V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

xJevgenijx

Miluju atmosféru 30 let a zvláště tenhle film, i tu romantiku a sofistikované "balící" metody Oldu Nového který v tomto filmu dokazuje, že jsme monohovrstevné bytosti a dává průchod té své části osobnosti, která z něho dělá lva pražských salónů.... ...."Zavřete oči, odcházím...." ()

Indio

Znám pár lidí kteří ten film nemají rádi- opravdu nechápu proč. Možná je štve, že nedokážou to co Kristián. ()

KismetSamedi

Jedna z nejlepších komedií, co jsem kdy viděla. Zábavné, vtipné, zamotané a nadčasové. Tak by se dal tento film z roku 1939 popsat. Oldřich nový předvedl skvělý výkon, kterým si mě dokonale získal. Smekám. A spolu s Mandlovou i Gollovou vytvořili nezapomenutelný zážitek. ()

CyWilly

Já prostě nepochopím, jak může tomuhle filmu někdo dát odpad a napsat, že je to sračka. Bohužel ale zjišťuju, že i takový mentálové se najdou. To musí být jedině nějaký pubertální debílek, který netuší, co znamená slovo nadhled. Nemůžu přece porovnávat Kristiána ani jinou podobnou komedii se současnou tvorbou. Vždyť je to jak z jiný planety. Zapomeňte na realismus, na to, že dneska by se pravděpodobně slizákovi Novému ženské smály, až by se za tvarovací podprsenky popadaly. Je to pohádka natočená s tak obrovským nadhledem, že vážně k tomu může opravdu přistupovat jedině retard. Vždyť ten Nový se ve většině filmů, stejně jako v Kristiánovi, vysmívá sám sobě. Kéž by dneska někdo dokázal prokázat odstup jako tvůrci Kristiána, Roztomilého člověka, Dívky v modrém a podobně. Je to nádherný, je to vtipný, je to kouzelný, Nový je dokonalý krasavec a svůdník, Mandlová a Baarová umí hrát...prostě pohádka v pohádce... ()

PavelKral

"Charismatická Adina a noblesní Oldřich..." Postavy naivní, zápletka lehká, humor laskavý... Kdo by nechtěl občas prožít jeden večer ve vybrané společnosti 30-tých let minulého století? Kdo by nechtěl vyzkoušet svůj šarm na stvoření jménem Adina Mandlová? Žádné jiné příjmení tato žena ani nosit nemohla. ()

Aegnor

Tento film bych směle zařadila jako jeden z nejlepších českých potažmo československých filmů vůbec. Nesmělý úředník cestovní kanceláře se jednou za měsíc mění v neobyčejně šarmantního a okouzlujícího muže, kterému ženy padají k nohám, dokud nepotká Adinu Mandlovou, která se rozhodne vyzkoumat pravdu. Gollová zde má v roli jeho manželky méně výrazné postavení a je až podezřele klidná a tichá, naproti tomu Mandlová je velice výrazná a ač zná již o Kristiánovi pravdu, dál s ním hraje jeho hru ve snaze jej polepšit a přivést k rozumu. Dokonalý film, částečně i společenské drama. Kdo tento film neviděl, jakoby nežil. Na závěr nelze dodat než: „Zavřete oči, odcházím. . . „ ()

Maskati

Souhlasím s Baxtem,ze se jedna o hloupý film,otřesné dialogy,trapný a předvídatelný scénář atd.JENŽE! Jenže to většina diváků chápe,ale ani trochu ji to nevadí.I já to odpouštím a užívám si té nonšalantni prvorepublikové doby,kdy všechny profese měly svoje předepsané uniformy, dělníci chodili v neděli v dlouhých tmavých kabátech s vázankou na bílé košili a nikdo by je na první pohled nerozeznal od pana továrníka,protože ten byl oblečený úplně stejně , jen v jiné kvalitě....Kdy se ženám projevovala úcta a kdy se ony jako ženy také oblékaly a chovaly....Ach jo....Nicmene krásně se kouká na uhlazeneho Oldu Nového,všechny ty atributy doby,orchestr R.A.Dvorského.Prostě ten film je sice pitomý,ale má ducha,atmosféru,není v něm nervozita a zloba dnešní doby,je vlastně laskavý.A nakonec zdejší kladné hodnocení hovoří za vše : hlas lidu,hlas boží,takže když se to lidem líbí, účel byl splněn,protože filmy se mají dělat pro lidi a ne pro kritiky. ()

Redyx1

Naprostá fraška...dalsí film O.Nového který byl nevím proč idolem.Stary šedivý proplešatělý herec který rozhodně nebyl hezký byl hozen opět do role milovníka k mladšim herečkám ktery měly nos plný kokainu.... ()

horskejvlk

První republika, romantika, muž který kohoutí a jeho image je světoběžník který je volně nespoutatelný žádnou ženou. Ideál muže každý chce být Kristián byť je to nafouklá bublina a v té bublině je každý muž. V 80 letech tento film působil jak probuzení s krásného snu kdy ČSR byla originální v každém směru oproti šedivé ČSSR ()

axelson

Láska mého mládí Adina Mandlová. Dnes už se na ni koukám jinak a trochu více skepticky, ale ne v tomto filmu. Bok po boku Oldřicha Nového vždy vynikala. ()

Milan81

Neznám asi žádný český film do roku 1945, kde by každé slovo, věta, akord, tón, pohyb a prostě každé gesto bylo tak přesné a pohodové. Viděl jsem Kristána poprvé někdy v pubertě a tak nějak prošel přes to rebelské období nepovšimnut. Teď jsem si ho dal podruhé jako čerstvý čtyřicátník a musím říct, že jsem se dokonale bavil. Je to zábava na špičkové úrovni. Zábava bez křeče a siláckých i trapných gest. Kristiána si v sobě nosí každý chlap. Někdo ho má méně, někdo více, ale asi každý chlap si v duchu nebo v životě prožil podobné věci. Geniální film. ()

McGuffin

V pražském baru díky královským diškrecím i útratě oblíbený rozhazovačný host Kristián má podivuhodný cíl. Jednou za měsíc v něm inkognito sbalit ženu a jakmile ji získá beze stopy se vypařit. To vadí jedné sbalené a vzápětí opuštěné dámě a později i jeho manželce, která o manželově nočním životě a utrácení nemá ani ponětí. Proto se obě pustí do pátrání, v jehož závěru první změní Kristiána a druhá sebe a Kristián na obé jen nevěřícně zírá a přihlouple se culí. Podle divadelní hry Yvana Noé scénář spletli Josef Gruss, Eduard Šimáček a též režírující Martin Frič. P.S. To je zpráva o hubeném příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()

GrooteLulu

..prvorepublikový glanc, kdy se společnost oblékala do sak a chudí nebyli bráni vážně, před továrníky, ministry, advokáty a podobnými velkomožnými, a tak mohli o tomto světě jenom snít, jako Kristian... řeknu Vám, Mandlovou miluju jako krásku, která se uměla nosit a Gollovou, jako krásku, která uměla být tou chudší a prostější, před všemi svými kolegyněmi z té doby a Nový hraje vlastně stále jednu postavu furt dokola v každé své roli té doby... je dobře, že se Willy Sohnel o ty naše holky postaral, ikdyž pak za to obě pikaly.. ()