Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

haj

Celý mi to přišlo poněkud vykonstruovaný, na základě jedný věty malýho dítěte, bez jakéhokoliv dalšího důkazu, naopak se spoustou věcí podporujících argumenty hlavní postavy (dítě opakovaně tvrdí, že si vše vymyslelo, neexistující sklep, nezneužívaný syn, jakékoliv fyzické známky zneužívání dítěte...). Vše postavený na tý jedný pitomý větě a všichni dospělý tomu věří??? A jak může učitelka vypustit z huby, že děti nikdy nelžou, nad tím mi opravdu zůstává rozum stát, stejně jako nad jinými věcmi - co třeba nějaký policejní vyšetřování, jestli se v rodině dítěte neděje něco, co by mohlo vést k podobnýmu chování (hádky v rodině, opakované ztrácení dítěte). Kdyby to obvinění bylo aspoň trochu opodstatněný a já se jako divák mohl vcítit do role rodičů (kteří se oba, zejména matka, chovají jako naprostý čů..ci), tak by vše fungovalo skvěle, ale tu chybějící motivaci k chování všech značně primitivních jedinců přehlídnout nemůžu. ()

Yoda sama

Sila. Ani si nepamätám, kedy som sa naposledy cítil pri filme tak bytostne nepríjemne. Maximálne reálna a originálna vec, pri ktorej keď cítite každú tú ranu pod pás, viete, že to je poctivý film (pre iných to nemá ani význam). 10/10 ()

lucascus

Film, který nastavuje zrcadlo naší současné společnosti. Současné demokratické principy pohlcují své tvůrce a propagovatele. Dítě mluví vždy pravdu, a to i tehdy, když tato "pravda" může zničit život určitého člověka, jedince, individualisty. Dítě je křehké stvoření, které se samo neumí bránit, proto je na místě, aby se za něj společnost postavila, ale za jakou cenu? I za cenu nespravedlivého odsouzení člověka, který kdysi také býval dítětem? Kdo se postaví na jeho stranu, kdo ho pochopí, kdo mu porozumí? A přestože spravedlnost nakonec zvítězí, nezanechá už to na dosmrti šrámy na duši daného jedince? Takovéto otázky si musí klást divák tohoto filmu. A Mads Mikkelsen opět ukázal, jak mistrně dokáže vylíčit stavy lidské duše, a přesto k tomu používá to nejcivilnější herectví. Protipólem, ovšem stejně dokonalým, byla Annika Wedderkopp, která celou situaci ukázala z dětského pohledu, plného nevinnosti, ale i plného dětské fantazie, která dokáže zajít do neprozkoumaných dálek. Já osobně pak nikdy nezapomenu na scénu z půlnoční vánoční mše v kostele - kde lidé, falešně si hrající na zdánlivou zbožnost s klidem v duši, dokážou myšlenkami zabíjet. Hořkosladký konec si na nic nehraje, ukazuje čirou skutečnost. ()

Euky27

Úžasně vystavěné drama, které ve mne zhruba od poloviny filmu vyvolávalo větší a větší emoce. Hlavně, co se naštvanosti na lidi z města, potřebou zasáhnout do děje a pomoci hlavnímu hrdinovi, týče. Po všech těchto pocitech beznaděje a nespravedlnosti sem už jen čekal, jak dopadne ten slovy nepřenesený "Hon" z názvu filmu. Naštěstí konec není klišé, ale zvládnutý velmi dobře, spoilerovat jej však nebudu. Pro mne osobní vítěz Oscarů za nejlepší cizojazyčný film 2014. ()

zdenny

Další ze znepokojujících filmů o obvinění nevinného člověka ze zneužívání dětí. Tentokrát nám jej přináší severská provenience. A musím říct, že byl udělán velice kvalitně. Nejhorší na tom všem je skutečnost, že i po vyvrácení všech obvinění u okolí vždy zrnko pochybností zůstane. Takto označený člověk už nikdy nebude úplně v pohodě, třebaže se na něj všichni známí přátelsky usmívají. ()

Castrator

Nic moc, Rodinná oslava, 1998 (jak jsem právě zjistil, od stejného režiséra) je mnohem děsivější, opravdovější a filmově o trošku lepší, a to bez fakanů i jejich lží. ()

lykan9

Píšu to již po několikáté, ale v posledních několika letech jsou severské filmy TOP a kam se na ně hrabe hollywoodská produkce. Herecky jsem byl tak oslněn, že jsem se v jednu chvíli přistihl, jak nenávidím malou holčičku, která dokáže někomu zničit celý život jednou větou, kterou někde slyšela. Dál musím vyzdvihnout závěr, se kterým se skvěle tvůrci popasovali a nepoužili nějakou 100krát viděnou blamáž. ()

drackula

Tento film išiel svojou témou a spracovaním naozaj pod kožu. Na prvý pohľad úplná maličkosť sa vďaka súhre okolností, v kombinácii s detskou nevinnosťou, alebo lepšie povedané v kombinácii s detským videním sveta, môže pretaviť vo veľký problém. Nesledujeme nič prehnané, žiadne nelogické správanie, skôr iba dôsledok dezinformácií a niekedy až pudového konania dotknutých postáv. Čím viac problém eskaluje, tým je atmosféra dusnejšia a v niektorých momentoch som skoro nedýchal. Záver, v ktorom stále vo vzduchu poletuje pomyseľný výkričník, je prijateľný a núti diváka myslieť nad tým, čo za posledné dve hodiny videl. Film hodnotím na maximum, keďže jeho sledovanie bol veľmi silný zážitok. 100% IFF Bratislava 2012 ()

