Zbav se svých miláčků

• USA Kill Your Darlings (více)

Doposud nevyprávěný příběh, který v roce 1944 na kolumbijské univerzitě svedl dohromady mladičkého Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughse o vraždě, jež stála u zrodu generace bítníků. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg, hvězda generace bítníků, v životopisném příběhu z doby básníkových studií na kolumbijské univerzitě. Píše se rok 1944 a mladičký Ginsberg sebou nechá coby student kolumbijské univerzity beznadějně vláčet okouzlujícím Lucienem Carrem. Kromě Carra se Ginsberg přátelí se začínajícími spisovateli Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem. Společně utvářejí takzvanou generaci bítníků. O poznání starší David Kammerer, nula bezhlavě obdivující skvělého Carra, zemře za nevysvětlitelných okolností. Policie z jeho vraždy kromě Carra podezřívá ještě Burroughse a Kerouaca, a tak se všichni ocitnou ve vazbě. Policejní vyšetřování zásadně ovlivní celoživotní tvorbu začínajících umělců. (HBO Europe)

Bobik9

Velmi pěkný kousek. Pro někoho rozhodně pobuřující a oplzlé, pro někoho zase geniální. Ginsberg, Kerouac a další byli prostě pojmy, které nikdy nezestárnou. A tenhle film se rozhodně povedl. Má to parádní atmosféru a je to přesně takové, jaké bych si přál, aby to bylo. John Krokidas odvedl skvělou práci, doufám, že bude pokračovat. Ale i přes zajímavý příběh má tento film jinou přednost a tou jsou naprosto famózní herecké výkony. Radcliffe, DeHaan a Foster předvádí své maximum a divák to musí ocenit! Samozřejmě, na 5* to ještě nemá, nicméně je to kousek, který bych každému doporučil, protože mi přijde, že nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. ()

koxin

Z tohoto příběhu šlo vytřískat mnohem víc. Zvolit lepší herce, napsat lepší scénář, trochu si prohrát s gradací a vývojem postav a dal bych tomu 5. I tak se však stále jedná o mé oblíbené téma - beat. ()

VanTom

Výsek ze studií Allena Ginsberga na Kolumbijské univerzitě se nepřekvapivě opájí bohémským způsobem života v neustálém rauši (s kámoši jako Burroughs či Kerouac), diskutováním o nesmrtelnosti chrousta a nadšeným pokusem manifestovat nové progresivní literární hnutí, stejně jako znevážit staré, všeobecně schvalované. Nicméně toto tvoří jen povrchní omáčku pro poměrně odvážnou homosexuální romanci a její nehezké vyústění. Film však těžko zaujme někoho jiného než obdivovatele výše zmíněných pánů. 5/10 ()

Mishqo

Výborne zahrané, ale scenár ma príliš neoslovil. Ťažko povedať o čom film primárne bol. Čo si z tohto filmu odnesiem je to čo už dávno viem: pravidlá sú na to aby sa porušovali a konzervatívna spoločnosť držiaca sa striktne zaužívaných pravidiel mi je na hovno. A super hudba. 70% ()

Eleanor05

Myslím, že až tohle uvidí nějaký středoškolák, bude se mu o generaci Beatníků mnohem snáze učit. :P Z mého pohledu to mohlo být klidně ještě víc otevřené v oblasti vztahů a mohly tam být celkově ještě víc šokující scény, ačkoli soudě podle zdejších komentářů, by to asi většina diváků už nerozdýchala. :D Film byl natočen zručně, obzvlášť první půlka. Druhá je poněkud nudnější, takže za mě 2* a půl, ale takové hodnocení tu není. /// Daniel Radcliffe si rozhodně z ústředního tria z Harryho Pottera vybírá nejnáročnější a nejzajímavější projekty a jednou by z něj mohl být velký herec... ()

lucascus

Nebylo to vyloženě špatné, ovšem od začátku do konce filmu jsem se nemohl zbavit té teenagerské pachuťe, se kterou se točí ty všechny Hunger Games, Divergence, Stmívání a nevím co ještě. Rané období beat generation je natolik silná látka, že si zasloužila lepšího režiséra, o hercích ani nemluvě. Radcliffe je možná vizuálně podobný, jako bejval zamlada Ginsberg, ovšem je to herecké poleno... Ostatní své role zvládli o něco lépe, ale taky žádná sláva (snad s výjimkou Michaela C. Halla). Každopádně jsem rád, že mě tento film alespoň donutil si nastřádat nějaké informace o beat generation, jelikož do té doby se mi nějak pořád vyhýbali. ()

