V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

rozbris

Oldřich Nový jako zástupce cestovní kanceláře, který nikde nebyl a vede dvojí život. Život v cestovní kanceláři, který umí o všem básnit, jako by to sám procestoval a jako druhý KRISTIÁN, který chodí do baru Orient a zde to vše vypráví, až se do něj zamiluje Mandlová. ()

NICOX

Já ČBéčka fakt nemusim, ale Kristián je jedno asi tak ze tří, který se dá a dokonce i pobaví.. 75 % ()

velkyvezir

Naprostá klasika, u níž člověk žasne, v jak temné době byla natočena. Balicí technika Kristiána je naprosto vymakaná (Podívejte se do zrcadla, jak jste krásná!), přičemž ufňukaná Gollová přidá filmu onu dívčí krásu. Mandlová úžasně hraje dámu z vyšších kruhů, která se tomu dnes už jenom směje.;-) KLASIKA! ()

Billie777

Tohle je trochu jiný prvorepublikový film než na jaký jsme zvyklý. Není to vyloženě bláznivé ale přesto je to vtipné a hlavně vkusné a milé. Oldřich Nový hraje jak jinak než výborně a dovoluji si říct, že tohle je snad jeho životní role (a že toho zahrál tolik a stejně tak skvěle!) A v tomhle filmu je tak krásné ho poslouchat! Adina Mandlová je tu snad nejvíc nádherná, jak vůbec mohla být a moc se mi tu líbil i Jára Kohout a Čeněk Šlégl. A Martin Frič opět nezklamal, tohle je jeden z jeho nej filmů a za první republiky a protektorátu neměl spolu s Lamačem konkurenci. A to po právu! ()

Zagros

Vždy, když si chci odpočinout od filmového mainstreamu, sáhnu po nějakém filmu pro pamětníky (má definice je něco předválečného, černobílého a většinou československého). A přesto, že mám s podobnými filmy výbornou zkušenost, zase a znovu jsem překvapený, jak jsou ty "staré" filmy dobré a jak nás dokáží oslovit i v dnešní době. Kristián není výjimkou, pobavil nás výtečně. Co je na něm tak dobré? Oldřich Nový! Je skvělý herec a funguje nejen jako bezchybný elegán, ale také jako skvělý komik. Ostatní postavy a jejich obsazení. Sice Oldřichu Novému spíše jen sekundují, ale i to se musí umět. Parádní scénář, který je vystaven tak, aby nás dokázal napnout a celou pravdu odkryl pěkně pozvolna a postupně. Dialogy - noblesní, vtipné, milé a dokázaly se nesmazatelně zapsat do naší filmové historie. Celý film působí opravdu velmi mile a po jeho skončení budete příjemně naladěni, stejně jako jsme byli my. Za to dávám rád čtyři hvězdy a k té páté mnoho nechybělo. ()

Fary

Nevim, kde se vzal kult kolem tohohle filmu. Neni spatny, ale je spousta jinych filmu pro pametniky, ktere ho snadno strci do kapsy. Ale porad je to mila oddychovka. ()

cab

Elegantni a sarmantni lamac divcich srdci (Oldrich Novy) ve sve nejvyraznejsi roli, ktera mu padla primo na telo. Ukazka, ze i z prostejsiho a jednoducheho napadu se da vykouzlit nezapomenutelny zazitek pro nekolik generaci. 80% ()

Roman Albach

Nesmrtelná komedie, na kterou se vždycky rád podívám znova a znova. Kouzelná Adina, šedá myška Nataša a muž dvou tváří Oldřich Nový. Tento film má dnes vlastně narozeniny. Měl premiéru 8. září 1939. ()

F.W.Colqhoun

Na Kristiánovi je nejméně veselou okolností to, za jakých okolností byl filmován, což nicméně k jeho eskapistickým půvabům přispívá. Důsledně budované bezčasí osídlené figurkami hodného pana ředitele Krále, čísníky v oblecích, svůdnými ženami a úředníky cestovní kanceláře [jež vmžiku zorganizuje let do Kaira!] bylo na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století bezpochyby velmi atraktivní. A je i dnes. Zbytek zásluh jde na účet celkem vtipného scénáře, který povznáší v mých diváckých očích mnohem výš nepřekonatelný Oldřich Nový. Jeho neurotická kreace rozpolceného snílka a seladona neztratila půvab ani po 70-ti letech. To, že si jej coby otce vysnila jistá Selma, dává v souvislosti s tímto filmem dokonalý smysl... ()

mirkaaa

Zavřete oči, odcházím…. Jeden z nejlepších filmů s Oldřichem Novým a dalo by se říci i jeden z nejlepších českých filmů pro pamětníky. Nezapomenutelný film s vynikajícím Oldřichem Novým a neméně dobrou Adinou Mandlovou a Natašou Gollovou. ()

