a objevit kouzlo hravosti při konverzaci se ženou. Potom vám Kristián poslouží jako inspirace a zdroj inteligentní zábavy. Čím jsem starší, tím víc mě baví. Ten příběh je univerzální. I dnes se v něm mnozí najdou. ()

dr.fish

Kristián je klasický mainstream pro davy. Adina Mandlová i Oldřich Nový mají lepší filmy, ale tenhle je prostě nejslavnější. Vůbec se tomu nedivím, ale když mainstream tak pro mne jedině Dívka v modrém. ()

otík

Stejně jako je Pyšná princezna královnou pohádek, tak je Kristián králem mezi válečnými veselohrami. Co dodávat k filmu, který je alfou a omegou mezi filmovými romancemi? Snad jen "zavřete oči, odcházím". ()

tom88

Na moje prekvapenie dosť solídny romantický film. Od čiernobieleho skoro 70 rokov starého českého filmu by som toľko nikdy nečakal, takže som spokojný. Dej baví a je sympatický, herecké výkony sú na úrovni. Má to náboj a šmrnc či pôvab. Sem tam sa to síce vlečie, ale zas to nie je taký dlhý film, takže sa to dá zniesť. Nie je to dokonalé, ale každého musí potešiť. 80% ()

Mylouch

"Tak začněte, Frede!" Adina coby okouzlující sova sněžná má "pro ten dnešní den" i při zoufalé nudě svého života trochu větší zdroje i nadhled než bratři Alois a Kristián. Skvostné obsazení od Orient-báru přes cestovku až k domácím papučkám. ()

vesper001

Zavřete oči, přichází Kristian. A vůbec nezáleží na tom, že ten film je starší než mé poslední dobré předsevzetí a že Oldřich Nový má ulízané vlasy a neodpovídá dnešní představě dokonalého muže. Kristian symbolizuje představu každé ženy o Panu Božském, představu, která je motivuje, aby se nespokojily s průměrem. Samotné postavě Kristiana dává tato role sílu žít ve zbytkovém čase život obyčejného člověka. Ale právě obyčejný život má (prý) nakonec větší hodnotu než chvíle strávené v záři reflektorů a obdivných očích znuděných dam… Ještě štěstí, že jsou v životě dny, pro které stojí zato strávit i nějaký čas bez života. Nad ostatními starými českými komediemi vyniká tato neobyčejně lidským rozměrem. ()

andrii

..."Bojíte se proto, poněvadž s Vámi nemluvím již slovy, ale údery svého srdce." Otevřete oči, pozvěte ho dál, přichází nezapomenutelná elegance sama, neodolatelný Kristián. Pro tu nezaměnitelnou, omamnou chvíli, výjimečně snový sen okamžiku. Drazí diváci, milé divačky, rozlučte se na čas s obyčejností a všedností, probuďte též své kristiánovské přednosti. ()

LeoH

Nesmrtelná únikovka z těžkých časů druhé republiky a počínajícího protektorátu. Nadprůměrně propracovaný scénář, stoprocentní řemeslo, bájení o nespoutané fantazii a odvaze žít si svůj život po svém se kupodivu netluče s mile konzervativním vyzněním. Kdo tvrdí, že se u toho nikdy nebavil, baví se u toho dodnes. ()

karlik4801

"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit! Jen pro ten dnešní den a pro úsměv váš se život změní v sen, ten den, kdy štěstí potkáváš. Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější sen je dnešní den." Jak lépe se vyjádřit? ()

anli

Tenhle film byl prý natočený za necelé dva týdny se vším všudy a vznikl proto,aby bylo na Barrandově na Vánoční prémie(jestlipak to tak opravdu bylo?).Velmi zdařilá komedie ve Fričově režii o tom,jestli je člověk schopen žít dva životy současně.Prakticky jde o divadekní komedii,kde opravdu exceluje Oldřich Nový a zdatně ho doplňuje Nataša Golová.Tenhle film neustále baví a bavit bude.Pro mě je místy malinko přeslazený a trochu naivní-hlavně konec filmu.Ale je to prostě česká klasika-dobře napsaná,mistrovsky režírováná a s grácií zahraná.Zavřete oči a já dávám čistých 85%. ()

Krysa SPK

"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít. Jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv váš se život změní v sen..." ()

zdenny

Z tohoto filmu přímo čiší nonšalance a charisma Oldřicha Nového. Nevím, jestli byl tento film někdy zpracován i jako divadelní hra. Pokud ale ne, určitě by si to zasloužil. Jedná se o nádhernou situační komedii. ()