Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

šarka

to zas bylo něco...šíleně nevhodný obsazení - Maruška vypadala jak chlap, vojtek a jeho fakt hustý vlasy :D..uječený přeafektovaný záporačky, Stonehenge na Pustevnách, kde sedí 12 páprdů, co se mazlej se zajíčkem...jediný, co si z tohohle asi budu pamatovat, jsou ty naprosto šílený paruky...u těch dost transsexuálních měsíčkovskejch jsem se fakt dusila smíchy... ()

Rockerman

Souhlasím, že je to typický Janák. Režisér úspěšných, ale pro mne ne příliš zajímavých komedií pro mladé, ničím nepřekvapil. Zase je tu ta snaha o humor za každou cenu, příběh je natočen dost chaoticky a výkony herců tomu také moc nepomohly. Zvláště Veronika Žilková v mých očích klesá od Zapomenutého světla a její pád pokračuje i v této pohádce. Jsem zvědavý, co nám přinese dnešní pohádka. Pokud by to bylo jako loni, měla by být lepší. Po shlédnutí včerejších "Měsíčků" si myslím, že nebude velký problém je překonat. ()

Smejdik

Nevím, co máte, vy mrzouti :) Po štědrovečerní večeři to bylo moc příjemné podívání... a tím pádem film splnil účel :)) ()

Eluin

Inspirace u jiných pohádek zjevná, ale na Štědrý večer člověk nemá náladu na nějakého Bergmana.. :-). ()

Skawin

Tato pohádka měla potenciál být dobrou pohádkou - odehrává se v exteriérech a má docela dobrý příběh (až na konec, který je jako vystřižený z Mrazíka) - ale bohužel jako celek není nic moc. Veronika Žilková sice přehrávala, ale k její postavě to patřilo, ale ostatní herci byly hodně nevýrazní, hlavně přestárlý mládenec Vojtek. Postavy druidů - dvanácti měsíčků neurazily. Dvě hvězdičky - jedna za výpravu a druhá za Veroniku Žilkovou. ()

Ben Nevis

Asi nejlepší vánoční premiérová pohádka za poslední tři roky, která se nepodbízí tříletým capartům. Bohužel "inspirace" Mrazíkem a Popelkou z toho čoudila až hrůza (ale filmu to pomohlo) a jediná postava, která se chovala jakž takž logicky, byla Květulilinka. :-) Podruhé už vidět nemusím. ()

atmen

Námět o dvanácti měsíčkách ve mně nevzbuzoval přílišné naděje, že by se tento počin stal pro mě adorovaný a nakonec i samotná stylizace alá Mrazík mě v tom jenom utvrdila. Pouze dvě věci mne zaujaly. Písnička v cca. půlce pohádky a herecký projev Ivany Korolové, která přehrála svoji pohádkovou macechu V. Žilkovou.... V pohádce Štastný smolař mi v uších krásně zněl hlas hlavní ženské hrdinky, překvapením bylo jméno v titulcích - namluvila I. Korolová (J. Ježková by měla mít konkurentku v romantických komediích) ()

fisikk

Tohle je jedna z pohádek, která se mi za dlouhou dobu opravdu líbila. Nejvíce mě dostalo skvělé zahrání rozmazlené, nesnesitelné Květulilinky, kterých mám v mém okolí bohužel hned několik. A o to více jsem se nasmála. Oproti tomu docela vychvalovaná Žilková mě moc neoslnila. Její protáhlé obličeje působily dost nehodnověrně. Zato 12 měsíčků mě nadchlo. Byla bych raději, kdyby měli více prostoru, protože mě dokázali dobře pobavit. Hlavní dvojice k sobě pěkně pasovala, takže nemám výhrad. ()

RedDuck

Jedna z těch pohádek, které ničím neurazí ale ani příliš nepotěší. Nulová invence, žádné překvapení, známé zápletky. Pro dítě určitě švanda, pro nás spíše nuda. ()

Luk Skywalker

Z popelky si to bere kopce a lesy a to mi nevadí, z Mrazíka některé kostýmy, to už mi vadí více. Štědrovečerní pohádka se tento rok nesla v tradičním duchu, ale chybí trochu vtipu. Přepracovaná verze předlohy Němcové ztrácí i v tom, že z dvanácti měsíčků je vidět Prosinec, Leden, Únor, Duben, Červen a Říjen a zbytek měsíců byl kompars, který jen seděl. Co se týká obsazení měsíčků to bylo velice dobré, teda těch, kteří hráli a Žilková s ústřední dvojicí Vojtek-Majkusová hráli dobře. ()

Heroine odpad!