LEGACY

Všemi obávaná Beat Generation je tady. Pozítří mám na vysoké projekt na toto téma, do hodiny rodilého Američana, který má vystudovanou historii , tudíž jsem se do tohoto jablíčka musel pořádně zakousnout, aby mě starý vlk nepřechytračil. Osudy Beats jsou opravdu pozoruhodné a je radost číst si o nich takhle s odstupem času. Hlavní složkou jsou samozřejmě básně, potažmo novely, převést jednotlivá díla na film je experimentální troufalost a nehoráznost, zde je ovšem dobré se trochu pozastavit. Kill Your Darlings je převzaté období ze začátků na Columbijské univerzitě, kde je vše celkem věrohodně zachyceno a je až s podivem, že se autoři pustili do beats a založili hlavní dějovou linku kolem postavy Luciana Carra. Rozhodně nemalé sousto bude každému hrát jinak, a stejně jako jejich texty, někomu to sedne, druzí to vyhodí. Já bych zcela nechápavě vyškrtl mnou obvykle milovaného Daniela, který bohužel nemůže zastat roli Allena, a byť je to fantastický herec ne každá role outsidera mu vyhovuje. Tu auru a chování hlavních postav autoři přestřelili, i když je jasně složité trefit se do ideálu a každý si představuje hlavní protagonisty nějak, pro mě to byl největší deficit filmu. Kerouac je zde zobrazen spíše pozérsky a do počtu, přítěž ... to neberu. Za odvahu vyrukovat s filmem a za patrnou kvalitu je to ovšem stále slušná práce, ovšem ideu beats nezachytíte. ()

strelenaL

Burroughs, Ginsberg, Kerouac… beatnici patří k mým oblíbencům, především pro jejich otevřený místy šokující směr. Přečetla jsem nespočetně knih o jejich životě a především jejich (pro mne) hlubokomyslné počiny.Ve víru nadšení jsem proto usedla k filmu Kill Your Darlings. Žádná hlubší očekávání jsem neměla proto hodnotím film jako průměrný. Filmovému zpracování mohu klást k dobru herecké obsazení. Lucien Karr v podání Dane DeHaaneho byl pro mne tahounem po celou dobu, jistě tím, že především ukazoval, jak komplikovaný vztah k němu měl mladý Ginsberg. Byl Lucien pro Allana múzou nebo platonickou láskou (která nebyla vyslyšena) ? Kdo mne mile a hodně překvapil autentičností byl Will Burroughs v podání Bena Fostera - opravdu geniální obraz tohoto výjimečného autora. Pokud se řadíte mezi příznivce “BEAT GENERATION“ doporučuji film vidět ! ()

vyfuk

Film o homosexuálech pro homosexuály. Tak nějak vždycky, když je někde poezie, jsem leč jen nepochopeným poutníkem. Je to téma, které mne zajímá, ale nějak mu asi extrémně nerozumím. Tohle se asi moc nedá srovnávat se Společností mrtvých básníků. Tenhle film na mě celou dobu právě působil nějak poeticky a přitažlivě, ale asi ne úplně natolik abych ho ocenil jak nejlépe bych mohl. Skvělý film o příběhu z roku 44 o skupině básníků, přátelství a lehce nakousnutého homosexuálního tabu. Je příjemné vidět, že Radcliffe je skvělý herec i mimo plac Harryho Pottera, DeHaan, že je furt pro mne nějakým způsobem děsící maskarádou herce, a Halla, který dokáže být i jiným než pouhým zabijákem. ()

