Zbav se svých miláčků

• USA Kill Your Darlings (více)

Doposud nevyprávěný příběh, který v roce 1944 na kolumbijské univerzitě svedl dohromady mladičkého Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughse o vraždě, jež stála u zrodu generace bítníků. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg, hvězda generace bítníků, v životopisném příběhu z doby básníkových studií na kolumbijské univerzitě. Píše se rok 1944 a mladičký Ginsberg sebou nechá coby student kolumbijské univerzity beznadějně vláčet okouzlujícím Lucienem Carrem. Kromě Carra se Ginsberg přátelí se začínajícími spisovateli Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem. Společně utvářejí takzvanou generaci bítníků. O poznání starší David Kammerer, nula bezhlavě obdivující skvělého Carra, zemře za nevysvětlitelných okolností. Policie z jeho vraždy kromě Carra podezřívá ještě Burroughse a Kerouaca, a tak se všichni ocitnou ve vazbě. Policejní vyšetřování zásadně ovlivní celoživotní tvorbu začínajících umělců. (HBO Europe)

fredisek

Harry Potter tu říká, že je Allen Ginsberg úplně stejně, jako když Bond říká : "Bond, James Bond"...překvapivě mě to vůbec nežere. Obsazení Daniela Radcliffa je čistě účelová záležitost (po tom, co se s beatnickými filmy roztrhl pytel, nevidím důvod zvyšovat přitažlivost tématu tak zprofanovanou tváří, ale budiž) a herec může děkovat, že dostal takhle dospělou příležitost se Pottera zbavit (hádal jsem, že dopadne jako Angelika). Zajímavý okamžik z Ginsbergova života, o kterém jsem neměl ponětí, tu vyšel v pořádné drama. Soundtrack je také milým překvapením, kdy vám autoři do hlavy nehustí jenom jazz. Hudba s nádechem electra jde k současnosti a to je dobře, beatníci si nezaslouží klasické "dobové" životopisné filmy. Doufám, že představitele Lua ještě uvidím v nějaké ideálně hlavní roli, Radcliffe je proti němu ochotník. ()

Lovely.Bones

Na tento film je opravdu potřeba nějaká psychická příprava. Chvilku mi trvalo, než jsem sám sebe přesvědčil, abych to viděl. A nebál jsem se nadarmo :-) Začínáme ve velice pomalém tempu. A vtom také pokračujeme a nevidíme nic moc zajímavého. Nejzajímavější část filmu se odehrává na konci, kdy vztah mezi Harry Potterem a Green Goblinem dojde až k samotnému vrcholu a vidíme několik záběrů na jejich anální sex. ,,Sodoma, Gomora, co se to tam děje?!" si asi ne-jeden divák řekne. Určitě nelituji toho, že jsem to viděl, ale o doporučování mluvit asi nebudu, protože očekávám reakce lidí, kdybych jim řekl: ,,Hele, koukni na Kill Your Darlings, je to naprosto úžasný". Nevím tedy, jak bych mezi svými přáteli dopadl ;D ()

Steel32

Ze začátku hodně zvláštní, ale čím víc minut uběhlo, tím víc se mi to začínalo líbit. Samotná zápletka filmu je dost zajímavá, a co to skvěle doplňovalo, bylo obsazení hlavních i vedlejších postav. O to víc mě fascinovalo, že je to podle skutečného příběhu. Tohle nepotřebuje chválu nebo kritiku, to prostě potřebuje shlídnout. ()

