Zbav se svých miláčků

• USA Kill Your Darlings (více)

Doposud nevyprávěný příběh, který v roce 1944 na kolumbijské univerzitě svedl dohromady mladičkého Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughse o vraždě, jež stála u zrodu generace bítníků. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg, hvězda generace bítníků, v životopisném příběhu z doby básníkových studií na kolumbijské univerzitě. Píše se rok 1944 a mladičký Ginsberg sebou nechá coby student kolumbijské univerzity beznadějně vláčet okouzlujícím Lucienem Carrem. Kromě Carra se Ginsberg přátelí se začínajícími spisovateli Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem. Společně utvářejí takzvanou generaci bítníků. O poznání starší David Kammerer, nula bezhlavě obdivující skvělého Carra, zemře za nevysvětlitelných okolností. Policie z jeho vraždy kromě Carra podezřívá ještě Burroughse a Kerouaca, a tak se všichni ocitnou ve vazbě. Policejní vyšetřování zásadně ovlivní celoživotní tvorbu začínajících umělců. (HBO Europe)

misterz

Čakal som niečo lepšie. Po hereckej stránke tomu síce nie je čo vytknúť, no tie ostatné stránky filmu dosť zaostávajú. Snažilo sa to o akýsi mix drámy a thrilleru, no jednotlivé žánrové zložky mi prišli ako mdlé a nevýrazné. Vlastne celý príbeh sa mi zdal odfláknutý. Tiež mi vadilo, že tu bolo veľmi slabo načrtnuté filozofické pozadie Beat Generation a autori sa to snažili hrať len na zaujímavé udalosti zo života jednotlivých postáv. No i tie boli po dramatickej stránke veľmi slabé. Slabší priemer. 55/100 ()

eLeR

Porušovanie pravidiel, bujarý život, alkohol, drogy ... to sa potom dobre píšu tie voľné verše. Ono je to v prvom rade hlavne príbeh Luciena Carrehoo, v ktorom dôležité miesto majú ale aj ostatní bítnici. Mňa film zaujal, nebol zlý. Najmä hudobne a herecky. Tak na bláznov. Stratené existencie. Rebelov. Problémových ľudí. Na tých, ktorí nezapadajú do šablóny. Na tých, ktorí vidia veci ináč ... vždy som takou chcela byť, ale ja na to nemám povahu a odvahu. ()

Larrysbride

Caleb Carr, syn Luciena Carra, zažaloval tvůrce snímku. A já se mu nedivím, je-li pravdivý příběh takový, jaký jej vypráví on, a v jaký i já osobně věřím, zachovala bych se stejně. Odpoutám-li se však od tohoto evidentního zkreslení skutečností a film budu soudit jako film samotný, nemohu dát méně jak 80%. ()

mat.ilda

U snímků, zabývajících se neortodoxními umělci vždy přemýšlím, jestli by došlo k uctívání jejich děl, pokud by nebyla tvořena na pozadí monstrózních psychedelických zážitků, vlastně otázka zní, zda by vůbec vznikla... A další záhadou je, jak mohou porozumět ti, kdož je čtou s myslí nepoznamenanou stavy příbuznými těm autorovým... kupodivu v tom není problém, soudě podle vlastní fascinace například Nahým obědem, zřejmě jde skutečně o vyjadřovací talent, který dokáží použít k předání svých vizí... To neznamená, že bych z Kill Your Darlings právě kvílela spokojeností, mnohem lepší dojem zanechala verze s Jamesem Francem (mimo jiné - Radcliffe, Olsenová - na některé formy ošklivosti se prostě nedá zvyknout), i když ta se zaobírala víc Ginsbergem samotným a jeho stěžejním dílem, oproti širšímu záběru krátkého univerzitního období Beat generation, stejně jsem nenašla důvod, který by mě přiměl si cokoliv z Krokidasova filmu znovu připomenout, až na to, že jsem ho zhlédla omylem, původně jsem chtěla vidět zabité úplně jiné miláčky... ()

Stanislaus

Od Zbav se svých miláčků jsem si možná sliboval něco víc, a proto jsem měl po zhlédnutí celkem rozporuplné pocity. Námět byl rozhodně poutavý a herecké výkony na slušné úrovni - přesto mě nechal snímek takřka po celou stopáž veskrz chladným a přišel mi ve výsledku jako průměrné životopisné drama, přiostřené zločinem. Vedle beatnické dějové linie mě zaujalo zobrazení vztahu Allena s matkou. Lepší tři hvězdičky! ()

