Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

J.J.1972

Ano ano, tiez som nepochopil preco v tom hrala V.Zilkova a i Maruska nie ze by bola priamo skareda ale mohla byt krajsia....ale zbytok - ked sa pozriem na to co sa v sucasnosti nataca - no poviem pravdu, pacilo sa mi to... ze to bolo semtam prehravane? Preto tomu nedam 5* ale len 4* - rejza to mohol trochu zrovnat. Niektorych krotit, niektorych popohanat. Sceny aj kostymy boli nadherne, i ked som sa pri "Stonehengi" dvanastich mesiacikov dobre pobavil :D zaujimalo by ma pritom, kde pri sucasnom oteplovani zohnali toooolko zasnezeneho lesa :D ALE POZOR...!! Vsimol si niekto hudbu vo filme? I ked mi na mnohych miestach vyslovene chybala a najma casto skoncila skor ako by sa ziadalo, tam kde bola, bola VYNIKAJUCA.....!!!!! Bravo Ondreji! Priznam sa ze sa hanbim ze som dodnes netusil o jeho talente!! Žiaľ posledný film veľkej osobnosti ČS-konematografie, Radoslava Brzobohatého. ()

Kivis

Příjemná pohádka, která neleze na nervy ani při vícerém puštění během pár dní. Měsíčci jsou docela sympaťáci. Jejich vzájemné hecování je na pohádce asi nejzábavnější. Jinak je tu i spousta přeexponovaných scén, které by se hodily spíš do divadla, ale i tak žádný průšvih a ve výsledku pohodová vánoční podívaná. ()

Jekyl

Za očividnou Janákovu úchylku ve vlasech uděluju 1000*, jelikož pánové Táborský, Vojtek a Kříž ... :-DDD ()

LucillaP

Z novějších pohádek bývám poslední roky spíš otrávená a přepadlá, ale tohle bylo celkem příjemné, svižné, v některých momentech doopravdy zábavné. Jedinou výraznější skvrnkou pro mě byl nesympatický Roman Vojtek (Veroniku Žilkovou radši nekomentuji), inspirace jinými pohádkami (Mrazík, Popelka ...) byla sice na první pohled patrná, ale dalo se to překousnout. A všichní Měsíčci to udržovali nad vodou, takže za mě lepší průměr a milé překvapení. ()

Himbajz

Má to zajímavou jiskru. Žilková je super, Majkusová je taková upřímná. Korolová mě bavila moc :-). Jo,hezká pohádka. ()

Mistr119

Trošku nelogika Marušky, že se bojí vyhoštění od Macechy, když může bydlet u Karla, ale jinak pěkné zpracování. :) + plusové body za hudbu Ondřeje Brzobohatého, která občas cituje i jiné písně (např. v závěru Kdepak ty ptáčku hnízdo máš) a podtrhuje citovou rovinu pohádky. ()

Rozmarýna

Pěkná pohádka. Nevím, proč ji tolik lidí kritizuje, proč jim vadí např. použití berly ,že je to vykrádání Mrazíka, mně to nevadí. Určitě by nevypadalo ta dobře použií originálu podle Božky Němcové "máchnul kyjem nad vatrou". Po dlouhých letech první pohádka, která se mi líbí. ()

ssarka

Staročeský skanzen, krásně zasněžený a Žilková s Kronolovou si to opravdu užily... patří právem k asi 5 podařeným za posledních x let ()

danny70

Ne moc známá, i když "štědrovečerní", nenápadná pohádka bez velké výpravy, která má ale úplně vše, co má pohádka mít. Dobro zvítězí, zlo potrestáno, vlastně i celkem vtipné. Herci, hudba taky výborně, tak proč nedat pro jednou i nějaké novější české pohádce pět hvězd... ()

quokam

9/10! Podle mého názoru nejlepší polistopadová pohádka. Krásná Maruška, zimní poetika, komediální postavy odlehčující děj, výborně zahraná zlá macecha, s chutí zahraná bezcitná sestra, uvěřitelné motivace postav. Vykradávky Mrazíka či Popelky? Nikoliv, sázky na jistotu. Bylo by absurdni nesmet tocit zimni pohadky jenom proto, ze uz jedna nebo dve uspesne natoceny byly. Podobnosti budou vzdy, nebot pohadky si proste podobne jsou. Zle macechy a neprejicne sestry se v pohadkove risi premnozily. ()

Thalin

Takhle pohádka trpí stejným nešvarem, jako mnoho novějších pohádek za poslední roky. Přepálené a uječené charaktery, protože si scénáristi a rejža nejspíš myslí, že divák je natolik tupý, aby sám nepoznal, komu má fandit a kdo je tady záporák. A tak z té zlé macechy a sestry uděláme uřvané a hloupé nány, aby to teda diváka praštilo hned do očí a nesnášel je ale bohužel i zbytek pohádky, protože to hrozně leze na nervy. Některé postavy jsou sympatické, ale většina jich je prostě přepálených a přehrávajících nebo působí hloupě a celé to působí lacině. Člověk má pomalu pocit, že se dívá na dílo pro dementy, už jen chybí popisky a šipečky. ()

soukyd33

Musím říct, že tohle jsem ještě neviděl. Tak ten zpěv Květulinky byla síla. Hudební doprovod je skvělý. Hudba TOP. 👍 Pohádka o tom, že kdo chce všechno, nedostane nic. Poznámka: Žilková je zde vážně povedená herečka. 😄 Ty kostýmy jsou TOP. 😄 Poznámka: Trošku mi to připomíná naše počasí. 🤔 Hvězdiček 3 ()

TondaCer odpad!

Měl jsem velmi nízká očekávání a rozhodně jsem nestál o to, film vidět. Neochotně jsem se však připojil k sledování této pohádky a musím říct, že zbořila všechny mé očekávání. Něco tak špatného jsem už opravdu dlouho neviděl. Už samotná zápletka vůbec nedává smysl a postupem času se to jen zhoršuje. Postavy jsou napsány hrozně a ještě hůře zahrané. Efekty jsou daleko horší, než v amatérských filmech. Janákovi pohádky jsem vždy bránil, ale tady to je úplný zkrat. A tuhle katastrofu už opravdu nezachrání samotných dvanáct měsíčků, v podání opravdu dobrých herců, kteří jsou jediným světlým bodem. Víc k tomu už nemám chuť cokoliv dodávat. 10% ()

Nick321

Na to, že moderní české pohádky jsou většinou brak, tato se celkem povedla. Jediný rušivý element pro mne byl jako vždy netalentovaný Jan Komínek (nar. 1994, Česko) , který se neúspěšně snaží budit dojem očarovaného připitomělého nešťastně zamilovaného bratra. Ostatní hráli v pohodě. ()