Zbav se svých miláčků

• USA Kill Your Darlings (více)

Doposud nevyprávěný příběh, který v roce 1944 na kolumbijské univerzitě svedl dohromady mladičkého Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughse o vraždě, jež stála u zrodu generace bítníků. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg, hvězda generace bítníků, v životopisném příběhu z doby básníkových studií na kolumbijské univerzitě. Píše se rok 1944 a mladičký Ginsberg sebou nechá coby student kolumbijské univerzity beznadějně vláčet okouzlujícím Lucienem Carrem. Kromě Carra se Ginsberg přátelí se začínajícími spisovateli Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem. Společně utvářejí takzvanou generaci bítníků. O poznání starší David Kammerer, nula bezhlavě obdivující skvělého Carra, zemře za nevysvětlitelných okolností. Policie z jeho vraždy kromě Carra podezřívá ještě Burroughse a Kerouaca, a tak se všichni ocitnou ve vazbě. Policejní vyšetřování zásadně ovlivní celoživotní tvorbu začínajících umělců. (HBO Europe)

andrew88

"SOME THINGS, ONCE YOU’VE LOVED THEM, BECOME YOURS FOREVER. AND IF YOU TRY TO LET THEM GO… THEY ONLY CIRCLE BACK AND RETURN TO YOU. THEY BECOME PART OF WHO YOU ARE, OR THEY DESTROY YOU." ()

Rozinek12 odpad!

Allen Ginsberg byl vždy egoistický idiot, který si myslel, že na něm stojí Beat Generation. Není to samozřejmě pravda a upřímně nechápu, co si ten buzerant Koridas jenž je očividně Hipster nové generace, ulízaná palice, manšestrové sako, vyholené kouty koskované brýle - zkrátka slizák myslel, že dělá ? Pravdou je, že ve skutečnosti v příběhu nehrál Ginsberg žádnou roli a postavy, na kterých měl příběh stát, byli Kerouac (tady vyobrazen jak nějaký talianský bouchač od Caponeho) Burroughs, Carr a Kammerer, kteří zde mají strašně málo prostoru. Ono by to tolik nevadilo ale film je strašně zaujatý proti Kammererovi a podstrkuje nám svůj úhel pohledu na jeho postavu, což je ten největší průser. Pokud by někdo stál o nestranné popsání toho, co se tam ve skutečnosti stalo, ať sáhne po knize A hroši se uvařili ve svých nádržích. Výborná kniha, kterou psali ti nejzasvěcenější - tedy Kerouac a Burroughs. ()

Zombiepod

Ďalší životopis z ginsbergovho života, ktorý zachytáva básnikovu mladosť. Na rozdiel od Howla je spracovaný znesiteľnejšie, aj keď veľmi obyčajne. Film je pochopiteľne plný divokej poézie, smútku, depresie, ale aj priateľských výtržností a neskrývanej homosexuality. Všetky tieto prvky však servíruje povrchne a na úkor záživnosti, pretože film je občas naozaj problematické vôbec dopozerať. O to viac sklame tým, že obsadenie i role sú bezchybné, no samostatne tu takmer nič nefunguje ako by malo. ()

papadoce

Pičovina s dvoma tak nesympatickými hercami až to bolelo. Jedným z najhorších filmov vôbec ho robí hlavne fakt, že sa to celé tvári ako umelecké dielo s myšlienkou. Kokotina. ()

TommyDiamond

Americká Beat generace u svého zrodu. Poprvé se tzv. zkažená generace setkává na Kolumbijské univerzitě, Jack Kerouac a jeho partička. Opovrhují společenskými standardy a v podobě experimentů založených na bohémství a pragmatičnosti si hledají vlastní styl a životní cestu... Asi před třemi měsíci jsem viděl film The Road, což je Kerouacovo nejznámější dílo; cesta bez pravidel (v Beat stylu) napříč státy přes Mexico..... Film Kill Your Darling byl natočen v podobném duchu jako Road a snaží se šokovat v porovnání s tehdejším puritánstvím. I zde mě přijde příběh ucházející a provedení nezáživné.. Na filmu asi tak nejvíc ocenuji Radcllifův herecký výkon. Dám jednu hvězdu. The Road byla lepší podívaná.... ()

Bgraphy

Harry alias Ginsberg... nechybí Kerouac a jeho spory v manželství, Burroughs, Rimbaud, Veraline.... mladí a plní pocitů, zábavné a plné všeho, heboučká romance, balzámem na duši.... mládí z beat generation, jejich dojmy, vztahy, city, myšení... scénář neopomněl nejmenší detaily. Je tam všechno. Nechybí nikdo a nic. Velmi věrohodné, citlivé, plné emocí. Veliké překvapení! ()

Miagy

Dám 4 hviezdy, a váhal som, či pridať aj piatu. Beat generation ma fascinuje, film zachytil dôležitý moment zrodu myšlienky na nový poriadok.... film však dal priveľký priestor vzťahom účastníkov a len mierne bol doplnený ( čo mi chýbalo) mimoriadnymi citátmi, básňami a úryvkami z diel autorov. Hodnotím ho však pozitívne, keďže filmov s danou tématikou je žalostne málo. ()

Mijagi

Autory beat generation včetně společné Kerouacovy a Burroughsovy knihy zachycující tragický spor mezi Lucienem Carrem a Davidem Kammererem mám načtené a musím přiznat, že i přes určitou navoněnost pro mainstreamového diváka, jsem se u sledování filmu bavil. Trochu mě zklamala postava Jacka Kerouaca, kterou režisér a scénárista v jedné osobě chvílemi, nejspíš pro odlehčení děje, karikoval (např. scéna se shozeným obrazem) a zbytečně tím narušoval důvěryhodnost příběhu, ale na druhou stranu mile překvapil Daniel Radcliffe, jehož Allen Ginsberg byl nejsilnější z celého filmu, zvlášť skvěle zahrané vzplanutí citů ke Carrovi, beze slov, jen práce s výrazy. ()