Styxos

Hodně příjemná záležitost s parádní atmosférou. Daniel Radcliffe je dobrej, ačkoliv Dane DeHaan mi přišel lepší. A film ve mně probudil touhu si přečíst něco od Allena Ginsberga. Což se taky počítá. ()

standsiller

Harry Potter určite nie je rád, že mu podobne ako napríklad Atkinsonovi prischla nálepka ktorú nezlepí ani pod prúdom Niagarských vodopádov. Pritom by chcel všetkým pripomenúť, že je Daniel Radcliffe a že to meno by nemalo evokovať iba malého, okuliarnatého čáryfuka , ale že dokáže byť aj malý okuliarnatý puk mimo Rowlingovej mentorstva. Navyše keď môže stvárniť niekoho kto mladým devám posledných pár rokov jemne literárne fúka do rozkroku. Klaunovstvo, ale technicky prikyvujem . ()

Babous

Rád bych hodnotil výš, ale to bych už ve filmu hledal věci, které tam rozhodně nebyly. To ústřední téma se mi prostě nezdá jako příliš nosné pro takhle dlouhý film. Každopádně oceňuju hipsterskou atmosféru, 40. léta, soundtrack a zobrazení mladých beatniků. ()

korndaddy

Profesionálně zvládnutý biografický snímek, který ve mě krom vynikajících výkonů nezanechá pravděpodobně žádnou stopu. Možná i vzhledem k tomu, že informace ohledně beat generation a ostatních záležitostí mi jsou jaksi cizí. ()

Ashar odpad!

Banda pošahaných studentíků se sjíždí kde čím a vymýšlí šílené hovadiny. Účelem jejich chování je vymanit se z kruhu normálního běhu života a napsat něco výjimečného. Jak Allen, tak i Lucien jsou adolescenti, poznamenáni působením a vývojem života v amerických rodinách 40.let. Tak na mne zapůsobila první polovina snímku. Herecký výkon na vysoké úrovni, ale film jako takový mne vůbec nezaujal. Film jsem nedokoukal, ale zkusím se donutit abych druhou půlku zhlédl. Druhá polovina? Návod, jak se stát básníkem. Totálně se sjet, dát se opíchat do zadku nějakou náhodnou buznou a následně se nechat vyhodit ze školy. Chudáci básníci. Ještě že ti naši jsou alespoň na holky. Snímek bych neoznačoval jako romantický, ale úchylný! ()

666Carnage

Harry Potter jenž se jako básník snaží dostat ze všedního života a nudného členství columbijské univerzity a chce se zbavit úděsného kliše, jenž píši básníci a spisovatelé jeho doby. Chce vidět svět v plamenech a Dane DeHaan ho ktomu velmi rychle zatáhne a ukáže mu bohémský způsob žití. Velmi povedený film o Allenu Ginsbergovi jenž je autem "Kvílení". Daniel Radcliffe hraje výborně, opravdu tu hrál skvěle. Docela zapadlý film na, který jsme narazil náhodou se stal velkou zajímavosti a velkým překvapením. 80% ()

Corpsegrinder odpad!

Nedokoukáno. Banda hnusáků mluvících jako stádo teploušů o rádoby poetickejch věcech který můžou žrát jen samozvaný inteligenti odsud z ČSFD. Dobová atmosféra je v pohodě ale to je asi tak vše. Sračka. ()

Hadriel

"Another lover hits the universe. The circle is broken. But with death comes rebirth. And like all lovers and sad people, I am a poet." ()

lucijelucije

Ačkoliv bych Kill Your Darlings zařadila do průměrného hodnocení, zdál se mi snad tento film nekonečný. Závěr je dobře vyhrocený, takže tím pádem nastal i spád, který tomuto snímku dal potřebnou kostru. Jinak prvních asi 40 minut, bylo neuvěřitelně planých. ()

angloumene

Trochu mě zaráží zdejší nízké hodnocení, protože Zbav se svých miláčků je docela dobré milostné drama, které navíc představuje možný zrod generace beatníků. Jasně no, jsou tady dva kluci, co se vykousnou a je tam naznačený homosexuální sex, ale obě scény dohromady zaberou tak minutu až dvě a v porovnání s běžnými sexuálními scénami jsou tak nevinné, že se nad nimi může rozčilovat leda nějaký (homo)puritán. Co se týče filmu samotného, jedná se o slušně odvedený snímek, který sice úplně neunese, ale rozhodně zabaví. Plynulý a zajímavý děj nám beatníky ukáže v trochu reálnějším světle, než jak nám je představila konzervativní učitelka češtiny. Navíc Radcliffe hraje dost jinou roli, než obvykle a musím říct, že mu jde. ()