V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

Kochanski

Co jiného tomuto filmu dát?! Zjištění, že žije česká "marlene, Marylin, Greta" mě před těma 5 ti lety, když jsem film viděla poprvé, totálně dostalo!!! O. Nový a N. Gollová jsou také výborní!!! ()

HH

Dvojrole jako ušitá na elegána Oldřicha Nového. Adina Mandlová v roli "potvory", která jí seděla snad nejvíc ze všech rolí, které kdy hrála. A vzpomenete si ještě na verzi bez Járy Kohouta, kterého komouši vystřihli? ()

SkyCaptain

Jeden z nejpropracovanějších a nejkvalitnějších "starých" filmů, oproti dnešním komediím na jedno použití je to zkrátka skvost. ()

Heavyman

Doba, kdy se k sobě lidé chovali noblesně a s úctou je už dávno pryč. Ve filmu není ani jedno sprosté slovo nebo náznak vulgarity a přece je to zábava co přežila roky. ()

inutihar

Cairo pro dovolenou taky doporučuju, ale to moře tam fakt nešumí. Update 2024: viděno v digitálně restaurované podobě v kině s předfilmem a lektorským úvodem a na velkém plátně to působí mnohem lépe než v televizi, ze které má ten film naprostá většina diváků zažitý ()

Lyžař

Kristián. Achjo. Když si to vezmu kolem a kolem, když jsem byl nástiletý a chodil na diskotéky a zábavy, přesně takhle se chovala většina starších kluků. Já tohle chování ale odsuzoval. Z tohohle pohledu se mi Kristián hnusí. Musím to říct - hnusí. Co se týče ale filmového zpracování, ani mě to moc neuráží. No a co víc - jsem rád, že ke konci dostává tak naloženo.. Po dlouhé době nebudu hodnotit scénář, režii, hudbu atd zvlášť..když to shrnu z jiného pohledu - i pouzí tři herci dokáží utáhnout celý film..*** ()

Hapretor

Zavřete oči! Odcházím! No, mně řikaj, ať už vypadnu, když si zkoušim po deseti pivech hrát na Kristiána. Snad jediný černobílý film, který se mi opravdu líbil. (no, je jich víc, ale teď si nevzpomenu). ()

Evander

Skvělé vystoupení v podání Nového a Gollové, jako náhled do tajemných zákoutí duše obyčejného úředníčka. Tento počin považuji za jeden z nejlepších v rámci daného žánru. Je to takové milé, nevinné... ()

RedDuck

Jako čistou veselohru bych do čela Kristiána jednoznačně nepasoval, přeci jen existuje množství komedií nejen s Vlastimilem Buriánem, které ve vtipu mohou soutěžit. Ovšem v žánru romantická komedie už je to jiná, jakékoliv další české pokusy v tomto směru ne přímo selhávají, ale dívají se na Kristiána z uctivé vzdálenosti. Nejtypičtější je ta správná žánrová lehkost a dialogová půvabnost! Přirovnání k české Casablance je troufalé, ale má své opodstatnění. ()

gombarix

Mám s tímto klenotem jeden zásadní problém, a sice že nemám rád Mandlovou. Takže sice racionálně ano, sehrála to s oběma pány Nováky skvěle a zasloužili si to, ale ona ani její postava (zas jakási "mile bláznivá dívka", ze které by se nevímproč měli všichni pokakinkat) moje sympatie prostě nezískaly. A vůbec, jakože zase stačí se namalovat a cosi, a rázem je vášeň zpátky? Toto chceme my? ()

domirovec

Nemám slov. A ano, někdy jich zase budu mít habaděj, ale nikdy jich nebudu mít tolik jako štramák a správný džentlmen, ovšem zároveň i takový pěkný, nikterak nebezpečný sukničkář Oldřich Nový, teda vlastně Kristian, vlastně ne.. zase špatně.. jo, už to mám.. Alois Novák, kterého už prostě nebavilo jen tak znuděně každý den sedět za pultem své pracovny číslo šest v cestovní kanceláři, a hrát každý večer domino s manželkou Mařenkou, kterou ztvárnila má nejoblíbenější, neodolatelně úžasná Nataša Gollová (já bych si s ní to domino klidně zahrál, ha..), přičemž právě tady Kristian odstartoval takovou tu skvělou, Gollová-Nový mánii. Každopádně, naštěstí však Oldřich Nový ztvárnil roli takového frajera, který dokáže žít život dvěma identitami zároveň. To je teprve frajer, co? No to sice je, ovšem pouze až do doby, kdy potká Zuzanu, tedy první ženu, která se do něj zamiluje i po tom, co tajemně zmizí, za pomocí té neuvěřitelně známé hlášky, které teď svým způsobem využiji i já - ,,zavřete oči, tato recenze právě končí.'' 5/5 ()

Véronique

Nezapomenutelná salonní komedie s tehdejší českou hereckou špičkou. Tady se povedlo snad vše - od hereckého obsazení, přes miloučké interiéry až po samotný děj. Konec filmu měl být původně jiný, tvůrci však nakonci podlehli nátlaku divácké veřejnosti... Et voila - tady máme výsledek. Nestárnoucí film, na který se (doufám) budou dívat ještě naše děti. ()

Nšoči

"Zavřete oči,odcházím.." Nejpamátnější věta Oldřichovy filmové tvorby a zároveň jeden z jeho nejlepších filmů. ()

pravo

Romantickým filmom sa prevažne vyhýbam, čo som dlhé roky činil aj u filmu Kristián. Romantické filmy sú totiž prevažne v svojej podstate totožné a neprinášajú nič nové, a keďže film Kristián vznikol už hodne dávno, tak som bol presvedčený, že okrem istej historickosti filmu mi jeho pozretie nič “neprinesie“. Po pozretí filmu som však neskrýval nadšenie s toho, že aj romantický film môže byť zaujímavý a hlavne úchvatne vtipný. Na záver dodám, že každý z nás má v sebe Kristiána, ktorý predstavuje naše sny o zmene nášho spôsobu života, a niektorí ho púšťajú častejšie do reality ako iní. Niektorým však stačí raz za týždeň zájsť na futbalový zápas, kde sa taktiež s jednej osobnosti menia v druhú (zo slušňáka na hulváta), ale to už s romantikou či komédiou nemá nič spoločné. ()

Jeand´Boa

Tak tomu říkám milovník...ten si tedy uměl užívat života...škoda jen, že kam čert nemůže, tam nastčí ženskou...pak se to tak nějak začne zamotávat... ()

sumperacek

První balící scéna v černobílé podobě vypadá trochu staromódně, přesto je to vrchol galantního humoru a muselo by to zapůsobit i dnes. ()

truby

Ono je asi zbytečné hodnotit tyto filmy s Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a vůbec filmy takovéhoto typu jednotlivě, vybral jsem si tedy ke komentáři symbolicky Kristiana, ale patří všem takovým filmům. Tyto filmy jsou naivní, roztomilé plné strašlivých náhod a intrik a celkově takové nereálné. Mně to nevadí, vždyť svět v jeho reálné podobě mám kolem sebe každý den. Rád se proto nechám občas unést do tohoto světa, který vždy opouštím s lehkým úsměvem na rtech. ()

PavelZava

Kristián je rozhodně téměř pro každého spojen s „Zavřete oči, odcházím“. Pro mne je nejvtipnější scéna u Zuzanky v bytě s „ten pes si na mě nezvykne a nezvykne …“ a mimochodem 16°C si v obývacím pokoji těžko dokážu představit . ()