IvcaSammet

Film, na který jsem se těšila opravdu hodně dlouho, ale protože ho jaksi 'zapomněli' vysílat v kinech, musela jsem si na něj ještě chvilku počkat ... Film je to opravdu nádherný, takže čekání za to opravdu stálo! O hodnocení jsem hodně uvažovala, ale nakonec jsem se rozhodla 'jen' pro čtyři hvězdičky, protože přece jen si myslím, že mohl být film zpracován trošku záživnější formou. Každopádně to nic nemění na tom, že film se mi opravdu hodně líbil a rozhodně jej nevidím naposled. Velké plus patří samozřejmě Danovi a Daneovi, kteří byli prostě naprosto úžasní a jejich vzájemnému jiskření jsem naprosto věřila. Navíc mě tato dvojice opravdu hodně zaujala, takže to pro mé oko byla ještě lepší podívaná. Samozřejmě ale taky nesmím zapomenout na Michaela, který svou roli zahrál naprosto dokonale. Určitě bych tuto trojici ještě jednou na plátně rozhodně vidět chtěla, a pokud by bylo tématem LGBT, tím líp ... ()

max1234

Nudné... jedna* za herce... ta druhá za rebelistický námět... dal bych i třetí nebýt scény kde nějakej borec Harryho nabírá zezadu. ()

Košoun

Budu tento film brát spíše jako fikci, než "životopisný", protože těch historických nesrovnalostí je tam tolik, že je skutečně jen "inspirované skutečnými událostmi". Brát ho totiž čistě jako životopisný, musel bych za tu neobjektivnost a jednostrannost strhnout nějaké další hvězdičky, a to rozhodně nechci, protože film je to opravdu dobrý! Největším kladem pro mě byly herecké výkony, a to především vzájemná chemie ústřední dvojice Radcliffe / DeHaan. Ale i třeba Michael C. Hall nebo Ben Foster mi dlouho uvíznou v paměti. Atraktivní je samozřejmě i samotné prostředí tehdejšího New Yorku a bujarý divoký opojný zrod nové beatnické generace. Ten film má nádhernou atmosféru, podpořenou skvělou kamerou a svižným tempem vyprávění. Film nakonec nebyl ani tolik gay, jak jsem čekal, i když je tam to erotické napětí znát celou dobu, v podstatě od prvního setkání Ginsyho a Lua. Každopádně Dane DeHaan mě přesvědčil, že jedním z největších talentů své generace a doufám, že o něm ještě hodně uslyšíme! Rozhodně se nenechte odradit "modrým" hodnocením a dejte Kill Your Darlings šanci, min. ty herecké výkony si to zaslouží! ()

jiri.twist

Až teď jsem se dostal k tomuto filmu, kvůli D.Redcliffovi, kterého jsem konečně viděl hrát, neboť ty "kouzelnické" smyšleniny šly naprosto mimo mě. S ním jsem spokojen a přiznávám, že jsem jej chtěl vidět i tam, kde nahý roztahuje nohy a pouští do sebe svého kolegu D.DeHaana. Filmařská kvalita filmu je naprosto znát, vše už bylo napsáno a já se přidávám k těm, které film celkově ale moc neoslovil, nemohu soudit, na kolik přesně je dle skutečnosti, ale prostě mi to úplně moc nesedlo. K tomuto snímku se nebudu moc vracet ... 4868 ()

agassi68

Až na tie teplé scény, s ktorými sa v ostatnom čase akoby rozsypalo vrece a pridlhé filozofovanie o literatúre, o ktorej väčšina z nás nemá ani šajnu, to bolo výborné. Radcliffeho som videl jedine vo filme Woman in Black, kde zrovna nežiaril, takže tu o stupeň lepšie, ale aj tak ostal v tieni DeHaana.. ()

Radek.SCH

Tak konečně jsme naplno vyděli Radcliffovu chlupatou zadnici i s třísly. Asi tak všechno co se k tomuhle dá říct. A to jsem ten zadek ani vidět nechtěl. ()