MontyBrogan

Super obsadenie. Nemyslím tým, že viem, ako všetci beatnici aj s ich profesormi a rodičmi vyzerali, ale že sa na predvádzané charaktery herci hodili. Obsah mi však pripadal prvoplánový, aj keď ide o skutočný príbeh. Niektoré povrchné gestá by asi neuvítali osobnosti, podľa ktorých film vznikol. Odmietať formu stanovenú v literatúre a zároveň si túto rebéliu vizualizovať do jasne danej formy obyčajného vandalizmu si trochu protirečí. Kto vie, možno to bolo presne tak a ja vlastne nesúhlasím s ich hnutím. ()

ScarPoul

Ginsberg je môj naoblúbenejší beatnik, hneď po Kerouacovi. Na tento film som sa tým pádom tešil. Krokidas možno odkryl epizódy z jeho života tak, ako ešte neboli ukázané a vracia sa k jeho začiatkom, ale pre mňa osobne bol film len sériou scénok, bez pridanej hodnoty. Nemá to drajv beat generation. Big Sur, alebo Howl zobrazovali generáciu, jej úpadok a vývoj omnoho svojskejšie a dynamickejšie. Kill Your Darlings oproti nim pôsobí ako televízny film, ktorého nad úroveň televízneho spracovania posúvajú práve otvorené homosexuálne scény. Inak je to film akých sú tucty. Do duše Gisberga sa nedostaneme, anarchia na školách je spravená už toľko krát a lepšie, že neohúri a aj to filozofovanie je na úrovni nedávnej On the road. Minúce sa účinku. Na to koľko nevyčerpateľných príbehov sa v jednom hnutí, jednej generácie schováva, je až poľutovaniahodné, ako sú zobrazované pre súčasné publikum. Nemám pocit, že po zhliadnutí tohto filmu sa bude chcieť človek o Ginsbergovi dozvedieť viac. A tí čo ho majú radi, ho majú radi pre niečo úplne iné. A toho je v tomto filme pramálo. ()

Terva

CITÁT - Některé věci, které jsou milované, se stanou součástí vás samotných..... Podle skutečného příběhu. Těžké, hutné, sexuální a skoro nezáživné. Radcliffe v těch svých brejličkách evokuje teplého Pottera. Mě to nebavilo. Forma vyprávění je nezáživná a těžko spotřebitelná. ()

Padme_Anakin

Jsou mladí, chtějí žít naplno, touží po změně, v hlavě mají spoustu myšlenek, odmítají autority a nesnášejí instituce, testují vlastní hranice, ať už hulením, pitím nebo něčím ještě tvrdším... Překvapivě jsem v sobě našla dostatek pochopení a shovívavosti pro rozervanou, křehkou, strádající duši umělcovu, asi že mi taky kdysi bylo dvacet.. ()

Ajinka126

Proletělo to na plátně jako smršť nad pacifikem. A zanechalo to ve mě velmi zajímavé pocity. Na úvod musím říct, že tímhle se mi navždy Daniel Radfliffe odosobnil od Harryho Pottera. Vynikající představení předvedl spolu s Dane DeHaanou. Skoro jsem ani nechtěla věřit, že to skutečně nejsou gayové. Ale když přišla na řadu první líbací scéna, neubránila jsem se smíchu. Je zajímavé, jaký rozdíl vzbuzuje láska dvou mužů a dvou žen ;). Příběh na pozadí mě až tolik nebral, ten jsem spíš jen tolerovala kvůli tomu pomalu se rozvíjejícímu a opojnému příběhu lásky. ()

mad_ness

Ako vo mne záležitosť so štyrmi žánrami, (a Danielom) z ktorých tri nemusím vzbudila opätovný a tentokrát seriózny záujem o Beatnickú generáciu. Že som ja na americkej literatúre nedávala pozor... Shame on me. ()

