V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

mandlova

Pro mne jasný plný počet bodů a * k tomu navrch Salonní švihák Kristián kontra ženatý šetřílek Alois....neodolatelný Oldřich Nový ve své kultovní roli..."Zavřete oči, odcházím.." ()

klima777

Oldřich Nový... Herec, jenž (IMHO) namísto Burianova explicitního humoru (od plic a za každou cenu) volí cestu šibalského pomrkávání v rámci jemné parodie. Elegantní, chytrý, ale také neváhající pousmát se sám sobě (nonšalantně, samozřejmě). Nikterak nevyhledávám, ale setkání s ním mě vždy potěší (jako s člověkem, jako s kumštýřem a konec konců jako s Kristianem). ()

Autogram

Tak to som netušil, že v roku 1939 sa u nás natočil aj takýto skvost. Za takéto nevinné pravdivé lži by sa nemusel hanbiť ani žiaden súčasný tvorca. A o výkonoch hlavných aj vedľajších hrdinov nemá zmysel ani písať, jednoducho geniálne. -- Víte, nemohu totiž vystát muže, kteří využívají situace, a zahlédnou-li někde osamělou dámu, klidně si k ní přisednou. -- Co to děláte? -- Sedám si. ()

Kali4

Říkal mi, abych to nedělal. Prý se mi ta ‚hra‘ vymstí. Ale pro mne to nebyla hra; byl to únik z těžké, stereotypní reality. Něco jako vysvobození. Nyní však vidím, jak moc jsem se mýlil. Ne, žádný únik, ale naopak vězení. Iluze jistoty a bezpečí se hroutí, stíhá mne závrať, všechno se se mnou točí, nemůžu dýchat a padám dolů, stále hlouběji a hlouběji až do míst, z nichž není návratu... Nic už nebude jako dřív. ()

vyfuk

Kristián byl pro mne jen další film, který bych asi mohl beztrestně přeskočit. Ale ono se nestalo. Nakonec jsem stejně jako na Ducháčka musel narazit. Mezitím co Ducháček byl pro mne ale v celku silné zklamání, Kristián se prokázal jako úžasný film. Dnes již český kult postavil základy obyčejné a nefalšované české komedie s jeho humorem. Herci náramně odvedli svou práci na jedničku. Je jen svatá škoda, že tyhle základy českého veselí byly postaveny na začátku druhé světové války. Každopádně asi pro mne osobně nejlepší film pro české pamětníky. Alespoň někdo nedělal nějakou ostudu. ()

J-o-k-e-r

Slavný film s O. Novým je povinnost pro všechny milovníky filmu pro pamětníky. Naprostá klasika, i když mám s panem Novým oblíbenější snímky. Asi proto, že mám radši N. Gollovou než A. Mandlovou. ()

jatamansi

Tohle je jasných provorepublikových pět hvězdiček. Vtipný příběh, který na rozdíl od jiných z té doby má děj, herecké výkony super. Oldřicha Nového nelze nemít rád. A dámy – Adina Mandlová jako dáma velkého světa a Nataška jako ušlápnutá šedivá manželka, to nemá chybu. Upřímně, dámy, která z nás by odmítla pozvání do salonku v Orient baru? Já tedy ne…A pánové, něco ze šarmu a noblesy by nezaškodilo okoukat ()

latvar

Oldřich Nový v roly Aloise a Kristiana Nováka žije 2 životy, jeden stereotypní se svou manželkou tráví každý večer u domina a druhý jako charistmatický boháč, co navštěvuje bar Orient a užívá si života do sytosti, bohužel mu finance výjdou jen na jeden noblesní večer v měsíci. Výborná československá komedie s nej herci. 85% ()

Liqid

Legendární film s ještě legendárnější hláškou: "Zavřete oči, odcházím." To je prostě nesmrtelná klasika. Excelentní kombinace Nový + Mandlová prostě nemohla zklamat. Škoda jen, že nedošlo k natočení pokračování, byl bych zvědav, jak se změnil život "Kristiana" resp. p. Nováka. ()

Pecival

Oldřich nový je rozhodně král úlisnosti :) Připouštím, že prvorepublikový, starosvětský styl má určitě něco do sebe, ale scénář není exta zábavný, až na pár momentů jsem se moc nebavil. Čekal jsem trošku víc. ()

P1tr

Otevřete oči, přichází klasická filmová podívaná, které je ztělesněním elegance tuzemské filmografie v dobách černobílého filmu, nabízející zajímavé postavy, dojemný příběh a hlavně kvalitní a důstojný humor. ()

Raccoon.city

Z tohoto filmu priam cítiť všade prítomný cigaretový dym. "Ano, musíte snít se mnou. Zavřete oči. Zustante sedět. Zavřete oči. Odcházím." Niečo sa mi na tom filme pači ale neviem čo to je ..... ()

Sdoom

Milé, vtipné, poučné, nadčasové. Jooo, obalamutit ženskou není žádná sranda, a to ani pro takového milovníka jako je Alois "Kristian" Novák. No a co si budem povídat, na Adinku i Natašku je tuze pěkné pokoukáníčko. :-) ()

klúčik

Kto nevidel Kristiána? No takých sa nájde asi málo! Tento klasický film režiséra M.Friča natočený za protektorátu je právom považovaný za jeden z najlepších. Scenár v ktorom je humor umocnený výkonom kvalitných hercov. Mne sa páči ak kamera , ako je natočená scéna keď si Adina Mandlová zapaľuje cigaretu. Je to krása čiernobieleho filmu. Kristián v podaní O.Nového je nezabudnuteľný, ale ja mám rád postavu J.Kohouta aČ.Šlágla. Čo dodať keď je film výborný ani roky mu neuberú na príťažlivosti. 95%. ()