Po bezvýchodném sociálním dramatu Submarino se Thomas Vinterberg ještě více posunul od výchozích premis (svého) manifestu Dogma 95 ke klasicky nahlíženému psychologickému dramatu a natočil v podstatě již klasický žánrový film. Velmi pomalý, hloubavý, bolavý film, nutno dodat. Slavný režisér se tentokrát rozhodl zkoumat téma, jež je v jeho rodném Dánsku dosti choulostivé, o sexuálním zneužívání dětí natočili Dánové již nejeden uhrančivý film (za všechny připomenu třeba bolestné Umění plakat), Vinterberg na to jde tentokráte ovšem jakoby z druhé strany, jelikož samo pohlavní zneužívání není vlastním cílem, ale slouží mu jen ke konsternující filmové analýze ostrakizace jedince z komunity. Vinterberg v podstatě překračuje hranice severského filmu, neboť toto téma i jeho zpracování je spíše něčím archetypálním, něčím, co se v dějinách lidstva opakuje neustále dokola - pomalé vypravování o absurdním bobtnání neexistující viny a o temných iracionálních proudech uvnitř maloměstské komunity je staré jako lidstvo samo. Vynikající psychologický film, pomalé meditativní tempo, velmi komorní charakter, opravdu úchvatná práce s herci (a to nejen dospělými, ale i těmi dětskými, malá holčička ztvárňující Kláru je opravdu vynikající), silné téma a skvěle napsaný scénář, filmová událost roku...(27.3.2013)

Já být takovou Klárkou, tak rozhodně nezahálím a pošlu strejdu Kulinského za katr aspoň na 60 let. Řekl bych, že mi svým penisem projížděl kolem ušního lalůčku, kolem nosní dírky a jemně ho zasouval do pupíku. Potom bych mu svévolně kreslil obrázky do vězení, jak si užívám nepřítomnosti jeho penisu s máminým robertkem. To abych mohl následně nechat zavřít matku i fotra, že nechali Roberta na sedačce vedle piva. Ale kdybych byl Lucasem, tak vezmu pohrabáč, napočítám ji šestý obratel od spodu, nakreslím terč a trefím ji takovou silou, že ji snopel vystřelí na rám dveří a v životě se ani neodváží říct: "Tvrdý penis". Rodičům už bych raději předem strojil dvě díry o velikostech 3x1m na zahradě, aby mě nemohli udát na místní sociálce a příslušným údům. A tu jsem si tak vzpomněl na jeden můj oblíbený ftip: Příjdou dvě holčičky do parku, jedna si hraje na písku a za druhou přijde starší pán a povídá: "Když ti dám bonbonek můžu ti pohladit ručičku?" Holčička odpoví, že ano. Muž říká znovu: "Když ti dám další bonbonek, můžu ti pohladit vlásky?" Holčička odpoví, že ano. Muž se ptá: "Když ti dám další bonbonek, můžu si pohladit nožičku?" Holčička se podívá na kamarádku a říká: "Ty vole, ten než mě vošuká, tak z toho budu mít cukrovku "(26.6.2013)

Do zhruba 15.té minuty si pamatuji, že jsem dýchal vcelku pravidelně. Poté už jsem jen koukal, nevěřil a byl úplně emocionálně vyčerpán. Takhle má vypadat DRAMA!!!(13.4.2013)

Jagten má vynikající atmosféru, kdy se nic neděje a přitom má u toho divák nervy jako u akčního thrilleru. To jsou ty severské filmy. Jednou tečkou mezi oči dokáží nahradit hodinovou přestřelku v ulicích Los Angeles, kdy neprůstřelný hrdina sestřelí autem vrtulník... Atmosféra by byla, to ano, ale mě celou dobu štvalo, že se záměrně vyhýbají nutným logickým krokům, které Lucas měl podniknout, že se zkrátka příliš zaměřují na sílu nevinné lži a dopadu a magorie zfanatizované společnosti, ale zcela ignorují fakta, které prostě musela padnout. Nikdo se nezabýval důkazy, nikdo nerespektoval závěr policie o Lucasově nevině, presumce neviny jim také nic neříkala a už vůbec se nikdo nezabýval tím, že Lucase znají osobně jako svého bratra. Ne! Spratci kolektivně něco žblebtnou o Lucasově sklepě a všichni běží pro pochodně, ačkoliv Lucas žádný sklep nemá! Tak to byl film spíš o chybách ve vyprávění, než o debilitě lidí a chatrnosti pravdy. Každopádně se mi to moc líbilo a nezdráhal bych se film doporučit každému, kdo si myslí, že žije ve zdravé společnosti a že se mu nemůže nic stát.(13.10.2014)

Ještě než začneme s tímto komentářem, tak místopřísežně prohlašuji, že jsem oficiálně skutečně hetero a veškeré kratochvíle se zvířecími samci jsou čirým selháním mysli a velmi se za ně stydím. Ale jak všichni víme, zakázané ovoce chutná nejlépe a tak byste mi mohli, v tomto rozmanitém světe atraktivních fenek, akceptovat taky trochu toho povyražení. Občas moje perverzní choutky naberou skutečně ujetý směr a já tak jednou vyzkoušel trable, zdánlivě podobné těm, kterými si musel projít sympatický hrdina tohoto sugestivního snímku. Jednou jsem si v parku vyhlédl čtyřletou holčičku, která si na pískovišti hrála s bábovkama, čemuž upřímně moc nerozumím, protože ta kakaová vypadala chutně a nebýt od písku, tak bych si i nabídl. V okolí nikdo nebyl, její máma kouřila šéfovi Rychlý roty někde za tújí a já se tak mohl v poklidu vydat do akce. Bez čekání jsem vyrazil na pískoviště, stoupl si před holčičku a stáhl si trenky. Holčička na něj váhavě pohlédla, bohužel přes mé proporce neviděla ani piču, tak mi s politováním dala pětikorunu, ať si koupím bonbón a odešla. Ach ty děti! Stejné pocity jsem zažíval i během excelentního hereckého výkonu mladičké Anniky, která mně neuvěřitelně pila krev a nejednou jsem měl chuť se měsíc nemýt a pak ji uvázat svý trenky na hlavu, aby taky pocítila peklo. Pro mě každopádně příjemné překvapení a velmi silný zážitek, za pět bez zaváhání.(31.3.2014)

• - Režisér Thomas Vinterberg získal na Filmovém festivalu v Cannes Cenu poroty a byl nominován na Zlatou palmu (2012). (mahler)

• - Mads Mikkelsen získal za roli Lucase cenu pro nejlepšího herce na filmovém festivalu v Cannes (2012). (mahler)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Lucas (Mads Mikkelsen) uhodí Thea (Thomas Bo Larsen) v kostele, jeho oko zmodrá. Když však v noci Theo navštívil Klaru (Annika Wedderkopp) v pokoji, bylo jeho oko normální. Následnou scénu v Lucasove domě bylo Theovo oko opět modré. (TammiLargo)