Popluh

Bulvarizující a tématicky nesevřené, na druhou stranu často s výbornou atmosférou a občas velmi křehkým pojetím. Rozkouskované a odbíhající, ne v dobrém slova smyslu jak je často u beatnických děl zvykem. Krokidas jakoby si neuměl vybrat a tak se snaží filmem obsáhnout spoustu věcí, rozhodně o dost věcí víc, než na kolik mu stopáž stačí. Celkově to působí jako sestřih nějaké vícedílné minisérie, kde se spousta věcí prostě ztratí a neosvětlená motivace postav je dost často spíš kontraproduktivní. Je to o Ginsbergově zasvěcení a počátku jednoho velkého básníka? Je to o tom tajemném muži v pozadí, který ho popostrčil? Je to o neopětované lásce a jejím zoufalství? O vraždě při zrodu beat generation, o všem nebo o ničem? Ve výsledku nic proti ničemu které si mohutně vypomáhá hereckým obsazením. Michael C. Hall skvělej, Radcliffe ve stínu DeHaana, ale každou minutu z těch několika si pro sebe krade Ben Foster s geniálním zachycením Burroughse. Jinak je to takový ten zbytečný film o beatnicích z podobného ranku jako nedávné Na cestě, nenadchne a nijak zvlášť neurazí. A už by to chtělo nějaký solo film o Burroughsovi, nejlépe z dílny Cronenberga nebo Lynche, obsazení klidně ať zůstane na Fosterovi, respektive Mortensenovi. ()

nirvanafan

Toto mne velmi potěšilo. Hurá do boje s rigidním školním systémem! Stejně nechápu, na co by spisovatelé a básníci potřebovali školu. Od jednoho čsfďáckého kolegy jsem se kdysi dozvěděla, že jsem ve svých komentářích moc smířlivá. Tentokráte tedy kruh poruším a vzkazuji těm, kterým beatníci nic neříkají a ještě tím machrují v komentech jako by se bylo čím chlubit. Postavte se před zrcadlo a opakujte: "Jsem hloupý literaturou nedotčený ignorant." Nejméně desetkrát, prosím. ()

erased

Prvotřídní po stránce obsazení i celkového zpracování, Kill Your Darlings je v první řadě proklatě příjemným překvapením, obzvlášť vzhledem k tomu že se jedná o autorský debut. John Krokidas zvládl pro atraktivní role zakladatelů beatniků zlanařit výborné herce, a celý, přirozeně působící a nijak patetický scénář dohnal téměř k dokonalosti kreativním splynutím obrazu a zvuku. Nejpamětihodnější je pak samozřejmě scéna se samotnou "Night in Question", ale celý film je tak svižný, že bych se nezlobil snad ani za dvojnásobnou stopáž. ()

Freemind

Tohle je rána vedle snad ve všech možných ohledech. Někteří beatnici (Ginsberg tedy určitě) byli sebestřední pozéři, rozhodně si ale nezasloužili, aby prapočátky celého hnutí zfilmoval hluboce podprůměrný režisér, který všechny klíčové postavy obsadí béčkovými a seriálovými herci (Ben Foster by měl za svůj výkon dostat kulku do hlavy - jako Burroughsova žena). Nefunguje tady vůbec nic - ani převyprávění biografií, ani ztvárnění halucinogenních prvků beatnické tvorby, všechno to vypadá jako levné televizní biodrama. Pokud máte rádi beatníky, ruce pryč. ()

kaylin

Rozhodně je to film, který vás seznámí se zajímavými událostmi. Mladí herci zde předvádějí, že nechtějí zůstat ve škatulkách, i když s DeHaan se svým obličejem prostě nemůže hrát klaďase s láskou v srdci. Harry Potter nám trochu dospěl, ale jeho kukuč je pořád dětinský. Předvedl se zde ale dobře se vším všudy. Škoda, že ty beatnické filmy, respektive filmy o beatnicích jsou většinou takové jen dobré, nikoli zlomové. Tohle je další případ. Kvalitní, ale ne výjimečné. ()