Tarhiel

Jeden z tých filmov, u ktorých by ste si podľa celkového hodnotenia čakali, že to bude zlé - a ono to je skvelo natočené! Dobová výpoveď o beatnikoch - o tom, ako chceli zmeniť svet, o búrení sa voči tomu, čo bolo pred nimi, hľadanie silných emócií... Nie prvé a nie posledné rockové hviezdy literatúry. Vždy sa smejem, keď si niekto myslí, že literatúra je nudná - pretože najväčšou inšpiráciou literátov boli vždy láska, sex, alkohol a ženy (a muži). U beatnikov to bolo neinak. ()

BardDeLune

Herecké výkony a atmosféra tohoto příjemného Beat Generation díla sice pro mne pokulhávají za scénářem ale jako celek na mne působí příjemně a bohémsky. Naprosto bezchybný Dane DeHaan. Na režijní debut jsem byla moc příjemně překvapená :) ()

Oxymoron5

Rozmanité Ginsbergovo sebeobjevování a vcelku zajímavé představení otců zakladatelů beat generation. Jen mě tak napadá, že jestli si v jejich době skoro každý prošel homokládským románkem, co je takovým zvratem pro naši dobu? ()

miki68cz

Přečíst Ferlinghettiho, Kerouaca, Ginsberga, Burroughse, Bukowskiho, vidět a číst a slyšet Kvílení, vidět Kill Your Darlings a navštívit San Franciské nakladatelství a knihkupectví City Lights, pak tu dobu částečně pochopíte, i když jste v ní nežili. Tento film vřele doporučuji, nádherná doprovodná muzika, skvělé herecké výkony. ()

krtonozka

Středněproudně vyvážená povídka o veselých začátcích umělce. Na dnešní poměry zbytečně nešokuje, přesto je bouřlivá a přitáhne. 10 minutek navíc pro lepší vykreslení postav by pomohlo. Radcliff bohužel nee, Macháček hadr. M.C.Hall taky nic moc. Lucien Carr výborný, po přečtení něco historických faktů, škoda že se film nedrží víc jeho verze o neposkrvněnosti Davidem. ()

XXXXXXXX

Dospělej Reklif v roli Alana Ginsberga a Hall v roli Krammera. Kde jsou ty doby, když první vynikal v roli Potra a druhý exceloval coby Dextr. Ty časy jsou pryč přátelé. Ginsberg musí rotovat v hrobě. Trio Statham, Hall a Radcliffe, již ze sebe v branži vydali své maximum a měli by začít zvažovat změnu oboru působení. Doporučiju americkou verzi rychlovek Ládi Hrušky. ()

l.enik.c

Beatníci mě nikdy nebrali a tento film to bohužel nezmění. Ani mi to nepřišlo jako životopisný film a chvílemi ani jako doba, ve které se to mělo odehrávat. Ale mám ráda filmy, díky kterým se něco dozvím, byť jen tím, že mě přimějí si pozjišťovat další informace, což se v tomto případě stalo. A mám radost z filmové příležitosti pro Daniela Radcliffa, i když ze škatulky Harryho Pottera se asi bohužel nikdy nevymaní. ()

PlysovyMacko

Takýto literarni velikáni by si zaslúžili lepší film. Chápem, že chlapci chceli zažívať život naplno, ale mne prišlo, že len nevedia co zo sebou. Keďže táto literatúra mi nič nehovorí, nebavil ma ani film a zaujímavé herecké obsadenie to nezachráni. ()

Honzulik

Kill Your Darlings - Daniel Radcliffe (Harry Potter) v roli představitele beatnické generace Allena Ginsberga. Film doposud sklízel skvělé ohlasy na filmových festivalech.a konečně se taky dostal k nám. K filmu musím říct, že debutující režisér John Krokidas příjemně překvapil.tím, že nenabízí divákům jen nějakou vykalkulovanou životopisnou nudu. Kill Your Darlings je vlastně thriller zasazený do společnosti nejznámějších beatníků. Příběh pojednává nejen o vztazích mezi nimi a nástrahách bohémského života, ale také o vraždě, které se jeden z nich dopustil. Film určitě zaujme nejen výbornými hereckými výkony Daniela Radcliffea, Dana DeHaana, Michaela C. Halla (Dexter) a dalších, ale hlavně sebejistým režijním vedením, podmanivými vizuály a skvělým scénářem, který je stejně zábavný tak jako intelektuálně stimulující...Osobně film doporučuji a uděluji 4* ()

Lex Luthor

Jeden z těch filmů, ke kterým je potřeba přistupovat s konkrétníma znalostma, jinak to nebude dávat smysl. Kerouac je můj vůbec nejoblíbenější autor, proto musím přiznat, že mi casting na jeho postavu nijak zvlášť nesedí. Asi jsem si asi až moc zvyknul na Sama Rilyeho, protože On the road jsem viděl nesčetněkrát. Radcliffe pro mě asi vždycky zůstane Harrym Potterem, i když jsem se usilovně snažil to nevidět. Danea DeHaana jsem objevil teprve nedávno, ale věřím tomu, že by z něj v jistých dobách byl naprosto úžasný Draco Malfoy. Jinak je to drama se vším, co k tomu patři a hlavně obraz doby, kdy se začala formovat Beat generation. Pro fanoušky zážitek, pro člověka, který se o to nezajímá, to může být hodně nezáživný a utahaný film. ()