P.Ř.Í.Š.E.R.N.Ý.!!! Ještě nikdy jsem neviděla pohádku, ve které by hlavní slečna vypadala jako odpornej chlap, hlavnímu krasavci bylo čtyřicet, a dvanáct měsíčků představovalo asi sedm dědků, v naprosto stejných kostýmech, nerozeznatelných od sebe! Proč? Jak někdo může točit pohádku takhle? K tomu ty slova, jako "bratřík", "chlupáč" a podobně, měla jsem chuť je všechny mlátit! ()

hazaba

Pro mě výborná pohádka, kterou jde srovnávat i s klasikou. Výborní měsíčci, výborná Maruška, skvělá macecha i sestra. Fakt líbilo. ()

MickeyStuma

Tato hodně známá pohádka skutečně ve filmografii chyběla a Karel Janák udělal velice dobře, že ji zfilmoval. A že to udělal s citem, s láskou k pohádkám a ohromnou zodpovědností k dětem, je znát každou vteřinou. Výprava a kulisy jsou na vysoké úrovni, hudba trefně podkresluje veškeré dění a scénář je napsán bez sebemenších chybiček. Atmosféra je taková, jaká tu u pohádek dlouho nebyla. Dramatičnost nedopustí odvrátit oči, což se nestává u pohádek s poslední doby tak často. No, skoro vůbec. Janákovi se zkrátka podařilo nemožné. Tato kouzelná pohádka má ohromnou šanci stát se vyhledávanou klasikou, která nikdy nebude chybět na televizních obrazovkách během vánočních svátků. Jednu vítku bych ale přeci jen měl. Nevím jestli to byl záměr, nebo to jen nečekaně tak vyznělo, ale macecha s Květou mi silně připomínala macechu s Marfušou. Už jenom to Květovo volání: "Máámóóó !" zní přesně jako od Marfuši. Mimochodem, nic proti Veronice Žilkové, ale role zlé macechy ji opravdu nesedla. Ale její snažení se musí ocenit. To zase ano. A ještě něco. Na konci v titulkách je uvedeno: Se vzpomínkou na Radoslava Brzobohatého. Zaslouženě. ()

Anduril

Na rozprávky nejako neviem byť kritický. Táto sa mi tiež dosť páčila. Mala pekný, rozprávkovo naivný, čistý, priamy príbeh. Rozprávkovo zidealizované charaktery pozitívnych postáv a zveličené charaktery záporných postáv. Mala tiež svoje ponaučenie: "Dobro vyhráva a dobrí ľudia sa vždy majú lepšie, aj keď to navonok tak nevyzerá." Mesiačikovia to tam pekne dopĺňali. Proste mala všetko čo by správna rozprávka mala mať. Vôbec mi nevadilo spojenie viacerých rozprávok dokopy, bolo to vcelku pekne zladené. Odporúčam ju všetkým, veľkým i malým. ()

Olík

Leden, Únor, Březen…………tady vlastně ani není mnoho co komentovat. Kudy v zimě lesem vedla Božena Němcová Maruščiny kroky vědí i ti, kteří jsou silně alergičtí na jahody (potažmo na fialky nebo jablka)………..a jejich převedení na televizní obrazovky od průkopníka po tuzemsku zmutovaných teenagerovek? Slovy hrdinů jeho předešlých komedií „v pohodě“. Možná bych vyměnil ústřední duo (Vojtka určitě), ale jinak rozbalovat dárky a jedním očkem mrkat na obrazovku……….značka ideál :D ()

Heavyman

Parta senilních druidů ovládá počasí ve prospěch děvy poctivé. Musí se uznat, že zpracování o hlavy všech měsíců převyšuje slabé herecké výkony, ovšem zde to překvapivě není taková závada. ()

chrispe

Možná to bylo tím sněhem, možná tím, že tam nebylo předrakováno, přeprincováno a přeprineznováno (i když Květulilinka se princeznou nazývala), anebo jednouše tím, že to byla jedna klasická, ucelená pohádka a ne "zevšehotrošku", který se teď tak rádo natáčí. Paruky byly místy šílený a závěrečnej blesk k pousmání. Ale celkově jsem se bavila. // 22.12.2021 S každým dalším opakováním se mi ta pohádka líbí víc a víc. Paruky už miluju! :D Jsou super. Tak tam házím hvězdičku navíc. ()

yvona

A to mělo být jako co? Mrazík, Popelka, Zlatý kolovrat a banda bezdomovců?? Paní Němcová v hrobě rotuje, jak kuchyňský ventilátor :((( ()

Raziel_cz

Ale no jo, no. Ony všechny ty Janákoviny vypadají úplně stejně, jenom se mění obsah. A ten tady nijak neokouzlí. Je to fajn, ale holt je to adaptace dobře známého příběhu. V hezkých kulisách, s příšernými efekty a typicky uřvanými zápornými postavami. Měsíčci ale pobavili. ()

lemonova

Pekná rozprávočka s niekoľkými výbornými nápadmi a niekoľkými prešľapmi, celkovo mi však jej nízke hodnotenie príde veľmi nespravodlivé. V prvom rade sa scenáristovi podarilo z minimálnej zápletky vytvoriť zaujímavý, pekne vystavaný príbeh s viacerými sympatickými postavami: Maruška, obaja bratia a tiež mesiačikovia boli podľa mňa skvele stvárnení. Ďaľším pozitívom bola pre mňa veľmi príjemná hudba. Prekážalo mi až premrštené vykreslenie záporných postáv, herecky aj výtvarne to bolo na mňa už trochu moc.. a občas som si pripadala, akoby si tvorcovia vo viacerých rovinách vypožičali nápady z iných rozprávok. Mesiačikovia ma však každopádne bavili a myslím, že minimálne na silné tri hviezdičky majú nárok. :) ()