Zbav se svých miláčků

• USA Kill Your Darlings (více)

Doposud nevyprávěný příběh, který v roce 1944 na kolumbijské univerzitě svedl dohromady mladičkého Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughse o vraždě, jež stála u zrodu generace bítníků. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg, hvězda generace bítníků, v životopisném příběhu z doby básníkových studií na kolumbijské univerzitě. Píše se rok 1944 a mladičký Ginsberg sebou nechá coby student kolumbijské univerzity beznadějně vláčet okouzlujícím Lucienem Carrem. Kromě Carra se Ginsberg přátelí se začínajícími spisovateli Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem. Společně utvářejí takzvanou generaci bítníků. O poznání starší David Kammerer, nula bezhlavě obdivující skvělého Carra, zemře za nevysvětlitelných okolností. Policie z jeho vraždy kromě Carra podezřívá ještě Burroughse a Kerouaca, a tak se všichni ocitnou ve vazbě. Policejní vyšetřování zásadně ovlivní celoživotní tvorbu začínajících umělců. (HBO Europe)

Dont

Asi spíše pro fandy beat generation. Nezasvěceným či nezainteresovaným hrozí nuda. Zaujalo mě pár momentů a kvalitní herecké obsazení (Ben Foster namaskovaný k nepoznání), na debut to není tak zlé, ale jinak snímek nevybočuje z průměru. ()

Moena

Jako vždy, s klasickým zaujetím vůči Beat generation dávám pět hvězd. Zase na druhou stranu, nejsou nezasloužené. Ginsberg i Carr skvělí, jen můj oblíbenec Kerouac teda nic moc. Jsem jednou rád taky za nějaký faktický film, než zpracování konkrétního díla. A postrčilo mě to k přečtení Kvílení v originále. Co chtít víc. The day Amanda came. PS: Číst tady skoro v každém komentáři o "Harry Potterovi", to jako vážně? ()

lioncel

Na jedné straně jsem se sice dozvěděl pár informací o životě týpků, jejichž literární tvorba mě nikdy nezasáhla, ale jsou tak nějak v mém povědomí .. na druhé straně se ale dobrovolně přiznávám, že jsem si fakt málem při tom jednou ubliknul /ach jo Harry Potter/ .. takže asi tak ... ()

easaque

Začátkem filmu jsem se prokousával těžko, protože mi nabízené téma zase tak blízké nebylo. Není divu bohémské období jsem nikdy neměl a ani mi nechybělo. Chápu však že někteří se potřebují vymezovat víc a snažit se o to být jiní než ostatní. Naštěstí v průběhu děje mě to docela zaujalo a začal jsem rozumět i propletencům jednotlivých ne/vztahů mezi jejich aktéry. Zpracování krátké epizody ze života význačných osobností americké literatury nebylo tak špatné a podle mě to bylo i slušně zahraný. Nezaujatého diváka film nejspíš neohromí a ani nemám důvod extra doporučovat. Ve výsledku však na tři hvězdičky má, i když slabší. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

GrungeChild

Když se Allen v 65' drápal v Práglu s korunkou krále majálesu před mikrofon (až ho vzápětí parta soudruhů odtáhla a vyexportovala prvním letadlem pryč), měl do kudrnatého, obrýleného sexy přihřátého nerdíka, co na koleji pravidelně provozoval intimní pánské čajové dýchánky přikrytý bichlemi Whitmanových sbírek, dost daleko, ovšem v rámci umělecké licence se to celkem snese, a po technické stránce tomu není co vytknout. Spojení bradavického absolventa s antigravitačním psychopatem má tu správnou chemii, a člověk jim chtě nechtě věří každý slintavý polibek. Takže asi jo, doporučená strava pro obzvláště hloubavé jedince. 3* ()

Rajesh_K.

Tak moc jsem chtěl, aby se mi to líbilo..už kvůli Hallovi, ale zkrátka mě nebavil. Navíc vidět Harryho Pottera jako homouše..No co na to říct. :-D Aspoň scénař jakžtakž ušel. ...(35%) ()

Martin741

Bit dzenerejsn fuckt nie je nic pre mna. Ludia ako Allen Ginsberg idu uplne mimo mna, a mi zda, ze to bola bukvica. Takto, mne je jedno koho pichal do prdele Ginsberg /hlane ze ne mna, ze jo/ - lebo mne je jedno ked buzny pichaj buzny. Takto, aj co sa tyka dalsej ukecanej bukvice Sejxpira - tak keby nebolo Orsona Wellesa, tak doteraz neviem, kto to ten Sejxpir vlastne bol : 20 % ()

Streeper

Jsem velká fanynka filmů natočených podle skutečných událostí nebo životopisných filmů, které jsou vážně dobře natočené a tenhle film se mi moc líbil. Bylo zajímavé vidět Daniela Radcliffea v jiné roli než v roli Harryho Pottera, ale zvládl to zcela perfektně, navíc mě až překvapilo, že hraje homosexuála a že je ve filmu tak "odvážný". ()

Joges

Tohle fanoušci Daniela Radcliffa asi těžko rozdýchávali, přitom jde o malý skutečný úsek historie. Až na některé úlety je to docela dobře zachycený a natočený film. Když už člověka na střední krmí literaturou ze všech koutů světa, dokáže si alespoň díky filmu představit, jaké začátky měli slavní autoři na Kolumbijské univerzitě po padesátých letech. ()

Juto

Aj keď to začína ako vražedné tajomstvo, film možno najlepšie charakterizovať ako intelektuálne morálne bludisko, príbeh dokonale svojej doby a predsa taký, ktorý rezonuje dodnes. 6/10 ()