Killda

Co dokáže jedna nevinná lež? Drsné severské zpracování jednoho velkého omylu a ukázka toho jaké ovce lidé skutečně jsou a čemu všemu jsou ochotni věřit. Vynikající film podporován úžasným Mikkelsenovým hereckým výkonem a atmosférou tak napínavou, že byste chtěli taky někomu nejraději vrazit. ()

vyfuk

Moje první zkušenost s filmem ze severu Evropy. Oni jsou opravdu nadaný. Jsou to trošku začátečníci, ale nadaní. Zlo mezi námi nám překrásně líčí jiný příběh. Seveřané se spíše zaměřují na drama scénu než na komedii. Možná to je tím jejich podnebím. Mikkelsona jsem viděl i v jiných filmech, ale toto s ním zřejmě půjde na vždy. Film se ke mne dostal v podstatě obrovskou náhodou, nicméně byl tu! Tento příběh se děje i několikrát do roka, ale nikoho neťuklo se o to filmově zajímat a pak úžasný Vinterberg si to vzal na starosti. Jeho legendární snímek Dogma mu sice zajistil slávu, ale mě se ho vidět nepoštěstilo. Nenáviděl jsem odpůrce a miloval milovníky. Je vidět, že lidé OBVINĚNÍ z pedofilství to mají opravdu těžké. Já ani nevím co bych asi dělal. Ve mne by se asi natolik nahromadil vztek, že bych bouchl a asi zabíjel. Vinterberg nám to vylížil naprosto perfektně. Docela mě mátlo, že se najednou příběh posunul hnedka o rok, protože se vše trochu víc změnilo. Nakonec mě velice překvapil onen epický závěr. Tajemné a procítěné. Very nice Vinterberg! ()

Kurikmoon

Nesklamalo. Hustnúca a naozaj zvieravá atmosféra. Mads ako vždy trieda, kopec zaujímavý postojov ďalších postáv... Film, ktorý ukázal možnú krátkozrakosť ľudí v určitých témach. O tom ako ľahko sa dá rozpútať nenávisť a neznášanlivosť. Zbavenie obvinenia nemusí nemusí zaujímať každého. A záver? Čo by ste spravili vy na Lucasovom mieste? ()

R´Hell

Hon je odšťavňovač emocí. Ačkoliv část filmu probíhala celkem předvídatelně, nemohla jsem se ubránit hluboké lítosti, která mě provázela téměř po celou dobu sledování. Režisér výborně vykreslil atmosféru maloměsta, kde se všichni znají a lidé jsou náchylní k ukvapeným závěrům a odsuzování a kde, pokud se jejich predikce ukáží jako mylné, sveřepě odmítají připustit si vlastní omyl. Hlavní hrdina se zmítá v kruhu, z něhož není úniku, ať dělá, co dělá a divák může jen bezmocně žasnout a dumat, zda kdyby se něco podobného stalo v jeho okolí nechal by se také unést davem... Herecké výkony jsou naprosto uvěřitelné, výsledný dojem však kazí pochyby o jisté vykonstruovanosti příběhu; není přece možné, aby po traumatu tohoto druhu dítě prošlo jen vágním rozhovorem s psychologem a pak mu každý věřil a vůbec nikdo se nezastal dříve oblíbeného prověřeného učitele a přítele... ()

s.e.p.p

Téma je to bezpochyby silné, ale zpracování působí trochu nedotáhnutě. Děj je nepříjemně zkratkovitý, obsahuje několik rušivých elementů a psychologie postav nepůsobí ani za mák věrohodně. Prostě je pro mě jen těžko uvěřitelné, že by se Lucas v některých situacích choval zrovna tímto způsobem a rozklad jeho osobnosti tu byl načrtnut na můj vkus až příliš povrchně. Škoda, natočeno je to moc hezky a Mikkelsen je jako obvykle skvělý. 70% ()

svobik

Zdrcující zážitek. Nekompromisní, chladně severské, přitom ale ostře deroucí se pod kůži. Chvilkama jsem fakt nedýchal. Vyjma tradičně vynikajícího Mikkelsena zaslouží obrovskou pochvalu i na svůj věk neskutečně přesná Annika Wedderkopp. 9/10 ()

evuline

Člověk je prazvláštní tvor, pokud se jedná o nenávist, zlobu a mstu, není žádný tvor vynalézavější než člověk sám. ()

Autogram

Tablet nie je až taká nevinná hračka, ako sa zdá, a môže spôsobiť nešťastie a lynčovanie. Hrdlo mi z filmu zostalo zovreté až doteraz a stále som sa snažil nevcítiť do tejto situácie zo žiadnej strany konfliktu. No nedalo sa ubrániť, od vypuknutia som očakával nejaký obrat k lepšiemu, precitnutie zo situácie z niektorej strany, ktorá by mohla prísť k rozumu. Prichádzalo to veľmi pomaly a na konci som sa nevedel dočkať aspoň jednej poriadnej výchovnej facky parchantovi, čo to všetko spôsobil. Nakoniec však prišlo niečo celkom iné... ()

R1CH1E

Neskutečně silný zážitek. Syrovost, reálnost a herecké představení, všechno je tady dotaženo k dokonalosti. Tak otřesený a s tak těžkým pocitem u srdce jsem se cítil naposledy po shlédnutí filmu Reqiuem za sen, ale tento kousek to překonal. Toto nejde popsat, to musí člověk vidět. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014