Neotom

Pokud by ke mně přijel někdo z ciziny a žádal o představení československého meziválečného filmu, pustil bych mu právě Kristiana. Zde se totiž kromě Vlasty Buriana sešel ten nejlepší herecký ansámbl tohoto období. Výjimečně roztomilá a nestárnoucí komedie. Věčná škoda následné války a komunistické nadvlády, takových klenotů mohlo být více, než kolik jich skutečně je. 85% ()

Itar

Naprosto po právu kultovní snímek. Oldřich Nový ve společnosti dvou okouzlujících dam, k tomu navíc se spoustou dalších kvalitních herců v tandemu. Klasika české kinematografie. ()

Zik2

Nemám rád „noblesu“, „lehkou duchaplnou konverzaci“ ani „lesk tanečních sálů“. Tento film je snad základním zdrojem glorifikace první republiky s její chudobou a politickou korupcí takových rozměrů, že by se Grossova vláda mohla učit. Příběh o zakázané lásce vysoké a vyšší střední třídy mě nedojme. ()

Disease

Je to sice klasika všech klasik, ale v rámci "napravených hříšníků" mě bavil Haasův Nebožtík o něco více. ()

derryl

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít. * Jen pro ten jeden film se vyplatí milovat kinematografii. * Oldřich Nový je legenda. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Víte, nemohu totiž vystát muže, kteří využívají situace a zahlédnou-li někde osamělou dámu, klidne si k ní přisednou." "Co to děláte?" "Sedám si." "Proč?" "Musím s vámi mluvit." "Ale vám nemám co říct." "No, to nevadí, budete jenom poslouchat."     Jedna z vrcholných prvorepublikových komédií s výbornou, krásne zamotanou zápletkou (výborné viacnásobné zámeny) a skvelým situačným i slovným humorom ("Kam pojedeme?" "Nevím. Nechám se překvapit." "To tedy budete překvapená."). A v neposlednom rade sa tu tiež zišla hviezdna herecká zostava a zažiariť tu navyše dokázali aj tí menej poprední herci (veľmi sa mi tu páči vo svojej role Jára Kohout a dokonca aj inak drevený Raoul Schránil je tu celkom znesiteľný). Vyniká tu predovšetkým štvorica skvelých hercov: Oldřich Nový (Alois "Kristián" Novák) s rolou šitou na mieru, ako skvelý tlačič kalerábov, ktorý dokonale dokáže pomútiť akúkoľvek krásnu hlavičku, žiarivo krásna Adina Mandlová (Zuzana Rendlová), k tomu navyše ešte aj inteligentná (prefíkane sa pohráva s "Kristiánom", ktorý sa zamotáva do vlastných sietí: "Já ti dám Kristiána..."), presvedčivá Nataša Gollová (Mařenka Nováková) ako plačlivá "domáca puťka" bez fantázie (skvelá aj v tejto pre ňu netradične umiernenej role) a napokon spoľahlivý Jaroslav Marvan (riaditeľ cestovnej kancelárie Král), ktorý proste nikdy nesklame. Základným konfliktom snímky je to, že hlavný hrdina Alois má hlavu v oblakoch, kdežto jeho žena Mařenka má načisto prízemné životné túžby. Skvelé sú hlavne všetky scény s Adinou Mandlovou, ako stretnutie Zuzany s Mařenkou, alebo návšteva riaditeľa cestovky u "Kristiána s manželkou" ("Hezké to tu máme, viďte?"). Po poslednom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie z 3 na 4,5 hviezdičky a, úprimne, nejde mi do hlavy, ako som mohol predtým dať tak nízke hodnotenie.     "Jenže, my dva si vůbec nerozumíme. Jeden z nás by se chtěl rozletět někam vysoko a ten druhý ho táhne k zemi." ()

Damielka

Kristián je vyšší šlechtou českých filmů pro pamětníky. Je to roztomilý, elegantní film s nonšalantním Oldřichem Novým a já se na něj ráda podívám třeba po stoprvé. ()

kymberelyJ

Úžasný film, skvělá česká klasika se skvělým hereckým obsazením. Líbí se mi také úvaha o nesnesitelnosti stereotypu života... ()