Saraswati

Musím priznať, že som do tohto filmu veľa nádejí nevkladala. Podobnej látky sa relatívne nedávno chytili i tvorcovia filmu Vytie a slávne to teda nedopadlo, nehovoriac o mojej nie práve pozitívnej mienke o hereckých schopnostiach niekdajšieho Harryho Pottera. Ostala som však príjemne prekvapená. Dobrý dojem na mňa urobil nielen film samotný, ale i Radcliffe, ktorému som v úlohe Ginsberga verila oveľa viac než Jamesovi Francovi v už spomínanom titule, hoci moje osobné sympatie sú práve opačné. Filmu by sa dalo vytknúť veľa vecí, na takéto filmy sa ale zrejme nedokážem pozerať z hľadiska filmového, ale iba maximálne subjektívnym okom literárneho milovníka. A ak opomeniem Kerouaca, ktorého spracovanie mi miestami dosť prekážalo, môjmu subjektívnemu oku tento film (celkom obstojne) ulahodil. ()

animaxis

Od Kill Your Darlings jsem asi čekal poněkud víc. Po herecké stránce se jedná o dobrý film, dokonce i vizuál se povedl a hudba sem vcelku sedí, přestože se po hudební stránce nejedná o nic moc výrazného. Ale film jako celek v mých očích prostě moc nefunguje. Děj na mě po většinu filmu působil nezajímavě až vyloženě nudně. Na Beat Generation je tu pohlíženo spíš povrchně, stejně jako na hlavní postavy. Užívání drog, homosexuální vztahy a vražda Davida Kemmerera tu sice ukázány jsou, ale ideály této "generace" tu jsou buď misinterpretovány nebo tu nejsou ukázány vůbec. Jako životopisný film Kill Your Darling rozhodně selhává. ()

dr.fish

Silně mi to připomínalo film Úplné zatmění. Vyčerpávající, velmi intelektuální až nudné. Ovšem na druhou stranu opravdu netuším, zda by se podobné téma dalo natočit nějak lépe. Těm chlapům seriózně strašilo v makovicích a jiné zpracování látky snad ani není možné. 60% ()

LiborGondek

Pokud vynechám všechno ostatní a zaměřím se na ten největší problém, pak to byl naprosto, alespoň pro mě, nelogický scénář a zcela chaotický dej, který doteď úplně přesně nechápu. Vlastně s mírnou nadsázkou vůbec nevím o čem ten film byl. To ostatní komentovat nebudu, herci se ale předvedli... Kam se to od Harryho za pár let možná Daniel dostane, to budeme ještě čumět. :-D ()

Johnny.ARN

Nie. Ja týchto podivínov všelijakých nemusím. Bídnici, aj keď mladí a vo fáze formovania boli divní. Potter sa nechal šukať do riti, no to bolo moc. Ako výpravné to nebolo zle, taká sonda do ich života a mysli, ale nikdy viac. 2 z 5 ()

A.L.E.S.

I když to není žánr, který obvykle vyhledávám, tak bylo příjemné si u toho odpočinout. Zavzpomínal jsem na hodiny literatury, kdy jsme probírali tyhle velikány a dozvěděl jsem se něco, co nám ve škole zatajili nebo z časových důvodů neřekli. I když je to jen o zvyku a Radcliffe je v mnohých zafixován jako Harry Potter, je vidět, že má nadání i pro jiné typy rolí. Nejvíc mě však zaujal Dane DeHaan, pokaždé, co promluvil, jsem mu visel na rtech. Dostává mě však, že někteří zde vypichují několikasekundové sekvence pohlavního styku mezi Luem a Allenem. Jako kdyby jim byl celý film ukradený. ()

Pavlínka9

Na tento film jsem se moc těšila a jsem nadmíru spokojena. Režisér John Krokidas mě neskutečně překvapil a hlavně mě dostala hudba!! Ta byla výborná od začátku do konce a mám ji v hlavě i několik hodin po shlédnutí filmu :) Je tam jak dobová hudba, tak i současná, kterou si v té době nemohli ani představit, ale do příběhu skvěle zapadala :) Budu se opakovat - ale jsem moc ráda, že Radcliffe nezůstal pouze u HP, jelikož jak dospívá - umí hrát čímdáltím víc :) Chválila jsem ho již v Ženě v černém, což byla bomba a v tomto filmu je to již úplně jiný člověk a zbavil se i svých typických mimických výrazů...:) I když bude mít plno lidí s tímto filmem problém, pokud nečetli alespoň jednu knihu od daných autorů (nebo se o ni alespoň nepokusili ;) ) já jsem se bavila od začátku do konce a chronologie, která v tomto filmu vlastně ani není - jak vlivem omamných látek, tak posouváním scén pozpátku, ale i celkovým stylem života hlavních postav ,mě udržovala v patřičném napětí a koncentraci. Všem jsem ty jejich vztahy věřila :) Ke všem jsem se dostala tak blízko, jak jen to šlo a znázornění "uličnictví", kterým se snažili získat pozornost lidí z okolí (ať už se jedná o akci v knihovně, která byla dost úspěšná), tak i o zkoušení všech možných drog i o homosexuální zkušenosti či speciální praktiky v knihovně - vším si Vás tato skupinka získá. I samotná "zuřivost" a touha utéct od všeho je ve snímku natočena s vášní a důrazem na detail, kdy si jako paní vedle mě tuto vzpomínku vryjete do paměti třeba i výkřikem, který od ní nešel přeslechnout - "Né - Harryho Pottera nech být, ty homouši! " :D :D :D ()