ABLABLABLA

Hmm.... upřímně nevím moc, co k tomu mám říct. Takové 3-4*. Radcliffe mi prostě nějak nesedl do té role, i když je fakt, že to že byl gay bych mu věřila, ale prostě mi nepřišel jako nejlepší možný výběr pro tuto roli. Za to role Luciena byla pro Dane DeHaana jako stvořená. No a vidět zase v něčem hrát M. C. Halla bylo moc příjemné. Je pravda, že mě film přiměl ke zvídavosti nad danou dobou a její generací a hlavními iniciátory. Něco jsem si početla na wikině a z toho všeho mohu říct, že film byl relativně dobře natočený vzhledem k realitě, takže to životopisné jim výjimečně žeru. Zjistila jsem, že informace v mé hlavě byly značně chabé - věděla jsem jen, že existuje báseň Kvílení a že byla napsána beatníkem, ale to bylo celé... takhle jsem se začetla do životopisů Ginsberga, Burroughse, Kerouaca (Jo o tom jsem věděla něco víc, i když to jeho nudné dílo jsem nečetla, jen viděla a nic moc) a samozřejmě i do životů Kammerera a Luciena Karra. A ještě mě to iniciovalo k tomu, abych se konečně koukla na Howl, které mám v ntb už nějaké dva roky. ()

MajklCZsk

Fuuu... asi mé nejrozporuplnější hodnocení. Kill Your Darlings je film přemrštělý pseudointelektuálními debatami o literatuře, filosofii a životě. Podobně jakožto bítníci. A miluji je. Jejich literatura je pro mne opravdu vším. Žel zpracování mi připadá mdlé. Už jen z toho důvodu, že nevystihuje charakter hnutí. Snaží se ho modernizovat. Jakože co dělá indie pop a elektro ve filmu o beat generation? To je džez a pivo, život, náklonnost ke všemu, co se hejbá, nespoutanost - to dělá z bítníků bítníky, to je rozděluje od pouhé young adult literatury, protože i přes všechno pseudofilosofické a intelektuální pozlátko má v sobě celá generace nějaké téma, život, inspiraci. Literatura a filmy pro teenagery v sobě nemá ani jedno. Bohužel téma počátku beat generation právě v sobě nic nemá. Je dlouhý, dobře řemeslně zpracovaný, ale prázdný. ()

..Lucas..

Na Kill Your Darlings jsem se podíval především kvůli Danielu Radcliffovi, chtěl jsem ho vidět v jiné roli, než je Harry Potter. A zvládl to dobře. Vedle něho se mi líbil i Michael C. Hall a jeho ztvárnění stalkera. Ale nejlepší výkon celého filmu podává Dane DeHaan, ten byl opravdu skvělý a celý film pozdvihuje minimálně o jednu hvězdu. ()

slunicko2

The beat generation misses a beat (drjgardner z IMDb). 1) 40letý scénárista, režisér a koproducent, otevřený homosexuál John Krokidas ve své celovečerní prvotině zabíjel své miláčky (Kill his darlings znamená podle Williama Faulknera, že autor musí části svého díla, které jinak považuje za výborné, v zájmu celkového vyznění vyškrtnout.) tak moc, až se film stal chvílemi nepřehledným, nepřiměřeně zjednodušeným a místy zcela mimo._____ 2) Podrobnosti o Carrově životě, jeho stycích s beatníky, jeho díle i vraždě, kterou spáchal, následném pobytu ve vězení a dalším jeho životě._____ 3) Mnohé rozdíly mezi skutečností a filmovým podáním lze vysvětlit faktem, že film není primárně o Lucienu Carrovi, ale o Allenu Ginsbergovi. Snímek presentuje Ginsbergův pohled (jistě zasvěcený, ale také velmi subjektivní) na to, čeho byl svědkem a co se ho tak silně dotýkalo._____ 4) 24letý Daniel Radcliffe (Allen Ginsberg) zde vystupuje jako vypravěč. 26letý velmi přitažlivý Dane DeHaan (Lucien Carr) své postavě vdechl velkou životnost a je spiritus agens toho, co se na plátně odehrává. 31letý Jack Huston (Jack Kerouac) a 33letý Ben Foster (William Burroughs) mě příliš nezaujali._____ 5) Lucien Carr je tvůrcem "New Vision", these vycházející z transcedentalismu amerického esejisty, filosofa a básníka Ralpha Waldo Emersona (zemřel 1882) a pařížského bohémství. New Vision podpořila beatnickou tvůrčí revoltu. Obsahuje tři základní myšlenky: 1. Obnažené sebevyjádření je zdrojem tvořivosti. 2. Umělcovo vědomí se rozšiřuje vyšinutím smyslů. 3. Umění se vymyká konvenční morálce. ()