Ben Nevis

Budoucí zaměstnanci MacDonalda (no dobrá, tohle byl výběr těch, co to dotáhli dál) rebelují proti rýmům. Kdo byl na koleji, nejspíš zažil něco podobného, akorát tady se víc řeší milostné pletky 4% menšiny a postavy jsou ochotné zajít dál. Výborně zahrané celou hlavní čtyřkou, nicméně já na životě příživníků nevidím nic hodného oslavy. Ten film je o bandě zparchantělých děcek a je úplně jedno, do které díry píchali. PS: ale raději se 100x podívám na Radcliffa na chlapovi než 1x na Pattinsona v jakémkoliv filmu. ()

BOURQUE

Z hereckej stránky veľmi dobre zahrané, zo strany scenára a réžie priemerné „literárne dielo“. PS. Kvôli scéne v knižnici (D. Radcliffe a báječná slečna) mi pripomínala, že momentálne aj hľadám jednu určitú knižku... Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Faila

Zajímavý příběh, o kterém jsem neměla ani páru, a především díky němu se mi tenhle film tolik líbil. Herecké výkony rovněž skvělé a i náročnější postavy byly zahrány velmi slušně. Místy mi to sice přišlo trochu nudné, místy trochu ujeté, ale celkově jsem byla dost spokojená. ()

GOREGASM

Pro divákovo přijetí nesnadný film, nejen v souvislosti s tématem mladých básníků, kteří touží být rebely slovem a nakonec i činy na plný úvazek. Na druhou stranu, pokud v sobě máte potřebnou trpělivost nejste tematicky úzkoprsí, odmění vás Kill Your Darlings kvalitními hereckými výkony a tvrdě vybojovanými emocemi nejenom v závěru. Radcliffe mě baví, čím dál tím víc. 70% ()

journeyman

Tak tady se ukáže, kolik toho divák zná o námětu už před koukáním na film. Pro mě to byla ohromující, jazzových mýtů téměř zbavená a pro fanouška téhle básnické vlny naprosto úžasná exkurze k počátkům beat generation, na kterou pak výborně navazuje Kvílení z roku 2010. Chápu ale, že se najdou ti, pro které zůstane Zbav se svých miláčků v paměti jako film, kde se Harry Potter nechá vojet a Dexter tam vystupuje jako odpornej slizoun. Dost blízko to má i k DiCapriově scéně v roli Rimbauda (Total Eclipse). Podle mě ale až tady Danielu Radcliffovi definitivně vybledla jizva nad pravým obočím, ačkoliv na první pohled jenom změnil obroučky a účes, teď je z něj opravdu pan Herec. Je tu mladý Ginsberg tak, jak ho chci vidět. Stejně tak Burroughs a Kerouac! Nejvíc mě těší, jak prostřednictvím Allena Ginsberga dostává prostor enfant terrible svojí doby v podobě Luciena Carra - výborně! Po dalším přírůstku do filmové knihovny o beat generation bych teď opravdu ocenil, kdyby se česká kinematografie pokusila zpracovat osud Václava Hraběte, kde - podobně jako u Carrova vražedného kroku - zůstává leccos v neobjasněném oparu s množstvím spekulativních výkladů. ()

Rockerman

Beatnická generace básníků mě neoslovila a nezajímala mě. Daleko zajímavější je film o těchto dekadentních lidech, kteří se chtěli vzepřít institucím a autoritám. Neměli to lehké v době, kdy homosexualita byla přitěžující okolností a museli svou sexuální orientaci skrývat a zapírat. Rozodně interesantní příběh budoucího krále pražského Majálesu v roce 1965, se silným závěrem. ()

AloeB

On to popravdě není vůbec špatný film, jak by mohla modrá barva hodnocení poukazovat. Harry Potter a ostatní kouzelníci z Univerzity šílenství a nevázanosti v Kolumbii krásně představují počínající generaci titulních básníků z beatnické generace a já osobně jsem si to užil plnými výdechy. Film se rozhodně nesnažím brát jako film o oné vraždě nebo snad přímo o beatnicích, protože v tomto samozřejmě žalostně selhává. To už raději jednoduše předstírám, že záměr filmu byl zcela jiný, a mohu tak být klidný. ()