Kovář z Podlesí

The Blacksmith from Woodham

Animovaný / Fantasy / Komedie / Rodinný

Česko / Slovensko, 2013, 85 min

• blackrain

Takové herecké obsazení se hned tak nevidí. Akorát bylo trestuhodně nevyužito. Většina z herců ani neměla pořádně co hrát. Opravdu velká škoda. To v naší české kotlině umí točit pohádky už jenom Troška se Strechem případně Svěrákem? No, ještě, že je vůbec máme. Nikdy jsem si nemyslela, že pohádkový žánr se bude hodit na vylámání zubů. Už z toho začínám mít trošku strach, co bude naservírováno v TV na Vánoce.(21.7.2016)

• Radiq

Začnu postupně od toho, co mě během sledování sralo: Markovič - herec, co nikdy neuměl hrát a ani to nikdy umět nebude, navíc neumí ani pořádně mluvit a česky už vubec ne. Noha - při vyprávění úvodní story měl kdysi jakejsi kovář přijít o nohu, ale vubec sem nepochopil, jestli to byl ten samej, kteryho hrál Polivka a jestli ne, tak proč on byl taky bez nohy? Ono celkově v tom ději byl zmatek a myslim, že pro děcka to někdy muselo byt dost nepochopitelny. Nápadů tam bylo dost a originálních, ale jako celek to pusobilo přeplácaně a snažili se tam toho dostat co nejvíc na úkor kvality a srozumitelnosti. Často to postrádalo logiku, ale asi si řekli, že maly děcka tim oblbnou. Ale mě né. Prostě se to snažilo hrát si na moderní pohádku, což nemám rád. Přišly tam blby digi efekty a bylo jich moc. Mnohem lepší byli analogově animovaní hlodavci. Hlasy různejch postaviček se mi taky vubec nelibily. Mladí herci byli taky docela polena, ten kluk navíc s velkejma kudrnatejma afro-vlasama. Celkově dost o ničem...(27.12.2013)

• hippyman

V Podlesí, zdá se, zlevnili drogy... 20% za pár nápadů a rekvizity.(28.2.2015)

• honajz

Divný film. Poetika a výtvarno se mi líbily, ono to má blízko ke Kuky se vrací, a ten zas k hrám typu Machinarium. Kamera je velmi dobrá, jak ve snímání krajiny, tak navození nálady, dokonce si párkrát hraje se zlatým řezem. Ale žasl jsem nad některými „nápady“ (ona nestačí víla, houbové víly, vynálezy a mluvící křeček a veverky, on tam ještě musí být za humny hodný drak) nebo některými dialogy (Ty asi nejsi kůň, co? - Ne, já jsem drak. - Aha. A můžeme být kamarádi? - Tak jo, když na mě neřekneš, že sem chodím na uzené.). Některé scény jsem si musel vracet - třeba jsem vůbec nepochopil, proč tam najednou lítá nějaký andílek, a ony jí houbové víly vytřásly duši z těla - ale tak, že to člověk nemá snad ani šanci postřehnout. Podobně jsem si říkal, kam najednou z jejího těla zmizeli pavouci? Až později jsem v jiné recenzi našel, že v sekundovém záběru jsou na Bětce vidět netopýři, takže mi mělo jako divákovi dojít, že oni ty pavouky sežrali. Nu, na těch pár pikosekund, kdy se tento záběr objevil, ne, nedošlo. On vůbec film vůbec nepracuje s dramaturgickými vrcholy - každá klíčovější situace je podána zastřeně, skoro utajeně, nebo nicotně a rozvláčně, jako by o nic nešlo. Třeba vypjatá chvilka u dračí jeskyně. Budou nebo nebudou bojovat? Ne, budou si povídat a filozofovat. A pak jsou zde rozhodné chyby - třeba že obyvatelé vesnice se bojí strašidelného mlýna, ale najednou tam stojí před ním, jen aby mohli střílet na draka, o kterém nevěděli, že se tam objeví? Uvědomil si někdo, že Toník jde podzemím za vílou celou noc a většinu druhého dne, a beze spánku a bez jídla? A pak jde na draka a furt nemá hlad a furt nespí? Nepochopil jsem postavu šlechticova syna - on jako blb nevypadá, ale chová se. Tudíž mně, jako divákovi, mělo být více sugerováno, že je to vlastně pablb, protože ta postava se chová nekonzistentně. Být ta postava od začátku koncipovaná jako ten blb v Mrazíkovi, co huhňá Nastěnku chci za ženu, tak to celé působí daleko líp. Stejně tak postava Bětky je hrána hodně neschopnou herečkou, které se její projev nedá moc věřit. Jo, a taky jsem nepochopil, proč jsou v celém filmu odkazy na film Frankenstein, ať v úvodní scéně s bleskem nebo později u zástupu lidí s loučemi, proč to? S pohádkou to nemělo žádnou soudružnost, vnitřní fór, nic.(7.1.2014)

• salalala

Dost šílená pohádka, která selhává snad po všech stránkách. Příběh tady de facto neexistuje, protože nedává ani elementární smysl, postrádá logiku a postavy se tedy chovají dost hloupě. Že budou digitální triky špatné, jsem čekal, takže mě to tak nepřekvapilo (u scén s drakem je bohužel dost vidět, že herci se koukají úplně jinam). Délka devadesáti minut se jeví místy nesnesitelná, protože se několik scén cyklicky opakuje a nejsou moc vtipné ani zajímavé. Něco jako strach o postavy tu absolutně neexistuje. Proč se co děje, jsem přestal řešit po pár minutách, protože to nemělo smysl. Jediným důvodem, proč dávám jednu hvězdičku, jsou herci, kteří se snaží, co mohou (zejména Polívka je spolehlivý, ale oba "dětští" představitelé s ním drží krok), ale to je tak vše a samozřejmě to nestačí. Víceméně ztráta času a myslím, že to neuspokojí ani děti, protože ty některé věci nepochopí a jiné je zase nebudou bavit. Takhle opravdu ne a nechápu, jak tohle může být finacováno z peněz poplatníků. Už v průběhu filmu prostě nevíte, co sledujete a po skončení se to vytratí z hlavy okamžitě. 20%(30.4.2013)